Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Да да и грее се ок, порано би ги имал во предвид сигурно, само од што ја читам темава некако ми станаа одбивни, незнам зошто :D
Edno ke ti kazam a toa e slednovo
Glavnite na Gree makedonija kakvi i da se faktot deka Gree pravi kvaliretni klimi e fakt taka da nemoj da se zamaras so glavnite na Gree makedonija ednostavno tebe ti e bitna klimara da e mokna ekonomicna i kvalitetna a toa e Gree
A voopsto da ne se zamaeas kakov e odnosot na vrabotenite na nas korisnicite biten ni e kvalitetot na klimara a ne odnosot na glavnite uvoznici na Gree makedonija.
Автоматски споено мислење:

Некој предлог?
Да земам 12ка Амбер, или Тундра 18?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
2 te klimi se solidni so toa sto Amber 12 e mnogu pomokna od Haier Tundra i amber ima 2 stage compressor
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Gree i Midea se edni od najdobrite kineski fabriki za proizvodstvo na klima uredi Blagodarenie na ovie dve fabriki sekoj moze da si nabavi solidna klima najdobra sprema cena vs kvalitet. Bes Buy
Климе,ај да не благодариме многу многу! Грее не се увезуваше до пред 10-15 години,па пак имаше добри и ефтини клими.
Некој предлог?
Да земам 12ка Амбер, или Тундра 18?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Вака како што го гледам распоредот,за стоплен,стоплен ќе бидеш.Ама разлика голема во температурата ќе имаш! Ходникот бања ќе биде,ама спалната мин 3-4-5ц поладна(или потопла летоска)!
Си плаче распоредов за едно ќумбе во средина :ROFLMAO: (кај мене е слично):ROFLMAO:
Да не те премислувам оти ќе ме распнат тука :rolleyes:
Шала на страна,се си има предност и мана! Климата нема да ти смета дури и на најјако да дува,ама губиш приватност со постојано отворена врата,и нема да можеш убаво да регулираш температура во спалната.
Инаку меѓу двете,амберот слободно рачунај го за јака 5.5ка и поскапа во старт. Хајерот на добар глас се,и мислам доволно јака ќе биде(си има и еуровент). Меѓусезона и цела куќа ќе можат да стоплат и двете.
П.С.да ги користеше и двете детски,ќе ти препорачав една каналска,баш покрај внатрешниот ѕид како што ти е обележано со жолто па се до спалната.Исто издув може да извадиш и во ходникот и во бањата.Не би требало многу рушење да има,а каналот со гипс картон нема ни да се приметува. Скапо да,ама имај го предвид за во иднина.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Климе,ај да не благодариме многу многу! Грее не се увезуваше до пред 10-15 години,па пак имаше добри и ефтини клими.
Mozebi pred 15 godini Gree ne se uvezuvale vo Makedonija no da ne zaboravime deka prvite on-off klimi na NEO bea rebrendirani Gree isto taka Vivax inverter klimite vo dalecnata 2005 Godina pa se do 2015 bea rebrendirani Gree klimi taka da bidi siguren deka preku rebrendiranje na klimi Gree vo Makedonija e prisuten sigurno 20 godini ova e fakt.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Не судите дали е тивка во лето.на зимо се слуша
Слика од Електрата од Агеотехна
500 грама фееон R32
Ме интересира колку имаат Мусе,Нео,Инвертор,Мидеа...ако има некој инфо за моделите до 22к



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Не судите дали е тивка во лето.на зимо се слуша
Слика од Електрата од Агеотехна
500 грама фееон R32
Ме интересира колку имаат Мусе,Нео,Инвертор,Мидеа...ако има некој инфо за моделите до 22к



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
eve ti taa najevtinata midea vo setec , no na R410 e ali vo globala od R32/ 500do750gr
 

Attachments

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.831
Поени од реакции
7.553
Веќе ја порачав ама некако монтажата малку е мрсна ми сакат 5600 ден.
Тоа ти е друже, ем ќе платиш поскапа монтажа како за 24ка, ем ќе нема добра модулација. Ама кога почнаа да свршуваат тука на ТСТ брендот се случуваат вакви работи. Можеш благодарен да му бидиш.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Edno ke ti kazam a toa e slednovo
Glavnite na Gree makedonija kakvi i da se faktot deka Gree pravi kvaliretni klimi e fakt taka da nemoj da se zamaras so glavnite na Gree makedonija ednostavno tebe ti e bitna klimara da e mokna ekonomicna i kvalitetna a toa e Gree
A voopsto da ne se zamaeas kakov e odnosot na vrabotenite na nas korisnicite biten ni e kvalitetot na klimara a ne odnosot na glavnite uvoznici na Gree makedonija.
Интересно размислување. Ама погрешно. Односот кон корисниците не бил важен? Климите биле квалитетни, тоа е битно? А што правиме кога ќе се појават проблени? Ќе се молиме на господ или ќе се жалиме во инспекција?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Mozebi pred 15 godini Gree ne se uvezuvale vo Makedonija no da ne zaboravime deka prvite on-off klimi na NEO bea rebrendirani Gree isto taka Vivax inverter klimite vo dalecnata 2005 Godina pa se do 2015 bea rebrendirani Gree klimi taka da bidi siguren deka preku rebrendiranje na klimi Gree vo Makedonija e prisuten sigurno 20 godini ova e fakt.
Јас уште појќе ќе ти го појачам муабетов.... Да не го измислеа Јапонците инвертерот, никој ќе немавме никакви инвертери. Се друго се лешинари, живеат од трошките на Јапонците без разлика колкава продажба на единици во светот ќе има било кој бренд на клими.

Како што никогаш нема да излезе поквалитетно дизел возило од Германско возило (не само дизел, и општо) така нема да излезе поквалитетна инвертер клима од Јапонската. А бест бај, мест бај приказните се муабети за нас сиромасите кои секогаш мислиме дека сме го прелажале универзумот и сме нашле нешто перфектно за евтини пари и уште пак после имаме лице тој "вирус" муабет да го шириме по други во стилот "Абе џабе пари ќе фрлаш, само името го плаќаш, еве ти го ова, дупло поевтино, а исто ти е, па дури и подобро." Приказна за мали деца, пропаганда, измислена од нас симорашните и продавачите на евтини производи.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Си помешал Германско возило со Јапонско. 3
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Јас уште појќе ќе ти го појачам муабетов.... Да не го измислеа Јапонците инвертерот, никој ќе немавме никакви инвертери. Се друго се лешинари, живеат од трошките на Јапонците без разлика колкава продажба на единици во светот ќе има било кој бренд на клими.

Како што никогаш нема да излезе поквалитетно дизел возило од Германско возило (не само дизел, и општо) така нема да излезе поквалитетна инвертер клима од Јапонската. А бест бај, мест бај приказните се муабети за нас сиромасите кои секогаш мислиме дека сме го прелажале универзумот и сме нашле нешто перфектно за евтини пари и уште пак после имаме лице тој "вирус" муабет да го шириме по други во стилот "Абе џабе пари ќе фрлаш, само името го плаќаш, еве ти го ова, дупло поевтино, а исто ти е, па дури и подобро." Приказна за мали деца, пропаганда, измислена од нас симорашните и продавачите на евтини производи.

Многу пати истово го постирав, потполно си во право. Далеку се кинеските инвертери од квалитет во однос на Јапонските, многу далеку. Доволно е да видиш што се монтира и користи по западот и УСА па ќе видиш и грее и вивакс и мидеа и слично. таму нема дискусија за квалитет и избор на квалитетен производ, само кај нас се мисли дека со 300 400 евра си купил space shuttle и си ги заебал другиве што дале повеќе пари за бренд. смешки се тоа.
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Ајде предлог за ивертер за и спална 14м2. Пред се, да е потивка надворешната , зашто зад кревет ќе стои :)
Овие ги гледам





Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
дали била јапонска,кинеска или нигерска?ШТО Е БИТНО БЕ, мене ми е битно да ми брка работа впрочем и за тоа е намената.
морало да е јапонска,па на внатрешната единица нема да стои со големи букви MADE IN JAPAN па ќе ја гледаш секој ден и ќе ти доаѓа убаво на душата.
што се замарате со глупости.
сега технологијата е до толку усовршена да нема веќе големи разлики ко порано.
и на крај се знае колку може да извади топлина и ладење фреонот,се друго е губење време и влагање у филм
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Си помешал Германско возило со Јапонско. 3
Se izmesal, od pusta zelba da kaze nesto sto ne e.
Автоматски споено мислење:

дали била јапонска,кинеска или нигерска?ШТО Е БИТНО БЕ, мене ми е битно да ми брка работа впрочем и за тоа е намената.
морало да е јапонска,па на внатрешната единица нема да стои со големи букви MADE IN JAPAN па ќе ја гледаш секој ден и ќе ти доаѓа убаво на душата.
што се замарате со глупости.
сега технологијата е до толку усовршена да нема веќе големи разлики ко порано.
и на крај се знае колку може да извади топлина и ладење фреонот,се друго е губење време и влагање у филм
Perfekno kazano, sekoja cest.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom