Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не знам зошто, ама никој не е изненаден од податоков. Дури и станува нормално да чуеш ваква работа.

Проблемот со квалитетот на зградите не е во законите според мене. Транзицијата создаде лопужи као Ванчо од Радовиш шо се посра од крадење злато од државна фирма. Каде е грешката по мене - купувачот прифаќа секакви срања по становиве. Не реагира, не рекламира...не приметува очигледно лоши решенија, не бара безбедност за децата, парк за играње, да можат пешки да одат до школо. На пример, за поглед, купуваат стан најгоре и после 3-5 години соседот им гради зграда 3 ката повисока од нивната и џабе шо е најгоре кога гледа во ѕид. Да бараше пазарот квалитет, ама стварно да бараше, она радовишко лоповиште може и ќе се обесхрабреше и ќе бараше друг начин да си ги пере украдените пари, наместо да го уништува Скопје. Замисли да дојде семејство (кое btw стварно не знам како ги наоѓа парите за стан) и ќе му каже "станов не чини, фала, ќе си најдеме друг". Наместо тоа, имаш "ќе се снајдеме за паркинг, ќе ги носиме децата со кола у школо, ќе возиме еден саат до работа....ама супер, во Центар сме, се' ни е блиску"...кое "се'" им е блиску жити све, да не одат у опера и филхармонија секој ден? Побарувачката, ниските стандарди на купувачите ебаа мајката, непоправливо, а во копродукција со транзиционерскиве манипулатори.
Ова го мислам за сите профитери кои практично ги уништија Скопје, Охрид, Тетово...дури убеден сум дека и не е толкав профитот колку што се тие алчни и колку што штетата што ја праат е непоправлива. Тие што сакаат помирен живот и финансиски можат да си дозволат, се тргнаа во Бардовци, Злокуќани, Сопиште, дури и Соње, Зелениково одат да живеат...ама и таму делуваат стихијно, без план, па и тие населби наместо комодитет да им е главна карактеристика, поскапеа и станаа повеќе како престижно име, отколку вистински да имаат квалитет.
Nemalo profit? Perele pari? Realno profitot na ciglarite e najmalku 100% i povece, sto sadenjeto zgradi go pravi ubedlivo najdonosen biznis vo nedojdijava. A ofci za strizenje kolku sakas, prodavam celo selo za garsonjera u flatiron.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Имаше другар што купи стан у Ново Лисиче, новоградба, прв станар. Коа се всели, прозорите зјаеја еден прст, а лавабото у купатило беше толку мало, што не можеш ни раце испод чешма да бутнеш (сериозно мислевме дека од детски комплет играчка е извадено). Ѕидовите секако беа како у јапанска куќа, уште малку силуетите на комшиите од другата страна на ѕидот, ќе можеа да се видат. Инсталациите не знам, али сигурно и тие беа квалитетни, пошто коа бушевме нешто, дознавме дека каблите за струја ради штедња, дијагонално, по најкраток пат, се влечени во ѕидот, а не по шема под прави агли ко шо требе.
Најбоље од све е што тие фирмата што му го продаваше станот, му рекоа да не се грижи оти какви далеку пострашни работи имало другде, а ова да ти биле ситници што можел сам да ги среди. Што знам, може другде ѕидови фалат негде, или ко у случајот со Фиком и слични, фалат цели станови.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Најверојатно не си од Скопје, штом прашуваш за населбите. Ме потсети на оние неколку ликови кај мене на работа, дојдени се од различни краеви на Македонија, вработени во сам центар на Скопје, во државна институција, ама затоа пак не знаат еден еб..н литературен збор да изустат...Тоа со тебе нема врска, ама штом сте успеале во Центар да се вработите, треба и населбите да ги знаете во Скопје...
Таква градска убава населба како што бараш ти да си купиш плац имаш горе на Водно или евентуално Црниче, а ако сакаш поефтино да поминеш, тука ти се населби од типот на 11 Октомври, на последна 4 во Кисела Вода, но и населбата Лисиче (целата е со куќи и мирно е)...
WOWWWWWW izvini, a mozebi covekot se vrabotil pred 1 mesec a ? Ili mora pred da se preselish vo Skopje da gi naucis site ulici i naselbi? CIRKUS
Od vas kvazi skopjani, od Negotino(nemam nisto protiv lugjeto od tuka, samo lupnav primer) mi se gadiii... pred 15 godini ste preseleni vo Skopje i se ponashate kako vie da go imate oslobodeno i vashe da e. Prvo vie teletabisi edni da naucite literaturno, malku da namalite so glumenjeto ludilo pa posle idemo dalje :)
 
B

Bafra

Гостин
Како ви се живее у стан, да ти роварат цела вечер пијани студенти над глава или пак некои луди комшии.
Кога ќе се ожениш, дојди тука пак и сподели дали сеуште си во куќа или госпоѓата сакала во стан :P

Имаше другар што купи стан у Ново Лисиче, новоградба, прв станар. Коа се всели, прозорите зјаеја еден прст, а лавабото у купатило беше толку мало, што не можеш ни раце испод чешма да бутнеш (сериозно мислевме дека од детски комплет играчка е извадено). Ѕидовите секако беа како у јапанска куќа, уште малку силуетите на комшиите од другата страна на ѕидот, ќе можеа да се видат. Инсталациите не знам, али сигурно и тие беа квалитетни, пошто коа бушевме нешто, дознавме дека каблите за струја ради штедња, дијагонално, по најкраток пат, се влечени во ѕидот, а не по шема под прави агли ко шо требе.
Најбоље од све е што тие фирмата што му го продаваше станот, му рекоа да не се грижи оти какви далеку пострашни работи имало другде, а ова да ти биле ситници што можел сам да ги среди. Што знам, може другде ѕидови фалат негде, или ко у случајот со Фиком и слични, фалат цели станови.
Ме интересира, а зашто другар ти го купил станот, за живеење или кирија... Или само уплатил, сакал локација, друго не е битно.

Ќе предложев убава населба за живеење, ама прочитав 30мин макс пешки, а оваа е 1:45ч пешки од центар :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Ме интересира, а зашто другар ти го купил станот, за живеење или кирија... Или само уплатил, сакал локација, друго не е битно.

Ќе предложев убава населба за живеење, ама прочитав 30мин макс пешки, а оваа е 1:45ч пешки од центар :icon_lol:
За он да живее. А станот се плаќа, нели, додека сеуште е во градба, кога не знаеш дека ќе има мало лавабо, папирусни ѕидови и фавела инсталација.
 
B

Bafra

Гостин
За он да живее. А станот се плаќа, нели, додека сеуште е во градба, кога не знаеш дека ќе има мало лавабо, папирусни ѕидови и фавела инсталација.
Добро, чим го купил додека било во градба појасно е сега. Има многу случаеви ем готови ги гледаат, па пак ги купуваат и после 1 година ќе признаат- се заебав... Мислев дека нема да ми смета, мислев дека ќе се снајдам за паркинг, мислев нема врска што се блиску зграда до зграда итн итн. Е тие нема што да се бунат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
WOWWWWWW izvini, a mozebi covekot se vrabotil pred 1 mesec a ? Ili mora pred da se preselish vo Skopje da gi naucis site ulici i naselbi? CIRKUS
Od vas kvazi skopjani, od Negotino(nemam nisto protiv lugjeto od tuka, samo lupnav primer) mi se gadiii... pred 15 godini ste preseleni vo Skopje i se ponashate kako vie da go imate oslobodeno i vashe da e. Prvo vie teletabisi edni da naucite literaturno, malku da namalite so glumenjeto ludilo pa posle idemo dalje :)
Алооо, WHO THE FU...K ARE YOU? Што се жустриш толку на мојот пост? И престанете веќе со онаа ваша излитена и одвратна изјава дека ние што сме Скопјани всушност сме од села или слично па преселени во Скопје. Никој не пати од комплекс дали е Скопјанец или не, освен ваквите како тебе...И штом те интересира толку еве да ти кажам дека и мајка и татко и баби и дедовци ми се родени во Скопје..Ниту еден еб...н роднина немам надвор од Скопје освен оние што си заминаа Германија и Франција неколку...А, заминаа бидејќи градов со капацитет до 300.000 жители има населено скоро милион...
Ааа и прочитав телетабиси сме биле...Не сме барем сељаци со комплекс...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Добро, чим го купил додека било во градба појасно е сега. Има многу случаеви ем готови ги гледаат, па пак ги купуваат и после 1 година ќе признаат- се заебав... Мислев дека нема да ми смета, мислев дека ќе се снајдам за паркинг, мислев нема врска што се блиску зграда до зграда итн итн. Е тие нема што да се бунат.
Кој прави така денес?
Со толкава понуда никој не би прифатил такви услови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.937
Поени од реакции
35.820
Имаше другар што купи стан у Ново Лисиче, новоградба, прв станар. Коа се всели, прозорите зјаеја еден прст, а лавабото у купатило беше толку мало, што не можеш ни раце испод чешма да бутнеш (сериозно мислевме дека од детски комплет играчка е извадено). Ѕидовите секако беа како у јапанска куќа, уште малку силуетите на комшиите од другата страна на ѕидот, ќе можеа да се видат. Инсталациите не знам, али сигурно и тие беа квалитетни, пошто коа бушевме нешто, дознавме дека каблите за струја ради штедња, дијагонално, по најкраток пат, се влечени во ѕидот, а не по шема под прави агли ко шо требе.
Најбоље од све е што тие фирмата што му го продаваше станот, му рекоа да не се грижи оти какви далеку пострашни работи имало другде, а ова да ти биле ситници што можел сам да ги среди. Што знам, може другде ѕидови фалат негде, или ко у случајот со Фиком и слични, фалат цели станови.
Кога веќе пишуваш вакви инфо образложи до крај, кој е инвеститор и за кои згради се работи, не биди ко медиумите што пишуваат само иницијали или само да се најдат во муабет некоја рандом вест.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Кога веќе пишуваш вакви инфо образложи до крај, кој е инвеститор и за кои згради се работи, не биди ко медиумите што пишуваат само иницијали или само да се најдат во муабет некоја рандом вест.
од кај да знам, тоа беше пред 15 години, али можам да прашам
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.937
Поени од реакции
35.820
од кај да знам, тоа беше пред 15 години, али можам да прашам
Не ти го пишувам за нешто лошо, туку чисто информативно за да знаат кога купуваат од тој инвеститор на што да си внимаваат.
Скоро кај сите треба да си пазат на квадратура, таму прават доста дубари. Исто и на инсталацијата, вентилација во зградата, изолација, изолацијата во гаражите (пола згради од новите пливаат во вода во гаража, со рибараски чизми треба да си одиш до колата) и тн.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Алооо, WHO THE FU...K ARE YOU? Што се жустриш толку на мојот пост? И престанете веќе со онаа ваша излитена и одвратна изјава дека ние што сме Скопјани всушност сме од села или слично па преселени во Скопје. Никој не пати од комплекс дали е Скопјанец или не, освен ваквите како тебе...И штом те интересира толку еве да ти кажам дека и мајка и татко и баби и дедовци ми се родени во Скопје..Ниту еден еб...н роднина немам надвор од Скопје освен оние што си заминаа Германија и Франција неколку...А, заминаа бидејќи градов со капацитет до 300.000 жители има населено скоро милион...
Ааа и прочитав телетабиси сме биле...Не сме барем сељаци со комплекс...
Полека малку, искулирај. Не се жустрам и не ги ставам сите Скопјани во ист кош. Имам многу блиски пријатели од тука, со кои се дружам цел живот. Факт е дека најмногу такво понашање имаат баш тие шо ги спомнав во постот. Не е океј за личниот неуспех на кое било поле да ти се криви другите луѓе од други градови низ Македонија.

А за градот дека е пренатрупан, тоа е крива државата пошто цел пазар е во Скопје.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Баш вчера се вратив од патување бев на неколку места низ Европа можам да кажам слободно дека живееме во пекол, голема црна дупка, имам чуство дека живееме во најлошото место во Европа, знам дека сите сте го имале тоа чуство после патувања ама стварно реално гледано во Македонија, Скопје било каде во земјава нема живот ниедна позитивна страна не остана во ова место, ти се плаче од мака каде живееме... одма се приметува,се чуствува таа депресија што ја има зафатено ова место, таа негативна енергија кај луѓето, сиромаштија, мизерија со еден збор УЖАС... да било добро зошто скоро секој што ја напуштил земјава не се кае.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.641
Поени од реакции
70.562
Баш вчера се вратив од патување бев на неколку места низ Европа можам да кажам слободно дека живееме во пекол, голема црна дупка, имам чуство дека живееме во најлошото место во Европа, знам дека сите сте го имале тоа чуство после патувања ама стварно реално гледано во Македонија, Скопје било каде во земјава нема живот ниедна позитивна страна не остана во ова место, ти се плаче од мака каде живееме... одма се приметува,се чуствува таа депресија што ја има зафатено ова место, таа негативна енергија кај луѓето, сиромаштија, мизерија со еден збор УЖАС... да било добро зошто скоро секој што ја напуштил земјава не се кае.
Не знам каде живеете, ама на пример во моево маало гледам сосема други работи.
Изгреа сонце, сите седат по дворови, слушаат музика, игралиштево ни е преполно со деца, сите се насмеани и комуникативни.
Каде и да сум бил низ Европа, пиле не пее по игралиштана маалски, луѓето се како роботи, не покажуваат никаква емоција.
Напротив, мене ми е криво што ние се движиме во таа насока.

Се сложувам дека државата не нуди никаков просперитет, дека во странство можеме да изградиме далеку подобра кариера, да заработиме за се' што сакаме да си приуштиме во животот, ама дека овдешниот народ ширел негативна енергија и дека роботине низ Европа се пример за нас, тоа никогаш нема да се согласам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom