Најекономично греење (затоплување)

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Дечки а што бидна со субвенционирање на клими од државата за Скопје Тетово и Битола?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Дечки а што бидна со субвенционирање на клими од државата за Скопје Тетово и Битола?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
уште е само најава...
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
PdesignH 3.2.....i Bekap Heater Nula, Kompir, Zero. Никогаш не сум те прашал, но еве сега нешто ми боде очи : Велиш поддршка 0 ( зеро, како што викаш ) но редно е и да објасниш што значи ова 2.0 KW до тоа твое 0 (зеро). Да не замижуваш свесно пред нешто ??? Ако се трудиш да бидеш објективен, биди до крај без малверзации и користење само на она што ти одговара. Ајде те молам објасни што значи остатокот од дадениот податок кој ти си го сликал?
Три климатски зони: три различни однесувања во секоја зона. Во третата зона (ладната) ќе има потреба од 2kw бекап.
Извини јас што ти одговарам ама јас така го гледам тоа.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Разгледав низ град и изборот ми е помеѓу овие клими (како што ми нудеа продавачите
Што мислите, или имате некој друг предлог ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
cekaj sega vaka.... Ako e nekoja klima so pDesign 2,5kw na -7 so 0 back-up heating, ova znachi deka klimata ke isporacha 2,5kw na - 7?
PdesignH ima vkupno 3 zaradi 3te klimatski zoni na koja e podelena EU i toj Pdesignh vrzan e za odredena krajna temperatura za greenje prema zonata a koja se belezi so TdesignH.
Za Average zonata Pdesignh e vrzana so Tdesignh -10c, za Warm so +2c, Colder e -22.
A toa znaci ako na Energetskata za Average stoi za Pdesignh=2,5 i bekap nebara (kompir zero), togas Tbiv i e -10 a ne -7c i tie 2,5kw ke gi izvadi na -10c.
Samo Mitsubishi za totalno site nivni split klimi dava energetska so Pdesignh bez bekap, t.e Tbiv kaj site modeli e -10.
Sto e sosem fer od nivna strana da nepravat zabuni kako drugive brendovi sto koristat bekapi i grealki.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Мене ми е жал за тебе што они истоварале дрва. За нив ми е гајле.

И за мене ми е највеќе гајле, што истоварија 80м3 во околина.
Битно во ред е кога ти го користиш за “бекап и тестирање“. Не е во ред кога друг користи
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 95595

Гостин
Разгледав низ град и изборот ми е помеѓу овие клими (како што ми нудеа продавачите
Што мислите, или имате некој друг предлог ?


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Brat, ovde izbor nema, normalno deka Mideata ke ja zemis. Klima so Eurovent, so mnogu pozitivni iskustva od korisnici.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Битно во ред е кога ти го користиш за “бекап и тестирање“. Не е во ред кога друг користи
Немам дрва. Имам електричен котел за бекап. Имав и нафтен ама го продадов пред 6 години зошто немаше логика.

А тој "мој бекап" и да е на дрва ќе потрошам многу културни 1м3, а не 20м3.

Или пак за што викам да не купуваат ел котел? Ах да можам да си ги вратам парите од парното... Да ме советувал мене тогаш некој како сега јас што советувам!!! Ама немаше тогаш. За 7000еур ќе ја инвертирав цела куќа! :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Немам дрва. Имам електричен котел за бекап. Имав и нафтен ама го продадов пред 6 години зошто немаше логика.

А тој "мој бекап" и да е на дрва ќе потрошам многу културни 1м3, а не 20м3.

Или пак за што викам да не купуваат ел котел? Ах да можам да си ги вратам парите од парното... Да ме советувал мене тогаш некој како сега јас што советувам!!! Ама немаше тогаш. За 7000еур ќе ја инвертирав цела куќа! :)
Parno si e parno zaebi ti fenovite nad glava. Ke si zemes edna tp sega ili koga ke poeftinat malku i povtorno ke si go aktiviras parnoto. Topli vecinja, topla voda, toplo sekade itn..Raat.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@GT1 Еве што има во моево PRODUCT FICHE како што викаат к-15 Нема мамење :)

Прегледај го приврзокот 217468 Прегледај го приврзокот 217467
Mamenjeto e sto ja reklamiraat kako 3.8kw
Автоматски споено мислење:

Ima ima. Lani ovde postirav link kako slovenci 100tina dusi zaedno napravija naracka i uvoz za toplotni pumpi po 800e i site bea ekstra zadivolni. Za edna ne se isplaka prevozot, a od 50tina komada natamu ima itekako matematika.
Taa pumpa na Slovencite prvo ne ni bese Inverter so eden slab kontroler i mislam samo greenje mod imase. Nesto u klasa na Meeting pumpite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom