Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

F

Flatter

Гостин
Нели читаш дека сака да има двор и да прави скара.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Знам ама сепак јас да пишам мое мислење. И да бидеш до центар блиско и двор да имаш и скара да правеш тоа во исто не оде. Станува веќе густо во центарот сега веќе почнаа да прават куќи надвор од градот пошто и е загадено од толку народ, возила и свашта. Затоа и цената на плацеви се дига. Јас во Штип, Суитлак мојот плац од 1000квадата го продадов за 10000евра а во Скопје исти плац за 60000евра жими цениве...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да си пишам мое мислење. Гледам многу се скапи плацевите... За еден обичен плац 70000е а рачунај и куќа 50000евра+ тоа ти испаѓа преку 150000++.

Незнам како си расположен за стан ама јас сепак мислам дека стан со вклучен паркинг ти е најдоброто решение поготово што со тие 150000е можеж да најдеш некој добар дуплекс стан со преку 100квадрата со вклучен паркинг за да не му ја мислеш.
За добра населба незнам ама според мене најдобра опција ти е голем стан со ливт на +10ти спрат и ич мирна да ти биде главата, види сега новите што се градат адора, Cevahir Sky City и слични такви европски згради барем ќе бидеш сигурен дека ќе живееш квалитетен живот со обезбеден паркинг.

Исто и веќе Скопје ти е уништено со згради во центар така да ако бараш плац во центар да биде блиско тогаш ништо ќе се разорочараш само. Исто и веќе почнуват да прават куќи надвор од центар пошто им станува загушно густо
Стан во зграда е добра опција?
Па јас комшииве, ми иде да ги задавам....бучни се, праат ѓубре, не чистат зеленило, снег, лисја на есен, не сакаат да искречиме, не менуваат сијалица, сакаат да доградуваат/надградуваат....и си викам "ќути упм, може некои поголеми сељаци да бидат"...каква добра опција...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Знам ама сепак јас да пишам мое мислење. И да бидеш до центар блиско и двор да имаш и скара да правеш тоа во исто не оде. Станува веќе густо во центарот сега веќе почнаа да прават куќи надвор од градот пошто и е загадено од толку народ, возила и свашта. Затоа и цената на плацеви се дига. Јас во Штип, Суитлак мојот плац од 1000квадата го продадов за 10000евра а во Скопје исти плац за 60000евра жими цениве...
Па не е исто во Штип и Скопје. И Суитлак е место за градење на викендица и повеќе од тоа нема ни да добиеш, а плац, стара куќа или барака во таква населба како Козле, Тафталиџе тешко под 100.000 евра.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
F

Flatter

Гостин
Стан во зграда е добра опција?
Па јас комшииве, ми иде да ги задавам....бучни се, праат ѓубре, не чистат зеленило, снег, лисја на есен, не сакаат да искречиме, не менуваат сијалица, сакаат да доградуваат/надградуваат....и си викам "ќути упм, може некои поголеми сељаци да бидат"...каква добра опција...
И во куќа да бидеш пак има можност комшии од страна да пуштат музика и да прават слични глупости. Ти можеби живееш во стара зграда како мене пошто обично во стари згради се надоградува и кај мене има нешто надоградено во соседните згради тоа е тоа нема што друго да се праве секој сака да се прошире да имат место немат пари за стан мала држава малку пари.

Инаку јас зборев за чисто нова елитна зграда како што ги прават новите, не зборев за стари згради.

@Forza Milan!!! да јасно е дека ќе биде поскапо ама цените што се напумпани се напумпани ради густо население и ради миграцијата во главен град затоа и ги пренапумпаа цените јбг... Без разлика дали е Козле или Тафталиџе според платите и стандардот тоа е многу. Во америка имаш избор со тие пари и со +/- 50000 да купеш комплет плац и кука на добро место опркужено со зеленило.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И во куќа да бидеш пак има можност комшии од страна да пуштат музика и да прават слични глупости. Ти можеби живееш во стара зграда како мене пошто обично во стари згради се надоградува и кај мене има нешто надоградено во соседните згради тоа е тоа нема што друго да се праве секој сака да се прошире да имат место немат пари за стан мала држава малку пари.

Инаку јас зборев за чисто нова елитна зграда како што ги прават новите, не зборев за стари згради.

@Forza Milan!!! да јасно е дека ќе биде поскапо ама цените што се напумпани се напумпани ради густо население и ради миграцијата во главен град затоа и ги пренапумпаа цените јбг... Без разлика дали е Козле или Тафталиџе според платите и стандардот тоа е многу. Во америка имаш избор со тие пари и со +/- 50000 да купеш комплет плац и кука на добро место опркужено со зеленило.
Секако. Не реков дека куќа нема проблеми. Може да ти паркираат пред влез, да галамат, негде дури и да те поткопаат...ама...у зграда, контактот е многу понепосреден.
Имам пишувано и во други теми. Можам да ги купам сосе го**а комшиите у мојата зграда. Не е голема зграда. Глумат лудило, господа, а вода у очи немаат....не сакам по дома да си одиме на гости, ама кога има нешто за општо добро да треба да се сработи ми глумат грофови, као "абе баш сега имам нешто работа, ќе ти помогнев"...

Не ми идат Скопје и елита у иста реченица.
Да не почнам да ти редам примери од "елитните" згради, ќе се чудиш дали за некое циганско маало ти зборам. Доминира неквалитет во градбата, преплет на инсталации и настануваат ситуации што чоек не може да си ги замисли.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Да си пишам мое мислење. Гледам многу се скапи плацевите... За еден обичен плац 70000е а рачунај и куќа 50000евра+ тоа ти испаѓа преку 150000++.

Незнам како си расположен за стан ама јас сепак мислам дека стан со вклучен паркинг ти е најдоброто решение поготово што со тие 150000е можеж да најдеш некој добар дуплекс стан со преку 100квадрата со вклучен паркинг за да не му ја мислеш.
За добра населба незнам ама според мене најдобра опција ти е голем стан со ливт на +10ти спрат и ич мирна да ти биде главата, види сега новите што се градат адора, Cevahir Sky City и слични такви европски згради барем ќе бидеш сигурен дека ќе живееш квалитетен живот со обезбеден паркинг.

Исто и веќе Скопје ти е уништено со згради во центар така да ако бараш плац во центар да биде блиско тогаш ништо ќе се разорочараш само. Исто и веќе почнуват да прават куќи надвор од центар пошто им станува загушно густо
Ме мрзи да читам, ај ќе си пишам - работава :icon_mrgr:
Имам стан другарче, во градски ѕид. Релативно голем, скоро 90м2. Цел живот сум тука, и доста беше. Не се откажувам од близина на Центар, но сакам куќичка, со дворче, за нормална цена, пошто не сме Париз :misticen:
Ако начуете да се продава некое плацче од 200 до 300м2, на макс пола саат пешки од строг центар, кажете. Ќе частам скара :jeeee:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не сум за тие населби/села што се подалеку. Сакам да функционирам и пешки или со велосипед, а и јас и сопругата работиме во центар. Не би се осудил да сум врзан за кола. Инаку сакам да правам куќичка, и се надевам дека ќе најдам некое плацче во градска убава населба. Затоа побарав мислења, може ќе добијам некој предлог каде да барам. Веројатно има убави маала кај што не ми паднало на памет да погледнам.
Најверојатно не си од Скопје, штом прашуваш за населбите. Ме потсети на оние неколку ликови кај мене на работа, дојдени се од различни краеви на Македонија, вработени во сам центар на Скопје, во државна институција, ама затоа пак не знаат еден еб..н литературен збор да изустат...Тоа со тебе нема врска, ама штом сте успеале во Центар да се вработите, треба и населбите да ги знаете во Скопје...
Таква градска убава населба како што бараш ти да си купиш плац имаш горе на Водно или евентуално Црниче, а ако сакаш поефтино да поминеш, тука ти се населби од типот на 11 Октомври, на последна 4 во Кисела Вода, но и населбата Лисиче (целата е со куќи и мирно е)...
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Најверојатно не си од Скопје, штом прашуваш за населбите. Ме потсети на оние неколку ликови кај мене на работа, дојдени се од различни краеви на Македонија, вработени во сам центар на Скопје, во државна институција, ама затоа пак не знаат еден еб..н литературен збор да изустат...Тоа со тебе нема врска, ама штом сте успеале во Центар да се вработите, треба и населбите да ги знаете во Скопје...
Таква градска убава населба како што бараш ти да си купиш плац имаш горе на Водно или евентуално Црниче, а ако сакаш поефтино да поминеш, тука ти се населби од типот на 11 Октомври, на последна 4 во Кисела Вода, но и населбата Лисиче (целата е со куќи и мирно е)...
Да читнеше малку погоре ќе видеше дали сум од Ск, што барам, зошто, и тн.... Ама... :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.750
Поени од реакции
2.230
Секако. Не реков дека куќа нема проблеми. Може да ти паркираат пред влез, да галамат, негде дури и да те поткопаат...ама...у зграда, контактот е многу понепосреден.
Имам пишувано и во други теми. Можам да ги купам сосе го**а комшиите у мојата зграда. Не е голема зграда. Глумат лудило, господа, а вода у очи немаат....не сакам по дома да си одиме на гости, ама кога има нешто за општо добро да треба да се сработи ми глумат грофови, као "абе баш сега имам нешто работа, ќе ти помогнев"...

Не ми идат Скопје и елита у иста реченица.
Да не почнам да ти редам примери од "елитните" згради, ќе се чудиш дали за некое циганско маало ти зборам. Доминира неквалитет во градбата, преплет на инсталации и настануваат ситуации што чоек не може да си ги замисли.
Ќе кажам нешто за новата торта на адора во Кисела Вода и нејзиниот "квалитет" кој што луѓето го хајпаат. Одиме со татко ми да ја видиме оградата што ја ставиле, пошто изгледаше интересно, а ние сме на мака за добра надворешна ограда...И се тоа убаво, оп на градилиштето одговорниот мајстор бил школски другар со татко ми и овој му блефира да да, за стан сме дојдени и ни вели: школски не земај стан на таа страна спрема улицата, земи спрема пругата. Толку за нивната "изолација" и "квалитет".
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ќе кажам нешто за новата торта на адора во Кисела Вода и нејзиниот "квалитет" кој што луѓето го хајпаат. Одиме со татко ми да ја видиме оградата што ја ставиле, пошто изгледаше интересно, а ние сме на мака за добра надворешна ограда...И се тоа убаво, оп на градилиштето одговорниот мајстор бил школски другар со татко ми и овој му блефира да да, за стан сме дојдени и ни вели: школски не земај стан на таа страна спрема улицата, земи спрема пругата. Толку за нивната "изолација" и "квалитет".
Не знам зошто, ама никој не е изненаден од податоков. Дури и станува нормално да чуеш ваква работа.

Проблемот со квалитетот на зградите не е во законите според мене. Транзицијата создаде лопужи као Ванчо од Радовиш шо се посра од крадење злато од државна фирма. Каде е грешката по мене - купувачот прифаќа секакви срања по становиве. Не реагира, не рекламира...не приметува очигледно лоши решенија, не бара безбедност за децата, парк за играње, да можат пешки да одат до школо. На пример, за поглед, купуваат стан најгоре и после 3-5 години соседот им гради зграда 3 ката повисока од нивната и џабе шо е најгоре кога гледа во ѕид. Да бараше пазарот квалитет, ама стварно да бараше, она радовишко лоповиште може и ќе се обесхрабреше и ќе бараше друг начин да си ги пере украдените пари, наместо да го уништува Скопје. Замисли да дојде семејство (кое btw стварно не знам како ги наоѓа парите за стан) и ќе му каже "станов не чини, фала, ќе си најдеме друг". Наместо тоа, имаш "ќе се снајдеме за паркинг, ќе ги носиме децата со кола у школо, ќе возиме еден саат до работа....ама супер, во Центар сме, се' ни е блиску"...кое "се'" им е блиску жити све, да не одат у опера и филхармонија секој ден? Побарувачката, ниските стандарди на купувачите ебаа мајката, непоправливо, а во копродукција со транзиционерскиве манипулатори.
Ова го мислам за сите профитери кои практично ги уништија Скопје, Охрид, Тетово...дури убеден сум дека и не е толкав профитот колку што се тие алчни и колку што штетата што ја праат е непоправлива. Тие што сакаат помирен живот и финансиски можат да си дозволат, се тргнаа во Бардовци, Злокуќани, Сопиште, дури и Соње, Зелениково одат да живеат...ама и таму делуваат стихијно, без план, па и тие населби наместо комодитет да им е главна карактеристика, поскапеа и станаа повеќе како престижно име, отколку вистински да имаат квалитет.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.750
Поени од реакции
2.230
Не знам зошто, ама никој не е изненаден од податоков. Дури и станува нормално да чуеш ваква работа.

Проблемот со квалитетот на зградите не е во законите според мене. Транзицијата создаде лопужи као Ванчо од Радовиш шо се посра од крадење злато од државна фирма. Каде е грешката по мене - купувачот прифаќа секакви срања по становиве. Не реагира, не рекламира...не приметува очигледно лоши решенија, не бара безбедност за децата, парк за играње, да можат пешки да одат до школо. На пример, за поглед, купуваат стан најгоре и после 3-5 години соседот им гради зграда 3 ката повисока од нивната и џабе шо е најгоре кога гледа во ѕид. Да бараше пазарот квалитет, ама стварно да бараше, она радовишко лоповиште може и ќе се обесхрабреше и ќе бараше друг начин да си ги пере украдените пари, наместо да го уништува Скопје. Замисли да дојде семејство (кое btw стварно не знам како ги наоѓа парите за стан) и ќе му каже "станов не чини, фала, ќе си најдеме друг". Наместо тоа, имаш "ќе се снајдеме за паркинг, ќе ги носиме децата со кола у школо, ќе возиме еден саат до работа....ама супер, во Центар сме, се' ни е блиску"...кое "се'" им е блиску жити све, да не одат у опера и филхармонија секој ден? Побарувачката, ниските стандарди на купувачите ебаа мајката, непоправливо, а во копродукција со транзиционерскиве манипулатори.
Ова го мислам за сите профитери кои практично ги уништија Скопје, Охрид, Тетово...дури убеден сум дека и не е толкав профитот колку што се тие алчни и колку што штетата што ја праат е непоправлива. Тие што сакаат помирен живот и финансиски можат да си дозволат, се тргнаа во Бардовци, Злокуќани, Сопиште, дури и Соње, Зелениково одат да живеат...ама и таму делуваат стихијно, без план, па и тие населби наместо комодитет да им е главна карактеристика, поскапеа и станаа повеќе како престижно име, отколку вистински да имаат квалитет.
Иако сум помлад, како радовишанец добро ја знам историјата на Ванчо. Апсолутно се сложувам, сега за сега не мрдам од тука, иако имав опции за работа и во Скопје, баш заради тие причини кои ги наведе. Едноставно не сум баш сигурен дали сакам моите идни деца да живеат на таков загаден простор и 0 од сообраќајна безбедност, а немам можност за куќа во Бардовци, Злокуќани итн. Башка за преисфорсирана цена добиваш 0 квалитет. 1250€ за квадрат... Ова Берлин или Скопје е? Да вреди ајде, ама маржата им е 60% и нив не им чуе да намалат, јер има овци.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.719
Поени од реакции
6.957
Секако дека е поквалитетно живеењето со свој двор и со материјали кои сам ќе ги одбереш да ги вградиш, нормално, ако можеш да си го дозволиш тоа. Во новите згради веќе комшиите ги слушаш што зборуваат преку ѕид. Помалку вграден материјал, поголема корисна површина, двојна заработка. Неквалитетни и непрактични инсталации, смешни решенија-распоред на станот, како деца да ги цртале. Фасади, кои после една година изгледаат десет пати постари, неквалитетни лифтови и скали, идеални за да се тркалаат станарите. И чудно, како што е кажано погоре, народ сето тоа го голта, прифаќа. Ќе продаде голем имот, само да дојде во Скопје и да се качи некому на глава, а утре и него тоа го чека. Впрочем, за сѐ сме такви. Попусто се сите теми за најдобри ресторани, кафулиња, за здравство, за квалитетен и безбеден живот. Во многу ситуации плаќаме колку за далеку поквалитетно, во многу побогати земји. Плаќаме импровизации и си молчиме. Демек, добро е, има и бетер!
Малку не го разбирам творецот на темава. Знае, може, решил. Да сум на негово место, воопшто не би отварал дискусии за тоа, туку би го остварил тоа што сум го наумил.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Ќе кажам нешто за новата торта на адора во Кисела Вода и нејзиниот "квалитет" кој што луѓето го хајпаат. Одиме со татко ми да ја видиме оградата што ја ставиле, пошто изгледаше интересно, а ние сме на мака за добра надворешна ограда...И се тоа убаво, оп на градилиштето одговорниот мајстор бил школски другар со татко ми и овој му блефира да да, за стан сме дојдени и ни вели: школски не земај стан на таа страна спрема улицата, земи спрема пругата. Толку за нивната "изолација" и "квалитет".
И тоа пази, збориме за една од посериозните фирми. Замисли што се случува со градбите на полошите инвеститори...
Јас лично, кога би купувал стан, нити како опција не би ги ставил новоградба. Не дека 100% се лоши, ама лајачки кажано 95% се. Додека се нови, нашминкани, изгледа топ. После некоја година....
Далеку подобра опција е постара зграда. Ем неспоредлив квалитет, ем ќе си го изреновираш станот како ти сакаш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.019
Како ви се живее у стан, да ти роварат цела вечер пијани студенти над глава или пак некои луди комшии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom