Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.924
Nadvoresnata po kodot e istiot samo kade sto e na ovaa e oznaka 1 ,na amberot e 2.
Izgleda i ovoj fery nordik e 2stage i 2reda izmenuvac so okolu 1kg freon.Inaku denes malce porabotivme da se pripremame za greejne so vreme,uste odvodot da go resam i top ke si bide...
Ovaa dodatna tacna na Gree Amber-ot ti e stavena jas mislev za NEO-TO ti e ?
Od kade ja kupi ili ja pravese po merka ? ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
@PticaSelica
Ovakvi 2 Aeri od skapickite li seriski da vrzeme ;) Ovakvi dve nieeden EEV nemaat ne pa dvojna kompresija Amber jade 2 vakvi za uzinka....ovakvi preporaki na tie zelezo sto prodavaat moze da im davas, za greenje labavo ova ne go bigjava i 3 da vrzes seriski ;)
Na toa tvoe AERI18 mu treba grejac od 3.5kw u vnatresna ( ne na tacna) za da go stigne Amberot12 :D
Бараше,копаше,прелистуваше,трачеше време... Ама никако да ме направиш продавач!:D Не си ти крив што не идев на темава... ми збогтисаа кавги и докажувања.

п.с. За тој што го интересира,ми стојат 4 кубика уште неисечени,ама и од лани имам 2-3 истанато. Сменив пвц на цел спрат,полека крпам по некоја дупка во куќава.
Големо фала до @flegma за советот за чистење на клими! Какви такви до нула ќе ме греат.
П.п.с. Остали ботови раскажујте си прикаски ;)
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ovaa dodatna tacna na Gree Amber-ot ti e stavena jas mislev za NEO-TO ti e ?
Od kade ja kupi ili ja pravese po merka ? ?

Кај комшијата, монтерот му ја донесе со климата, вика со Амбер-от Нордик идела фабрички. Само без греач на тацна на надворешната, кадата ми нема логика.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
20
Поени од реакции
3
Edno prasanje za koe znam deka za vas odgovorot e lesen.
Dali pri dolzina od 5 do 6 metri max. na bakarnite cevki se gubi na performansite pri greenje so klimata?
Mi izleze problem planiranata mestopolozba na nadvoresnata edinica.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Тоа што Итонг блок си ставил, ако е 30 цм, си направил најпаметна работа. Ако ставиш и 2- 4 цм Стиродур од надвор, ќе рушиш рекорди у греење. Со радости и внуци да дочекаш со климата
Falati se najubavo kaj site ...inaku ytong e 25sm i vo plan e fasada so minimum5sm,stiropol a po nosaci/terasi/spoevi stirodur...pa kako ke izleze situacijava da vidime,inaku bese planirano za ovaa godina ama ne odi po plan...
Автоматски споено мислење:

Ovaa dodatna tacna na Gree Amber-ot ti e stavena jas mislev za NEO-TO ti e ?
Od kade ja kupi ili ja pravese po merka ? ?
Da na amberot e,ke mestam i na neo-to ne sakam da imam problemi od kapejne a 2te klimi se na terasa montirani, da ne go pravam lizgacki teren.! I 2te.se napraveni no ovaa na amberot e zemena dimenzija od orginal bidejki e podolga od obicnite bidejki ima 3 cepovi za istekuvajne voda od df.eve vi dimenzii za 18ki klimi-800x300x30.za klimi so eden ispust odnosno samo luleto sto e dolu dimenzii 600x300x30
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Strelco nitu tvojava galicka izmislila topla voda so two stage nitu e nesto nova tehnologijata, mene iskreno mi e non sense takva tehnologija kaj klimatizer.Za pogolemi sistemi od sekogas gi imalo, kako ke se resi kapacitetot kaj ovie meseci i Tout >0C. Garantiram (ama nemoj ziti se so beloto merace) deka e daleku od efikasen kaj nasive zimi. Za arktikot ili Norveska moze ama za kaj nas ni od daleku. Mozebi ima povisoka temperatura na T pod -10C ama toa ne e preduslov najbiten. Ako e taka C02 masini dosega site ke imavme po doma. Godisnata potrosuvacka na taa tehnologija so bilo koj twin rottary kompresor garaniram deka e dosta povisoka. Dosta so toj muabet bitno da se zgream, svetot od damna se zgrea uste pred 20 godini, sega se natprevaruva kolku decimali vo kWh ke zastedi i ke bide tivok uredot, i se povekke se obrnuva na filtracija na vozduhot. Taka da big ???? za ova two stage, Zubadan e masina koja definitivno ne e za MK, moze za Mavrovo ili Berovo mada i tamu loso ke raboti vo dobar del od zimata.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
За да се постигне 2степена компресија и не влезе течен фреон при втората компресија, оваква машина мора да има вграден Интеркулер, и плус мора да се стават два експанзиони вентили.
Mala nadoplnuvanje: Za da se postigne dvostepena kompresija ednostavno mora da se odzeme toplinata od gasot bidejći kompresorot bi se pregreval i preku dozvolenite 120-130C, da ne zaboravime kaj ednostepenite kompresori vleguva veće oladen gas i toj ja odrzuva T na potrebno nivo....toa se pravi so interkulerot, a možebi (ne sum gi proučuval ovie kombinacii so dvostepenite) i se koristi za greenje koga ima mala potreba od toplina pa kompresorot raboti kako ednostepen i poradi toa ima dva ekspanziona ventila.
Inače normalno za da nedojde do tkn. voden udar na kompresorot mora da ima separator na masloto i ostatoci na vtečnet freon, toa se dvata cilindri na slikata od kompresorot, pogolemiot za glavniot povrat, pomaliot za prviot stepen na kompresija.
Bogami ova e mnogu složena konstrukcija, sekoja čest na GREE ako uspeale da se spravat so ova.
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje za koe znam deka za vas odgovorot e lesen.
Dali pri dolzina od 5 do 6 metri max. na bakarnite cevki se gubi na performansite pri greenje so klimata?
Mi izleze problem planiranata mestopolozba na nadvoresnata edinica.
Ne ne se gubi, ušte podobro će raboti bidejći cevovodot stanuva del od vn. izmenuvač pa nema da se proizveduva šumenje i klokotenje od freonot. Samo proveri vo servisnoto do kolku metri ne treba da se nadoplnuva. Voobičaeno od 5-7 metri ne se nadoplnuva, za sekoj nareden metar obično po 20gr. Se zavisi od proizvoditelot i snagata na klimata.
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
8
Здраво,
ќе може ли предлог за клима за дневна соба 25м2 со изолација, претежно ми треба за греење.
Се мислам меѓу
Hisense TG35VE00 и
Vivax ACP-12CH35AERI.
Може предлог некоја друга до 30000ден
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.924
Здраво,
ќе може ли предлог за клима за дневна соба 25м2 со изолација, претежно ми треба за греење.
Се мислам меѓу
Hisense TG35VE00 и
Vivax ACP-12CH35AERI.
Може предлог некоја друга до 30000ден
Moj sovet ti e ili HAIER Tundra Green ili Vivax AERI
Ako sakas moze i Gree Lomo LC

Koja i da ja kupis od ovie 3 klimi ke bides zadovolen i stoplen
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За тие пари погледај и Gree Fairy lclh 12, само ако можеш почекај од новите, Midea 12, и обавезно да има ЕЕВ вентил,
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.924
Ubav oti predlagas klimi so greaci..?neli mototo bese NoHeaters..????
Jas ne mu ja predloziv Vivax Aeri tuku mu kazav osven so Vivax Aeri toj prostor ke go stopli i so Gree Lomo LC bez greaci i Haier Tundra Green bez greaci taka da ne si vo pravo
Plus Haier Tundra Green e kombinacija od kapilara i EEV ventil.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Jas ne mu ja predloziv Vivax Aeri tuku mu kazav osven so Vivax Aeri toj prostor ke go stopli i so Gree Lomo LC bez greaci i Haier Tundra Green bez greaci taka da ne si vo pravo
Plus Haier Tundra Green e kombinacija od kapilara i EEV ventil.
Aj vidi sto sovet mu dade ..!
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom