Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
За мирисот на влага да си пробаш (јас вака ја чистев)
Прегледај го приврзокот 269889
по совет на Флегма прскав со екосал! (Јас оти темелно ја чистев морав прво со правосмукалка). Ем ќе си ја исчистиш,ем ќе тестираш дали одводот е добар;) оти како што викаш дека држи мирис на влага... нешто не ми штима(n)
Ја двете ги перев со оваа пумпа,и капка не падна на земја! Надвор намерно проѕирно шише ставив за да видам какви гадотии ќе испаднат. Ти види,може имаш проблем со нивелација,па ти држи вода во кадичката?!
Пажљиво само на расклопувањето!!! Кај мене оти стари клими па ич не му ја мислев,скроз ги отворив... нејќев само турбината да ја вадам,па ја перев наместена со леген под неа!
Ама колку за тест на одводот па и не мораш да ја расклопуваш,само филтрите извади и прскај вода на изменивачот ;)
П.С.кинеските се ТОП клими (y) мене само ми смета што тука некој ни продава му** за бубрези
Екосалот ако падне на метал многу р' ѓосува

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Здраво друштво, одамна ја следам темава и изначитав безброј коментари и информации шо малку и се изгубив :)

Имам прашање до постручните.
Живеам во стан на последен спрат, каде што сите ѕидови кои се надворешни се обложени со внатрешна изолација (гипс, тервол), а под мене во станот не живее никој и не се грејат просториите. До мене имам само еден стан лепенка кои исто се на инвертер.
Во план ми е да го грејам салонот со кујна и трпезарија која површина изнесува околу 35м2, па дали ќе ми треба 3ка или 5ка инвертер и ако не ви е тешко да ми препорачате (може од клими.мк) некои без разлика на цена (може и поскапи и поефтини).

Додека не ти одговорат многу постручните од мене.
Барем пиши кој е горниот лимит на сумата пари, инаку купи ја најскапата 3,5- ка.
Прашај ги комшиите на кој инвертер се грејат, како им е, колку се задоволни. Некоја орентација ќе добиеш.
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Додека не ти одговорат многу постручните од мене.
Барем пиши кој е горниот лимит на сумата пари, инаку купи ја најскапата 3,5- ка.
Прашај ги комшиите на кој инвертер се грејат, како им е, колку се задоволни. Некоја орентација ќе добиеш.

фала на одговорот.
па вака грубо 40-60к некако ми е во глава.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
фала на одговорот.
па вака грубо 40-60к некако ми е во глава.


Еден пример - втор пример, а може и парапетни, како кажуваат и другите
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
фала на одговорот.
па вака грубо 40-60к некако ми е во глава.
Види и парапетни ако ти е за примарно греење! Покомфорни кај кај,а во буџет ти се.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.943
ми се допаѓаат предлозите ќе ги разгледам детално.
ќе може пример за прапетни да ми дадете
Od parapetni konzolni inverter klimi ovie modeli
3,5kw



5,5kw



Parapetna konzolna inverter klima se montira vo dolna zona vaka izgledaat montirani

ovie modeli sto ti gi predloziv duvaat od dve strani gorna i predna strana


NO obavezno vnimavaj bidejki ima i parapetni konzolni inverter klimi koj duvaat samo od gorna zona no ne od predna zona takvi ne zimaj vaka izgledaat tie parapetni klimi sto duvaat samo od gorna zona




AKO IMAS PROSTOR ZA MONTAZA NA PARAPETNA KONZOLNA INVERTER KLIMA NAJUBAVO ZEMI TAKVA MNOGU PODOBRO RESENIE ZA GREENJE E SO KONZOLNI INVERTER KLIMA UREDI BIDEJKI DUVAAT OD 2 STRANI GORNA I PREDNA STRANA SEKAKO DOKOLKU IMAS PROSTOR VO SPROTIVNO ZEMI SPLIT INVERTER KLIMA.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Od parapetni konzolni inverter klimi ovie modeli
3,5kw



5,5kw



Parapetna konzolna inverter klima se montira vo dolna zona vaka izgledaat montirani

ovie modeli sto ti gi predloziv duvaat od dve strani gorna i predna strana


NO obavezno vnimavaj bidejki ima i parapetni konzolni inverter klimi koj duvaat samo od gorna zona no ne od predna zona takvi ne zimaj vaka izgledaat tie parapetni klimi sto duvaat samo od gorna zona




AKO IMAS PROSTOR ZA MONTAZA NA PARAPETNA KONZOLNA INVERTER KLIMA NAJUBAVO ZEMI TAKVA MNOGU PODOBRO RESENIE ZA GREENJE E SO KONZOLNI INVERTER KLIMA UREDI BIDEJKI DUVAAT OD 2 STRANI GORNA I PREDNA STRANA SEKAKO DOKOLKU IMAS PROSTOR VO SPROTIVNO ZEMI SPLIT INVERTER KLIMA.
Ovaa si ja ispustil a najveke vredi za cenata
, Haier12 nema WiFi a e 10.000den poskapa od Gree12 konzolnata, Vivaxot e do -15 nema greac...itn itn.
Vivax18 duva so 590m3 ova e 12ka na maximum bre :)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Ovaa si ja ispustil a najveke vredi za cenata
, Haier12 nema WiFi a e 10.000den poskapa od Gree12 konzolnata, Vivaxot e do -15 nema greac...itn itn.
Vivax18 duva so 590m3 ova e 12ka na maximum bre :)
Ajj nemoj za greaci...sega najubajo ke otkaci...
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Od parapetni konzolni inverter klimi ovie modeli
3,5kw



5,5kw



Parapetna konzolna inverter klima se montira vo dolna zona vaka izgledaat montirani

ovie modeli sto ti gi predloziv duvaat od dve strani gorna i predna strana


NO obavezno vnimavaj bidejki ima i parapetni konzolni inverter klimi koj duvaat samo od gorna zona no ne od predna zona takvi ne zimaj vaka izgledaat tie parapetni klimi sto duvaat samo od gorna zona




AKO IMAS PROSTOR ZA MONTAZA NA PARAPETNA KONZOLNA INVERTER KLIMA NAJUBAVO ZEMI TAKVA MNOGU PODOBRO RESENIE ZA GREENJE E SO KONZOLNI INVERTER KLIMA UREDI BIDEJKI DUVAAT OD 2 STRANI GORNA I PREDNA STRANA SEKAKO DOKOLKU IMAS PROSTOR VO SPROTIVNO ZEMI SPLIT INVERTER KLIMA.
уф не сум баш сигурен за овие, сакам инвертерот да ми биде и за ладење и за топлење. може перепетов е подобар ама не знам дали ќе биде целосно функционален.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
уф не сум баш сигурен за овие, сакам инвертерот да ми биде и за ладење и за топлење. може перепетов е подобар ама не знам дали ќе биде целосно функционален.
Друже твои пари твој избор! Совет побара,совет доби. Стај си ѕидна ако повеќе те бендисува,ама функционалноста на овие е 102,3%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom