Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
5
абе дете, ти имаш една клима и плаќаш 4 банки, јас со 3 на пола, и ти најде да ми збориш за економичност, оди и барај некој со вивакс и тешете се колку се економични, само гледај да не налеташ на некој што има мерач, па да видиш колку троши
Грешка си бате. Vivax18 имам јас презадоволен сум од климата. Инвертер систем, ја користам веке 4 и пол години. Досега освен - нормално 2 годишно чистење - пред летна и пред зимска сезона, немам ништо друго чепнато по неа. Работи безпрекорно, а и сметките за струја воопшто не се високи имајки во предвид дека јас не ја гасам климата од Октомври до Април. Vivax истотака имаат добра цена, во смисла (сакаш нешто подобро а поефтино). Да не испадне сега дека нешто фаворизирам, но да не се парите во прашање и јас би зел или TOSHIBA ili MITSUBISHI
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Се додека греењето е на COP поголем од 3, а сезонски поголем од 4, добро се гледа на работите.

Проблем настанува кога некој сака да чури и да не труе во сред град, како да се наоѓаме во сред планина. Не викам дека греење на горива дрво/пелети/нафта нечини. Тоа си е добро. Ама за во села каде нема густо население и чадот ќе го снема веднаш.

Од друга страна во густ град јас на стакло чист воздух овие 4-5 дена, мене ми труе се на чад зошто околу мене 5 куќи горат масовни количества на дрва. Мерна станица вика дека воздухот е стакло со PM10 честички испод 50, ама јас неможам да отворам прозор од трујачи.

Тоа треба да е најстрого казниво во Скопје. Поготово во Центар/Карпош/Аеродром. Најстрого казниво!!!

А дали било Вивакс Аери 18ка, или било Mitsubishi FH35VE, или пак Грее хансол -20, или Тошиба 16... тоа е многу помалку важно. Во тој поглед е важно само да му грее климата на човекот беспари скоро. Да е задоволен од цената/загреаното и да го шири добриот глас за греење на клима на трујачите. Ништо повеќе. Секако јас сум имал еден куп клими за сите можам да кажам по нешто, ама тоа се повеќе финеси кои произлегуваат од лични желби. Основните работи се тие.

Ама мора да видат луѓето.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Грешка си бате. Vivax18 имам јас презадоволен сум од климата. Инвертер систем, ја користам веке 4 и пол години. Досега освен - нормално 2 годишно чистење - пред летна и пред зимска сезона, немам ништо друго чепнато по неа. Работи безпрекорно, а и сметките за струја воопшто не се високи имајки во предвид дека јас не ја гасам климата од Октомври до Април. Vivax истотака имаат добра цена, во смисла (сакаш нешто подобро а поефтино). Да не испадне сега дека нешто фаворизирам, но да не се парите во прашање и јас би зел или TOSHIBA ili MITSUBISHI
зборот ми беше за потрошувачката, знам јас дека сите инвертери се економични, нетреба објаснување на кој колкава му била сметката, него фино лепо кажете си колку ви трошат тоа климите сега околу 0с. Еве јас иако имам инвертер сеуште сум на обичната, ја растурам од работа, за декември успеа да потроши дури илјада ден. во 20м2
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
зборот ми беше за потрошувачката, знам јас дека сите инвертери се економични, нетреба објаснување на кој колкава му била сметката, него фино лепо кажете си колку ви трошат тоа климите сега околу 0с. Еве јас иако имам инвертер сеуште сум на обичната, ја растурам од работа, за декември успеа да потроши дури илјада ден. во 20м2
Beko 3.5 kw inverter za 12 saati potrosi 14kw. Povrsina nad 40m2,izolirana demit..so nova pvc dograma.
Prosto e,dosta filozofirate
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
зборот ми беше за потрошувачката, знам јас дека сите инвертери се економични, нетреба објаснување на кој колкава му била сметката, него фино лепо кажете си колку ви трошат тоа климите сега околу 0с. Еве јас иако имам инвертер сеуште сум на обичната, ја растурам од работа, за декември успеа да потроши дури илјада ден. во 20м2
Кај мене овие 5-6 дена е околу 635W просекот.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zdravo, da ve zamolam za pomos, klima gree amber 12sdba, pred 2 meseci ja zemav vcera super rabotese odednash zamrzna i nema sansi da se otopi, brmci pojako motorot i javi L3 greska i se izgasna, pustav na ladenje da vrti za da otopi mrazot no nisto motorot ne se ni pali niti vrti niti otopava, stoi zamrznat, koga prebacam na greenje duva mlako 10-ina minuti i pak pojavuva L3 i se gasi, pomos?
Prasaj go @Strelec on e ekspert za gree
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
зборот ми беше за потрошувачката, знам јас дека сите инвертери се економични, нетреба објаснување на кој колкава му била сметката, него фино лепо кажете си колку ви трошат тоа климите сега околу 0с. Еве јас иако имам инвертер сеуште сум на обичната, ја растурам од работа, за декември успеа да потроши дури илјада ден. во 20м2
Ne zaboravaj da kazes deka zivees vo Gevgelija, kade temperaturite vo dekemvri retko koga padnaa ispod 5C°. Analogno na toa i smetkata za struja... Momentalno vo Gevgelija e 5C a vo Skopje e -1C.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ne zaboravaj da kazes deka zivees vo Gevgelija, kade temperaturite vo dekemvri retko koga padnaa ispod 5C°. Analogno na toa i smetkata za struja... Momentalno vo Gevgelija e 5C a vo Skopje e -1C.
Ovde gledaj si za Skopje zaebi stranski aplikacii so prevzemaat od Aerodrom Petrovec Temeperatura.
http://meteokapistec.info
Plus taka ke mu pomognes na komsijava entuzijast meteorolog ke moze da prikaze poveke klikovi (poseti) ako se resi da zbrka nekoe reklamce banerce da lapne...
Site bi trebale da mu pomogneme! (y)
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Ovde gledaj si za Skopje zaebi stranski aplikacii so prevzemaat od Aerodrom Petrovec Temeperatura. Plus taka ke mu pomognes na komsijava entuzijast meteorolog ke moze da prikaze poveke klikovi (poseti) ako se resi da zbrka nekoe reklamce banerce da lapne...
Site bi trebale da mu pomogneme! (y)
Nemas nisto prikaceno....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom