Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се произнел Еуровент. Затоа е лесно. Затоа и зборуваме дека мора да се има еуровент за да видиш што е и како е. Секако споредба може да се прави само со други уреди кои имаат еуровент. Зошто ако немаат неможе да се спореди соодветно и при исти услови.


Гледаш колку е просто? Да имаа сите еуровент веднаш ќе седневме и ќе видевме што е што. Ама без него можеме само да нагаѓаме.
Од што е просто одговори ни кратко и јасно дали за истите пари од 60.000ден би ја земал/сменил твојата ФХ35ВЕ со оваа десно Мирајкава18? Можеби твој следен избор ? ;)
1234.jpg

Ете и фино напишале од Еуровент Мираи18 3,8Kw а твојата само 3,6.... 200w појака од твојата :icon_lol: Па Ти скроз си ја утнал климата :tapp:[DOUBLEPOST=1535664904][/DOUBLEPOST]@Alekso 1981 Mnogu adresi na klimava, ko telefonski imenik ..ama negledam Made In ??? kaj pisuva, Francuska e ili Thailand...znam slabo stois so Geografija pa Thailand ti se gleda ko oblast u Japan :D
Ovde bar fino si pisuva Japan , ti bi ja smenil za ovaa ili bi se drzel do Tajandskata ? ;)
Prc.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Од што е просто одговори ни кратко и јасно дали за истите пари од 60.000ден би ја земал/сменил твојата ФХ35ВЕ со оваа десно Мирајкава18? Можеби твој следен избор ? ;)
Прегледај го приврзокот 196146

Ете и фино напишале од Еуровент Мираи18 3,8Kw а твојата само 3,6.... 200w појака од твојата :icon_lol: Па Ти скроз си ја утнал климата :tapp:[DOUBLEPOST=1535664904][/DOUBLEPOST]@Alekso 1981 Mnogu adresi na klimava, ko telefonski imenik ..ama negledam Made In ??? kaj pisuva, Francuska e ili Thailand...znam slabo stois so Geografija pa Thailand ti se gleda ko oblast u Japan :D
Ovde bar fino si pisuva Japan , ti bi ja smenil za ovaa ili bi se drzel do Tajandskata ? ;)
Прегледај го приврзокот 196147
тие налепници, декларации ли, што се, сликите, за енергентска класа еуровент ли ги праве?
јас мислам тие некој комисија ги праве, мислам нема врска тоа со еуровент. тоа го има и за сите други електрични уреди.
не се обидувај да ја обезвредниш еуровент сертификацијата.
се виде на еуровент дека мираи се послаби клими и не вредат за парите.
нека стават и твоите еуровент па да ги видиме што реално можат.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@Strelec
Немој да манипулираш.Фирмата е во јапан а склапано е во кина.со зелено да ти се одмарат очите ;)

 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Абе денес се се праве во Народна Република Кина. Разликата е само по кој дизајн и контрола на квалитет.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Од што е просто одговори ни кратко и јасно дали за истите пари од 60.000ден би ја земал/сменил твојата ФХ35ВЕ со оваа десно Мирајкава18? Можеби твој следен избор ? ;)
Прегледај го приврзокот 196146

Ете и фино напишале од Еуровент Мираи18 3,8Kw а твојата само 3,6.... 200w појака од твојата :icon_lol: Па Ти скроз си ја утнал климата :tapp:[DOUBLEPOST=1535664904][/DOUBLEPOST]@Alekso 1981 Mnogu adresi na klimava, ko telefonski imenik ..ama negledam Made In ??? kaj pisuva, Francuska e ili Thailand...znam slabo stois so Geografija pa Thailand ti se gleda ko oblast u Japan :D
Ovde bar fino si pisuva Japan , ti bi ja smenil za ovaa ili bi se drzel do Tajandskata ? ;)
Прегледај го приврзокот 196147
SCOP 4 кажува дека тоа е некој основен модел на клима, без воопшто да гледам ништо друго. Нема логика да споредувам со хиперинвертер со SCOP 5.1. Имаш и од мицубиши основни модели 18ки со кои можеш да ја споредиш, или панасоник.

Во случајот не би ја зел Тошибата, туку би го зел Мицубишито.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec
Немој да манипулираш.Фирмата е во јапан а склапано е во кина.со зелено да ти се одмарат очите ;)

Me progleda :cool:
Ako ja nesum kazal stopati deka Fujitsu e Made in PRC neznam koj...samo idi toa kazi go na srpskiot forum ke ti gi iskopaat ocite, za niv e Japanac(a i pisuva Japan :) ).

Poentata mi bese druga samo ne si ja svatil....ovaa LMCA e 2klasi nad taa na Alekso (Mirai10) i da mu reces od dvete da izbere edna, zaradi toa MadeinPRC on ke ja izbere pak mirajkata :)
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Се е направено у Кина, ама друго е кога кинезите само произведуваат и склопуваат за некој друг, а друго кога кинезите се обидуваат сами да ископираат нешто.
Осмислено во Јапонија произведено во Кина не е исто со и осмислено(ископирано) во Кина произведено во Кина.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
Добро, ај да прашам нешо?!
Ако земете клима (било каква) од странство (Србоја, Грција, Бугарија и сл) како го користите делот со гаранција или во "не дај Боже" ситуација што се случува?! Технички, гаранција ИМА ама таа е во друга држава.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Me progleda :cool:
Ako ja nesum kazal stopati deka Fujitsu e Made in PRC neznam koj...samo idi toa kazi go na srpskiot forum ke ti gi iskopaat ocite, za niv e Japanac(a i pisuva Japan :) ).

Poentata mi bese druga samo ne si ja svatil....ovaa LMCA e 2klasi nad taa na Alekso (Mirai10) i da mu reces od dvete da izbere edna, zaradi toa MadeinPRC on ke ja izbere pak mirajkata :)
Greska si druze,bi go menjal samsungov za iphone made by PRC
mirajkata ja zemav koga bese popustot na 28000 od 38000 i mi e za spalna 16m2 taka da mnogu mislenje za spalna ne vredi sigurno imalo podobar izbor ama kaj tebe problem e zs ne e GREE,a ne e samo radi faci ko tebe na forumov koi mi pravat averzija na klimive a ne poradi made by prc
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Alekso pa da ne bev ja ti sea za 28.000 ke imase klima na kapilara i greac...AERI Vajvax
Da ne ti gi otvorev ocite...
da ne vadam skrinovi od strana 1203 i 1204strana kakvi sporedbi imas praveno, i sto sum te sovetuval...
fala kazi nekad dovolno e, neocekuvam bombonjera i viski kako sto si naucen ko doktor.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Da ne bese ti soncevo nemase da izgree :tapp:
Strelec i da ja zemev Vivax aeri ili Gree Lclh nemase da zgresam ili da bese i druga nekoja ko Neo ili Haier sepak za 16 m2 ke bese dovolna.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Druze, eve ja ke ti odgovoram !!
Ke ti odgovoram so slika za konecno da svatish i ti i drugite deka ste izmanipulirani od site mozni aspekti, kulturno kazano ve vozat kako sakaat od edna- dve licnosti tuka na forumot, koi koristat metod na povtoruvanje na edni isti lagi po stopati za na kraj da izgledaat kako vistini.
Прегледај го приврзокот 182261
Klima SHARP 9-ka, kojznae kolku star model, ne se proizveduva poveke, podatoci za vnatresna so dvoreden izmenuvac, tezina 12kg neto.
Gledaj sega nadvoresna i kazi koja denesna klima e OVA
Прегледај го приврзокот 182262
Eve ja ke ti naglasam da ti tekne !!!
40kg nadvoresna
kompresor Sanyo C-6rz110h1a (ti teknuva li veke)
dvoreden izmenuvac 2x1.4
Kompresor power input 800 w
Kapilara
Jasno li ti e sega sto imas.

Istiot kompesor Sharp isto kako Gree go koristi i vo 12-kata kade ima mnogi, mnogu poslab COP od 3.61 bidejki elektronikata mu dozvoluva na kompesorot pogolem broj na vrtezi, moze da povlece poveke striuja na smetka na ekonomicnosta.

Najbednoto e sto ovaa klima so ovoj tolku falen KOMPRESOR SANYO e deklarirana za -7 temperatura, a ovie lobito i za -20 ja reklamiraat.

Za kraj, so koja logika gi plukate FUJI, MITSUBUSHI, TOSHIBA, lideri po site standardi vo svetski razmeri vo razvojot i proiavodstvoto na inverteri, a falite nekoi kineski kanti koi samite se smetat za uspesni ako uspeat da iskopiraat barem priblizno nekoja klima od vrvnite brendovi.
Aj da ve svatam ako se falite deka ste kupile nesto poeftino, ali da se falite deka ste kupile nesto podobro za istite pari, mislam deka se lazete.
@Strelec znael si kolku clenovi mi pisaa vo DM kakva prevara si. aj olabaj i ne manipuliraj, ekspertot za delovi i r&d na klimatizacija vo svetot. manipulator belosvetski. ne gi mami lugjeto na cena eftino e dobro e super e. se sto e drugo e skapo ne cini koristi zamisli ''delovi'' od gree itn... decko nemas validen dokument za da te sporedime so nesto seriozno. se si so beloto merace i postovi od forumi i sajtovi chinese. stvarno premnogu se zamaram so tebe ama ne mozam da izdrzam kolku manipuliras. na sekoj post ke ti odgovaram vaka
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Strelec znael si kolku clenovi mi pisaa vo DM kakva prevara si. aj olabaj i ne manipuliraj, ekspertot za delovi i r&d na klimatizacija vo svetot. manipulator belosvetski. ne gi mami lugjeto na cena eftino e dobro e super e. se sto e drugo e skapo ne cini koristi zamisli ''delovi'' od gree itn... decko nemas validen dokument za da te sporedime so nesto seriozno. se si so beloto merace i postovi od forumi i sajtovi chinese. stvarno premnogu se zamaram so tebe ama ne mozam da izdrzam kolku manipuliras. na sekoj post ke ti odgovaram vaka
Jas ne gledam od nitu eden tvoj post sto konkretno imas napisano za nekoja klima .
Samo mitsu toahiba fucicu cinelo drugo nisto ne go bivalo.
Pa eve kupi toshiba mirai i daj nekoj podatok konkreten tolku onolku trosi dobra e losa e vaka taka raboti i slicno[DOUBLEPOST=1535797496][/DOUBLEPOST]
Da ne bese ti soncevo nemase da izgree :tapp:
Strelec i da ja zemev Vivax aeri ili Gree Lclh nemase da zgresam ili da bese i druga nekoja ko Neo ili Haier sepak za 16 m2 ke bese dovolna.
Mnogu toshiba imala stedeno i loso bile napraveni nadvoresnite kaj mirai modelot mnogu bucele na greenje.na ladenje nemalo problem.
Mnogu korisnici se zalat na Bg forum.od toa.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
779
Поени од реакции
1.368
@Strelec znael si kolku clenovi mi pisaa vo DM kakva prevara si. aj olabaj i ne manipuliraj, ekspertot za delovi i r&d na klimatizacija vo svetot. manipulator belosvetski. ne gi mami lugjeto na cena eftino e dobro e super e. se sto e drugo e skapo ne cini koristi zamisli ''delovi'' od gree itn... decko nemas validen dokument za da te sporedime so nesto seriozno. se si so beloto merace i postovi od forumi i sajtovi chinese. stvarno premnogu se zamaram so tebe ama ne mozam da izdrzam kolku manipuliras. na sekoj post ke ti odgovaram vaka
....i meracot mu e made in prc,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom