Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.344
Поени од реакции
3.713
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Aha za nas specijalno so 3stage kompresor...koj klava takov kompresor na..entryLevel klima od 300-350eu
Автоматски споено мислење:


A ke gi ima site ovde 12/18/24?

Овде пишува двостепен, за Нордик, мислам во Финска е ? !
Сигурно нема 300€ да биде, дупло посигурно е дека ќе биде
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.180
Поени од реакции
5.056
Aha za nas specijalno so 3stage kompresor...koj klava takov kompresor na..entryLevel klima od 300-350eu
Nemora inverter klimata da e so graeci Nordic model za da ima Two Stage Compressor primer LG ima model 3,5kw bez greaci so Twin Stage Compressor Toa e modelot LG S12EQ

Автоматски споено мислење:

Епа најчесто Two Stage Compressor е со греачи. Ништо од бизнисот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.423
Поени од реакции
2.708
Aha za nas specijalno so 3stage kompresor...koj klava takov kompresor na..entryLevel klima od 300-350eu
Автоматски споено мислење:


A ke gi ima site ovde 12/18/24?
12k/18k
Автоматски споено мислење:

Nemora inverter klimata da e so graeci Nordic model za da ima Two Stage Compressor primer LG ima model 3,5kw bez greaci so Twin Stage Compressor Toa e modelot LG S12EQ

Автоматски споено мислење:
Twin i 2stage, nebo i zemja razlika.
Автоматски споено мислење:

Овде пишува двостепен, за Нордик, мислам во Финска е ? !
Сигурно нема 300€ да биде, дупло посигурно е дека ќе биде
Sigurno
Автоматски споено мислење:

Najubav saka Ferrari, ama da ima 2 cilindra i da trosi 3.5 litri gradska.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.344
Поени од реакции
3.713
Овде пишува двостепен, за Нордик, мислам во Финска е ? !
Сигурно нема 300€ да биде, дупло посигурно е дека ќе биде
Nadvoresnata po kodot e istiot samo kade sto e na ovaa e oznaka 1 ,na amberot e 2.
Izgleda i ovoj fery nordik e 2stage i 2reda izmenuvac so okolu 1kg freon.Inaku denes malce porabotivme da se pripremame za greejne so vreme,uste odvodot da go resam i top ke si bide...
 

Attachments

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Nadvoresnata po kodot e istiot samo kade sto e na ovaa e oznaka 1 ,na amberot e 2.
Izgleda i ovoj fery nordik e 2stage i 2reda izmenuvac so okolu 1kg freon.Inaku denes malce porabotivme da se pripremame za greejne so vreme,uste odvodot da go resam i top ke si bide...


Тоа што Итонг блок си ставил, ако е 30 цм, си направил најпаметна работа. Ако ставиш и 2- 4 цм Стиродур од надвор, ќе рушиш рекорди у греење. Со радости и внуци да дочекаш со климата
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
На поминување само здраво да ви кажам на сите! :)
и @најубав по толку време се гледа дека научил неш!! Немој да ми го кудите! Сите се ротари у основа,и дали твин,дуал,стејџ и незнам шо маркетинг департаментот ќе измисли... таа е таа! Арно слика постирал!
Ако се палите веќе палете се на скрол ;)
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
На поминување само здраво да ви кажам на сите! :)
и @најубав по толку време се гледа дека научил неш!! Немој да ми го кудите! Сите се ротари у основа,и дали твин,дуал,стејџ и незнам шо маркетинг департаментот ќе измисли... таа е таа! Арно слика постирал!
Ако се палите веќе палете се на скрол ;)
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
За @најубав и далтонистите
На обичен компресор било да е Singl или Twin rotary свеедно...на сликава со сината боја е означена температурата на влезниот фреон, излезот е различен. Со сина е зашто опишува дека е најладен.

Кај Традиционалниот компресор(десно), излезот е пример со температура 40C и обележан со жолта боја и тој фреон директ иде во внатрешната со една компресија.

2 Stage
Кај 2stage компресорот тој фреон со жолто или 45C се враќа на втора компресија преку левиот довод обележан на левата слика со жолто, за да накрај излезот е со црвено обележан и произволно со температура 60C и ова иде во внатрешната.
Жолтата и сината боја кај 2степениот компресор се ВЛЕЗен фреон и ги има ДВА (ту стејџ :)), кај Традиционалниот има само еден влезен фреон.
За да се постигне 2степена компресија и не влезе течен фреон при втората компресија, оваква машина мора да има вграден Интеркулер, и плус мора да се стават два експанзиони вентили.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
@Strelec апсолутно нема потреба од надворешен спровод меѓу двата клипа!(жолтата линија со додатниот дел).
И сериски врзани степени исто ќе работат!
Разликата е во квалитетот! Се шалам... поефтино им е вака со надворешен спровод,оти немаат(или треба да имаат) висока толеранција при обработката на изливците за да можат линиски/внатрешно да работат!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.180
Поени од реакции
5.056
@Strelec kolku sto te razbrav znaci 2 stage compressor e ovoj so cevce i od levo i od desno


A ovoj kompresor e dvocilindricen

E sega koja e razlikata pomegu ovie 2 kompresori ? ? ?
Автоматски споено мислење:

@Strelec апсолутно нема потреба од надворешен спровод меѓу двата клипа!(жолтата линија со додатниот дел).
И сериски врзани степени исто ќе работат!
Разликата е во квалитетот! Се шалам... поефтино им е вака со надворешен спровод,оти немаат(или треба да имаат) висока толеранција при обработката на изливците за да можат линиски/внатрешно да работат!
Znaci li toa deka funkcijata na dvata komoresori im e ista i na Twin rotary i na 2 stage ? Znaci samo se raboti za estetika a funkcijata e ista ili ?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2018
Мислења
17
Поени од реакции
6
Zdravo nekoj predlog za inverter za 12 m2 kuka so pvc dograma vo Bitola
Vo kukata imam dva 3,5 inverteri i eden 5,5
Najtivka nadvoresna edinica ima toj od 5,5.
Dali toa znaci deka od 2,5 ke bidi najbucna?Fala
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@најубав
Twin kompresor ili singl ako nekogas si cital specifikacii za kompresori i si ja gledal mokjnosta u Kw nemaat nikakva razlika vo mokjnost ako se so ista kubikaza ili na Engleski toa se belezi kako Displacement vo cc3 ili kolku kubni cm vo edna rotacija ke iskompresira.
I generalno vazi praviloto ako Displacementot t.e kubikazata e 9cc3 toa se 9000btu ili 2,5kw....ako e 130cc3 se 13.000btu.
Razlikata e sto kaj twinot rabotata e podelena na dva cilindra (mesto na eden) pa abenjeto i bucavata e smalena, ama kapacitetot e ist.
Kaj dvostepenite kompresori kapacitetot e pogolem zaradi dvojnata kompresija ili entalpija....i toa ne e nesto nevideno ja ima vo Zubadan vozduh-voda modelite kou se duplo poskapi od Ecodan toplinskite. Zubadanot e slicna izvedba so dvostepena kompresija. i Gmcc ima takvi kompresori ama nigde kaj nas takva masina nema da se kupi. Samo Gree gi nosat.
Автоматски споено мислење:

За жал ниту една од овие нема да биде среќен избор за куќа 35м2 неизолирани...
Ќе мора 5.5ка за жал.Ако веќе мора од нептун да биде,за 38к имаш вивакс аери или ЛЏ ама скапички се..
@PticaSelica
Ovakvi 2 Aeri od skapickite li seriski da vrzeme ;) Ovakvi dve nieeden EEV nemaat ne pa dvojna kompresija Amber jade 2 vakvi za uzinka....ovakvi preporaki na tie zelezo sto prodavaat moze da im davas, za greenje labavo ova ne go bigjava i 3 da vrzes seriski ;)
Na toa tvoe AERI18 mu treba grejac od 3.5kw u vnatresna ( ne na tacna) za da go stigne Amberot12 :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom