Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Не мудрувам само барам помош, затоа прашав што би одговарало за таа квадратура од 35м2.
Термо 6кw е испробано пред многу години и одлично грееше тоа зимо и бев стоплен и повеќе од доволно (
што значи и 5/5.5.кw би биле одлични)
Нормално сега гледам најдобар сооднос цена/ефект/потрошувачка
Затоа прашувам која би одговарала поише
Просечна 18ка како lomo која дава 5 и нешто kw со влезна потрошувачка на 1.4 kw, umber јака 12ка која има премногу високи максимални вредности за греење од преку 6/7кw (воедно и поскапа)
Fairy 18ka која освен што постигнува до -22 не гледам некоја поголема разлика од lomo (иста цена со umber)
Нормално ако имате некоја друга идеја би била добредојдена, целта е да се отарасам од дрво за греење и да заштедам.
p.s. Пробата со термото е направена пред да се стават пвц прозори
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
И ја да одговорам на едно "млатење слама" од страна на ПРОДАВАЧИ од другиот форум, пошто таму неможам да им вратам зашто сум баниран ке им пратам тука одговорче ;)
Лепотанов @civikom на 5ти Април на ИТ напишал пост кој многу им се допаднал на уште двајца други продавачи со ставен лајк (заокружени доле со црвено)
Прегледај го приврзокот 246948
А кој е Civikom ако се прашувате подоле имате Скриншот од неговиот прв пост на темава, класичен пазарџија :vozbud::facepalm:
Прегледај го приврзокот 246949
Побарајте му ги другите постови на темава ке видите дека е класичен дилер и продавач на една фирма!
Лепотане
И ја да одговорам на едно "млатење слама" од страна на ПРОДАВАЧИ од другиот форум, пошто таму неможам да им вратам зашто сум баниран ке им пратам тука одговорче ;)
Лепотанов @civikom на 5ти Април на ИТ напишал пост кој многу им се допаднал на уште двајца други продавачи со ставен лајк (заокружени доле со црвено)
Прегледај го приврзокот 246948
А кој е Civikom ако се прашувате подоле имате Скриншот од неговиот прв пост на темава, класичен пазарџија :vozbud::facepalm:
Прегледај го приврзокот 246949
Побарајте му ги другите постови на темава ке видите дека е класичен дилер и продавач на една фирма!
Лепотане како бе заклучи дека сум дилер на Тошиба жити се
Вака да ти појаснам малце за да не ги замараш другиве членови со твоите приказни за мали деца т.е. заклучоци дека од продавање на една клима се станува дилер и тоа баш на Тошиба.
2013 год. земав во компензација 4 сузуми клими од кои едната ја продадов за да земам Грее Хансол
Сите си тераат топ и немам никакви проблеми . Како да не препорачам клима која работи 7 години 24/7 зиме/лете а нема никаков проблем.Исто мислам дека Хансолот е супер клима и земав минатото лето уште една за моја роднина.
Затоа лепи не брзај со заклучочи и биди реален дека Тошиба е премиум бренд а Грее си е комерцијала(алтернатива) за тој што неможе да си купи премиум.
Имам и кериер 25 години стар он оф кој уште работи модифициран за подно греење
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.215
Поени од реакции
3.602
Не мудрувам само барам помош, затоа прашав што би одговарало за таа квадратура од 35м2.
Термо 6кw е испробано пред многу години и одлично грееше тоа зимо и бев стоплен и повеќе од доволно (
што значи и 5/5.5.кw би биле одлични)
Нормално сега гледам најдобар сооднос цена/ефект/потрошувачка
Затоа прашувам која би одговарала поише
Просечна 18ка како lomo која дава 5 и нешто kw со влезна потрошувачка на 1.4 kw, umber јака 12ка која има премногу високи максимални вредности за греење од преку 6/7кw (воедно и поскапа)
Fairy 18ka која освен што постигнува до -22 не гледам некоја поголема разлика од lomo (иста цена со umber)
Нормално ако имате некоја друга идеја би била добредојдена, целта е да се отарасам од дрво за греење и да заштедам.
p.s. Пробата со термото е направена пред да се стават пвц прозори
Drugar so koja i da odis 18ka/5.5kw nemoj so obicna odnosno so najevtinite 18ki,bidejki od drvo na bilo koj drug izvor za toplejne ke ti studi*bidejki drvoto ne go zamenuva nisto>samo sto ima mnogu rabota(skladirajne,cepejne,palejne,/potoa cistejne...itn)+ zagaduvajne
ti treba dobra 18ka,snazna jaka koga ke pobaras od nea od 22/23 na26* da moze da isporaca toplina,a ne samo da kemka...i da cepi defrosti na 50minuti, eve ti sporedba od 3 modeli samo vidigo 18kata lclh kolku kg, e nadvoresnata, toa znaci pojak kompresor sigurno 2reda izmenuvac i mnogu drugo* i zatoa cenata e druga ....pocekaj uste malce GREE najavija deka ke ima nesto novo*
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.701
eve ti sporedba od 3 modeli samo vidigo 18kata lclh kolku kg, e nadvoresnata, toa znaci pojak kompresor sigurno 2reda izmenuvac i mnogu drugo* i zatoa cenata e druga ....pocekaj uste malce GREE najavija deka ke ima nesto novo*
Кои реченици човече, на брат ми другар вујко му му кажале дека на врбата грозје расти.

Од слушнал недослушнал и "можно е" совети да бегате
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.215
Поени од реакции
3.602
Кои реченици човече, на брат ми другар вујко му му кажале дека на врбата грозје расти.

Од слушнал недослушнал и "можно е" совети да бегате
A so ne znajs deka ovaa god. Vrbite ke rajgale korona suvo grozje direkt......!!!
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не мудрувам само барам помош, затоа прашав што би одговарало за таа квадратура од 35м2.
Термо 6кw е испробано пред многу години и одлично грееше тоа зимо и бев стоплен и повеќе од доволно (
што значи и 5/5.5.кw би биле одлични)
Нормално сега гледам најдобар сооднос цена/ефект/потрошувачка
Затоа прашувам која би одговарала поише
Просечна 18ка како lomo која дава 5 и нешто kw со влезна потрошувачка на 1.4 kw, umber јака 12ка која има премногу високи максимални вредности за греење од преку 6/7кw (воедно и поскапа)
Fairy 18ka која освен што постигнува до -22 не гледам некоја поголема разлика од lomo (иста цена со umber)
Нормално ако имате некоја друга идеја би била добредојдена, целта е да се отарасам од дрво за греење и да заштедам.
p.s. Пробата со термото е направена пред да се стават пвц прозори
Ako ti se dovolni i 3.7kw na -15 mozes i ovaa da si ja zamis

Amber2.5kw.jpg
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.701
A so ne znajs deka ovaa god. Vrbite ke rajgale korona suvo grozje direkt......!!!
Не су ја оттуа, дојдов клима да купам ама совети како

"има два реда изменувач сигурно"
"види колку тежи надворешната, мора да има јак компресор"
"многу други убај работи има не ми веруваш?"
"наскоро уште поубај ќе има"

Никогаш нема да ме натераат да купам нешто, напротив само ќе ми ги потврдат сомнежите дека тука нешто чкрипи и ќе бегам ко џаол од лук. За другите не знам, можеби и му одговараат вакви совети, секој со аклот.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
realno za tezinata na nadvoresnata edinica kolku i da probuvate da ja osporite po moe dosta merodaven pokazatel e kolku ke moze da dade toplina klimata osven tezinata na samiot kompresorot ima i isparuvac a sto pogolema tezina znaci podolg isparuvac odnosno pojaka i poefikasna klima paralelno sto pogolem-podolg isparuvac mora da ima i srazmerno pojak kompresor da go tera samiot isparuvac toa e fakt, cista fizika sto nemoze da se ospori....a samiot isparuvac ne me cudi da tezi 40%+ od celata tezina na nadvoresnata edinica.
vo prevod X klima sto tezi 33 34 kg nemoze da e isto jaka ili pojaka od klima sto tezi 43 44kg toa e 30% razlika mora da ide nekade toa sasijata ne e sigurno
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.215
Поени од реакции
3.602
Не су ја оттуа, дојдов клима да купам ама совети како

"има два реда изменувач сигурно"
"види колку тежи надворешната, мора да има јак компресор"
"многу други убај работи има не ми веруваш?"
"наскоро уште поубај ќе има"

Никогаш нема да ме натераат да купам нешто, напротив само ќе ми ги потврдат сомнежите дека тука нешто чкрипи и ќе бегам ко џаол од лук. За другите не знам, можеби и му одговараат вакви совети, секој со аклот.
Da br1:si za akl delejne ....ako nesto ne ti odgovara ..nemoj voopsto da.citas a vo razmer.na toa ne ni komentiraj....nema potreba ja tupis x100
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.701
realno za tezinata na nadvoresnata edinica kolku i da probuvate da ja osporite po moe dosta merodaven pokazatel e kolku ke moze da dade toplina klimata osven tezinata na samiot kompresorot ima i isparuvac a sto pogolema tezina znaci podolg isparuvac odnosno pojaka i poefikasna klima paralelno sto pogolem-podolg isparuvac mora da ima i srazmerno pojak kompresor da go tera samiot isparuvac toa e fakt, cista fizika sto nemoze da se ospori....a samiot isparuvac ne me cudi da tezi 40%+ od celata tezina na nadvoresnata edinica.
vo prevod X klima sto tezi 33 34 kg nemoze da e isto jaka ili pojaka od klima sto tezi 43 44kg toa e 30% razlika mora da ide nekade toa sasijata ne e sigurno
Ај сеа направи споредба помеѓу старите клими на р410 и овие на р32 и види како полесна клима може да биде поефикасна од потешката.
Не е само да се трупа железо џабе, треба малку и технологија да се употреби.

Da br1:si za akl delejne ....ako nesto ne ti odgovara ..nemoj voopsto da.citas a vo razmer.na toa ne ni komentiraj....nema potreba ja tupis x100
Се додека се пишуваат вакви глупости, тука сум да им посочам на другите членови.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ај сеа направи споредба помеѓу старите клими на р410 и овие на р32 и види како полесна клима може да биде поефикасна од потешката.
Не е само да се трупа железо џабе, треба малку и технологија да се употреби.


Се додека се пишуваат вакви глупости, тука сум да им посочам на другите членови.
Aj vidigi najskapite 9ki ili 12 ki od toshiba ,mitsu daikin i slicno olesnaa nekoe kilo ama pak se 35kg-40kg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Не мудрувам само барам помош, затоа прашав што би одговарало за таа квадратура од 35м2.
Термо 6кw е испробано пред многу години и одлично грееше тоа зимо и бев стоплен и повеќе од доволно (
што значи и 5/5.5.кw би биле одлични)
Нормално сега гледам најдобар сооднос цена/ефект/потрошувачка
Затоа прашувам која би одговарала поише
Просечна 18ка како lomo која дава 5 и нешто kw со влезна потрошувачка на 1.4 kw, umber јака 12ка која има премногу високи максимални вредности за греење од преку 6/7кw (воедно и поскапа)
Fairy 18ka која освен што постигнува до -22 не гледам некоја поголема разлика од lomo (иста цена со umber)
Нормално ако имате некоја друга идеја би била добредојдена, целта е да се отарасам од дрво за греење и да заштедам.
p.s. Пробата со термото е направена пред да се стават пвц прозори
А знаеш дека таа топлина 5/6/7kw е мерена на 12ц+ ?!
Знаеш дека ефикасноста паѓа со надворешната температура?!
Ете @GT1 ти стави некој графикон за Амбер,само таму не пишува колку струја м'кне па да видиме со која ефикасност работи...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom