Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.262
Поени од реакции
3.644
Зар ќе дозволите во темава само за Грее да се постираат искуства, а за другиве по пп.
Земете прикачете слики, модулации, потрошувачка, не е темава Северна Кореа па да не смее за други производители да се спомне ништо.

Никој освен светото тројство стрелчо, б и гт не лепи никакви етикети, па нема што да му се секирате, ионака не се релевантни.
Jas odamna xx strani nazad pisuvam da se spodelat iskustva so site modeli/brendovi,modulacii dali sija raboti rabotata itn....a vo pp.se pisuva nesto sto sakas samo so eden da go spodelis toa nee forum i spodeluvajne iskustva....
Автоматски споено мислење:

Зар ќе дозволите во темава само за Грее да се постираат искуства, а за другиве по пп.
Земете прикачете слики, модулации, потрошувачка, не е темава Северна Кореа па да не смее за други производители да се спомне ништо.

Никој освен светото тројство стрелчо, б и гт не лепи никакви етикети, па нема што да му се секирате, ионака не се релевантни.
Zoato samo od Gree...?dajte stavajte sliki od site mitsu/toshiba/midea/vivax/tesla/favorit.....ama bas od site ....zosto da ne znaeme site sto i kako e.....barem internetov sto se vika sega e bespari......mozes da naucis XX raboti....no makedonceto e tesko za spodeluvajne so infoo....i misli deka se znae.....za zal....
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
7.717
Jas odamna xx strani nazad pisuvam da se spodelat iskustva so site modeli/brendovi,modulacii dali sija raboti rabotata itn....a vo pp.se pisuva nesto sto sakas samo so eden da go spodelis toa nee forum i spodeluvajne iskustva....
Автоматски споено мислење:


Zoato samo od Gree...?dajte stavajte sliki od site mitsu/toshiba/midea/vivax/tesla/favorit.....ama bas od site ....zosto da ne znaeme site sto i kako e.....barem internetov sto se vika sega e bespari......mozes da naucis XX raboti....no makedonceto e tesko za spodeluvajne so infoo....i misli deka se znae.....za zal....
Постоеше споделување на корисни информации пред светото тројство да се вработи во фамозната фирма и да почне да тера герила маркетинг уништувајќи го секое добро мислење со лаги и манипулации продавајќи ветар во магла како г10 технологии и 7 брзини на далечински управувач за да шитне клима плус.
Затоа еднаш ти реков, до 1000та страна имаше/ло нормални дискусии, остаатото навака...
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Постоеше споделување на корисни информации пред светото тројство да се вработи во фамозната фирма и да почне да тера герила маркетинг уништувајќи го секое добро мислење со лаги и манипулации продавајќи ветар во магла како г10 технологии и 7 брзини на далечински управувач за да шитне клима плус.
Затоа еднаш ти реков, до 1000та страна имаше/ло нормални дискусии, остаатото навака...
toa ne e sveto trojstvo, toa e trojca musketari za galicki klimi. potpolno se slozuvam so tebe, zatoa non stop vaka komentiram.
samo napravete si kalkulacija na toa evtinite galicki klimi kolku im se nabavnite ceni od cnina i ke vidite sto kvalitet stavate doma. china shop
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Kandilce Ne znam kako za klima so dokazani 3,48kw na -7 mozes da kazes "ok klima". I taa ne e za 20-25m2. Babata i dedoto moit great 45m2 izoliran stan so Haier Tundra 3,5ka koja ima 2,4kw na -7. 30m2 ke gi gree LUCA-va kako od shala vo bilo koj stan koj ima barem dobri PVC prozori. A cenava shto ja kazuva @најубав za vo Srbija e smeshna, kaj nas koj znae kolku pari bi bila. Vo Grcija e 46000 denari shto e fenomenalna cena za vakva klima. Ja sakam vo spalna kaj mene poshto vaka WN35kata mi se machi. Nego ne razbiram dve raboti da mi gi razjasni nekoj tuka:
1. Kaj e toa "potpis" shto go vikate, chitam nekolku pati deka potpisi ima ama ne znam kade e toa na forumov i vtora rabota koja ushte povekje me interesira e
2. Kako pobogu se uvezuva klima od Grcija?? Kako se pominuva granica? Nikako nemozam da razberam.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.262
Поени од реакции
3.644
Постоеше споделување на корисни информации пред светото тројство да се вработи во фамозната фирма и да почне да тера герила маркетинг уништувајќи го секое добро мислење со лаги и манипулации продавајќи ветар во магла како г10 технологии и 7 брзини на далечински управувач за да шитне клима плус.
Затоа еднаш ти реков, до 1000та страна имаше/ло нормални дискусии, остаатото навака...
Ostaj toa do 1000strana pravime muabet za sega 08.2019.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
7.717
Ostaj toa do 1000strana pravime muabet za sega 08.2019.
сега 08.2019 и утре 09.2019 врвот на мислењата ќе биде овај

Poleka poleka ke pocnes I ti da se priviknuvas na realnosta.
Predlogot na Fickhe e sosema ok, realen.
A ti, "baterijava" i "nikoj", ako ne vi se bendisuva, predlozete nesto drugo popamentno.
Toa sto go nudite e lugeto da stanuvaat sverceri t.e. kriminalci, SRAMOTA.
Ем не знае да смени во кирилица, ем нема прочитано, ем на другите му вика да читаат. И тоа се повторува во 8 од 10 мислења. Што сакаш после да има дискусија.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.262
Поени од реакции
3.644
toa ne e sveto trojstvo, toa e trojca musketari za galicki klimi. potpolno se slozuvam so tebe, zatoa non stop vaka komentiram.
samo napravete si kalkulacija na toa evtinite galicki klimi kolku im se nabavnite ceni od cnina i ke vidite sto kvalitet stavate doma. china shop
Abe koe trojstvo/rastrojstvo uste malce ke stani....daj realno sliki videa....sto se zapnavte za Gree..toa pa toa se isto pa isto ...vi pisav sakate da kazete deka SangJong(P.R.C) kako Suv,ne cini bidejki e so mercedes motor .a mercedes pozajmuva motori od renault....koj zaedno so hdi od peugeot i eden motor od 1.3jtd/cdti koj e fiat/gm ,se najdobrite 3 motori dizeli napraveni do sega......znaete a sami sebe si prepirate i vikate ne.! Momentalno seta elektronika/mehanika pazarot taka odi....i vo kina sanJong e 12000/13$ a ovde e 20000€ toa ne znaci deka ne cini !
Автоматски споено мислење:

сега 08.2019 и утре 09.2019 врвот на мислењата ќе биде овај



Ем не знае да смени во кирилица, ем нема прочитано, ем на другите му вика да читаат. И тоа се повторува во 8 од 10 мислења. Што сакаш после да има дискусија.
Huawei mie telefonot Kineski ...nema mk podrska ne.mi ni treba....ne sum jas makedonec kako tebe pa da kupuvam klimi od grcija i da gi nosam na divo.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
3.143
Поени од реакции
4.970
Штета што во Македонија се многу високи цените на квалитетните јапонски клима уреди инвертер за разлика од кај нас во нашето соседство се многу поприфатливи многу пониски цените на инвертер клима уреди.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.262
Поени од реакции
3.644
Штета што во Македонија се многу високи цените на квалитетните јапонски клима уреди инвертер за разлика од кај нас во нашето соседство се многу поприфатливи многу пониски цените на инвертер клима уреди.
Ete ovoj muabet e na mesto i drzi voda.....no iako se cenite visoki poradi enormno visokata zagadenost ,moze drzavata da subvencionira 40/50% ama ova nee drzava ova e aramiska rabota popari okubi subvencii za Sk.samo za drugite siracijna sme nie a...???
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Okolu cenive kaj nas
Da ne bea Gree i drugite Kinezi, @Lithium002 i denes ke vi sitkase star model Suzumi po 70.000...a sea i za 50.000 im se siri *upceto :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Na tolku falenje na FH konecno hrabar post i realna slika kako raboti taa klima od coek sto ja ima. Pak da si kupite Japanki :)

Na koj ne mu otvara linkot neka go otvori vo Incognito Window...

Цитат:
Надворешната единица на FH35, а веројатно исто и FH50, при defrost и големо оптеретување во мод на греење не е баш тивка.
Доста глупи клими во поглед на defrost. На температури под 0, прави defrost на секои 40-50 минути, без разлика дали е замрзната или сува надворешната. А после defrost почнува да грее со 100% капацитет, без разлика на внатрешната темпратура, па за кратко сфаќа дека има направено пекол во просторот, се гаси, и чека да падне температурата за да продолжи да грее. Ова генерално се приметува во добро изолиран, не многу голем простор.

Среќа во несреќа е што откако ќе влезе во defrost циклус на сува надворешна единица, ѝ текнува дека има направено глупост и за помалку од минута го прекинува. Исто позитивна работа е што одмрзнувањето (кога стварно е потребно) трае точно толку време за да ја одмрзне таа количина мраз што е нафатена.
 

Attachments

Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 август 2008
Мислења
5.262
Поени од реакции
3.644
Na tolku falenje na FH konecno hrabar post i realna slika kako raboti taa klima od coek sto ja ima. Pak da si kupite Japanki :)

Japanki za na grcka plaza :) tamu poevtini im bile......
Автоматски споено мислење:

Na tolku falenje na FH konecno hrabar post i realna slika kako raboti taa klima od coek sto ja ima. Pak da si kupite Japanki :)

Go procitav ova na it,forumot interesni raboti spodelil korisnikot koj sto ja ima....i spored ova znaci i japonkive/Toyota imale slabi tocki...a ???daj pojasnete poupateni koj se.....??
Автоматски споено мислење:

Na tolku falenje na FH konecno hrabar post i realna slika kako raboti taa klima od coek sto ja ima. Pak da si kupite Japanki :)

Na koj ne mu otvara linkot neka go otvori vo Incognito Window...


Надворешната единица на FH35, а веројатно исто и FH50, при defrost и големо оптеретување во мод на греење не е баш тивка.


Доста глупи клими во поглед на defrost. На температури под 0, прави defrost на секои 40-50 минути, без разлика дали е замрзната или сува надворешната. А после defrost почнува да грее со 100% капацитет, без разлика на внатрешната темпратура, па за кратко сфаќа дека има направено пекол во просторот, се гаси, и чека да падне температурата за да продолжи да грее. Ова генерално се приметува во добро изолиран, не многу голем простор.

Среќа во несреќа е што откако ќе влезе во defrost циклус на сува надворешна единица, ѝ текнува дека има направено глупост и за помалку од минута го прекинува. Исто позитивна работа е што одмрзнувањето (кога стварно е потребно) трае точно толку време за да ја одмрзне таа количина мраз што е нафатена.
Da samo ednas go otvori.....mozebi veke go izbrisale adminite na it. No korisnikot spodelil korisni raboti za japonskive klimi ....jas ne sum tolku upaten ovaa e mitsubusi ili toshiba-tesiba.??
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Japanki za na grcka plaza :) tamu poevtini im bile......
Автоматски споено мислење:


Go procitav ova na it,forumot interesni raboti spodelil korisnikot koj sto ja ima....i spored ova znaci i japonkive/Toyota imale slabi tocki...a ???daj pojasnete poupateni koj se.....??
Автоматски споено мислење:


Da samo ednas go otvori.....mozebi veke go izbrisale adminite na it. No korisnikot spodelil korisni raboti za japonskive klimi ....jas ne sum tolku upaten ovaa e mitsubusi ili toshiba-tesiba.??
Eve i odgovor na postot.
Screenshot_20190808_185804_com.android.chrome.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Само "случајно" заборави да кажеш дека постот е ТВОЈ...
Баш ме интересира што ке ти одговори Pinky, а сигурно ке се вклучат и уште еден влав и еден меден за да со поплава од постови го поништите чоекот што му скурчило од FH.
И не е сам, ко што пратам и од Митсубиши 5,5kw во 50м2 има поплаки...клима од 60.000ден препорачана за 60м2 (у на климе неписмениот дуќанчето) неможе ни 50м2 да загрее па ке иде у спална од 20м2....таман е за таму
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom