Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 декември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
4
1.Прв Чекор, бираш AC (AC=Air Conditioner)
Прегледај го приврзокот 200682
2. Бираш даљинско како твоето со или без WiFi копче, ако имаш копче на кое пишува WiFi избираш под 1., ако нема под 2
Прегледај го приврзокот 200683
3. Тука е цаката ;) треба да се скролне за да се дочита текстот (битно даљинското треба да е Исклучено т.е во StanBy кога се ресетира), се ресетира WiFi то и само 2 минути имаш време да ја додадеш климата после ресетот.
Прегледај го приврзокот 200684 Прегледај го приврзокот 200685
5. После е јасно, го бираш твојот рутер и го пишуваш пасвордот, после ова ја бара климата и ја наоѓа. За да ја најде нели и кај климата треба да има Нет и да фаќа сигнал од рутерот. И второ, не работи со 5Ghz WiFi сигнал....ако имаш DualChannel рутер глеј да ти е вклучен и B/G/N на 2,4Ghz а не само тој од 5Ghz. Истово е напишано во апликацијата.
Ti blagodaram. Nisto ne napraviv. Ne go cita ruterot wifito na klimata.
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
4
Modelot na ruterot moze da go napises ? Ima odozdola stikerce
I probaj na iskljucena klima da go napravis istoto
Uspeav, mnogu ti blagodaram. Se mi trgna tesko, prvo so televizorot ne mi go podrzuvase noviot ruter, morav da go zamenam za star. Eve uste nesto se greeme so gree viola do -20 A++ energetska vrednost od neodamna i carrier inverter do -15 A++ energetska vrednost.....greeto e poeftino 10tina iljadarki, ama posteno si gazi
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
А да направите некое упатство/ водич / увод на темава, во смисла постовите од @tzlatko да бидат одвоени посебно, маркирани како Важно и Корисно. Колку што пратам сите се согласуваат со неговата стручност и објективност :cuc:

@Strelec е исто искусен, ама нормално мора да е субјективен :D па може и дел од неговите постови да ги пребаруваат членовите.

После може некое вакво објаснување:


Односно кинески брендови вршат добра работа, не се баш економични, но помалата почетна инвестиција го оправдува тоа.
Јапанците на почеток ќе се опрчите, ама помали сметки а и на најстудено ќе работи како што е декларирано.

За големина на просторот на пример со вообичаена изолација, до 20кв, од 20-40кв, од 40-60кв и над 60кв која јачина задоволува. (Ова поискусните членови може да го направат за 10мин)

Јасно да има за гаранциите, кој колку дава, ако воопшто има такви податоци.

Па сите нови членови откако ќе прочитаат тие информации и имаат дополнителни прашања тогаш полесно ќе знаат што да прашуваат или бараат мислење во 1.400+ страни, за да се одлучат. :D
Ona na sto aludiras ti druze e definirano kako pojam i se vika “Indeks na korisni mislenja”, mnogu ubav primer za odlicno zavrsena rabota i kako toa se pravi e likot Metuzalem na temata za elektronski cigari na drugiot forum i sekoja cest za nego. Ja na sala nekolku pati go bodrev klime nas da se nafati na takvo nesto ama on eve ko sto gledas ima ambicija za poveke i go izmisli defrost senzorot.. Realno teska misija bi bila toa zasto ima mnogu mnogu strani i mislenja za filtriranje i selekcija..poveketo od niv so naboj na tendecioznost bas ko vo primerov koj go davas “После може некое вакво објаснување:” i pokraj toa sto sodrzi nekakva vistinitost vo izlozenoto zarazeno e so “ke trosat kako sporet ili ringla” sto nema vrska i nekoj novajlija sto e na mal budzet ke se izbezumi a mozda i ke se otkaze od kupuvanje klima mislejki deka stvarno e taka..
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Ona na sto aludiras ti druze e definirano kako pojam i se vika “Indeks na korisni mislenja”, mnogu ubav primer za odlicno zavrsena rabota i kako toa se pravi e likot Metuzalem na temata za elektronski cigari na drugiot forum i sekoja cest za nego. Ja na sala nekolku pati go bodrev klime nas da se nafati na takvo nesto ama on eve ko sto gledas ima ambicija za poveke i go izmisli defrost senzorot.. Realno teska misija bi bila toa zasto ima mnogu mnogu strani i mislenja za filtriranje i selekcija..poveketo od niv so naboj na tendecioznost bas ko vo primerov koj go davas “После може некое вакво објаснување:” i pokraj toa sto sodrzi nekakva vistinitost vo izlozenoto zarazeno e so “ke trosat kako sporet ili ringla” sto nema vrska i nekoj novajlija sto e na mal budzet ke se izbezumi a mozda i ke se otkaze od kupuvanje klima mislejki deka stvarno e taka..
Единствено нешто што би можело да има е една листа топ 10 клими по кориснички рејтинг и толку
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Eve edno prashanje shto nekoe vreme me interesira ama zaboravav da go napisham. Znae da mi se sluchi da gi zgresham dalinskata i da pojacam/namalam temperatura na FHtto so dalinskoto od WNot i obratno. Ima li vrska toa? Moze li da gi zbuni neshto klimite toa?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Eve edno prashanje shto nekoe vreme me interesira ama zaboravav da go napisham. Znae da mi se sluchi da gi zgresham dalinskata i da pojacam/namalam temperatura na FHtto so dalinskoto od WNot i obratno. Ima li vrska toa? Moze li da gi zbuni neshto klimite toa?
Мислам дека нема врска тоа, сигналот го праќа/прима преку ИР сигнал кој на некој начин е кодиран. Оние што имаат смартфони со инфраред подржка знаат дека и со мобилен се можеш да контролираш сега
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Дај направете една топ листа, тоа недостига на темава. :)
Еве некој (малку поавторизиран постручен и пообјективен) од нас се потрудил и направил ... во класата на оние најбараните и најкористени кај нас до 4kW (иако се тоа многу моќни клими кои можат и далеку повеќе некои максимална моќ до 7kW)

или мислеше ранг листа на оние кои се нудат кај нас? во тој случај... ранг листата би започнувала со “мојата (или онаа што ја продавам) е најбоља“ ;) .... па сите останати!
Сакав да кажам тешко да добиеш објективен приказ на она што е најдобро... Најдобро е она што е најдобро димензионирано на просторот и условите, што најмалку троши, а најконфорно грее... и работи долгорочно без притоа да губи од употребната вредност, или да има најмалку сервиси и кварови! Сега не открив топла вода јас, тоа сите го знаат....но за она “најдобра“ многу зависи и од условите во кој живееш (климатска зона ориентација топлотни загуби, изолација столарија, куќа или стан...итн и тн... На пр. неодамна прочитав за греење со најевтиниот инвертер на пазаров AEQI 3,5ка, во добро изолиран простор (PVC столарија) нешто малку над 30-тина квадрати, се грее (и мери последниве 10 дена укучена 24/7 сетирана преку ден 23/ноќе 21) со питоа потрошени просечни 7kW дневно! Клима од само 17,500 Денари! Па раскажи му нему дека за неговите услови подобра би била Хансол од 38, Фуџи од 45 или Мицу од 50К!.... Но истата таа клима од 17,5К во неизолирани само 16 квадрати би била тежок дизастeр! Се е релативно ...јбг!
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
17.500den e AEQI 2.5KW
A 3.5KE AEQI E 21.990 DEN
На акција цело лето 3,5ката беше под или цца 18К! (во Прилеп вели чоеков ја пазарил 17,500).... Неодамна и ти ја објави најниската цена на 5,5ка AEQI (неполни 31,000) но веќе е 35,000! Tundrata цело лето и на Црниот петок беше 22К сега е 24, а 5,5ките беа 33К сега мислам се 36К цените варираат!
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
На акција цело лето 3,5ката беше под или цца 18К! (во Прилеп вели чоеков ја пазарил 17,500).... Неодамна и ти ја објави најниската цена на 5,5ка AEQI (неполни 31,000) но веќе е 35,000! Tundrata цело лето и на Црниот петок беше 22К сега е 24, а 5,5ките беа 33К сега мислам се 36К цените варираат!
Tocno cenite variraat a toa e dobro bidejki koga ima popust se poniski cenite sekoj da moze da si priusti inverter za najekolosko i najisplatlivo greenje!
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Ми рековте да се потрудам, еве направив форма на прашања. Ова ако го одговорат сите, многу ќе им се поедностави изборот на сите. Најдобро е да одговарате само оние кои имате лично искуство или сте 100% сигурни, со цел податоците да бидат поверодостојни. Се надевам дека новите потенцијални корисници на клима нема да имаат потреба да читаат 1400+ страни! :) (ако има некоја забелешка за измена слободно пишете, модел итн.)

Па одговарајте/гласајте, ова е линкот:
https://goo.gl/forms/Ezio2stp2F0C3aS93
 

Kajgana Shop

На врв Bottom