Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
@ante1 drugar sega mi tekna na meracot i sliknav 2 sliki, na prvata kolku potrosila max za ovie 8 dena od koga ja meram a vtorata slika za 8 dena i nekolku saati kolku kw ima potroseno.Megju drugoto sega ja primetiv deka ne duva na zadatena temperatura 25 na klimata pokazuva 26 (sto znaci poradi toa isklucila) a prostorot koj sto go gream e zagrean blizu 25stepeni.E sega neznam vo 24 casa kolku pati se gasi koga ke postigne temperatura i kolku vreme e isklucena sto znaci moze pocesto postiga temperatura i pocesto se gasi i poradi toa vadi cuden prosek sto na tebe ne ti e verodostoen.Bitno ja imam primeteno poveke pati koga raboti na 25 okolu 350-360w trosi barem taka pokazuva meracot i na nadvoresnata edinica se slusa samo ventilatorot kompresorot skoro kako da ne rab (znaci raboti so minimalen kapacitet) za 30 dena pak ke objavam kolku ke potrosi zs sega preku nok i temperaturite pagjaat vo minus, bitno sega za sega do 0stepeni go imam ovo izmereno i videno a kakva ke bide potrosuvackata na pogolem minus i kako ke raboti kompresorot ke pisam zs neznam kako raboti na pogolem minus ;) POZDRAV 20180119_142614.jpg 20180119_142614.jpg 20180119_142624.jpg
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
@ante1 Имам мерач ама на Даикинот беше, плус приклучокот на втората клима е зад комода, нема да ја тргам комодата за да го контролирам:D.
Не ги чекам сметките, од отчитување на броилото ми се бројките!
Не сум толку фрик да ја следам климата цело време!
Каков фрик кој зборува за тоа, кога ќе купиш мерач првпат тогаш сме фрик сите и јас бев кога го поставив лани мерачот зјапав во него (сега го гледам на крајот од месецот т.е. кога ќе дојде инкасаторот да ја запише потрошената енергија и ме интересира колку кв климата потрошила за тој период)и мене штекерот ми е горе на климата ко на Климе ама дисплејот е голем и можеш од 5 метра да ја видиш потрошувачката, не се виси ко лампион шо вика Климе...Јас се кладам со секој што сака дека ако Климе постави мерач што сега го нема и "не" го поставува од Х причини, дека на секој час ќе читаме постови од Климе за потрошувачка и не ќе можат дома од мерачот да го симнат..Мислам дека само со мерач е точна потрошувачката на уредот макар што секој си ја знае дома математиката горе долу колку пари му одат за греење...[DOUBLEPOST=1516373752][/DOUBLEPOST]
@ante1 drugar sega mi tekna na meracot i sliknav 2 sliki, na prvata kolku potrosila max za ovie 8 dena od koga ja meram a vtorata slika za 8 dena i nekolku saati kolku kw ima potroseno.Megju drugoto sega ja primetiv deka ne duva na zadatena temperatura 25 na klimata pokazuva 26 (sto znaci poradi toa isklucila) a prostorot koj sto go gream e zagrean blizu 25stepeni.E sega neznam vo 24 casa kolku pati se gasi koga ke postigne temperatura i kolku vreme e isklucena sto znaci moze pocesto postiga temperatura i pocesto se gasi i poradi toa vadi cuden prosek sto na tebe ne ti e verodostoen.Bitno ja imam primeteno poveke pati koga raboti na 25 okolu 350-360w trosi barem taka pokazuva meracot i na nadvoresnata edinica se slusa samo ventilatorot kompresorot skoro kako da ne rab (znaci raboti so minimalen kapacitet) za 30 dena pak ke objavam kolku ke potrosi zs sega preku nok i temperaturite pagjaat vo minus, bitno sega za sega do 0stepeni go imam ovo izmereno i videno a kakva ke bide potrosuvackata na pogolem minus i kako ke raboti kompresorot ke pisam zs neznam kako raboti na pogolem minus ;) POZDRAVПрегледај го приврзокот 184083 Прегледај го приврзокот 184083 Прегледај го приврзокот 184084
Вака испаѓа дека за 8дена климата ти потрошила 52кв,те 6.5 кв денвно...Изгледа имаш одлична изолација и живееш во стан...Истата клима кај мене сигурно поинаку би се однесувала би потрошила доста повеќе..Не е исто да живееш во стан од новите на Адора во Лисиче со енергетски пасош од 25в/м2(ова онака го тропнав незнам колку се загубите на спометата фирма но знам дека се доста ниски) и да живееш во куќа на отворен простор...
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
@ante1 drugar pravo da ti kazam ne e losa izolacijata.Vo stan sum levo,desno,gore,dole ima stanovi edna strana mi e nadvoresna i taa e na juzna strana.Od nadvor izolacija 8cm stiropol a ostanatite zidovi se sendvic (12ka ili15ka cigla ,5cm staklena volna i uste edna cigla 12ka ili 15ka) rehau 6 komorni prozori so duplo staklo a i najbitno e mislam deka nadvoresnata edinica mi e na terasata na juzna strana i terasata e zagradena levo desno so pvc ne ja duva veter,ne ja faka sneg nitu dozd.Poradi taa pricina moze i ne pravi defrost barem za sega na ovie temperaturi zs kolku tolku e zastitena nadvoresnata edinica :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Mene mi e stekerot za klimata gore visoko odma do klimata i nema da visam kako lampion za da ja kontroliram kolku trosi smetkata si kazuva kolku imam troseno.
сметката не ти кажува колку троши климата, јас имам 3 клими дома па овој месец дојде 1900ден. и по твое ќе испадне дека моите клими трошат најмалку, абе Климе климе, до кога со тебе ќе се расправаме. Убаво ти кажаа, купи мерач и кажи ни колку троши тој твојот толку фален Јапонски вивакс со тешиба компресор
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
сметката не ти кажува колку троши климата, јас имам 3 клими дома па овој месец дојде 1900ден. и по твое ќе испадне дека моите клими трошат најмалку, абе Климе климе, до кога со тебе ќе се расправаме. Убаво ти кажаа, купи мерач и кажи ни колку троши тој твојот толку фален Јапонски вивакс со тешиба компресор
Tebe smetkata ti bila 1.900den iako imas 3 klimi moze site klimi ne si gi rabotel i zatoa ti doslo tolku smetka toa ti si znaes.
Jas klimata ja rabotam od 6.00 do kaj 23.30 casot i poslednata smetka bese okolu 3.800den taka da jas sum zadovolen noke ne ja ostavam klimata da raboti bidejki nadvor ne e mnogu ladno a i plus imam izolacija lani celo zimo rabotese 24casa ama lani za razlika od ovaa godina imavme pravo zimo a ovaa godina zimava poveke lici na prolet odkolku na zima na vakvi temperaturi i obicna on-off klima od 12.000den ke gree bez problem.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Tebe smetkata ti bila 1.900den iako imas 3 klimi moze site klimi ne si gi rabotel i zatoa ti doslo tolku smetka toa ti si znaes.
Jas klimata ja rabotam od 6.00 do kaj 23.30 casot i poslednata smetka bese okolu 3.800den taka da jas sum zadovolen noke ne ja ostavam klimata da raboti bidejki nadvor ne e mnogu ladno a i plus imam izolacija lani celo zimo rabotese 24casa ama lani za razlika od ovaa godina imavme pravo zimo a ovaa godina zimava poveke lici na prolet odkolku na zima na vakvi temperaturi i obicna on-off klima od 12.000den ke gree bez problem.
не ме интересира колку ја работиш ти климата, туку колку троши на саат време, ама изгледа не можеш да ме разбереш или пак не сакаш. Најпаметно ти е никогаш да не купиш мерач, оти кога ќе видиш колку ти троши ќе сакаш да ја фрлиш, ќе бараш да купиш Gree
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
не ме интересира колку ја работиш ти климата, туку колку троши на саат време, ама изгледа не можеш да ме разбереш или пак не сакаш. Најпаметно ти е никогаш да не купиш мерач, оти кога ќе видиш колку ти троши ќе сакаш да ја фрлиш, ќе бараш да купиш Gree
Bidi siguren deka nikogas nema da kupam gree bidejki mi e odbiven poradi tie sto go favoriziraat na forumov.
A toa okolu meracot za klimata ako kupam i stavam sliki od potrosuvackata sigurno ke sakas i ti da kupis vivax bidejki odlicno gree i e dosta ekonomicna.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Пак за Климе @Klima ured и оние кои имаат проблем како неговиот..Знам дека никој не го прати што пишува, всушност ни самиот неможе да се прати со сите они постови што ги има напишано за кратко време...Добронамерно му мислам, незнам дали се сеќавате но Климе имаше пишано(не толку одамна) дека дома му се јавува мувла(требаше и мерач за влага да набави,само уште ништо од тоа), е сега пошто пиша дека ја гаси климата во 23:30..и не ја пали до сабајле ќе му кажам дека голем проблем со влагата-кондезацијата се јавува кога просторот не се грее 24/7..На споменатиот кој вели дека има нова изолациона фасада и нови пвц на кои му се јавува влага проблемот му се јавува што нема постојано греење.. Таа влага што му се јавува на прозорите сигурно му се јавува на таванот каде што нема изолација и на некој друг внатрешен ѕид кој од другата страна не се грее...Е потоа таа влага станува мувла..Ова важи за сите што имаат ваков проблем или ваква слична изолација(недовршена-по тертипот на некој самоук мајстор каде не е изолиран таванскиот дел затоа постојат стручни лица за топлотни загуби ама тоа кошта)и притоа греат само повремено...Кај Климе има доплнителен проблем што се готви и спие во тој простор кој потоа се лади вечерта( не е толку ладно оваа зима не држи вода пошто го има проблемот човекот), пазете со ова не сакам да кажам дека климата го суши воздухот како што мислат повеќето овде,(објаснето е тоа претходно кој сака може да побара)..климата само ќе ја одржи температурата и нема да дозволи таа влага што ја има во просторот да кондензира на некое тело кое брзо ќе се излади без топлината од клима уредот...Не му се проблем на Климе пвц прозорците и фасадата, проблемот е тој погоре го објаснив..Дал троши ил не климата на Климе не ме интересира повеќе, само време е тој да почни да слуша и бара совети, а не да дава совети...ПС Јас не го ни пратам повеќе само некогаш кога некој ќе му реплицира ќе ја уклучам содржината да видам каков бисер употребил...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Капацитетот на воздухот да собере вода опаѓа со падот на температура.

Истиот воздух при 25 стеепни ќе има 60% влага, а ако го оладиш ќе има 18 степени и рецимо 85% влага.

Греењето не треба да се исклучува, а особено нема логика греењето да се исклучува кога е ефтина струја. Евентуално може да се поднамали за 1-2 степени ако некој сака да спие на поладно. Но не повеќе од 2 степени зошто има можност некој дел од станот да падне под точката на оросување и да се деси тоа што му се случува нему.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Kako prvo vlagata ne e do toa sto jas klimata ja gasam noke kako sto i napisav lani cela zima rabotese 24/7 i pak imav vlaga za izolacijata nemozes da kazes koga neznaes gore na plafonot imam ploca kuka na 2 sprata i nemam vlaga na plafonot tuku na edniot dzid od podot 20cm po dzidot ima vlaga go premackav dzidot so varekina go isprskav so savo i sega mnogu e pomala vlagata
Voedno viknav strucni lica za prozorite i se vooci deka glupiot majstor sto mi gi stavil prozorite mi stavil obicno staklo a trebalo 4-sezonsko staklo taka da kondenzot na prozorite e vo toa sto ne se kvalitetni staklata
A za toa dali mi gi citas postovite ili ne bas mi e gajle ne mi e poentata nekogo da navredam tuku ako mozam da pomognam.
Пак за Климе @Klima ured и оние кои имаат проблем како неговиот..Знам дека никој не го прати што пишува, всушност ни самиот неможе да се прати со сите они постови што ги има напишано за кратко време...Добронамерно му мислам, незнам дали се сеќавате но Климе имаше пишано(не толку одамна) дека дома му се јавува мувла(требаше и мерач за влага да набави,само уште ништо од тоа), е сега пошто пиша дека ја гаси климата во 23:30..и не ја пали до сабајле ќе му кажам дека голем проблем со влагата-кондезацијата се јавува кога просторот не се грее 24/7..На споменатиот кој вели дека има нова изолациона фасада и нови пвц на кои му се јавува влага проблемот му се јавува што нема постојано греење.. Таа влага што му се јавува на прозорите сигурно му се јавува на таванот каде што нема изолација и на некој друг внатрешен ѕид кој од другата страна не се грее...Е потоа таа влага станува мувла..Ова важи за сите што имаат ваков проблем или ваква слична изолација(недовршена-по тертипот на некој самоук мајстор каде не е изолиран таванскиот дел затоа постојат стручни лица за топлотни загуби ама тоа кошта)и притоа греат само повремено...Кај Климе има доплнителен проблем што се готви и спие во тој простор кој потоа се лади вечерта( не е толку ладно оваа зима не држи вода пошто го има проблемот човекот), пазете со ова не сакам да кажам дека климата го суши воздухот како што мислат повеќето овде,(објаснето е тоа претходно кој сака може да побара)..климата само ќе ја одржи температурата и нема да дозволи таа влага што ја има во просторот да кондензира на некое тело кое брзо ќе се излади без топлината од клима уредот...Не му се проблем на Климе пвц прозорците и фасадата, проблемот е тој погоре го објаснив..Дал троши ил не климата на Климе не ме интересира повеќе, само време е тој да почни да слуша и бара совети, а не да дава совети...ПС Јас не го ни пратам повеќе само некогаш кога некој ќе му реплицира ќе ја уклучам содржината да видам каков бисер употребил...
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Kako vikaat Na Lagata i se Kratki Nozete....a na lazgovcite brzo im trcaat patikite koga ke gi fatat vo laga.....da be @vlavot taka e, mnogu se iznapisa, i na IT i ovde na Kajgana.....
samo nemas dokaz, nit slika nit video!!!
samo imas mnogu lazzni recenici sto nedrzat voda ako nemas dokaz....6sekundi video od amberot sto voopsto ne pravi defrost....i sakas da ti veruvaat ??
Moze samo da veruvaat na slika kako ovaa...smrznata FH35VE nasred Rijeka :D
Прегледај го приврзокот 183575

Kako te nije samo SRAMOTA !!!!
Kako te nije samo SRAMOTA !!!!
Kako te nije samo SRAMOTA !!!!



Gde je Mateuss napisao da je ta treća klima FH????

Prve dve slike su iz Skandinavije,a treća slika uopšte NIJE Mitsubishi FH.

Obratite samo malo pažnju na razlike između klima sa slika jedan i dva,sa trećom slikom.
Pogledajte kako izgledaju bočni prorezi i žičana zaštita sa zadnje strane izmenjivača kod FH,a pogledajte to na trećoj slici.

Neverovatno kako čovek može da bude BEZOBRAZAN (da ne upotrebim neku drugu reč koju zaslužuje)i da manipulira sa ljudima koji nisu bar malo poznavaoci,i ne obraćaju pažnju na detalje.

Šta god strelec(i njegov alter ego Svb)da napišu treba dooobrooo obratiti pažnju,jer takvog čoveka bez imalo morala ne videh skoro!!!
Ljiga,šta reći drugo za nekoga ko se svim ne etičkim sredstvima služi,samo da bi pribavio sitnu materijalnu korist.

Izvinjavam se svim dobrim i poštenim ljudima što sam na današnji veliki praznik bio malo oštriji.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Bidi siguren deka nikogas nema da kupam gree bidejki mi e odbiven poradi tie sto go favoriziraat na forumov.
A toa okolu meracot za klimata ako kupam i stavam sliki od potrosuvackata sigurno ke sakas i ti da kupis vivax bidejki odlicno gree i e dosta ekonomicna.
абе дете, ти имаш една клима и плаќаш 4 банки, јас со 3 на пола, и ти најде да ми збориш за економичност, оди и барај некој со вивакс и тешете се колку се економични, само гледај да не налеташ на некој што има мерач, па да видиш колку троши
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo, da ve zamolam za pomos, klima gree amber 12sdba, pred 2 meseci ja zemav vcera super rabotese odednash zamrzna i nema sansi da se otopi, brmci pojako motorot i javi L3 greska i se izgasna, pustav na ladenje da vrti za da otopi mrazot no nisto motorot ne se ni pali niti vrti niti otopava, stoi zamrznat, koga prebacam na greenje duva mlako 10-ina minuti i pak pojavuva L3 i se gasi, pomos?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Zdravo, da ve zamolam za pomos, klima gree amber 12sdba, pred 2 meseci ja zemav vcera super rabotese odednash zamrzna i nema sansi da se otopi, brmci pojako motorot i javi L3 greska i se izgasna, pustav na ladenje da vrti za da otopi mrazot no nisto motorot ne se ni pali niti vrti niti otopava, stoi zamrznat, koga prebacam na greenje duva mlako 10-ina minuti i pak pojavuva L3 i se gasi, pomos?
Еве шо вели за L3, повикај сервисер.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom