Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.201
Поени од реакции
1.582
Не ми замерувај, не мислам ништо лошо, ама не разбирам како луѓето, кога се работи за греење на клима размислувааат да греат цел спрат или 2-3 соби со една клима. Тоа не може, и да може, би било крајно неудобно за вас што ќе живеете во просторот. Незнам дали имаш парно, ама кога некој става парно, ставаат ребра во секоја соба што планираат да ја греат, па и во ВЦ ставаат регистар, па така тереба да е и со клими. Ќе си ставаш во секоја соба клими.

Добро изолиран ти е просторот, во добра ситуација си. Стави 3,5ка во дневна и 2,5ки во спалната и детската ако имаш можност. 5,5ка во дневната, никако. Јас 2*3,5ки имам во мојата дневна, 56м2 е.

Поздрав
Јас за почеток само во крајните соби лево и десно би ставил само. 3.5 и 2.5

Средната соба незнам од каде би имала загуби (и претсобјето) за да им треба греење. Има само 1 надворешен ѕид, па и тој е изолиран и со пвц. Нема потреба.

Ако некогаш затреба би ставил. Или ако ставам мултисплит би ставил, инаку не.

Башка што за спални е дискутабилно клима дали е потребно бидејќи бучи. Незнам дали ќе врши работа таа клима ако е исклучена.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.182
Член од
23 март 2009
Мислења
552
Поени од реакции
307
Член од
16 март 2019
Мислења
1.029
Поени од реакции
537
Dizajnot na vnatresnata*ludilo / 4.6kw max na ladejne i 5.2kw na toplejne jaka mojkna so 800m3 izduv >ama cenata solenka*
Klimata ima fenomenalna vnatresna edinica sto se odnesuva do cenata solena e da no koj ima dovolno budzet bez razmisluvanje treba da ja kupi i da spodelu iskustvo
Neznam no mislam SOYAL ima 2 stage compressor ?
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
437
Поени од реакции
139
што треба сега,молење?
толку ви е тешко да пишете цена ?

немора,со ваков однос,не фала.
Многу мразам вакви фирми со сајтови на кои не ставаат цени за ништо, па мора да се јавуваш за се да прашаш. Можеби мислат дека имаат најдобар продажен кадар, па ако се јавиш одма ќе ти продадат нешто :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
914
Поени од реакции
604
Vo Januari od rabota besplatno zemav Sealey (portable aircon), ima opcija aircon, fan, dehumidufier. Realno mene mi treba aircon samo za nekolku dena u godinata poso koa e soncevo cel den ni go pece stanot. Klimava ustvari da ja kupis e skapa iako ja ne bi dal tolku pari za nea. Bese koristena samo 2 meseci u 2019 i ke zavrsea u kontenjer(poso tuka firmite ne se zamaraat i ako ne se koristi ode u gjubre). Jas zemav edna iako sum budala sho ne gi zemav site tri i da prodadev dve :D Nekni bese prvpat da ja koristam, nadvor 27, doma ladnicko za pola saat i toa so otvoren prozor(radi crevoto koe ide od klima) edno vreme i mi pristude pa ja gasev. Mislam deka e 1kw i ima samo 2 brzini. Kolku trose i ne me interesira bitno mi e da me ladi. E sea normalno za ladenje site mozat, za greenje e zort :D, ali ovaa i onaka ne gree taka da nema vrska.

Tuku sakav da prasav dali klimite podlezat na carina i danok? Me zanima za koristeni inverteri.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
58
Nema vlaznost bidejki i vo kujnata i vo toaletot imam ventilacija ( aspirator ) i vo toaletot i vo kujnata
Sea da ne baram ama gore dole okolu 600grama vlaga odnosno voda se ispusta vo spienje od dve osobi a moze i poveke bese pobarah na net za ral standard i ke vidis ima dosta info pogotovo na ruski sajtovi od rehau ili salamander so sliki pred i potoa.najeftino da pomines e da ja iskrshis opshivkata i od vnatresna strana pur penata da ja pomines so ubav silikon od profilot do zidot i nova opshivka ama ne bi se nafatil sekoj no ke ti ja reshi muvlata.pak ke ti kazam pobaraj na google samo sto za nash standard se premnogu skapi trakite, jas staviv expandiracka traka se siri i zamenuva pur pena a ima i lenti posebna vnatre-nadvor ama kaj nas nemase a pur penata ide izmegu niv i tie se pominuvaat so silikon kaj sto se lepat na zidot posto znaat da ne fatat ubavo....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.029
Поени од реакции
537
Sea da ne baram ama gore dole okolu 600grama vlaga odnosno voda se ispusta vo spienje od dve osobi a moze i poveke bese pobarah na net za ral standard i ke vidis ima dosta info pogotovo na ruski sajtovi od rehau ili salamander so sliki pred i potoa.najeftino da pomines e da ja iskrshis opshivkata i od vnatresna strana pur penata da ja pomines so ubav silikon od profilot do zidot i nova opshivka ama ne bi se nafatil sekoj no ke ti ja reshi muvlata.pak ke ti kazam pobaraj na google samo sto za nash standard se premnogu skapi trakite, jas staviv expandiracka traka se siri i zamenuva pur pena a ima i lenti posebna vnatre-nadvor ama kaj nas nemase a pur penata ide izmegu niv i tie se pominuvaat so silikon kaj sto se lepat na zidot posto znaat da ne fatat ubavo....
Druze purpenata e zatvorena od nadvor so Stiropor a od vnatre dzidovite se maltedisani gletuvani i kreceni
Автоматски споено мислење:

Vo Januari od rabota besplatno zemav Sealey (portable aircon), ima opcija aircon, fan, dehumidufier. Realno mene mi treba aircon samo za nekolku dena u godinata poso koa e soncevo cel den ni go pece stanot. Klimava ustvari da ja kupis e skapa iako ja ne bi dal tolku pari za nea. Bese koristena samo 2 meseci u 2019 i ke zavrsea u kontenjer(poso tuka firmite ne se zamaraat i ako ne se koristi ode u gjubre). Jas zemav edna iako sum budala sho ne gi zemav site tri i da prodadev dve :D Nekni bese prvpat da ja koristam, nadvor 27, doma ladnicko za pola saat i toa so otvoren prozor(radi crevoto koe ide od klima) edno vreme i mi pristude pa ja gasev. Mislam deka e 1kw i ima samo 2 brzini. Kolku trose i ne me interesira bitno mi e da me ladi. E sea normalno za ladenje site mozat, za greenje e zort :D, ali ovaa i onaka ne gree taka da nema vrska.

Tuku sakav da prasav dali klimite podlezat na carina i danok? Me zanima za koristeni inverteri.
Stavi slika od klimata i dalecinskoto :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.055
Поени од реакции
12.559
Во план сум да земам клима за греење/ладење на дневна (~26-7м2) + отворени врати накај ходник, спална, детска (+30м2) колку е тоа можно...
Изолација 8см стиропор, пвц прозори, долу има стан што се грее, горе има стан - но нема греење, од страна 1 има стан, другите 2 страни се до скали/ходник, 1 страна само надворешна, југо-западна ориентација.

upload_2020-5-21_10-32-44.png

Ја обележав локацијата каде би била за климата, претпоставувам дека таму би било најдобро.
Е сега првата дилема е дали 3,5ка или 5,5ка, и тука мислам дека 5,5ка ќе биде подобра поради поголемиот проток на воздух?

Од она што гледав, се мислам помегу
Daikin Sensira FTXFA/B 5kw - 61500 ден. (swing compressor, 46kg, 0.9kg R32)
4.07kw -7, 2,71 COP
4.20kw -15, 2.06 COP

Fujitsu ASYG18KMTA 5.5kw - 68100 ден. (twin rotary compessor, 36kg, 1.02kg R32)
4,25kw -7, 2,86 COP
4,7kw -15, 2.47 COP

Или нешто поефтино - Хајер Тундра 38500 ден?
Други предлози?

Од она што успеав да видам/искалкулирам, отприлика за -15°C надворешна и 25°C внатрешна ќе ми требаат 4,7kw, на -10°C/25°C внатрешна би било 4,2kw на час.
Немој 5.5ка у дневна, протокот на воздух значи ветер и бучавост, не ти треба. Земи си добра 3.5ка за дневната.
Сликата не ја гледам, не знам распоред, ама слично како кај мене по квадратура.
Мораш зимава сите соби да ги грееш? Со дете си?
Да пробаш да истераш една зима со една добра 3.5ка во дневна па ќе си знаеш за догодина што и како ти треба.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
58
Druze purpenata e zatvorena od nadvor so Stiropor a od vnatre dzidovite se maltedisani gletuvani i kreceni
Автоматски споено мислење:


Stavi slika od klimata i dalecinskoto :)
Toa sto ti e zatvorena od nadvor so stiropor a od vnatre malterisani-gletovani ne znaci deka ne dishat zidovite a dokolku neznaes dishat tie materijali, tek sea gledam zasto nekoi clenovi na forumov znaat da se odnesuvaat sprema drugi clenovi da ne recam so vreganje odnosno kolku i da sakas da pomognes gledam deka ti si teras po svoe deka sve znaes odnosno cim mislis deka si najubav najverovatno mislis i deka si najpameten hahaha toa od mali noze se vlece ne si ti kriv taka ti zborele koga si bil mal pa sea mislis deka toa sto si gi opshil prozorite so malter deka taka treba....epa druze ne treba taka posto i novite zgradi 98% se pravat pogresno i sve radi edna pricina da ushparaat posto po standard ako se pravi odma imaat pomal kar, na "Fi" na zelezo namaluvaat pa tek da vgraduvaat prozori po standard, i ova go zboram od iskustvo posto vo sektor na gradeznistvo rabotam i mnogu dobro znam sto baraat investitorite, "najniska cena" nisto drugo......
Stiropor sto si stavil si napravil najpametno ama muvla ke imas dodeka ne si gi sredis opshivkite a informiraj se javi se vo rehau i prasaj za trakite kaj mozes da gi nabavis kaj nas i na kolku objekti se instalirani vo nashava zemja, na raka se brojat....za niv znam deka ke ti kazat posto od niv doznav za kaj ima traki a za drugite importeri neznam isto vo Modul Plast ke ti dadat informacii posto imaat instalirano na nekolku objekti

eve ti linkovi da procitas za pojasni da ti stanat rabotite

p.s pak ke recam suma sumarum forumov e golem del za prepukuvanje i seir odkolku da si pomagame, nego sto rece aspiratori imas pa nemas vlaga predpostavuvam deka ne ni gi gasis od koga se namontirani 24/7
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.331
Поени од реакции
1.870
Јас една интересна информација дознав шо никојпат во живот не сум ја знаел. Во комшии имам една фамилија која замина Италија да живее пред околу 15тина години. Лани куќата тука ја реновираа, кренаа поткровје и завчера ме викна бабата кој се врати да живее тука да го ѕирнам спратот и да и дадам совет за клими, дека тоа сакале да стават. Влегувам на спратот, гледам во секоја соба имаат направено по една дупка во зидот и на нив одвнатре ставено како пластична клапни, оние што се ставаат на дупки од аспиратор од надворешна страна. Ја прашувам шо е финтатат, зошто ги напрајле дупките, ми викат бабата "за да дишит куќата, да немат влага никаде и да се лувтират цело време" Вика во Италија секоја куќа имала такви дупки. Ја прашувам ами на зима шо прајте? Ми вика си ставаме крпи и ги затнуваме дупките и нема проблем.

Ова малку да се надоврзам на муабетот за влагата од погоре.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.029
Поени од реакции
537
Toa sto ti e zatvorena od nadvor so stiropor a od vnatre malterisani-gletovani ne znaci deka ne dishat zidovite a dokolku neznaes dishat tie materijali, tek sea gledam zasto nekoi clenovi na forumov znaat da se odnesuvaat sprema drugi clenovi da ne recam so vreganje odnosno kolku i da sakas da pomognes gledam deka ti si teras po svoe deka sve znaes odnosno cim mislis deka si najubav najverovatno mislis i deka si najpameten hahaha toa od mali noze se vlece ne si ti kriv taka ti zborele koga si bil mal pa sea mislis deka toa sto si gi opshil prozorite so malter deka taka treba....epa druze ne treba taka posto i novite zgradi 98% se pravat pogresno i sve radi edna pricina da ushparaat posto po standard ako se pravi odma imaat pomal kar, na "Fi" na zelezo namaluvaat pa tek da vgraduvaat prozori po standard, i ova go zboram od iskustvo posto vo sektor na gradeznistvo rabotam i mnogu dobro znam sto baraat investitorite, "najniska cena" nisto drugo......
Stiropor sto si stavil si napravil najpametno ama muvla ke imas dodeka ne si gi sredis opshivkite a informiraj se javi se vo rehau i prasaj za trakite kaj mozes da gi nabavis kaj nas i na kolku objekti se instalirani vo nashava zemja, na raka se brojat....za niv znam deka ke ti kazat posto od niv doznav za kaj ima traki a za drugite importeri neznam isto vo Modul Plast ke ti dadat informacii posto imaat instalirano na nekolku objekti

eve ti linkovi da procitas za pojasni da ti stanat rabotite

p.s pak ke recam suma sumarum forumov e golem del za prepukuvanje i seir odkolku da si pomagame, nego sto rece aspiratori imas pa nemas vlaga predpostavuvam deka ne ni gi gasis od koga se namontirani 24/7
Drugar fala na sovetot ke prasam vo Rehau za tie traki bas me interesira no ako cenata im e previsoka zdravje ponataka ke zemam
Sto se odnesuva do najubav ne sum najpameten i ne sum narcis uste ednas fala na pomosta ubav den pozdrav.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
887
Поени од реакции
806
Јас една интересна информација дознав шо никојпат во живот не сум ја знаел. Во комшии имам една фамилија која замина Италија да живее пред околу 15тина години. Лани куќата тука ја реновираа, кренаа поткровје и завчера ме викна бабата кој се врати да живее тука да го ѕирнам спратот и да и дадам совет за клими, дека тоа сакале да стават. Влегувам на спратот, гледам во секоја соба имаат направено по една дупка во зидот и на нив одвнатре ставено како пластична клапни, оние што се ставаат на дупки од аспиратор од надворешна страна. Ја прашувам шо е финтатат, зошто ги напрајле дупките, ми викат бабата "за да дишит куќата, да немат влага никаде и да се лувтират цело време" Вика во Италија секоја куќа имала такви дупки. Ја прашувам ами на зима шо прајте? Ми вика си ставаме крпи и ги затнуваме дупките и нема проблем.

Ова малку да се надоврзам на муабетот за влагата од погоре.
Na zima ima problem so vlagata a ne na leto.
Sto ako ima dupki ako vo zima se zatvoreni.Ic ne mi e jasna rabotava.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
373
Поени од реакции
574
И јас да се надоврзам.Дупки за вентилација се ставаат по згради,не по куќи.Сега постои могучност некој да не отвара врати,прозори и да си седи херметички затворен како во лабораторија... за нив може требаат. :ROFLMAO:

А за @најубав совет,мувла може да се појави и од вода,не од кондензација туку ѕидот да влече вода од земја! Сериозно,имам видено таков проблем кај другар на спрат! Куќата му е на косина со подрум и гаражи(од една страна 75% во земја) и на спратот околу плочата и по ѕидот(до кај 70цм висина) мувла му се јави.Бетонот може да влече влага! Или евентуално барај ладни мостови,не ми се верува до опшивката на прозорите да е!
 
Последно уредено:
На врв Bottom