Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Што цена го зема и како мислиш ти бега 3 w?
Мислам 13 долари беше со се шипинг, ова што бега нее страшно сите овие по малце забегуваа во + или - наместо 100w ќе покажува 103w нее некоја мана лошо е да кажува 30w фазла или во минус :)

 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Ne moze nitu pod razno da se meri komforot na parno so fenovi nad glavata.
Така е. Јас стално го тврдам ова.
Но она за што се дискутира овде е економичноста.
Како и да е, пред неколку страни постирав слики од топлотната дистрибуција кај моделите од Mitsubishi Electric FH, SF и LN (за што, разбирливо, не наидов на никаква реакција од Gree герилата)

Денес ќе постирам графикон од топлотната дистрибуција на парапетна единица која (кои) единствено, по комфор, можат да се приближат до класичен радијатор.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Мислам 13 долари беше со се шипинг, ова што бега нее страшно сите овие по малце забегуваа во + или - наместо 100w ќе покажува 103w нее некоја мана лошо е да кажува 30w фазла или во минус :)

Pa sekoj proizvod ima plus minus tolerancija
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ne moze nitu pod razno da se meri komforot na parno so fenovi nad glavata. Topli vecinja i site ostanati prostorii. So edna klima se zagreva efektivno edna prostorija, ako imas golem stan ili kuka x klimi ke treba da stavas ili edna tp, sto e popametno. So TP moze eftino plus i sanitarnata voda da ja zagrevas, sto e isto taka prilicna zasteda. Vo kombinacija so golem bafer 1500-2000l moze da se naprai tp da raboti/polni toplina pretezno vecer na eftina struja isto kako termo pecka i so ova efektivno da se prepolovi smetkata. Copot ne bi trebalo mnogu da se razlikuva od klimite, a ako tp e vo kombinacija so podno greenje provereno trosi pomalku i od najmodernite klimi.
Зборуваш како да незнам и како да немам парно.

Имам, ама не како примарно греење. Едноставно е прескапо. Илјадници евра на сезона во ветер фрлени мене ми излегува разликата.

Кај мене се отворени просториите и се ми е топло. Дури и скалите сакам да ги пригревам, така да комфорот ќе е уште поголем со инвертер, наместо на 12ц, да се кренат на 18ц. А во таков режим инвертер работи скоро бесплатно. :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Мислам 13 долари беше со се шипинг, ова што бега нее страшно сите овие по малце забегуваа во + или - наместо 100w ќе покажува 103w нее некоја мана лошо е да кажува 30w фазла или во минус :)

13$ 700den. Od anhoc 800 go kupiv ,ne cekas .6 meseci garancija .i ako nesto ne te bendisuva imas 15 dena od kupuvajne da go vratis tise vrajka cel iznos,samo da nee osteteno ....
 

Attachments

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
13$ 700den. Od anhoc 800 go kupiv ,ne cekas .6 meseci garancija .i ako nesto ne te bendisuva imas 15 dena od kupuvajne da go vratis tise vrajka cel iznos,samo da nee osteteno ....
Две тарифи има овај зелениов, тои со плавите дугмина има една мислам. Абе нека мера таму дал бил плав - зелен - бел важно исправо кажуваат не забегуваа
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Две тарифи има овај зелениов, тои со плавите дугмина има една мислам. Абе нека мера таму дал бил плав - зелен - бел важно исправо кажуваат не забегуваа
Neka meri plav,zelen,bel tarifi nee vazno.....mene ne.mi se cekase i posledno od ali,se sto.stigna ili pakovajne smackano ili niz posta isceznuva....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Зборуваш како да незнам и како да немам парно.

Имам, ама не како примарно греење. Едноставно е прескапо. Илјадници евра на сезона во ветер фрлени мене ми излегува разликата.

Кај мене се отворени просториите и се ми е топло. Дури и скалите сакам да ги пригревам, така да комфорот ќе е уште поголем со инвертер, наместо на 12ц, да се кренат на 18ц. А во таков режим инвертер работи скоро бесплатно. :)
Se slozuvam so sve, samo ti potenciram deka TP nudi komfor na parno so ekonomicnost i smetki za struja kako za klima plus eftina sanitarna voda. Ako veke se ima radiatori ili podno realno TP e najdobriot izbor bez konkurencija.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
УЖИВАЈТЕ ВО ЗВУКОТ НА ТИШИНАТА со најновиот ПРЕМИУМ inverter на TOSHIBA
  • А++/A+ висока енергетска класа при греење/ладење
  • SEIYA е опремен со Magic Coil кој помага кој помага да се спречи водата и прашината да останат во испарувачот
  • Ултра тивок режим на работа дури до 20 dB(A)
  • Иновативна ротациона компресорска технологија на Toshiba е комбинација од извонредни перформанси со извонредна сигурност
  • Опсег на работа ладење- надворешна температура од -15 ÷ 46°C
  • опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C
kajganaaa.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
D

Deleted member 12196

Гостин
Интересно.
Имам стар шпорет, имам ќумбе... Што да им предадам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom