Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Веќе ја порачав ама некако монтажата малку е мрсна ми сакат 5600 ден.
Cenata na montaza e pogolema bidejki samata klima e golema mokna inverter klima.
Klimata e ekstra spodeli sliki od vnatresnata i nadvoresna edinica i obrni vnimanie pri montaza obavezno minimum 3 metri bakarni cevki da se izbandaziraat so bela bandaz traka
i obavezno vakumirane na inverter klimata so Vakum pumpa
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ајде предлог за ивертер за и спална 14м2. Пред се, да е потивка надворешната , зашто зад кревет ќе стои :)
Овие ги гледам





Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Će ja komentiram samo poslednata, bidejći istata jas ja imam, za ostanatite nemam pojma kako će se odnesuvaat vo toj mal prostor od 14m2.
Na greenje ne odi ispod 400W sto vo mojot prostor 27+13 m2 ovaa zima bese idealno do nadvorešna T do 12C, nad toa raboti kako ON-OFF, što vo mojot slucaj e sosema prifatlivo, kaj tebe ce bide haos, bidejći ako sakaš ponisko da modulira i dobro da go meša vouduhot moraš da koristiš povisoki brzini, vo pogolemi prostoriie vo red, kaj tebe sekako ne. Ima tivok režim na rabota, koga i ne se sluša turbinata no na greenje e NEUPOTREBLIVO bidejći će raboti kako ON-OFF.
Na ladenje spušta do 300W i ovoj tivok režim e idealen, ama kolku i da e mala brzinata, stvarno e epten mala, pak se čustvuva promaička i na 7m dalečina.Pak moze da pali-gasi ako nadvor e 27-28 C, nad toa vo mojot prostor od 40m2 ovie 300W se dovolni da ne go pravi toa.
Inače ima mnogu zgodna funkcija da gi postavi perkite vertikalno ( da duva vo podot, da pravi ladna zavesa), vaka iako e sprotivno na fizikata e bukvalno idealno za razladuvanje: nema promaja, nema buka, ne isklucuva a ladi golem prostor, kako i mene ne mi e jasno.
Nekoi klimi ne dozvoluvaat vakva položba i sami posle pola čas ili čas rabotenje gi podigaat perkite (poradi možno protekuvanje na kondenzatot), ovde ne e taka može cel den da raboti vo ovaa položba.
Prema toa ne bi ti ja preporačal za prostor pomal od 30m2.......
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Јас уште појќе ќе ти го појачам муабетов.... Да не го измислеа Јапонците инвертерот, никој ќе немавме никакви инвертери. Се друго се лешинари, живеат од трошките на Јапонците без разлика колкава продажба на единици во светот ќе има било кој бренд на клими.

Како што никогаш нема да излезе поквалитетно дизел возило од Германско возило (не само дизел, и општо) така нема да излезе поквалитетна инвертер клима од Јапонската. А бест бај, мест бај приказните се муабети за нас сиромасите кои секогаш мислиме дека сме го прелажале универзумот и сме нашле нешто перфектно за евтини пари и уште пак после имаме лице тој "вирус" муабет да го шириме по други во стилот "Абе џабе пари ќе фрлаш, само името го плаќаш, еве ти го ова, дупло поевтино, а исто ти е, па дури и подобро." Приказна за мали деца, пропаганда, измислена од нас симорашните и продавачите на евтини производи.
Ух Фикче колку си грешка со муабетов... Ама тоа си е твое лично мислење. За жал не се факти!
Јапонците сигурно не го измислиле инвертерот! Уреди кои менуваат AC/DC и обратно на база на ламби постоеле уште 19век. во Америка,а јапанците во тоа време уште со мачови се тепале(требало Том Круз да дојде да ги научи како да пукаат со пушка :ROFLMAO: ).
Тоа што се кинезите денес-фабрика на светот,биле јапонците во 60-70-те со мас продукција на електрични апарати.
Врзувањето на компресор со DC мотор ама не е никакво откривање на топла вода!
Друга ствар што јапонците К од клими немале до тогаш,тек во 80-тите почнале на светскиот пазар да се пробиваат. Отвори си амерички страни и ќе видиш дека до ден денес јапонците важат за второразредни HVAC во САД. Таму владеат амерички брендови со долга историја(повеќето непознати за нас),ама додека ние паѓаме во несвест на сплит-систем,американците си имаат топлотни пумпи зад куќа повеќе од 50 години уназад.
А да ти направам кец у два,и за колите си утнал :D
Не сме више 1989 па да се палиме на Mercedes 220D. Само француз за дизел кола ;)! Пежо,Цитроен(Форд,Волво нивни мотори носат) и Рено (имам Меган 1.9dci и голф може вода да му носи;)).
И уште еден фан-факт,Рудолф Дизел го измислил дизел моторот,ама првиот практичен мал дизел во автомобил го измислил Пежо во 1936год. Германците биле сконцентрирани на оригиналната идеја на Рудолф за големи спороодни мотори,практични во индустрија и поморство,ама не успеале да направат добар,мал средно или брзооден мотор.Една од многуте причини зошто ја изгубиле Втора светска војна...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Merilo za kvalitet na koli e baš taa " pusta" Amerika. Tamu nema francuzi, ima samo japonci i germanci i normalno italijani no ne so FIAT (i ako FERARI e fiatovo galeniče), tamu francuz ne može ni da prismrdi....koreanci počnale da vleguvaat poleka poleka. Tie so japoncite pravat koli za sekoj den (sekoja čest na Lexus na Toyota), germancite prodavaat statusni vozila i toa site i Bmw i Audi i Mercedes i Porche. Nema tuka ni f od francuz. E sega so kupuvanje na Opel....
Inace za malive dizeli kaj gledaš francuzi? Pa agregatot na Peugeot e zaednički proekt so Ford (amerikanec i nemec), a Dci motorot na Renaut e proekt so Nisan(pak japonec).
Inace ubedlivo najdobriot mal dizel go ima FIAT so Mjtd i nivnata licenca so direktno ubrizguvanje tkn comon rail site ja kupija, duri Ww pred nekoja godina.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Će ja komentiram samo poslednata, bidejći istata jas ja imam, za ostanatite nemam pojma kako će se odnesuvaat vo toj mal prostor od 14m2.
Na greenje ne odi ispod 400W sto vo mojot prostor 27+13 m2 ovaa zima bese idealno do nadvorešna T do 12C, nad toa raboti kako ON-OFF, što vo mojot slucaj e sosema prifatlivo, kaj tebe ce bide haos, bidejći ako sakaš ponisko da modulira i dobro da go meša vouduhot moraš da koristiš povisoki brzini, vo pogolemi prostoriie vo red, kaj tebe sekako ne. Ima tivok režim na rabota, koga i ne se sluša turbinata no na greenje e NEUPOTREBLIVO bidejći će raboti kako ON-OFF.
Na ladenje spušta do 300W i ovoj tivok režim e idealen, ama kolku i da e mala brzinata, stvarno e epten mala, pak se čustvuva promaička i na 7m dalečina.Pak moze da pali-gasi ako nadvor e 27-28 C, nad toa vo mojot prostor od 40m2 ovie 300W se dovolni da ne go pravi toa.
Inače ima mnogu zgodna funkcija da gi postavi perkite vertikalno ( da duva vo podot, da pravi ladna zavesa), vaka iako e sprotivno na fizikata e bukvalno idealno za razladuvanje: nema promaja, nema buka, ne isklucuva a ladi golem prostor, kako i mene ne mi e jasno.
Nekoi klimi ne dozvoluvaat vakva položba i sami posle pola čas ili čas rabotenje gi podigaat perkite (poradi možno protekuvanje na kondenzatot), ovde ne e taka može cel den da raboti vo ovaa položba.
Prema toa ne bi ti ja preporačal za prostor pomal od 30m2.......
Zlatko ме чуди зошто мала,скапа,бренд клима 2,5 не може да спушти или модулира пониско од 400 вати на греење или 300 на ладење?
кога други клими ,еве мојата на пример 280 вати одржава на грење,Електрата(21000 денари) 270-290 вати
не дека е некоја фалинка но очекувам од скапа клима да ги има сите предности што ефтината клима ги нема.
затоа сум со мисла да не купувам никогаш скапа клима бидејќи за дупло по ниска цена може да најдеш друга.
нема да е иста но со мали разлики.
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Će ja komentiram samo poslednata, bidejći istata jas ja imam, za ostanatite nemam pojma kako će se odnesuvaat vo toj mal prostor od 14m2.
Na greenje ne odi ispod 400W sto vo mojot prostor 27+13 m2 ovaa zima bese idealno do nadvorešna T do 12C, nad toa raboti kako ON-OFF, što vo mojot slucaj e sosema prifatlivo, kaj tebe ce bide haos, bidejći ako sakaš ponisko da modulira i dobro da go meša vouduhot moraš da koristiš povisoki brzini, vo pogolemi prostoriie vo red, kaj tebe sekako ne. Ima tivok režim na rabota, koga i ne se sluša turbinata no na greenje e NEUPOTREBLIVO bidejći će raboti kako ON-OFF.
Na ladenje spušta do 300W i ovoj tivok režim e idealen, ama kolku i da e mala brzinata, stvarno e epten mala, pak se čustvuva promaička i na 7m dalečina.Pak moze da pali-gasi ako nadvor e 27-28 C, nad toa vo mojot prostor od 40m2 ovie 300W se dovolni da ne go pravi toa.
Inače ima mnogu zgodna funkcija da gi postavi perkite vertikalno ( da duva vo podot, da pravi ladna zavesa), vaka iako e sprotivno na fizikata e bukvalno idealno za razladuvanje: nema promaja, nema buka, ne isklucuva a ladi golem prostor, kako i mene ne mi e jasno.
Nekoi klimi ne dozvoluvaat vakva položba i sami posle pola čas ili čas rabotenje gi podigaat perkite (poradi možno protekuvanje na kondenzatot), ovde ne e taka može cel den da raboti vo ovaa položba.
Prema toa ne bi ti ja preporačal za prostor pomal od 30m2.......
И твојата е 2.5? Да не е 3.5ка?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Да ,мојата е 3,5 токму поради тоа,помалите треба да спуштаат повеќе или да имаат помала моќност на одржување
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Zlatko ме чуди зошто мала,скапа,бренд клима 2,5 не може да спушти или модулира пониско од 400 вати на греење или 300 на ладење?
кога други клими ,еве мојата на пример 280 вати одржава на грење,Електрата(21000 денари) 270-290 вати
не дека е некоја фалинка но очекувам од скапа клима да ги има сите предности што ефтината клима ги нема.
затоа сум со мисла да не купувам никогаш скапа клима бидејќи за дупло по ниска цена може да најдеш друга.
нема да е иста но со мали разлики.
Ne e 2.5 tuku 3.5kW-atna, kupena e 22500, ne gledam što e tuka skapa klima . Inače kolku stoi vo deklaracijata, so tolku i raboti. Interesno e sto toa e odlična modulacija za prostor od 30 m2 i so dolžina od 7.5 m, kade mora da se koristi protok od najmalku 400 m3/h ako sakaš da go vrti celiot vozduh. Ako ima poniska modulacija pri ovoj protok će duva ladno i nema da e prijatno. Znači hendikep za pomali prostori ili kvadratni prostorii koi trpat mal protok i niska modulacija.
Inače se složuvam deka e ubavo da može i ponisko, čisto samo za podobar komfor (vk. potrošuvačka e sekogaš ista i ako pola korisnici mislat deka poniska modulacija znači pomalku pari za struja).
Interesno e koga bea minusni T si vrteše na 500-600 W i imaše mnogu precizni defrosti, sekogaš točno koga treba, nekogaš na 1 čas nekogaš na 2 , nekogaš na 3, sekogaš temelno.
Za parite e poveće od dobra, no ne e za mali prostori pod 25 m2.
Автоматски споено мислење:

И твојата е 2.5? Да не е 3.5ка?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Sega primetiv deka gledaš za 2.5 Haier. Da jas kažuvam za 3.5kW
Modulacijata e ista za dvete klimi.
Da si baraš nešto što će vrti so pomalku od 200 W i 2.5 kW će e mnogu, no pomali nema na pazarov.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Да ,мојата е 3,5 токму поради тоа,помалите треба да спуштаат повеќе или да имаат помала моќност на одржување
Cekaj kupi klima za malata soba ?
Koja ja zema Neo so Gree compressor ili Elektra ( Midea ) so GMCC Toshiba Compressor ???
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Ајде предлог за ивертер за и спална 14м2. Пред се, да е потивка надворешната , зашто зад кревет ќе стои :)
Овие ги гледам





Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


Ako veke baras tivka klima. Bujrum da uzivas vo tisinata :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Merilo za kvalitet na koli e baš taa " pusta" Amerika. Tamu nema francuzi, ima samo japonci i germanci i normalno italijani no ne so FIAT (i ako FERARI e fiatovo galeniče), tamu francuz ne može ni da prismrdi....koreanci počnale da vleguvaat poleka poleka. Tie so japoncite pravat koli za sekoj den (sekoja čest na Lexus na Toyota), germancite prodavaat statusni vozila i toa site i Bmw i Audi i Mercedes i Porche. Nema tuka ni f od francuz. E sega so kupuvanje na Opel....
Inace za malive dizeli kaj gledaš francuzi? Pa agregatot na Peugeot e zaednički proekt so Ford (amerikanec i nemec), a Dci motorot na Renaut e proekt so Nisan(pak japonec).
Inace ubedlivo najdobriot mal dizel go ima FIAT so Mjtd i nivnata licenca so direktno ubrizguvanje tkn comon rail site ja kupija, duri Ww pred nekoja godina.
A да си отвориме друга тема,и таму да ја продолжиме дискусијава? Оти ептен спам е овде,а за се имам да ти дадам одговор?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
A да си отвориме друга тема,и таму да ја продолжиме дискусијава? Оти ептен спам е овде,а за се имам да ти дадам одговор?
Podobro da se najdeme vo živo, pa meze i rakiička..... nemam nekako volja, gledaj ti ovde što se slučuva so godini, ludje što znaele pred 30 god da pravat avtobusi sega vozat taksi.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.018
Podobro da se najdeme vo živo, pa meze i rakiička..... nemam nekako volja, gledaj ti ovde što se slučuva so godini, ludje što znaele pred 30 god da pravat avtobusi sega vozat taksi.
Да си жив и здрав,добра идеа ти е ова.Нека помине срањево со вирусов,па ќе ја договараме...
А за кај нас,дегутантно ми е да зборувам! Ај ќе биде,ај ќе се оправи.... се полошо и полошо!
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Ајде предлог за ивертер за и спална 14м2. Пред се, да е потивка надворешната , зашто зад кревет ќе стои :)
Овие ги гледам





Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Даикинот има многу тивка надворешна и внатрешна и може да модулира ниско докај 150w
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Мене ми требит тука некој да споделит искуство со греење на 11-13м2 соба со инвертер. Ме чуди тоа што сум читал тука дека нема разлика меѓу 2, 5ка и 3,5ка, еве и @tzlatko кажува погоре дека нема разлика цо минимумот кај Хаиерот 2, 5ката и 3,5катс. За брзо ќе треба инвертер да ставам во малата соба која е 14тина м2. Секако дека 2,5ка ќе треба да ставам, не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom