Најекономично греење (затоплување)

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Ne, dobri mu se cevkite izolirani, vidi malku poubavo.

@Knoppix Vidi dupkata na zidot sali ti e dobro zatvorena. I ne rwzbrav ushte ednash, kolku kvadrari grees so 3,5kata?
33 квадтрата со Hansol. Ми рекоа ќе згрее без проблем така ми рекоа кога ја купував. Што мислиш ти?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Inverter e kako sto znam...poveli sliki[DOUBLEPOST=1543937389][/DOUBLEPOST]Zaboraviv da pisam...ne odmrznuva sama so prekin na rabota
Vaka prvo vikni monter ( servis ) da ja proveri klimata odnosno senzorot za defrost bidejki koga klimata ke zamrzne treba avtomacki da uklucivav opcija defrost
I drugo bi te sovetuval ne ja pustaj na 29°C pobrgu zamrznuva poveke e opteretena klimata pustinja na 26°C
NAJVAZNO povikaj servis da go proveri senzorot za defrost.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не станува збор сега за парите.
Јас се јавив во ицс груп за 70 000 ден со се монтажа да го земам даикинот сенсира 5ка. Но го немаат на лагер. Тек за 2 недели ке го добијат и додека ми го монтораат ке пројде 1 месец а јас не можам да чекам толку долго.
Па затоа цело време прашувам дали Тошиба Сузуми рас 16 ке ми заврши работа за греење на тие 33-35м2 кога ке панднат температурите на -10 , -15. Цело време ме интересира дали има толкава огромна разлика за греење меѓу овие 2 клими.
Ме интересира дали ке ми го грее просторот тошибата.
Sega se prodava suzumi so r32 i nikoj ne moze da ti odgovori konkretno za novite modeli bidejki do skoro bea so r410 i imaa drugi nadvoresni.
16-ta suzumi bese so nadvoresna 38 kg, sega ovaa e so 34kg. Bese so twin rotary kompresor, sega ne e. Dali ke bide istata klima samo so zamena na r32 e prasanjeto
Inaku starata suzumi 16-ka bese super klima i za tie 30-35 kvadrati ke nemase problem.
Sestra mi gree so nea stan 55-60kv bez spalnata.
Jas imam 13-ka veke 4 zimi i moze da kazam samo pofalni zborovi, gream 25kv vo kuka i za cela grejna sezona od oktomvri do maj mi trosi okolu 1200kw.
 
Член од
4 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
2
Vaka prvo vikni monter ( servis ) da ja proveri klimata odnosno senzorot za defrost bidejki koga klimata ke zamrzne treba avtomacki da uklucivav opcija defrost
I drugo bi te sovetuval ne ja pustaj na 29°C pobrgu zamrznuva poveke e opteretena klimata pustinja na 26°C
NAJVAZNO povikaj servis da go proveri senzorot za defrost.

Fala vi mnogu..Posle ke se javam pa ke vi pisam sto kako....Imajte ubava vecer pozz
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Ova ne elegancija ova e gabarit a vnatresnata lici na gabariten sanduk
a koga zborume za elegancija ima mnogu po elegantni klimi podobri na izgled

Прегледај го приврзокот 200573
Прегледај го приврзокот 200574

Прегледај го приврзокот 200575
ova veke lici na elegancija a ne tvojata isprcena vnatresna edinica kako sifunjer regal sanduk!
Случајно да налеташ во некоја просторија на внатрешнава единица
ти ќе прилепиш увце да слушнеш музиче мислејќи дека е звучник??:D Дека е лична Е лична!
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Monterot servisot da proveri i dali ima dovolno freon vo klimata ako fali freon obavezno da dopuni freon
Znaci da go proveri senzorot za defrost i da proveri freon

Pozz.
Колку што разбрав сервисирана е климата, по дифолт треба да е проверено.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Колку што разбрав сервисирана е климата, по дифолт треба да е проверено.
Izgleda ja cistele hemisko turbina filtri no bidejki mnogu mrzne a avtomacki ne uklucuva opcija defrost sepak treba da se proveri senzorot za defrost i freon vo klimata.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Da prenesam pozdrav od B od Vent. Tr. do momakot so poveke licnosti, so pesnata "nikad veke ne prodavam od tvoite kanti"
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
Monterot servisot da proveri i dali ima dovolno freon vo klimata ako fali freon obavezno da dopuni freon
Znaci da go proveri senzorot za defrost i da proveri freon

Pozz.
Aman so tvoite "tehnicki" soveti. Ne razbra li do sega deka NE POSTOI senzor za defrost i NE SMEE da se nadopolnuva freon. Samo siris dezinformacii i tehnicki gluposti. Inace nikomu ne treba sovet deka treba da potrazi pomos vo vid na servis, toa sekoj i sam si go znae.
Se prasuvam dali samo sakas da "nabies" povece postovi ili navistina da pomognes. So vakvi soveti nikomu ne mu pomagas.
Eve covekov ako te svati ozbilno, ce vikne serviser i namesto da bara da proveri dali fali freon na vistinski nacin i da go locira mestoto na protekuvanje, ce mu bara da mu "nadopolni freon", serviserot ce si zakluci deka nasol guska za stipenje i ce ja stipe 3-4 pati godisno, bidejci ima mnogu korisnici na klimi (bilo vo kola ili doma) za koi e normalno da se nadoplnuva freonot koj i nema druga rabota tuku stalno da go snemuva na taistven nacin.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Aman so tvoite "tehnicki" soveti. Ne razbra li do sega deka NE POSTOI senzor za defrost i NE SMEE da se nadopolnuva freon. Samo siris dezinformacii i tehnicki gluposti. Inace nikomu ne treba sovet deka treba da potrazi pomos vo vid na servis, toa sekoj i sam si go znae.
Se prasuvam dali samo sakas da "nabies" povece postovi ili navistina da pomognes. So vakvi soveti nikomu ne mu pomagas.
Eve covekov ako te svati ozbilno, ce vikne serviser i namesto da bara da proveri dali fali freon na vistinski nacin i da go locira mestoto na protekuvanje, ce mu bara da mu "nadopolni freon", serviserot ce si zakluci deka nasol guska za stipenje i ce ja stipe 3-4 pati godisno, bidejci ima mnogu korisnici na klimi (bilo vo kola ili doma) za koi e normalno da se nadoplnuva freonot koj i nema druga rabota tuku stalno da go snemuva na taistven nacin.
Jas sakam da pomognam.
Ama Eve ti kako po upaten daj i sovet sto treba da pravi so klimata sto mrzne a ne pravi defrost.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Elegancija vo prostorot :)


Montaza na Kodus.
Bravo za izborot. Korisnikot ke bide prezadovolen. Sekoja cest.[DOUBLEPOST=1543949361][/DOUBLEPOST]
Da prenesam pozdrav od B od Vent. Tr. do momakot so poveke licnosti, so pesnata "nikad veke ne prodavam od tvoite kanti"
Da go pozdravis B i da mu kazes deka i da moli veke nema da montira nikogas nesto slicno na klima uredi ili sisetmi na freon. Tolku mu e znaenjeto, od vetili i radijatori ne mrdnal poveke.
Takvi strucnjaci...fala.....samo katastrofa kako na slikite.
 
Последно уредено:

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Ne sum ni monter ni expert za klimi, no nesto so mi padna vo oci e toa na prvata slika rebrastoto crevo za odvod koesto kaj tebe vleguva vo dolniot del na nadvoresnata edinica. Dokolku ima necistotii vo dolniot del I dokolku e zatnato to cuculeto vodata nema kaj da istekuva I mozno e da zamrznuva vodata. Najdobro e da si viknish servis I ubo da se proveri dali e se vo red dali fali freon, dali e se dobro montirano I sl. Vaka mozi samo da si pogajgame nie sho bi bilo. Ne cekaj druze ni den povejke odma da si se javish I da barash sto pobrzo da dojdat monterite
Дефрост се случува само кога надвор е температурата околу 0-та или у минус. Пример сега си грее без проблем, ама надвор е 5 степни. Ќе видат монтажери можно е да е лошо монитрана, да не замарам више.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Дефрост се случува само кога надвор е температурата околу 0-та или у минус. Пример сега си грее без проблем, ама надвор е 5 степни. Ќе видат монтажери можно е да е лошо монитрана, да не замарам више.
Imas super klima, vikni gi monterite da proverat i da zavrsat toa sto go pocnale.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom