Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
А знаеш дека таа топлина 5/6/7kw е мерена на 12ц+ ?!
Знаеш дека ефикасноста паѓа со надворешната температура?!
Ете @GT1 ти стави некој графикон за Амбер,само таму не пишува колку струја м'кне па да видиме со која ефикасност работи...
plavata kriva e potrosuvackata a ova e test na eurovent za skandinavija

jas gream 33m2 so hansol
amberot 9ka iako e9ka so 3.7kw na -15e 18ka
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Dali ke ima nov model za 2020 na Gree inverter klima bez greaci so 2 stage compressor prasuvam moj rodnina saka da zeme 3.5kw inverter klima saka da e so 2 stage compressor i bez greaci.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ќе ставам парно греење на плин.Да не знае некој да ме упати каде може да прашам за цистерна една да се купи за плин од неколку тона.Да ја укопам во земја и да го решам проблемот.Сигурно идат дирекно дома од ова бензискиве и да ти прават дополнување/Некој да има искуство во ова???Или да ставам котел на пелети и дрво мешани што се овие котливе.
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Ako ti se dovolni i 3.7kw na -15 mozes i ovaa da si ja zamis

Прегледај го приврзокот 247376
Уф, некако ми е слаба за мојата квадратура од 35м2 плус дневната е на северна страна како што реков без изолација.
Гледам Амбер 12ка (4.2kw) е за +2к поскапа али подобра варијанта.
Е сега некој ако ја има да ми каже околу ефикасноста и искуство со оваа клима
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Уф, некако ми е слаба за мојата квадратура од 35м2 плус дневната е на северна страна како што реков без изолација.
Гледам Амбер 12ка (4.2kw) е за +2к поскапа али подобра варијанта.
Е сега некој ако ја има да ми каже околу ефикасноста и искуство со оваа клима
Jas ja imam vo 40m2 2.6 visina isto severo istok strana....so pvc bez izolacija nadvoresna,zimovo pominav odlicno eve i vo brojki: krajot na noemvri stasa sp3s go staviv na 1.12 za 12ti/375kw /01,2020- 520kw 02.2020-310kw .03.2020 270kw do sega za 04 115kw. Znaci januari 520kw prosek e nesto pod 700w/24h. Vo pari okolu 2500mkd.no toa e pomalku bidejki meracot nema.vikend evtina tarifa i gi nema onie 2h denski eftina ... E sega za efikasnosta sekogas poastavena od 07do 00h na 23 na medium fan.od 00do 07 na 21° Temperaturata bese so off set +1° .najmnogu defrosti januari tie 2/3nedeli po 5/6 na 24h ne na tocno vreme tuku kako ke si presmeta elektronikata ako inzadades 25/6 stepeni i pocesto na 2h nekade... Toa e vo globala...
inaku da znaes deka e vistinski mojkna klima >> koga i zadavas T taa toa i go isporacuva...
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Лепотане

Лепотане како бе заклучи дека сум дилер на Тошиба жити се
Вака да ти појаснам малце за да не ги замараш другиве членови со твоите приказни за мали деца т.е. заклучоци дека од продавање на една клима се станува дилер и тоа баш на Тошиба.
2013 год. земав во компензација 4 сузуми клими од кои едната ја продадов за да земам Грее Хансол
Сите си тераат топ и немам никакви проблеми . Како да не препорачам клима која работи 7 години 24/7 зиме/лете а нема никаков проблем.Исто мислам дека Хансолот е супер клима и земав минатото лето уште една за моја роднина.
Затоа лепи не брзај со заклучочи и биди реален дека Тошиба е премиум бренд а Грее си е комерцијала(алтернатива) за тој што неможе да си купи премиум.
Имам и кериер 25 години стар он оф кој уште работи модифициран за подно греење
Abe strelco strelco i ostali galicki botovi, pa nemoj bre za korisnicko iskustvo za tvoive galicki da zboris. lugjevo im se rasplaka i greenje i ladenje od tvoive galicki , a najmnogu od tvojata arogancija i falenje do besvest. ubavo ti pisuva covekot, koj ne moze da plati kvalitet odi na zamena na kvalitet. kako sto kaj sekoj brend i sekoja tehnicka stoka. a inaku slusam ke davate sega 20god prodolzena garancija, ama so pecat od servis, ako nemat pecat samo 6 meseci, zasto i tolku ste sigurni deka ke nema problemi :)). odi so meraceto tamu po dukanite i pisuvajte si postovi i so skrieni useri. 100pati ti pisav go unisti forumov, normalno deka ke si baniran na drugite, tuka imas nekoja kompenzacija zatoa te ostavaat. otvori si tema galicki klimi i fali si se tamu kolku si najdobar.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Celosno e gotov katalogot na Vivax za 2020 godina so dodatniot del na toplotni pumpi seuste Vivax e so Midea nemam nisto protiv Midea no iskren da bidam mislev deka ovaa 2020 godina Vivax ke prodolzi da se proizveduva vo Gree vprocem i privite inverter klimi na Vivax dalecnata 2005 godina bea proizvedeni od Gree i za kraj da ne se lazeme ama edno e sigurno a toa e Vivax ja postigna doverbata i kvalitetot na nivnite inverter klimi blagodarenie na Gree vsusnost blagodarenie na Gree vivax napravi brend i ime i potoa Vivax se trgna od Gree ( Neznam zosto ) od 2015 Vivax inverterite se rebrendirana Midea do 2015 Vivax bese rebrendiran Gree.
Eve LINK od katalogot
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Celosno e gotov katalogot na Vivax za 2020 godina so dodatniot del na toplotni pumpi seuste Vivax e so Midea nemam nisto protiv Midea no iskren da bidam mislev deka ovaa 2020 godina Vivax ke prodolzi da se proizveduva vo Gree vprocem i privite inverter klimi na Vivax dalecnata 2005 godina bea proizvedeni od Gree i za kraj da ne se lazeme ama edno e sigurno a toa e Vivax ja postigna doverbata i kvalitetot na nivnite inverter klimi blagodarenie na Gree vsusnost blagodarenie na Gree vivax napravi brend i ime i potoa Vivax se trgna od Gree ( Neznam zosto ) od 2015 Vivax inverterite se rebrendirana Midea do 2015 Vivax bese rebrendiran Gree.
Eve LINK od katalogot
ok ete napravile nov katalog > novo nisto ceni/akcii nisto osvem TP,
i pak ke napomenam koja maka ja imam da zemam vivax eve aemi12 da receme koga razlikata so midea e 1000denari*? sto bi bilo presudno za vivax a ne midea .. ? da e razlikata 4~5k ajde da receme mozi i nekoj kese izlaze ke mu izleze tuka montazata i slicno....ali vaka so isti ceni so midea > ne fala ne mi treba Vivax.!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
ok ete napravile nov katalog > novo nisto ceni/akcii nisto osvem TP,
i pak ke napomenam koja maka ja imam da zemam vivax eve aemi12 da receme koga razlikata so midea e 1000denari*? sto bi bilo presudno za vivax a ne midea .. ? da e razlikata 4~5k ajde da receme mozi i nekoj kese izlaze ke mu izleze tuka montazata i slicno....ali vaka so isti ceni so midea > ne fala ne mi treba Vivax.!
Tvoe si e dali ke zemes Midea ili Vivax a jas najubavo bi te sovetuval ovaa da ja zemes
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
А зошто не Грее Ломо Лц?
Tosot e malku pojak na greenje barem taka pisuva vo specifikaciite na Klimi mk a i Tosot e poeftin za 1.000 za razlika od Gree Lomo Lc
Eve sporedba
Inaku i 2-ta modela i Gree i Tosot se ekstea za taa cena.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Tvoe si e dali ke zemes Midea ili Vivax a jas najubavo bi te sovetuval ovaa da ja zemes
Jas ne rekov deka ke zemam vivax / ili midea...? Jas znam sto da zemam *Gree ....muabetot bese deka nema.nisto novo Od Vivax.!osvem TP.
Btw gree najavi novini pa ke pocekame ......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom