Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Да де, зимите 2011 и 2017 беа поладни...
Ама во Скопје, цели 2-3 дена да било толку длабок минус шанси нема..... Може два-три дена навечер да паднало толку ниско по неколку часа....

Како што се сеќавам јас, еве од Прилеп сум, имаше 2-3 недели јануари кога стегнуваше со подлабоки минуси.... ама тоа -20 -25 беше само во постудените градови (Битола, Берово, Крушево...) и тоа само навечер..... преку ден беше доста поблаго иако сепак постојано во минус.
Прилеп што памтам во 2011 најниска -22С беше на временска прогноза објавена... во Битола до -26 и врлаа тенџериња со врела вода правеа филмски ефекти Битолчани... а во Прилеп не можеше оти потопло беше :D

Мрзнењето на кондензираната вода во тацната мислам зависи од многу околности, едно од работењето на самата клима, друго од поставеноста на надворешната единица кон југ и дали воопшто ја фаќа сонце.... или пак строг север и нонстоп северко провев во некоја осојница...
Греачот на тацна како што сваќам повеќе го ставаат како некоја удобност отколку помош во работата при екстремни минусни температури.
Од 0 до -15 ако ти мрзне тацната, као прифатливо е кај не-нордик климите...
Кај Нордикот и на -25 да ти мрзне кондензираната вода во тацната да не мрзнеш и ти надвор греачот ќе ја топи.... ама нема никаква врска со капацитетот колкава топлина може да даде самата клима на толку ниска надворешна температура.


Искрено и мене многу ми се чини, особено што викаш грееш на пристојни 23С.... ноќе 21С...
Дај малку образложи како дојде до рачуницава од 2000 денари?

Ама на вака топло време, скоро и да немавме минусни температури ни навечер....
Во 20 квадрати да модулира со 700-800w треба да имаш големи загуби....а викаш нова PVC дограма...
Штознам, да не ти тиши од некаде а свесно да го игнорираш... провери под врати да не имаш голема луфта.... или некоја штуцна од оџак со решетка за луфтирање па да ја трга топлината константно низ оџак.... или пак аспираторот да буфта со саати во просторијата....


И то што е така така е.... јбг ама можеш колку толку да придонесеш....
Кој верува верува.... кој не не....
Добро груба цифра е 2000 ден, вероватно 1800-2000, беа потрошени околу 400 кв.
Во собата термометрите постојано кажуваат добра темп секогаш +1 степен од таа на климата па ако имам загуби ваљда и тие ќе бидат првиот симптом дека нешто не е во ред
Јас тука од форумот добивам некои корисни информ. инаку ова ми е прво искуство со греење на клима.
Повеќе ми беше дали се ова е во ранг на оваа клима или нешто е згрешено во монтажа (ако е можно да се згреши) и дали таа работи ок или не.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Izgleda site imaat ist komoresor, neka kaze nekoj ako znae.
Kakvi prevaranti, za 100K.
ne samo sto imaat ist kompresor isto tezat gledam site tri i vnatresni i nadvoreshni e sea dali se nasol nekoj pameten a gi ima mnogu vo mk da kupi 2ipolka i da ja napravi 5ka ili 16ka, me interesira dali e toa nekoj siten detal kako nekoj jumper sto ne veruvam deka e tuku treba da se smeni cela ploca ili pak verzijata na softverot e posto cim se site isti a gledam predhodno vo postovite se koristese zborot FRIZIRANJE deka japoncite ne gi frizirale nivnite ovde sosema obratno se pokaza ako vrti 13ka nivna na 50hz kompresorot toa e napraveno namerno posto ako mu se dozvoli da vrti 75 togas veke ne e 13ka tuku 16ka vo prevod limitirani se od fabrika posto poeftino e eden model da napravat i da go ogranicat za tri razlicni varijanti odkolku 3 linii vo fabrika da imaat za 3 razlicni modela vaka na trite linii ke se pravi eden ist i namesto 1000 imas 3000 klimi na den, isto e ama ne e isto e rabotava...
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Обид број 571 на стрелчо да направи збрки со ознаки и манипулации, нормално дека во 2020 за 15 мин ќе биде прочитан како буквар од Белимбегово.

бтв, во 2018 му дадов еден добронамерен совет тука
Почитувани, џабе правите реклама тука. Вашите вработени успеаа да направат антиреклама за наредните 3 години.
можеби сега ќе си помислат „ех да те послушавме“.


Нема лајт верзии што се продаваат на Даисекаи тука, џабе сервисни од модел што ни во Источен Тимор ги нема.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
А што не ти е јасно...
Како Тошиба премина од Твин на Сингл?
Како и сите и они ги искористија предностите на поголемиот притисок на р32! Тука очито не се работеше за екологија,туку за профит... и буквално сите производители ги ставија рацете во "медот".
Инаку барав по нет за компресори на даисекаи,и освен ND верзијата за E ненајдов (n) Како и да е,на сите можни сајтови беше пишано дека даисекаи(oavpg) има твин компресор! Дури и 10ката! Ако нашиве лажат,цел свет не лаже!
А и не ме чуди што "нашиве" може да играат покварена игра и да шиткаат лајт на неупатени купувачи. За тоа незнам и неможам да тврдам,ама не би ме изненадило...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ubaj se Daisekaj ubaj. Od 170w min do 2050w max
Многу тоа 2050w....до вчера со 100w се греевте на истата хахаха
Изгледа ви годи процент кога ке лапнете и ке заколете некој од 99 на 70к ;)
И гарант им ги фалите ам исти се убај се ;)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Сега ја да сум од тие аиркон,има една реклама/банер да залепам на сајтов искрај крај! Со слика,шифра и цена. Има смеи да биде ако го продаваат pavpg-e :ROFLMAO:
А ако се стварно преваранти со тој лајт(што појма неам од кај го извадивте),барем едно добро предупредување до купувачите ќе биде. Па тогаш нека се расправа @Strelec со табели до миле воље!! Еве јас ќе го подржам :)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Во 40 м2, без изолација и без пвц стара дрвена дупла дограма,куќа,втор спрат.

Инаку долу приземје бетонски се зидовите Сметката дојде 3600 вкупно од кои претходно сме трошеле до 1600, а и според мерачот околу 400 кв беа потрошени на g-tech значи 1800-2000 ден грубо.
2000/400=5den kw e sea preku den na skapa najverovatno ti trosela pomalce a navecer na eftina tarifa poveke deka e poladno bez razlika sto e na 21namestena taka da namesti go meracot da ti meri skapa i eftina dokolku ne e namesten od koga do koga i tocno da ti dae kw pa togas udri matematika.edino ako ti e namesten za skapa i eftina togas e drug muabet...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Kaj e @zlatko_ti412 ?
Cita servisni i se misli sea sto razlika ima vo Suzumi na R410 i R32 :D
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 278308
Нека извади некој во куќа од денес ваков графикон па нека јаде :гомце:
Da si gi jades :гомце: zasto ovde nigde ne pisuva DENES ! A koga ke bide DENES i ladno u minus ke ja svies opaskata i ke te nema ;)
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Kaj e @zlatko_ti412 ?
Cita servisni i se misli sea sto razlika ima vo Suzumi na R410 i R32 :D
Автоматски споено мислење:


Da si gi jades :гомце: zasto ovde nigde ne pisuva DENES ! A koga ke bide DENES i ladno u minus ke ja svies opaskata i ke te nema ;)
Јади ги друже ти слободно навикнат си.
Не е ладно а?пa зашто ucrownot у моменотв троши 1600 а daisekaivo 300.а иста цена се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom