Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
373
Поени од реакции
573
;)
Здраво на сите,
би сакал да ве замолам за помош при избор на инвертер клима 3,5kW. Ги следев муабетиве последниве неколку страни но не сум сигурен што да одберам сеуште... Во суштина ситуцијата ми е ваква: имам постоечка стара клима Filia 3,5kW, поправана неколку пати, испушта фреон цело време и скршени се перките на надворешната единица, трошеше баеги и струја, па решив да ја заменам со инвертор, и тоа по можност најтивка 3,5-ка, внатешна ама уште побитно ми е надворешната да биде тивка, но гледајки ги спецификациите на web сите се околу 50dB, а тоа ми се чини многу некако. Дали е тоа фиксна вредност или зависи од брзината што е пуштена на внатрешната единица? Инаку прашав во сетек, за демонтажа ми бараат 1600 ден бидејки е пристапно се (на балкон е монтирана надворешната единица), а за монтажа 3600 ден, претпоставувам дека е тоа нормална сума за сите, а буџетот ми е до 30000 ден без монтажа. Ви благодарам.
Што се однесува на бучноста @најубав напиша веќе.
Не кажа до колку пари само? Ако пари не те ограничуваат само Тошиба! Потивка и покултивирана работа од Сузуми нема!
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
437
Поени од реакции
139
;)
Што се однесува на бучноста @најубав напиша веќе.
Не кажа до колку пари само? Ако пари не те ограничуваат само Тошиба! Потивка и покултивирана работа од Сузуми нема!
Ако мислиш на овој модел : https://klimi.mk/product.php?id=254

Capture.JPG

Супер изгледа, само ценава е ептен висока :unsure:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
373
Поени од реакции
573
Автоматски споено мислење:


Covekot si kaza budzet do 30.000 denari bez montaza
Успеав да не видам. :rolleyes:
Ако мислиш на овој модел : https://klimi.mk/product.php?id=254

Прегледај го приврзокот 252220

Супер изгледа, само ценава е ептен висока :unsure:
Да на оваа мислев,ама ништо,за скапа-скапа е!
Земај Хајер,на форумов има што ги користат и задоволни се.Таман во буџет ти е. Исто и вивакс и грее имаш за тие пари.Нека се јават некој од корисниците колку им се бучни...
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
110
Поени од реакции
85
Во план сум да земам клима за греење/ладење на дневна (~26-7м2) + отворени врати накај ходник, спална, детска (+30м2) колку е тоа можно...
Изолација 8см стиропор, пвц прозори, долу има стан што се грее, горе има стан - но нема греење, од страна 1 има стан, другите 2 страни се до скали/ходник, 1 страна само надворешна, југо-западна ориентација.

upload_2020-5-21_10-32-44.png

Ја обележав локацијата каде би била за климата, претпоставувам дека таму би било најдобро.
Е сега првата дилема е дали 3,5ка или 5,5ка, и тука мислам дека 5,5ка ќе биде подобра поради поголемиот проток на воздух?

Од она што гледав, се мислам помегу
Daikin Sensira FTXFA/B 5kw - 61500 ден. (swing compressor, 46kg, 0.9kg R32)
4.07kw -7, 2,71 COP
4.20kw -15, 2.06 COP

Fujitsu ASYG18KMTA 5.5kw - 68100 ден. (twin rotary compessor, 36kg, 1.02kg R32)
4,25kw -7, 2,86 COP
4,7kw -15, 2.47 COP

Или нешто поефтино - Хајер Тундра 38500 ден?
Други предлози?

Од она што успеав да видам/искалкулирам, отприлика за -15°C надворешна и 25°C внатрешна ќе ми требаат 4,7kw, на -10°C/25°C внатрешна би било 4,2kw на час.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.201
Поени од реакции
1.582
Тешко преку 2 врати да се згреат собите. 5.5 е премногу за изолиран простор. Барај си две 2.5ки или 3.5ки.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.028
Поени од реакции
537
Во план сум да земам клима за греење/ладење на дневна (~26-7м2) + отворени врати накај ходник, спална, детска (+30м2) колку е тоа можно...
Изолација 8см стиропор, пвц прозори, долу има стан што се грее, горе има стан - но нема греење, од страна 1 има стан, другите 2 страни се до скали/ходник, 1 страна само надворешна, југо-западна ориентација.

upload_2020-5-21_10-32-44.png

Ја обележав локацијата каде би била за климата, претпоставувам дека таму би било најдобро.
Е сега првата дилема е дали 3,5ка или 5,5ка, и тука мислам дека 5,5ка ќе биде подобра поради поголемиот проток на воздух?

Од она што гледав, се мислам помегу
Daikin Sensira FTXFA/B 5kw - 61500 ден. (swing compressor, 46kg, 0.9kg R32)
4.07kw -7, 2,71 COP
4.20kw -15, 2.06 COP

Fujitsu ASYG18KMTA 5.5kw - 68100 ден. (twin rotary compessor, 36kg, 1.02kg R32)
4,25kw -7, 2,86 COP
4,7kw -15, 2.47 COP

Или нешто поефтино - Хајер Тундра 38500 ден?
Други предлози?

Од она што успеав да видам/искалкулирам, отприлика за -15°C надворешна и 25°C внатрешна ќе ми требаат 4,7kw, на -10°C/25°C внатрешна би било 4,2kw на час.
Dokolku budzetot ti dozvoluva togas ovaa inverter klima


So twin rotary compressor
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
58
Moj sovet od locno iskustvo ti e da ne stavas stiropor fasada zosto zatoa sto jas na kukata od koga staviv stiropor vo site sobi mi se pojavi vlaga ( muvla ) dodeka pred da stavam stiropor nemase vo niedna soba vlaga taka da od mene dobronameren sovet nemoj da stavas stiropor fasada bidejki stiroporot doprinesuva do ne disenje na dzidot i pojavuvanje na vlaga vo prostorot
Jas se zaebav i taka kukata mi e so dupli dzidovi ( cigli ) izmegu so tervol od 5 cm trebase namesto stiropor od nadvor na ciglite da stavam malter fasata i fasadna boja ama jas se zaebav so stiroporot zatoa ti vikam dobronameren sovet nemoj da stavas fasada so stiropor.
muvlata ne ti se pojavila od stiroporot tuku od losa instalacija na pvc prozori.....a predpostavuvam deka imas pvc cim si stavil stiropor izolacija na kukjata....
 
Член од
23 март 2009
Мислења
552
Поени од реакции
307
Член од
6 август 2018
Мислења
33
Поени од реакции
32
ENERGIJA-GIF-SEIYA.gif

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.028
Поени од реакции
537
muvlata ne ti se pojavila od stiroporot tuku od losa instalacija na pvc prozori.....a predpostavuvam deka imas pvc cim si stavil stiropor izolacija na kukjata....
Imam PVC ama PVC prozorite mise staveni koga nemav stiropor fasada i dodeka nemase stiropor nemav muvla od koga staviv stiropor fasada muvla ima taka da muvlata ne e od PVC prozorite tuku od stiropor fasadata
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
58
Imam PVC ama PVC prozorite mise staveni koga nemav stiropor fasada i dodeka nemase stiropor nemav muvla od koga staviv stiropor fasada muvla ima taka da muvlata ne e od PVC prozorite tuku od stiropor fasadata
Ti mozes da mislis deka e do stiroporot ama stiroporot ti gi pokazal slabite tocki odnosno deka pur penata ti vlazni od vnatre.zatoa ima ral standard za instalacija na prozori i rektko kaj nas se koristi jas lani menjav prozri geneo fipro x profil i trakite za ral standard 430evra gi plativ izgor skapi se.a dokolku te interesira malce povele fa naucis iso-chemie se vika firmata syo ja ima kaj nas na kacanicki pat se naoga ima uste edna od kosovo drug bremd sto nosi ama iso chemie e edna od najdobrite.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.035
Поени од реакции
2.809
Imam PVC ama PVC prozorite mise staveni koga nemav stiropor fasada i dodeka nemase stiropor nemav muvla od koga staviv stiropor fasada muvla ima taka da muvlata ne e od PVC prozorite tuku od stiropor fasadata
Мувлата не е од фасадата туку од многу влага во внатрешноста. Неправилна (или воопшто нема) вентилација на бањата, кујната...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.028
Поени од реакции
537
Мувлата не е од фасадата туку од многу влага во внатрешноста. Неправилна (или воопшто нема) вентилација на бањата, кујната...
Nema vlaznost bidejki i vo kujnata i vo toaletot imam ventilacija ( aspirator ) i vo toaletot i vo kujnata
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.331
Поени од реакции
1.870
Во план сум да земам клима за греење/ладење на дневна (~26-7м2) + отворени врати накај ходник, спална, детска (+30м2) колку е тоа можно...
Изолација 8см стиропор, пвц прозори, долу има стан што се грее, горе има стан - но нема греење, од страна 1 има стан, другите 2 страни се до скали/ходник, 1 страна само надворешна, југо-западна ориентација.

upload_2020-5-21_10-32-44.png

Ја обележав локацијата каде би била за климата, претпоставувам дека таму би било најдобро.
Е сега првата дилема е дали 3,5ка или 5,5ка, и тука мислам дека 5,5ка ќе биде подобра поради поголемиот проток на воздух?

Од она што гледав, се мислам помегу
Daikin Sensira FTXFA/B 5kw - 61500 ден. (swing compressor, 46kg, 0.9kg R32)
4.07kw -7, 2,71 COP
4.20kw -15, 2.06 COP

Fujitsu ASYG18KMTA 5.5kw - 68100 ден. (twin rotary compessor, 36kg, 1.02kg R32)
4,25kw -7, 2,86 COP
4,7kw -15, 2.47 COP

Или нешто поефтино - Хајер Тундра 38500 ден?
Други предлози?

Од она што успеав да видам/искалкулирам, отприлика за -15°C надворешна и 25°C внатрешна ќе ми требаат 4,7kw, на -10°C/25°C внатрешна би било 4,2kw на час.
Не ми замерувај, не мислам ништо лошо, ама не разбирам како луѓето, кога се работи за греење на клима размислувааат да греат цел спрат или 2-3 соби со една клима. Тоа не може, и да може, би било крајно неудобно за вас што ќе живеете во просторот. Незнам дали имаш парно, ама кога некој става парно, ставаат ребра во секоја соба што планираат да ја греат, па и во ВЦ ставаат регистар, па така тереба да е и со клими. Ќе си ставаш во секоја соба клими.

Добро изолиран ти е просторот, во добра ситуација си. Стави 3,5ка во дневна и 2,5ки во спалната и детската ако имаш можност. 5,5ка во дневната, никако. Јас 2*3,5ки имам во мојата дневна, 56м2 е.

Поздрав
 
На врв Bottom