Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Тундрата.
Па после Ломо Лц.
Па после Фери Лцлх.
Па после Аери.
Тундра и Фери се иста цена 26.000мкд, двете имаат WiFi, скоро исто ниво на бучава (филтрите не ги рачунам зошто од форумов научив дека се тоа повеќе маркетиншки трикови од реални практични филтри). SEER/SCOP декларативно Фери има повисоко 7/4 во споредба со Тундра со 6.4/4.1 Ама како што читав тука GREE малку ги надувувала овие вредности и реалните со еуровент биле други. Па затоа прашав, за ладење, да ми објасни/напише некој дали декларираниот SEER од 7 на Фери е подобро, исто или полошо од декларираниот SEER од 6.4 на Тундра, ама во практични/реални услови според еуровент.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Samo sto Fairy ima PLUS
Pdesignh! i SCOP! sto znavi test i za Ladna zona pa dava prosecno 3Kw na 3casa rabotenje-test i na -15.
Tundrata e minus i sto e na kapilara i nema EEV a nema ni test na -15 kako sto ima Fairy. LomoLc e adekvatna zamena za Tundrata a ne Fairy.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Ej, odkaj go izmisli ova. Taka pisuva na katalogot na Vivax?
Druze Vivax AEMI 3.5 kw ne bi ja preporacal za poveke od 15m2 dodeka AEMI 5.5kw e sosema ok za greenje ima pogolem pomoken kompresor a Aeri modelot 3.5kw komotno moze da zadovoli 25 do 30m2 a za 5.5kw Vivax AERI e sosema ok samo sto na mene kaj Aeri modelot mi smetaat greacite na kompresor i kondez zatoa si zemav TST 3.5 rebrendirana Gree Lomo i Haier tide 3.5 kw i sum prezadovolen odlicen izbor imam napraveno Bes Buy.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Тундра и Фери се иста цена 26.000мкд, двете имаат WiFi, скоро исто ниво на бучава (филтрите не ги рачунам зошто од форумов научив дека се тоа повеќе маркетиншки трикови од реални практични филтри). SEER/SCOP декларативно Фери има повисоко 7/4 во споредба со Тундра со 6.4/4.1 Ама како што читав тука GREE малку ги надувувала овие вредности и реалните со еуровент биле други. Па затоа прашав, за ладење, да ми објасни/напише некој дали декларираниот SEER од 7 на Фери е подобро, исто или полошо од декларираниот SEER од 6.4 на Тундра, ама во практични/реални услови според еуровент.

Знаеш дека најголем дел од тие што ти реплицираат и величаат Гри се истите тие кои ги продаваат Гри климите? Се надевам дека си свесен. Да не се повторуваме по неколку пати, до 500 евра кинез ти е изборот.

1. Haier Tundra
2. Vivax (Ребрендирана Мидеа)
3. Gree

п.с. Пишани се по редослед, како што треба да се купат од 1 на надоле. Не верувај на никој и отвори Еуровент резултати. Прво ќе кукаат, ќе плукаат, па ќе пробуваат да извртат факти, ќе пишуваат глупости Гри ботовите, на крај сакале или не нивен проблем, вистината излезе на виделина.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Druze Vivax AEMI 3.5 kw ne bi ja preporacal za poveke od 15m2 dodeka AEMI 5.5kw e sosema ok za greenje ima pogolem pomoken kompresor a Aeri modelot 3.5kw komotno moze da zadovoli 25 do 30m2 a za 5.5kw Vivax AERI e sosema ok samo sto na mene kaj Aeri modelot mi smetaat greacite na kompresor i kondez zatoa si zemav TST 3.5 rebrendirana Gree Lomo i Haier tide 3.5 kw i sum prezadovolen odlicen izbor imam napraveno Bes Buy.
Tie Aemi Aevi Aebi se isti k u nadvoresna.
Baska Vivax nemaEurovent
1. Haier Thundra
2. Vivax (Ребрендирана Мидеа)
3. Gree
Imas nekoj dokaz za ova koja e prva koja vtora i treta?
Kakov test nikakov ima Vivax site znaeme, nema Eurovent a ni fabricki test, NO ima Pdesignh i ptikazan Bekap Heater koj e mnogu visok i tie so poklon grealka treba da se prodavaat ogled cenata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Aevi e poveke moderna vo zlatna i crna boja no Aevi e poslaba od Aeri a za Eurovent pa Midea ima Eurovent a Vivax = Midea plus da ne se lazeme ama Vivax ima realni energetski nalepnici ne nabildani.
Kad vrba rodi grozdgje ke bide toa.
Koga Vivax ke napise deka Aemi = na X model na Midea togas ke ti poveruvam, zasega tvoevo e samo Idilicna prikaska sto nedrzi voda posto neznaeme koj Vivax e ist so nekoja X Midea, a Midea ima 100varijanti na eden model so razlicni oznaki koi da gi procitas ke ti treba vakov translejtor :)
Primer na oznaki na Midea
MSMAD-24HRN1-QB8W(MA1)
ili
MSMAB-12HRN1-QC2 (MA1)
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Знаеш дека најголем дел од тие што ти реплицираат и величаат Гри се истите тие кои ги продаваат Гри климите? Се надевам дека си свесен. Да не се повторуваме по неколку пати, до 500 евра кинез ти е изборот.

1. Haier Tundra
2. Vivax (Ребрендирана Мидеа)
3. Gree
Hahaha.... Pusti zelbi
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Smeski si*cirkuzi.....
Gledas deka xx vreme sum clen i sum piauval/diskutiral vo xx temi a mi pisuvas bot,gresis mnogu.!
Точно!
Смешки и циркуЗи!
Зошто не напишеш нешто кога ќе почнат навреди кон оние што промовираат друг бренд?
Зошто не напишеш нешто кога летаат навреди кон корисниците кои користат (купиле) друг бренд?
Зошто не напишеш нешто кога ги навредуваат корисниците кои се жалат од работата на инвертерот од нивниот бренд?
Претпоставувам дека тоа не ти е во описот на работните задачи. Тебе ти сметам само јас затоа што ја пишувам вистината (треба ли и други да заглават на истиот начин?). Затоа за мене си бот, без разлика дали исто го сфаќаме значењето на зборот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Точно!
Смешки и циркуЗи!
Зошто не напишеш нешто кога ќе почнат навреди кон оние што промовираат друг бренд?
Зошто не напишеш нешто кога летаат навреди кон корисниците кои користат (купиле) друг бренд?
Зошто не напишеш нешто кога ги навредуваат корисниците кои се жалат од работата на инвертерот од нивниот бренд?
Претпоставувам дека тоа не ти е во описот на работните задачи. Тебе ти сметам само јас затоа што ја пишувам вистината (треба ли и други да заглават на истиот начин?). Затоа за мене си бот, без разлика дали исто го сфаќаме значењето на зборот.
@ts01 ne e nikakov Bot, me prasal za sovet za izbor na klima mnogu odavna i deckoto si e zadovolen od izborot. Sakas skrinshot od prviot negov post? Od mene nema da go dobies, no mozes nego da go prasas, da e Bot ne bi me prasuval za sovet neli?
Mozda i tebe te prasal
I nema potreba da bide Bot, ja imam istata klima doma i sum ja merel i pokazal deka dava 7kw na -7 iako se vodi kako 3.5ka...i toa nikoj nemoze da go pobie, site sto ja imaat znaat kako zesko duva i vo najladnoto.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Samo sto Fairy ima PLUS
Pdesignh! i SCOP! sto znavi test i za Ladna zona pa dava prosecno 3Kw na 3casa rabotenje-test i na -15.
Tundrata e minus i sto e na kapilara i nema EEV a nema ni test na -15 kako sto ima Fairy. LomoLc e adekvatna zamena za Tundrata a ne Fairy.
Како што пишав, навистина сум лаик и од читање на форумов пробувам да сватам некои работи пред да купам клима. Колку што разбрав Scop е за загревањето (а ќе се топлам на БЕГ) и па не се фокусирав на тоа и на тест на - 15.
А што точно ми кажува Pdesign?
И не знам да најдам и читам еуровент за овие модели, затоа прашувам некој што разбира колку е SEER на Тундра, на Фери, па и на Ломо ЛЦ (како малку поевтина варијанта)?
Автоматски споено мислење:

Знаеш дека најголем дел од тие што ти реплицираат и величаат Гри се истите тие кои ги продаваат Гри климите? Се надевам дека си свесен. Да не се повторуваме по неколку пати, до 500 евра кинез ти е изборот.

1. Haier Tundra
2. Vivax (Ребрендирана Мидеа)
3. Gree

п.с. Пишани се по редослед, како што треба да се купат од 1 на надоле. Не верувај на никој и отвори Еуровент резултати. Прво ќе кукаат, ќе плукаат, па ќе пробуваат да извртат факти, ќе пишуваат глупости Гри ботовите, на крај сакале или не нивен проблем, вистината излезе на виделина.
Јасно ми е дека некој фаворизира конкретни брендови, ама не ми смета тоа, се додека ми кажува со докази и реални искуства, сепак повеќе разбираат од мене. Само тоа што читам дека со излегувањето на вистината преку еуровент мерењата, што конкретно велат тие мерења за SEERот од реални (?) 6.4 на Тундра наспроти (не)реалните 7 на Фери?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Штом имаш БЕГ не зимај клима со греач. Гледај без греач строго.
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Штом имаш БЕГ не зимај клима со греач. Гледај без греач строго.
Која од овие модели нема греач? Не наведуваат во описите за да прочитам. И што е лошото ако има греач?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Како што пишав, навистина сум лаик и од читање на форумов пробувам да сватам некои работи пред да купам клима. Колку што разбрав Scop е за загревањето (а ќе се топлам на БЕГ) и па не се фокусирав на тоа и на тест на - 15.
А што точно ми кажува Pdesign?
И не знам да најдам и читам еуровент за овие модели, затоа прашувам некој што разбира колку е SEER на Тундра, на Фери, па и на Ломо ЛЦ (како малку поевтина варијанта)?
Автоматски споено мислење:


Јасно ми е дека некој фаворизира конкретни брендови, ама не ми смета тоа, се додека ми кажува со докази и реални искуства, сепак повеќе разбираат од мене. Само тоа што читам дека со излегувањето на вистината преку еуровент мерењата, што конкретно велат тие мерења за SEERот од реални (?) 6.4 на Тундра наспроти (не)реалните 7 на Фери?
Ako ne znaes da citas Eurovent, sto komenyiras deka realni se za Tundra a ne realni za Fairy.... KLASICEN BOT
Автоматски споено мислење:

Која од овие модели нема греач? Не наведуваат во описите за да прочитам. И што е лошото ако има греач?
Imase eden, Sega se dvajca koi mrzat greaci.
Ne samo Gree, tuku site brendovi imaat modeli so greac, za nedej boze na niski temperaturi ne zamrzne se vo nadvoresnata.. Pa belja golema.
Автоматски споено мислење:

Како што пишав, навистина сум лаик и од читање на форумов пробувам да сватам некои работи пред да купам клима. Колку што разбрав Scop е за загревањето (а ќе се топлам на БЕГ) и па не се фокусирав на тоа и на тест на - 15.
А што точно ми кажува Pdesign?
И не знам да најдам и читам еуровент за овие модели, затоа прашувам некој што разбира колку е SEER на Тундра, на Фери, па и на Ломо ЛЦ (како малку поевтина варијанта)?
Автоматски споено мислење:


Јасно ми е дека некој фаворизира конкретни брендови, ама не ми смета тоа, се додека ми кажува со докази и реални искуства, сепак повеќе разбираат од мене. Само тоа што читам дека со излегувањето на вистината преку еуровент мерењата, што конкретно велат тие мерења за SEERот од реални (?) 6.4 на Тундра наспроти (не)реалните 7 на Фери?
Ako nekoj realen go cita kako sto treba, ke vidi deka Lomo LC gi jade nekolku modeli na Mitsu, na Toshiba..... a e na pola cena od niv.
Za Fairy da ne pravime muabet, izmislena soodnos cena/performansi.
Ne sporeduvaj klimi so EEV I kapilara, samo Fairy e so EEV., ni Tundra, ni Mundra.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom