Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Aj vidi sto sovet mu dade ..!
Druze on prasa pomegu Vivax inverter i Hisence inverter jas mu dadov sovet od tie 2 Vivax ako tolku saka Vivax inaku Mu predloziv i Gree Lomo LC bez greaci i Haier Tundra bez greaci a negovo pravo e sto ke kupi jas mu go pisav Vivax-ot bidejki za Hisence nema nikakvi informacii pozitivni ili negativni ako saka on Vivax slobodno neka si kupi jas ne bi go kupil ne Vivax koj saka neka e ako ima greaci ne mi treba takva inverter klima i dzabe da mi go dadat znaci neznam sto ne ti e jasno
Pomegu Hisence i Vivax normalno deka Vivax ( na toj sto ne mu smetaat greacite ) zatoa sto za Hisence nema nikakvi iskusta seuste a za AERI VIVAX i te kako ima pozitivni iskusta na Forumov.

.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
За тие пари погледај и Gree Fairy lclh 12, само ако можеш почекај од новите, Midea 12, и обавезно да има ЕЕВ вентил,
А да не знаеш кога би било тоа со новите како што викаш? Зашто сум во план да земам од таа што ја предложи Gree, али сега ме замисли па реков да праша дали имат мн за чекање
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
А да не знаеш кога би било тоа со новите како што викаш? Зашто сум во план да земам од таа што ја предложи Gree, али сега ме замисли па реков да праша дали имат мн за чекање

Прочитај Sv B што пишал во 13:29 пред две страници, ми изгледа дека е највеќе информиран за Gree
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
20
Поени од реакции
3
Ne ne se gubi, ušte podobro će raboti bidejći cevovodot stanuva del od vn. izmenuvač pa nema da se proizveduva šumenje i klokotenje od freonot. Samo proveri vo servisnoto do kolku metri ne treba da se nadoplnuva. Voobičaeno od 5-7 metri ne se nadoplnuva, za sekoj nareden metar obično po 20gr. Se zavisi od proizvoditelot i snagata na klimata.
Eve sto pisuva vo servisnoto:
-Connection Pipe Length m 5
-Connection Pipe Gas Additional Charge g/m 16
-Outer Diameter Liquid Pipe mm Ф6
-Outer Diameter Gas Pipe mm Ф12
-Max Distance Height m 10
-Max Distance Length m 25
Zosto pisuva:
Connection Pipe Length m 5, mora minium da e 5m ili?
I ova:
Connection Pipe Gas Additional Charge g/m 16 se nadopolnuva po 16g za semoj metar posle 5m?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Eve sto pisuva vo servisnoto:
-Connection Pipe Length m 5
-Connection Pipe Gas Additional Charge g/m 16
-Outer Diameter Liquid Pipe mm Ф6
-Outer Diameter Gas Pipe mm Ф12
-Max Distance Height m 10
-Max Distance Length m 25
Zosto pisuva:
Connection Pipe Length m 5, mora minium da e 5m ili?
I ova:
Connection Pipe Gas Additional Charge g/m 16 se nadopolnuva po 16g za semoj metar posle 5m?
Idealno e 5m, taka da klimata ke ti raboti super.
3m e minimum.
Nad 5m treba 16g/m. Za 1m razlika neka ne stavat nisto, da ne napravat pogolema belja.
Автоматски споено мислење:

Нов модел на MIDEA,што лесно се чисти


Isto kako Gree G-tech, nisto novo.
Noviot model na Gree, Pular, isto taka e lesen za cistenje i ima samocistenje fukncija.
Автоматски споено мислење:

Izvenete za nadopolnuvanjeto, mozebi lajkivite se samo za prviot post.
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Нов модел, со нови решенија за зголемена моќ и ефикасност, се рекламира за до -45 Целзиуси.
Убаво прикажано

 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Нов модел, со нови решенија за зголемена моќ и ефикасност, се рекламира за до -45 Целзиуси.
Убаво прикажано

Se e dobro no vakvi klimi ne se potrebni na naseto podnevje nie nemame sibirski zimi so - 45°C
Nas kako korisnici treba da ne interesira da vidime bilo koja inverter klima kolku toplina dava izrazeno vo kw na nadvoresna temperatura od -10°C .
Prosekot na zimite vo Mk 90% e na temperatura -10°C mnogu retko nokno vreme vo nekoj predeli moze da padne temperaturata pod -15°C
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Нов модел, со нови решенија за зголемена моќ и ефикасност, се рекламира за до -45 Целзиуси.
Убаво прикажано

Odlicno druze ako nekogas se preselam Norveska,Finska,Sibir a moze i Kanada ke si nabavam vakva Midea nema da mu se sekiram..barem.za toa...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Se e dobro no vakvi klimi ne se potrebni na naseto podnevje nie nemame sibirski zimi so - 45°C
Nas kako korisnici treba da ne interesira da vidime bilo koja inverter klima kolku toplina dava izrazeno vo kw na nadvoresna temperatura od -10°C .
Prosekot na zimite vo Mk 90% e na temperatura -10°C mnogu retko nokno vreme vo nekoj predeli moze da padne temperaturata pod -15°C
Ах Климе додека те пофалив... па тресна :rolleyes:
Каков црн просек од -10,-15ц?! Скопје е ова,не Краснојарск! 2ц е просек во декември,1ц во јануар! Тоа што маглите ви сметаат на климите не е ничиј проблем.
Туку зошто вака не пишувате кога ви продаваат му** за... пардон нордик модели до -30 -20?! А?

Nas kako korisnici treba da ne interesira da vidime bilo koja inverter klima kolku toplina dava izrazeno vo kw na nadvoresna temperatura od -10°C .
Ти и пола форум треба да си видите за вашите ;)
Другата половина си знаат!
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Odlicno druze ako nekogas se preselam Norveska,Finska,Sibir a moze i Kanada ke si nabavam vakva Midea nema da mu se sekiram..barem.za toa...


Да ве поздравам.
Вистина дека кај нас не е толку ладно, најверојатно и нема да се купуваат вакви ТП. Се надоврзав на двостепените компресори од предходните разговори. Овдека на друг начин го решиле тоа.
Како " мераклија" на нови напредни технологии, ми беше мерак да споделам.
Убава вечер имајте
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Мислење за фенкојлери за греење? Економични ли се, како одат сметките? Конкретно за стан од 59м2, со две спални, во секоја соба има фенкојлер?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Мислење за фенкојлери за греење? Економични ли се, како одат сметките? Конкретно за стан од 59м2, со две спални, во секоја соба има фенкојлер?
Фенкојлер или радијатор исто ти се фаќа! Немаат врска со економичноста,они само ја предаваат топлината.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Мислење за фенкојлери за греење?
Фенкојлерите ти се можеби подобри за греење од класичниот високо температурен радијатор. Дизајнирани се за пониски температури до кај 55 степени, и побрзо ја предаваат топлината, и се помали од класичниот радијатор за иста моќ на иста температура. Негативна страна е високата цена, по бучни се во работата бидеќи имаат вентилатор, потешки за чистење и сл.

По мене најдобра опција е ако имаш можност за предимензионирање на радијаторите за да и на пониски температури, околку 55 степени, успеваат да загреат.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Стручен или не, Mitsubishi не мирисаат на Кинеска продавница.

Во име на вистината

Мојата Митсу СФ 25 недела дена ја пуштав на 31 Целзиуса за да го намали( сеуште по малку го чувствувам) мирисот на метал и па и на пластика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom