Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
kaj mene se 40m2, bez nadvoresna izolacija so 4sezoni 6komori/3gumici_pvc*itong blokovi debelina 20sm
Ytong blokot E IZOLACIJA. U vrednosta na 20cm Ytong ako se sekavam dobro bese okolku 0.4 do 0.5.

Na obicen keramicki blok od 25cm mu treba plus 5 do 8 cm stiropor za istata vrednost.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Toa e relativna rabota i zavisi od xx faktori....kaj mene se 40m2, bez nadvoresna izolacija so 4sezoni 6komori/3gumici_pvc*itong blokovi debelina 20sm, postavenost severo istok a i posle 15h.koga ke zavrti sonceto pak erniot zid e zapad i do zajdisonce go peci... Samo nekolku casa nema diirekt sonce ..i najvazno e kujka nee stan ...bidejki toplejne/ladejne na kujka i stan nee isto i za isti kvadrati da se raboti i ista postavenost itn....
Kako i da e mene mi se dopsga taa potrosuvacka. A veruvam i ako e pistena da ladi 24/7 a kako idat temperaturite ovie denovia ke ja ostavam taka a ne samo nekolku casa deka i poniska ke bidi. Dodeka e na ladenje do 500 i na greenje od 600 do 850w jas sum zadovolen pozdrav
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Си заборавил што напиша некогаш?

Da da za sekoja klima po 15eu/za sekeoj komentar~antikmentar po 1eu....
a od sega ke bides preskoknat 101%>forever
Должноста (бот) мораш да ја исполниш!
Ne probuvaj sedi si vaka poarno ke ti e....!da ne pokaci 1kw potrosna ..koj ke cita posle 2 strani ova/ona.... Kako ne ladi kako ne cini i slicno....
Напишав некаде дека ботовите некогаш удираат групно, друг пат наизменично. Едниот се притаи, другиот ја презеде улогата.
За да ги препознаеш, погледај кои се три-четворица кои постојано меѓусебно си ставаат допаѓања на постовите (ретко од други ги добиваат), а кога некој ќе напише нешто лошо за нивниот бренд некогаш наизменично, друг пат колективно удираат провокации и навреди.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Си заборавил што напиша некогаш?


Должноста (бот) мораш да ја исполниш!

Напишав некаде дека ботовите некогаш удираат групно, друг пат наизменично. Едниот се притаи, другиот ја презеде улогата.
Smeski si*cirkuzi.....
Gledas deka xx vreme sum clen i sum piauval/diskutiral vo xx temi a mi pisuvas bot,gresis mnogu.!
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne mi se ostavaat klimite da ladat po cel den sega, moram da gi rabotam on off zoshto poradi X prichini strujata vo Ohrid sekoj den ja snemuva i pagja i se sekiram da ne gi lupne nekoj shok na klimite. Neznam sho e fintava so strujava.....
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ne mi se ostavaat klimite da ladat po cel den sega, moram da gi rabotam on off zoshto poradi X prichini strujata vo Ohrid sekoj den ja snemuva i pagja i se sekiram da ne gi lupne nekoj shok na klimite. Neznam sho e fintava so strujava.....
Јави се, прашај си. Да не работат нешто, и грубо да ти кажат кога ќе е готово.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Bas me interesirase dali ke se spusti potrosuvackata taka da od rano sabajle vklucena i da prethodno zaboraaviv na EKO modot ikako sto gledate na temp nadvor od 35 stepeni si krcka na 260w znaci mozno bilo zadovolen top
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Bas me interesirase dali ke se spusti potrosuvackata taka da od rano sabajle vklucena i da prethodno zaboraaviv na EKO modot ikako sto gledate na temp nadvor od 35 stepeni si krcka na 260w znaci mozno bilo zadovolen top
Se znae deka e kvalitet Vivax bidejki se proizveduva vo Midea
:bravobe: za Vivax Midea
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Se znae deka e kvalitet Vivax bidejki se proizveduva vo Midea
:bravobe: za Vivax Midea
Lepi da ti kazam vistina ne mi e vaznonsto firma e samo da sinja vrsi rabotata za sto se dadeni parite
Ne znaci deka ako e vivax se e pogodeno ima badzanakmi vivax AEMI boze boze takva buka ja trese cela zgrada taa i ovaa kaj mene dve razlicni strani na svetov
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Lepi da ti kazam vistina ne mi e vaznonsto firma e samo da sinja vrsi rabotata za sto se dadeni parite
Ne znaci deka ako e vivax se e pogodeno ima badzanakmi vivax AEMI boze boze takva buka ja trese cela zgrada taa i ovaa kaj mene dve razlicni strani na svetov
AEMI e poveke za ladenje i za prigrevanje AEMI e slaba za greenje dodeka Vivax AERI e top model za Greenje.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Паланчански
Ја имаш мерено на ладење колку спушта . Би требало околу 100вати да спушти колку што имаше мерење на бг
Форумот
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Бидејќи сум лаик, а читам дека сега има еуровент за GREE и Haier (и Vivax), па ако може некој да ми протолкува кој модел/бренд е подобар/поекономичен за ладење на добро изолирана просторија од 35м2?
1. GREE LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I
2. Haier TIDE Green AS35TAMHRA/ 1U35YEMFRA
3. Vivax ACP-12CH35AERI R32
Или нешто друго што е близу тој ранг на цени од типот FAIRY LCLH GWH12ACC-K6DNA1D или TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Бидејќи сум лаик, а читам дека сега има еуровент за GREE и Haier (и Vivax), па ако може некој да ми протолкува кој модел/бренд е подобар/поекономичен за ладење на добро изолирана просторија од 35м2?
1. GREE LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I
2. Haier TIDE Green AS35TAMHRA/ 1U35YEMFRA
3. Vivax ACP-12CH35AERI R32
Или нешто друго што е близу тој ранг на цени од типот FAIRY LCLH GWH12ACC-K6DNA1D или TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA?
Na prvo mesto Fairy... pa se ostanato.
Mnogu tivka klima, 7 brzini na izduv, Wi-Fi... daleku nad drugite modeli.
Dopolnitelno na promo Cena.
Автоматски споено мислење:

AEMI e poveke za ladenje i za prigrevanje AEMI e slaba za greenje dodeka Vivax AERI e top model za Greenje.
Ej, odkaj go izmisli ova. Taka pisuva na katalogot na Vivax?
Автоматски споено мислење:

Изгледа вие имате превисока температура во собата. Веројатно држите 26ц. Мислам дека за кај вас ако има простор подобро е да се разгледа парапетна единица од 5.5кв/7кв. Кај вас ако гледате 26ц на таван е 33ц, и опаѓа ефикасност. А со парапетна иако е 26ц во собата, влече од доле каде е 23ц и ефикасноста е поголема. Ако е таква ситуацијата, строго парапетна.


Најефтина опција е ова https://klimi.mk/product/146
И
Ова:

А јас би ја оставил таа што си ја имате клима. Првенствено за ладење убаво е да лади од горе. А за греење повеќе од теретот ќе е на парапетната.
Klimava sto ti ja preporacuvaat ne e za domasna upotreba. Mnogu e bucna, izduv samo od gore.
Ne ja biva, baraj so izduv I gore I dole, kako Gree, Daikin, Toshiba....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom