Најдобра банка за да се орочат парите

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Zmigo, pa ti valjda si gi orocil na odreden period i vo toj period ja imas taa kamatna stapka zagarantirana. Dokolku se odlucis da gi preorocis ke dobies 5%.
Bankite gi menuvaat kamatite vo zavisnost od nivnata politika za odreden period. Dokolku im trebaat pari gi zgolemuvaat kamatite i odma dobivaat priliv na depoziti. Unibanka najverojatno ima zasitenost od priliv na evra i ja namalila kamatata.
Ti treba da odlucis dali po istekuvanjeto na dogovorot ke si gi povleces parite ili ke ja prodolzis sorabotkata so niv, pritoa gradejki imidz na stalen klient. Dolgogodisnoto rabotenje so edna banka si ima svoi pozitivni momenti... polesno odobruvanje na zaemi, zabrzani proceduri, olesnuvanje na birokratski davacki, duri i posebni kamatni stapki.
Lugeto koi sto imaat soliden kapital ili razraboten biznis mnogu cesto igraat na kartata na "stalen klient-moja banka" t.e. na karta na doverba. Ova posebno vazi za malite i srednite banki.
Graganite koi ne gi interesira da gradat doverba so odredena banka treba da go pratat rabotenjeto na bankite i da baraat vo momentot koga sakaat da orocat pari, koja banka nudi najgolemi kamati, a ne da navivaat po forumi kako ovoj "american idiot", za toa koja banka e najdobra pritoa nemajki nikakvi informacii, i edinstveno iskustvo im e otvaranje na smetka vo banka. Lugeto gi otvaraat temite za da se informiraat, a ne da gi jacaat bankite i tetkite vo niv. Bankite vo nasata drzava se dosta bezbedni bidejki Narodna banka dobro gi kontrolira, no narodot ni e napaten i normalno e da se plasi.


Najverojatno e taka kako sto velis... ama me buni klauzulata vo dogovorot deka kamatata e promenliva, sto znaci vo sekoe vreme bankata moze da ja namali i na 2 procentni poeni. No od UNI pak pretpostavuvam pravat poteg koj nema da ja ostetat premnogu bankata. Gledajki deka dogovorot istekuva za dva meseci, se resavaat da ne ja promenat kamatata... ma da nisto ne e sigurno, za Mart i April moze da mi ja namalat...bankata ne gubi mnogu (za dva meseci) a sepak pravi ubav poteg, dodeka kaj klientot sekoe namaluvanje stvara revolt...
Inaku se slozuvam so tebe za napisanoto.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Tutunska banka 11% na 18 meseci denari ( promotivna ponuda pred nekoj den )
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Tutunska? Ne najdov na sajtot!?
Inaku solidna kamata, arno ama, za nasive slucuvanja godina-i-pol o-ho-hoooo!
DOLG PERIOD. Neznaeme zadutre sto ke se sluci.
Ima li vakvo nesto vo NLB za stedenje vo Evra?
Ke zamolam za link.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
84
Поени од реакции
10
Moite se vo stopanska banka, gi orociv vo denari pred godina ipol na 12/18 meseci so avtomatsko preorocuvanje, i mi stiga sekoj mesec po 1800 den kamata, se nogaat za podmiruvanje na nekoja smetka :vozbud:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Moite se vo stopanska banka, gi orociv vo denari pred godina ipol na 12/18 meseci so avtomatsko preorocuvanje, i mi stiga sekoj mesec po 1800 den kamata, se nogaat za podmiruvanje na nekoja smetka :vozbud:
На колку % во денари ти се орочени ?
Како ти се ризикувало на толку долго незнам :)
 
Член од
2 март 2008
Мислења
84
Поени од реакции
10
На 9% или 9,5% беше не се секавам точно, инаку не се многу пари за ризикување :)
Велат за да профитираш треба да ризикуваш :helou:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
На 9% или 9,5% беше не се секавам точно, инаку не се многу пари за ризикување :)
Велат за да профитираш треба да ризикуваш :helou:
e kolku pari se pa dobivas vakva kamata ???
 
Член од
2 март 2008
Мислења
84
Поени од реакции
10
Не се многу 209,100 ден или 3400 евра.
 
Член од
11 август 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Имам околу 800 000денари.Немам некое поголемо искуство со банки.
Што предлагате како е најдобро да постапам.
Во која банка да ги орочам и на колкав период....
:smir:
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Поради моменталната криза стрикно штедете во денари..
 
Член од
13 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
0
Имам околу 800 000денари.Немам некое поголемо искуство со банки.
Што предлагате како е најдобро да постапам.
Во која банка да ги орочам и на колкав период....
:smir:


Вредност на депозит: 800000
валута МКД
Период (месеци): 3
Тип на депозитот: Орочени депозити
Камата: 8,2%
Вкупно: 816.400,00



eve u Pro Credit Banka
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Имам околу 800 000денари.Немам некое поголемо искуство со банки.
Што предлагате како е најдобро да постапам.
Во која банка да ги орочам и на колкав период....
:smir:
Нлб Тутунска

(3 месеци)

Износ 800000,00 ден
Камата 17753,00 ден
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Побрзајте да ги орочите парите додека не се намалени каматите... колку што разбрав послем велигден ке имало намалување :toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Побрзајте да ги орочите парите додека не се намалени каматите... колку што разбрав послем велигден ке имало намалување :toe:
Да...и јас така разбрав..и депозитите, но и кредитите.
 
T

Tetro

Гостин
Побрзајте да ги орочите парите додека не се намалени каматите... колку што разбрав послем велигден ке имало намалување :toe:
ако се намалат каматитем значи дека после велигден се смета новата камата, барем така пишува во последните договори.

Банката го задржува правото да ја зголеми или намали каматната стапка, согласно со законот ...........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom