Најдобра банка за да се орочат парите

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Denarot e postabilen od evroto he he he dobra sala ...Nego sega mnogu ludje menjaat evra za dolari interesna rabota a kamatite za dolari kaj nas se ubitacni
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Комерцијална банка, иако јас преку фирмата земам плата преку Стопанска.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Комерцијална...дефинитивно
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Друже денарот моментално ти е постабилен од еврото тоа е факт. Во ИК на 3 месеци ти е 9%, незнам како им се исплати али се дур се осигурани влоговите до 20к евра ја ке си фурам во ИК.
Во право си.Денарот е фиксно врзан и не се менува.Додека еврото доживува моментално падови.Девизни резерви има да ја гарантираат неговата безбедност,барем во овие 6 месеци.Така да,денес денарот е постабилен од еврото кое е под силни напади на шпекулантите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Во право си.Денарот е фиксно врзан и не се менува.Додека еврото доживува моментално падови.Девизни резерви има да ја гарантираат неговата безбедност,барем во овие 6 месеци.Така да,денес денарот е постабилен од еврото кое е под силни напади на шекулантите.
Ќути, трај........да не не намирисаат тоа шпекулантите...уште тоа ни треба!! :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Kamatite na depoziti pagjaat, kako sto e poznato. No slusnav za germanskata banka Sparkasse (Rebrendirana koja li bese!? Invest!?).... toa deka imale izvonredno dobri kamati na depoziti vo odnos na konkurencijata. Denarskite do 11% a za depoziti vo Evra 5.5% godisno.... Vakva ponuda definitivno nema niedna Banka vo RM... Dali nekoj cul za ova, dali e tocno?... za zal nemozam da tvrdam, a na sajtot nemaat informacii (seuste nemaat sajt, te. ne im e podgotven)...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Da site banki gi namalija kamatite za Invest ne znam ama vidov za dolari bugarite uste imaat ista kamata 7% sekoja cest
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Da site banki gi namalija kamatite za Invest ne znam ama vidov za dolari bugarite uste imaat ista kamata 7% sekoja cest

Da, da... Tokuda Bank (Japonska) ili toa bese maticnata banka na nasata Uni Banka, (Prva Amerikanska....).... za depoziti vo Dollari 7% godisna i toa fixirana - zagarantirana! Ama toa e dobrata vest! A losata e sto od drzavava moze da se iznesuva samo po 2.500 Eur mesecno! Se rasprasav!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Da, da... Tokuda Bank (Japonska) ili toa bese maticnata banka na nasata Uni Banka, (Prva Amerikanska....).... za depoziti vo Dollari 7% godisna i toa fixirana - zagarantirana! Ama toa e dobrata vest! A losata e sto od drzavava moze da se iznesuva samo po 2.500 Eur mesecno! Se rasprasav!
во џеб или како дознака до твојата прекуморска банка????
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
во џеб или како дознака до твојата прекуморска банка????
Kako doznaka. Prasav vo UNI B. kaj nas, provizijata e mnogu mala za transfer na parite, 0.5% za prefrlanje vo nivnata maticna banka... koja sto BTW e taa sto dava 7% na depoziti http://www.moitepari.bg/depozit/bakb-promocionalen-dvanadesetmesechen-depozit-eur~c529b13f-774c-4adf-8452-42a283b75dd1
inaku za prefrlanje vo dzeb, ogranicuvanjeto e mi se cini 10.000.- Eura so dokaz za potekloto.... Ne mi e jasno sto motiviraat ovie gluperdi? Kriminalot!?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
zeznato e ova prefrluvanje na pari preku granica ti ovde, parite tamu nedaj boze ti pritrebaat za nesto ...a i nemaat ferijali blisku do granicata znaci dopolnitelen trosok http://www.bacb.bg/bg/about/branch_network/ ....uni banka ce ti prefrli pari vo nejzinata banka vo BG a toa ne e ovaa banka pa ti so pari treba da setas do ovaa banka da gi stavis na kniska dobro aj toa i ce zavrsi potoa pak isto prefrluvaj pari nazad vo MK...
Me interesira nesto dali moze od MK da otvoris stedna kniska vo BG i da stedis vo levovi iskreno sakam da napravam taka da imam za odmor koga ce odam tamu za soping znae nekoj ???

--- надополнето ---

.А инаку ПИБ од банките кои не ги знаеш са собственици на УниБанка каj вас.
eve ja ferijalata na uni banka vo BG oni ja vikaat klon
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
zeznato e ova prefrluvanje na pari preku granica ti ovde, parite tamu nedaj boze ti pritrebaat za nesto ...a i nemaat ferijali blisku do granicata znaci dopolnitelen trosok http://www.bacb.bg/bg/about/branch_network/ ....uni banka ce ti prefrli pari vo nejzinata banka vo BG a toa ne e ovaa banka pa ti so pari treba da setas do ovaa banka da gi stavis na kniska dobro aj toa i ce zavrsi potoa pak isto prefrluvaj pari nazad vo MK...
ФИЛИЈАЛА ане феријала... мислам дека така беше правилно...

туку за муабетов што го изнапраи за пари, сметки, книшки префрлање и остали глупости... го заборави моментот наречен ВИЗА КАРТИЦА која секаде во свет е признена. фино ке си појдеш во твојата матина банка од кај што ти е картицата, ке прашаш во земјата во која идеш со која банка имаат склучено договор, и на нивни банкомат ке вадиш пари со минимална провизија од некои 0,2 до 0,5%... јас во сад вадев пари со виза од тутунска банка и провизијата ми беше потполно иста како да сум вадел пари во скопје на банкомат... ама баш иста... не ти треба ни готовина ни книшки ни трансвери ни срања...

она за бугарија во левови... незнам колку им е стабилен левот а и не знам баш дали сеуште им е лев и до кога ке биде во левови... они се во европска унија и го прифатија еврото колку што знам... а дали и кога ке им стапи како единствена платежна единица не знам...
 
Член од
19 јули 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас би рекол дека вредноста на одредена валута се намалува кога каматите на истата валута се намалува. Важи и обртано кога се зголемуваат каматите побарувачката за таа валута расте и нејзината вредност исто така.
ОВА ВАЖИ ЗА КОНВЕРТБИЛНИ ВАЛУТИ.
 
Член од
30 август 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
vo koja banka sakas mozes da gi stavis parite kamatite se tuka nekade no kade gi stedat parite samite banki e moe prasanje do tebe
 

Kajgana Shop

На врв Bottom