Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
ne знам дали е до мене, ама ми се гади кога ќе видам некој да дава 60.000-70.000 за греење 30-35м2. Но нивни пари се.
35m2 e dvosoben stan drugar. Jas ne bi imal nikakov problem 1000€ da stavam za cel stan da go gream, so ultra kvaliteten inverter, so minimalna potroshuvacka. Ama ne ti kontriram, si spodeluvam cisto mislenje. Kako shto kaza, sekoj za sebe si odluchuva.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ako ti e ova elegancija imas seriozen problem so vkusot za elegancija, nieden klima ured ne e eleganten, samo e nuznost vo prostorot. ili za gree marketing ekipava ne vazi toa. poruzno nesto ne sum videl.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.617
Ako ti e ova elegancija imas seriozen problem so vkusot za elegancija, nieden klima ured ne e eleganten, samo e nuznost vo prostorot. ili za gree marketing ekipava ne vazi toa. poruzno nesto ne sum videl.
Најлошо е што утре вака ќе излезат со слики како амберот или хансолот прават 26 степени со 250W потрошувачка, а во станот имаат уште три други грејни тела :(
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Прегледај го приврзокот 200569
Potrosuvacka 3.64kw za skoro 10h so Mirai 2.5kw vo soba 16m2 setirano 23 stepeni
Samo navecer od 21h do 07h
Preku den suzumito ja gree na 19-20stepeni
trosok : 16 den greenje
Cisto da vidam kolku troshi
Sega go prefrlam meracot na Suzumito do kraj na sezona
da vidime kolku trosi
Od toa sto go gledam na Suzumi 16 gree dneven +pretsoblje 44m2 na 23 stepeni + 2 spalni 30 m2 na 19-20stepeni vlece prosek 750 w na h
Ај ако не ти е тешко пиши како си задоволен од Сузумито со греењето. Се мислам и јас да идам да земам Сузуми Плус РАС -16 од Енергија. Па кажи ми збор два за климичево и од каде ја зеде.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Screenshot_2018-12-04-14-32-07.png Screenshot_2018-12-04-14-31-12.png Screenshot_2018-12-04-14-32-07.png Screenshot_2018-12-04-14-31-12.png

Не ми е јасно сега.
Тошиба Сузуми Плус РАС 16 (таа од 59 990 денари)има Твин Ротари или нема?
На двете спецификации пишува разчично.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Прегледај го приврзокот 200577 Прегледај го приврзокот 200578 Прегледај го приврзокот 200577 Прегледај го приврзокот 200578

Не ми е јасно сега.
Тошиба Сузуми Плус РАС 16 (таа од 59 990 денари)има Твин Ротари или нема?
На двете спецификации пишува разчично.
Мислам дека само РАС 18 и РАС 22 се со твин ротари компресор.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Мислам дека само РАС 18 и РАС 22 се со твин ротари компресор.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Еве и на рекламава од Енергија пишува дека Сузуми Рас 16 има Твин Ротари компресор. Но кој ги спуштив спецификациите за сузумито од нивниот сајт ( втората слика со спецификации) пишува дека нема.:unsure::unsure:
 

Attachments

Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Еве и на рекламава од Енергија пишува дека Сузуми Рас 16 има Твин Ротари компресор. Но кој ги спуштив спецификациите за сузумито од нивниот сајт ( втората слика со спецификации) пишува дека нема.:unsure::unsure:
Еве скрин од австрискиот сајт на тошиба. Нема според тие спецификации.


Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Еве и на рекламава од Енергија пишува дека Сузуми Рас 16 има Твин Ротари компресор. Но кој ги спуштив спецификациите за сузумито од нивниот сајт ( втората слика со спецификации) пишува дека нема.:unsure::unsure:
Ako sakas inverter so Twin Rotary compresor togas Daikin ima Twin Rotary
A ako ti e Daikin skapa klima togas poevtina a so Twin Rotary compresor e LG

Iskreno ovi 2 modela ( LG ili Daikin ) ti se podobri od Toshiba e so singl kompresor i toj model e poslab od toshiba dobar e ovoj model ama e dosta skapa.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
[DOUBLEPOST=1543934514][/DOUBLEPOST]
Proizvodstvoto i upotreba na peletite za ogrev e najneekonomicna i neekoloska glupost i debilizam na denesnicata. Kako prvo i peckite na peleti zagaduvaat, pomalce nego klasicnite ama vo sekoj slucaj znaci zagaduvaat. Kako vtoro se trosi ogromna kolicina na energija za proizvodstvo na peleti, od nafta za transport i tovaranje na materijalot i peletite, i ogromna kolicina na struja za susenje na materijalot, presuvanjeto i site masinski sklopovi vo sistemot za proizvodstvo i pakiranje. Kolku so citav po nekoi statii od cenata 150-200e za ton peleti povece od 30% se troskovi za energija za proizvodstvo. Koga taa energija bi se preusmerila direkno vo klimi i toplotni pumpi(so COP na iskoristuvanje 3+) energetskiot autput -dobienata toplinska energija za greenje bi bil ist kako so taa vlozena energija da se proizvedat peletite za potoa da se gorat vo peckite (povtorno zagaduvanje). Znaci promaseno i nepotrebno trosenje na energija so nikakov neto efekt. Peletite se totalen bulsit ,ekoloski kretenizam i perenje na mozoci. Korisen efekt od upotreba na drveniot otpad bi imalo koga otpadot bi se koristel direkno bez nikakva prerabotka vo toplani ili energani za proizvodstvo na toplinska energija ili na struja (koja bi gi pridvizuvala klimite i toplotnite pumpi).
A ovie nasive slepci od vlasta namesto da subvencioniraat klimi i toplotni pumpi se resile peletite da gi forsiraat....:tapp:
Se soglasuvam so tebe no mislam deka Peckite za peleti zagaduvaat poveke od ovie na drva. Toa sto gi forsiraat Peletite mene mi mirisa deka nekoj golem sponzor gi uvezuva i tuka e golem biznis pa gi guraat kako ,,Ekoloski''.
Licno imam zabelezano deka peckite na peleti zagadsuvaat mnogu iako se smetaat za ,,Ekolosi'', imam komsija koj koristi centralno na peleti i na radus od 50metri od navidum maliot odzak se oseeka miris na izgorena plastika,lepilo, sl. Imam citano deka vo Peletite osven ostatoci od drvo se stava cement , lepilo i drug Otpad, a se reklamiraat kako ,,Ekoloski''. treba instituciite da go izmerat zagaduvanjeto od peckite na peleti koi gi ima po gradinkite i ucilistata za da se utvrdi kakvi se otrovi ispustaat i ako treba da im se vgradat soodvetni filtri.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Ako sakas inverter so Twin Rotary compresor togas Daikin ima Twin Rotary
A ako ti e Daikin skapa klima togas poevtina a so Twin Rotary compresor e LG

Iskreno ovi 2 modela ( LG ili Daikin ) ti se podobri od Toshiba e so singl kompresor i toj model e poslab od toshiba dobar e ovoj model ama e dosta skapa.
Не би рекол дека даикинот има ротари
 

Attachments

Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Ako sakas inverter so Twin Rotary compresor togas Daikin ima Twin Rotary
A ako ti e Daikin skapa klima togas poevtina a so Twin Rotary compresor e LG

Iskreno ovi 2 modela ( LG ili Daikin ) ti se podobri od Toshiba e so singl kompresor i toj model e poslab od toshiba dobar e ovoj model ama e dosta skapa.
Не станува збор сега за парите.
Јас се јавив во ицс груп за 70 000 ден со се монтажа да го земам даикинот сенсира 5ка. Но го немаат на лагер. Тек за 2 недели ке го добијат и додека ми го монтораат ке пројде 1 месец а јас не можам да чекам толку долго.
Па затоа цело време прашувам дали Тошиба Сузуми рас 16 ке ми заврши работа за греење на тие 33-35м2 кога ке панднат температурите на -10 , -15. Цело време ме интересира дали има толкава огромна разлика за греење меѓу овие 2 клими.
Ме интересира дали ке ми го грее просторот тошибата.
 
Член од
4 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
2
Zdravo imam eden problem pa ako imate po nekoj sovet...Imam klima beko,pred 1 mesec e napraven celosen servis...Koga ke ja vklucam na greenje raboti dobro nekoe vreme se dodeka ne zamrzne od nadvoresnosta i togas pocne slabo da gree...dali e normalno da zamrznuva? Kako da ja odmrznam ako moze da mi pomognete...Fala vi pozz
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Не станува збор сега за парите.
Јас се јавив во ицс груп за 70 000 ден со се монтажа да го земам даикинот сенсира 5ка. Но го немаат на лагер. Тек за 2 недели ке го добијат и додека ми го монтораат ке пројде 1 месец а јас не можам да чекам толку долго.
Па затоа цело време прашувам дали Тошиба Сузуми рас 16 ке ми заврши работа за греење на тие 33-35м2 кога ке панднат температурите на -10 , -15. Цело време ме интересира дали има толкава огромна разлика за греење меѓу овие 2 клими.
Ме интересира дали ке ми го грее просторот тошибата.
Daikin na lager ima vo klimi Mk javi se prasaj toj model go imaat[DOUBLEPOST=1543936123][/DOUBLEPOST]
Zdravo imam eden problem pa ako imate po nekoj sovet...Imam klima beko,pred 1 mesec e napraven celosen servis...Koga ke ja vklucam na greenje raboti dobro nekoe vreme se dodeka ne zamrzne od nadvoresnosta i togas pocne slabo da gree...dali e normalno da zamrznuva? Kako da ja odmrznam ako moze da mi pomognete...Fala vi pozz
Koga ke zamrzne nadvoresnata edinica treba klimata avtomacki da premine vo opcija defrost i za 5 minutu da ja odmrzne.
Dali klimata e inverter ?

I dali od koga zamrznuva prekinula so rabota dodeka da ja odmrzne defrost.[DOUBLEPOST=1543936481][/DOUBLEPOST]@EmilijaL
Stavi sliki od klimata ( nadvoresnata i vnatresnata edinica ) i od dalecinskoto da vidime sto model e klimata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom