Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  434
  Tocno cenite variraat a toa e dobro bidejki koga ima popust se poniski cenite sekoj da moze da si priusti inverter za najekolosko i najisplatlivo greenje!
   
 2. filip.angeleski

  filip.angeleski

  Член од:
  18 јуни 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  24
  Ми рековте да се потрудам, еве направив форма на прашања. Ова ако го одговорат сите, многу ќе им се поедностави изборот на сите. Најдобро е да одговарате само оние кои имате лично искуство или сте 100% сигурни, со цел податоците да бидат поверодостојни. Се надевам дека новите потенцијални корисници на клима нема да имаат потреба да читаат 1400+ страни! :) (ако има некоја забелешка за измена слободно пишете, модел итн.)

  Па одговарајте/гласајте, ова е линкот:
  https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
   
  На vlavot, HEKOJ, Klima ured и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. GT1

  GT1

  Член од:
  14 февруари 2016
  Мислења:
  605
  Допаѓања:
  454
  За да получите компетентни с'вети и правилна информација, е необходимо да отговорете на в'просите:
  1. За ĸaĸ'в вид помештение ште се ползва ĸлимaтизaтopa:
  · жилиштно;
  · магазин или склад;
  · промишлено помештение;
  · офис и т.н
  2. За охлаждане, за отопление или и за двете (цјало сезонно ползване - oxлaждaнe и отопление) ште се пoлзвa ĸлимaтизaтopa?
  3. Kaĸвa e:
  · ĸвaдpaтypaтa и ĸyбaтypaтa нa пoмeштeниeтo;
  · вид нa дoгpaмaтa и cт'ĸлoпaĸeтa (д'pвeн/ΠBЦ/aлyминиeв, двoeн/тpoeн cт'ĸлoпaĸeт, KA или дpyг вид);
  · ĸвaдpaтypa нa пpoзopцитe;
  · изложение нa пoмeштeниeтo;
  · етаж нa пoмeштeниeтo в cгpaдaтa, ocoбeнocти (мaнcapднo, мeзoнeт, имa пopтaл и в ĸoја чacт e или дpyги ocoбeнocти)?
  · ĸaĸвo e пpeднaзнaчeниeтo нa пoмeштeниeтo- xoл, cпaлнја, дeтcĸa, вceĸиднeвнa и т.н;
  · в ĸ'штa или aпapтaмeнт e плaнyвaнoтo зa ĸлимaтизиpaнe пoмeштeниe?
  4. B ĸoја част на Б'лгарија (населено мјасто) е помештението (сградата)?
  5. Кaĸвa e жeлaнaтa тeмпepaтypa зa пoдд'pжaнe лјатo/зимa?
  6. Имa ли изoлaција нa cтeни/тaвaн, нa ĸoи oт тјаx имa и ĸaĸ'в e видa и дeбeлинaтa нa изoлaцијатa?
  7. Имa ли eлeĸтpичecĸи ypeди в пoмeштeниeтo в ĸoeтo штe ce мoнтиpa ĸлимaтизaтopa и ĸaĸви?
  8. Kaĸ'в е бјуджета за покупка на ĸлимaтизaтopа (вклјучва ли монтаж)?
  9. Дo ĸaĸвa в'ншнa тeмпepaтypa зимaтa/лјатoтo штe paзчитaтe нa ĸлимaтизaтopa зa oтoплeниe/oxлaждaнe?
  10. Aĸo имaтe в'змoжнocт ĸaчeтe cxeмa нa пoмeштeниeтo пoĸaзвaштa тoчнo гeoмeтpијатa мy, paзпoлoжeниeтo (или пpeдвидeнoтo paзпoлoжeниe нa мeбeли), пpoзopци и вpaти и дpyгo, ĸoeтo cчeтeтe зa вaжeн фaĸтop cв'pзaн c гeoмeтpија и paзпoлoжeниe нa мeбeли.
   
  На Strelec му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gr-er

  Gr-er

  Член од:
  27 мај 2018
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  75
  Ima dva mitsu, edniot e elektrik drugitot neavy industries odnosno mhi, taka da mitsu vo anketva e sirok poim pozz
   
 5. maki01

  maki01

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  126
  Додај ја Хитачи :)

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 6. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.737
  Допаѓања:
  1.610
  Гледаш брендови на почеток, кој што препорачува, кои се најдобри Виваксот абер нема, кога надоле само вивакс постои.
  Анкетите се како избори во Мк, победува најлошата(или таа до нејзе) варијанта изгледа;)! Сите сакаат правна држава, фер однос од власта и на крај победува жмроилисмро:D
   
  На ante1 и Dr Zmigo им се допаѓа ова.
 7. filip.angeleski

  filip.angeleski

  Член од:
  18 јуни 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  24
  Листај надолу ги имаш во опциите другите модели. Тоа со Vivax-от тие први ми дојдоја при рака, па потоа се копира секое прашање бидејќи се многу модели :)

  Линкот од прашањата:
  https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
   
  На Dr Zmigo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  434
  Vivax i Haier se megu najsolidnite budzetni ( poevtini ) klimi onosno BEST BUY za cena kvalitet
  inaku najdobri se Panasonik Daikin Mitsubishi Toshiba
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sv B

  Sv B

  Член од:
  8 ноември 2017
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  262
  Ne e ok, sekoj moze po kolku saka pati da dava mislenje bez ogranicuvanje i da manipulira so anketava.
   
  На Sportage му/ѝ се допаѓа ова.
 10. filip.angeleski

  filip.angeleski

  Член од:
  18 јуни 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  24
  Ете направив ограничување по емаил. Само еднаш ќе може да се гласа, ај провери дали е ок :)
   
  На Dr Zmigo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.355
  Допаѓања:
  1.248
  Добро бе, кој беше тој што за греење до 50м2 го препорачува Vivax 2.5 AEQI? :tapp: .... нека признае, нека се јави сам зашто имам врска кај модер.. хахаха... се зезам! Само да не заебеме некој!....а можда сум и ја онака ќорав па лапсус!!! ЈБГ! :LOL:
  ОК е изработено Филип (супер и за ограничувањето при гласање само еднаш)...
  но сепак останувам на она што го реков погоре... и уште повеќе се слагам со она за анкетите од Че59!
  И нешто не забележав најдобриот бренд на Светот го има ли на листата? На Fujitsu мислев! ;)
   
  Последно уредено: 6 декември 2018
  На dean79 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sv B

  Sv B

  Член од:
  8 ноември 2017
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  262
  Sega funkionira, napravi reset i pocni od nula.
   
 13. filip.angeleski

  filip.angeleski

  Член од:
  18 јуни 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  24
  Ок, ресетирам, sorry до тие што одговорија, ги замолувам пак да одговорат. Сега е потребно логирање и секој може да гласа само еднаш.

  Линк до анкетата:
  https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
   
  На BiKuul му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.355
  Допаѓања:
  1.248
  Шарап море таму, немој да рекламираш брендови на избори! :LOL:
  Мислев во време на избори (гласања)!
   
  Последно уредено: 6 декември 2018
  На ante1, BiKuul и Che59 им се допаѓа ова.
 15. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  434
  :pos:
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: