Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.661
Е не ќе дава 50000 за Амбер кој ќе му работи како Он Офф

Немој да му се лутите на човекот, убава зделка си направил.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Od kaj najde ushte 20000 denari plus za da kupis Amber koga budzetot ti beshe 35000?
Da ne sakas I tebe da ti dade nekoj denar....kakvi glupi prasanja I komentari moze da procita covek ovde.
Автоматски споено мислење:

Е не ќе дава 50000 за Амбер кој ќе му работи како Он Офф

Немој да му се лутите на човекот, убава зделка си направил.
"Nikoj-placko", golema fajda od tebe tuka...hahahha.
Sedi pisuvaj si za fudbal, sex na plaza....i slicni obicni raboti....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.661
Forca vivax....da se pogodi :)
Abe aman....koj se fati za sitnici#
abe ne se sekiraj koj/sto/kako.....
Да не бидеш сам во секирањето ;)

"Nikoj-placko", golema fajda od tebe tuka...hahahha.
Sedi pisuvaj si za fudbal, sex na plaza....i slicni obicni raboti....
Просветителу со "-" учинок на темава, до толку ли си заљубен во мене што секој ден ми ги пребаруваш мислењата?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И нема лек на темава, овие како печурки после дожд ....
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Член сум одамна но никогаш не сум добил желба да аргументирам со strelec на овој форум. Тоа беше од времето кога го банираа од it.com.mk но би сакал да му обратам внимание на „Купете Gree or we're all fu*ked“ членот.
Na tolku falenje na FH konecno hrabar post i realna slika kako raboti taa klima od coek sto ja ima.
Чоекот што ја има, а ги има 3 ако не се лажам, се жали на чести дефрости а ни наведува каква температура, ни каква влага ни на колку ги дува. Ништо! Толку од реалната слика!
Гледам дека знаеш знаење а тоа го мислам врз основ на други твои постови во оваа тема. Маната ти е, условно кажано, што на крајот клоцнуваш и го истураш млекото.
Работата и, да простиш, еб*жот е во тоа што на тој форум има еден куп корисници на FH модели па никој не спомнал мака со дефростите. @vlavot, @mdeni ги имаат исто така. Мислам дека не се ликови кои би премолчале такви работи.
Ниту спомнале бука на надворешна ниту на внатрешна. Друга работа е што vlavot се осуди да го критикува Gree од лично искуство.
Pak da si kupite Japanki
Нема проблем. Пак ти да ги советуваш да земаат клими што трошат 4 kW! Колку факинг рерна
Баш ме интересира што ке ти одговори Pinky, а сигурно ке се вклучат и уште еден влав и еден меден за да со поплава од постови го поништите чоекот што му скурчило од FH.
Иначе логиката кај Mitsubishi за дефрост:

"5. Defrosting
(1) Starting conditions of defrosting
When the following conditions a) ~ c) are satisfied, the defrosting starts.
a) The defrost thermistor reads -3°C or less.
b) The cumulative operation time of the compressor has reached any of the set valuesw (30, 35, 40, 45, 55, 65, 75, 85,
95, 105, 115, 125, 150 minutes).
c) More than 5 minutes have passed since the start-up of the compressor.
d) Set value of compressor operation time(hereinafter referred to as defrost interval)
This is decided by the temperature of defrost thermistor and ambient temperature thermistor, the previous defrosting
time. For example, the first defrost interval is 40 minutes long, and the second is 45 minutes long. The third and subsequent
intervals are set to be longer, and less frequent, depending on defrosting time.
The third and subsequent defrost intervals follow any of the three patterns …5 or 10 to 20 minutes longer, the same, or 5 or 10 to 20 minutes shorter compared with the previous defrost interval … with the longest 150 minutes and the
shortest 30 minutes"

Извадено од сервисно упатство.

Демантот од членов не се важи пошто те пука љубомора. Нема поинакво тумачење
17-08-2019 Избор на клима уред (линк со резултати од мерења .png
Нема за тебе Fuzzy Logic, алгоритми и сличн за кои твојот шугав бренд ниту чул ниту ќе чуе, така? Ерекцијата ти се должи на еден единствен пост од незадоволен член на FH па победоносно ќе кажеш „пак да купувате Јапанки“
Е не, за 60.000 денари ќе купиме Gree/Vivax/Midea пошто е „попаметен избор“ и пошто мутав кинез ставил фиксна рутина за дефрост на 40 минути (Amber)

Но добро. И таму кажав и овдека:
Ти си неверојатно штетен за бизнисот на Gree во Македонија. Дали твоите работодавачи воопшто знаат што работиш по форуми и колку негативно влијаеш на брендот?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Член сум одамна но никогаш не сум добил желба да аргументирам со strelec на овој форум. Тоа беше од времето кога го банираа од it.com.mk но би сакал да му обратам внимание на „Купете Gree or we're all fu*ked“ членот.

Чоекот што ја има, а ги има 3 ако не се лажам, се жали на чести дефрости а ни наведува каква температура, ни каква влага ни на колку ги дува. Ништо! Толку од реалната слика!
Гледам дека знаеш знаење а тоа го мислам врз основ на други твои постови во оваа тема. Маната ти е, условно кажано, што на крајот клоцнуваш и го истураш млекото.
Работата и, да простиш, еб*жот е во тоа што на тој форум има еден куп корисници на FH модели па никој не спомнал мака со дефростите. @vlavot, @mdeni ги имаат исто така. Мислам дека не се ликови кои би премолчале такви работи.
Ниту спомнале бука на надворешна ниту на внатрешна. Друга работа е што vlavot се осуди да го критикува Gree од лично искуство.

Нема проблем. Пак ти да ги советуваш да земаат клими што трошат 4 kW! Колку факинг рерна

Иначе логиката кај Mitsubishi за дефрост:

"5. Defrosting
(1) Starting conditions of defrosting
When the following conditions a) ~ c) are satisfied, the defrosting starts.
a) The defrost thermistor reads -3°C or less.
b) The cumulative operation time of the compressor has reached any of the set valuesw (30, 35, 40, 45, 55, 65, 75, 85,
95, 105, 115, 125, 150 minutes).
c) More than 5 minutes have passed since the start-up of the compressor.
d) Set value of compressor operation time(hereinafter referred to as defrost interval)
This is decided by the temperature of defrost thermistor and ambient temperature thermistor, the previous defrosting
time. For example, the first defrost interval is 40 minutes long, and the second is 45 minutes long. The third and subsequent
intervals are set to be longer, and less frequent, depending on defrosting time.
The third and subsequent defrost intervals follow any of the three patterns …5 or 10 to 20 minutes longer, the same, or 5 or 10 to 20 minutes shorter compared with the previous defrost interval … with the longest 150 minutes and the
shortest 30 minutes"

Извадено од сервисно упатство.

Демантот од членов не се важи пошто те пука љубомора. Нема поинакво тумачење
Прегледај го приврзокот 215294
Нема за тебе Fuzzy Logic, алгоритми и сличн за кои твојот шугав бренд ниту чул ниту ќе чуе, така? Ерекцијата ти се должи на еден единствен пост од незадоволен член на FH па победоносно ќе кажеш „пак да купувате Јапанки“
Е не, за 60.000 денари ќе купиме Gree/Vivax/Midea пошто е „попаметен избор“ и пошто мутав кинез ставил фиксна рутина за дефрост на 40 минути (Amber)

Но добро. И таму кажав и овдека:
Ти си неверојатно штетен за бизнисот на Gree во Македонија. Дали твоите работодавачи воопшто знаат што работиш по форуми и колку негативно влијаеш на брендот?
Posto si golem "strucnjak" na it.forum, kontroliran od brakata daltoni, sto baras tuka... ne si go meri so Strelec, mnogu e golem za tebe.
Tamo so vlavot tupete prazna slama.
Takavi kako tebe, I tvojata kompanija "plackovci" go imate izdignato Gree na top pozicija.
Strelec samo ve pleska kulturno so znaeenje, na koe nemozete da odgovorite strucno, osven so prostotii kako "tenekije"..."mutav kinez"..."galicki".....
Edno samo znam...Gree ve sotre na nasiov pazar...ama do daska ve dotepa.
Eden predlog od mene, da se soberete site plackovci i dasi napravite bend "KUKU LELE II ".
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ти си неверојатно штетен за бизнисот на Gree во Македонија. Дали твоите работодавачи воопшто знаат што работиш по форуми и колку негативно влијаеш на брендот?
Баш ова ме натера да не размислувам за Gree. Не велам дека не се добри, ама после вакви упорни фалења на еден бренд, а омаловажување на сите останати предизвикува негативен ефект. Барем кај мене.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Баш ова ме натера да не размислувам за Gree. Не велам дека не се добри, ама после вакви упорни фалења на еден бренд, а омаловажување на сите останати предизвикува негативен ефект. Барем кај мене.
Hahha ..."greebac - placko", ajde ke te primat vo bendot.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Hahha ..."greebac - placko", ajde ke te primat vo bendot.
Да се разбереме едно. Јас не продавам, па да фалам еден бренд а да омаловажувам друг. Мојата намера е да научам нешто и да изберам нешто. Меѓутоа од такви како тебе и уште неколкумина овде не може ништо да се научи. Веднаш преминуваш на навреди за да го замолчиш другиот.
Затоа ќе те замолам да не се служиш со такви коментари кога сум јас во прашање. Јас досега никого не сум навредувал, најмалку тебе.
Мислам дека бев доволно јасен.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Да се разбереме едно. Јас не продавам, па да фалам еден бренд а да омаловажувам друг. Мојата намера е да научам нешто и да изберам нешто. Меѓутоа од такви како тебе и уште неколкумина овде не може ништо да се научи. Веднаш преминуваш на навреди за да го замолчиш другиот.
Затоа ќе те замолам да не се служиш со такви коментари кога сум јас во прашање. Јас досега никого не сум наврадувал, најмалку тебе.
Мислам дека бев доволно јасен.
Togas zemi i uci, tuka samo od dva clena mozes da naucis nesto, sigurno znaes koi se tie.
Sam se butas vo nekoja grupa na "plackovci" so svoite komentari.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Togas zemi i uci, tuka samo od dva clena mozes da naucis nesto, sigurno znaes koi se tie.
Sam se butas vo nekoja grupa na "plackovci" so svoite komentari.
Од тие два члена не можам да научам ништо бидејќи се субјективни и го гледаат само својот интерес. Првиот барем пишува нешто, додека вториот само става допаѓања на тоа и ги навредува оние што имаат друго мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom