Најдобра банка за да се орочат парите

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ме интересира која е најдобра банка за да се орочат парите каде има најголем процент и дали е подобро да се орочат во евра или во денари... ? :toe:
Пишувајте повеке за ова тука :kesa:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Uni banka 7% kamata za eura ....nad 10.000 eura e taa kamata mislam deka ima najdobra kamata sega za sega
 

Gh0$T

BanishedFromMyOwnWorld
Член од
4 октомври 2008
Мислења
271
Поени од реакции
19
Ме интересира која е најдобра банка за да се орочат парите каде има најголем процент и дали е подобро да се орочат во евра или во денари... ? :toe:
Пишувајте повеке за ова тука :kesa:
Ако сакаш да си ги орочиш парите оди во Прокредит таму најдобро

имаат висок процент (незнам колку ) ...:pipi:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
ја мислам дека е прокредит... пошо мојте пред некое време орочуваа пари и правеа споредби... и уни банка е тука некаде, ама тие за Про кредит се одлучија... и така...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ne mi e jasno zosto vo pro kredit ???? pogolema kamata ili posigurna banka ??
 
Член од
9 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
probaj vo stedilnicite MOZNOSTi i drugi mislam deka se so najgolema kamata,mislam deka se 7.5% indeksirani vo evra odi na nivniot sajt i vidi
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
probaj vo stedilnicite MOZNOSTi i drugi mislam deka se so najgolema kamata,mislam deka se 7.5% indeksirani vo evra odi na nivniot sajt i vidi

Дали е овој нивниот сајт: http://www.moznosti.com.mk/ немам време сега да читам подоцна ке видам повеке .... ако не е овој сајт пиши го ке прочитам.
 

corba666

Аполитичен промакедонски
Член од
3 април 2008
Мислења
266
Поени од реакции
55
Јас би ти препорачал да си купиш или државни записи или акции.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Најдобро е да орочиш пари во поголемите банки, пример во Тутунска, Охридска, Стопанска, зошто е најсигурно, во помалите ништо не е сигурно можи даваат некој процент повисоки камати, ама тоа е заради да привлечат муштерии, а ги знаат дека не се сигурни.
Знам во Стопанска гарантираат до 10.000 е, веднаш враќаат во случај ти притребаат, а поголема сума треба да почекаш.

Во денари ти е повисока каматата, а во Евра е помала, е сега посигурно е во Евра да орочиш.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Јас би ти препорачал да си купиш или државни записи или акции.

Немам купувано досега државни записи или акции незнам како е тоа... ако сакаш прати ми некој сајт каде што пишува за тоа повеке да прочитам... :toe:
 
Член од
9 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Nema vrska kade ke gi orocis parite ako zborime za sigurnosta.site banki i stedilnici so odobrenie na narodna banka na koi depozitite se osigurani sigurno gi dobias nazad vo slucaj na propaganje na bankata ili stedilnicata.Duri mislam pomalite banki i stedilnici se pofleksibilni za razlika od golemite banki

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1682&ArticleID=112098
Ova e od deneska od vesnikot vreme
pocekaj malce pa vidi samiot za kolku ke porasnat kamatite
 

corba666

Аполитичен промакедонски
Член од
3 април 2008
Мислења
266
Поени од реакции
55
Немам купувано досега државни записи или акции незнам како е тоа... ако сакаш прати ми некој сајт каде што пишува за тоа повеке да прочитам... :toe:
Еве види го линков http://www.finance.gov.mk/node/19 имаш пошироко објаснување и распоред за аукции на државни записи. Денеска имаше аукција на 1 и 3 месечни записи. На едномесечните каматата достигна 8,48 % или за 28 дена односно месец на парите добиваш 0,65% камата. Пр. 10.000,00 ЕУР послем еден месец добиваш 10.065,00 Еур односно 65 еур камата. Ако се продаваат со дисцоунт место 10.000,00 евра ќе платиш 9.935,00 евра а по месец ќе земеш 10.000,00 евра.
За акции мислам дека знаеш .... реално сите се потценети моментално ама би ти препорачал да почекаш зошто сега делат дивиденда а има едно правило дека по делење на дивиденда акцијата вообичаено паѓа во вредност. Оваа опција е добра ако планираш на подолг рок да штедиш(минимум 2 години). Исто така би ти препорачал да почекаш до јуни или јули да видиме како ќе ја закрпат дупката во буџет заради девизниот курс. Двете опции се врзани за денарот односно инвестираш во денари. Моментално денес на девизен пазар во странство денарот спрема еврото е 1.00 EURO (EUR) = 60.2981 MACEDONIA DENAR (MKD) што значи дека е зајакнат денарот (извор http://www.bloomberg.com/invest/calculators/currency.html)
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Најдобро е да орочиш пари во поголемите банки, пример во Тутунска, Охридска, Стопанска, зошто е најсигурно, во помалите ништо не е сигурно можи даваат некој процент повисоки камати, ама тоа е заради да привлечат муштерии, а ги знаат дека не се сигурни.
Знам во Стопанска гарантираат до 10.000 е, веднаш враќаат во случај ти притребаат, а поголема сума треба да почекаш.

Во денари ти е повисока каматата, а во Евра е помала, е сега посигурно е во Евра да орочиш.
Се согласувам со напишаново, во услови на економска криза подобро е довербата да ја препуштиш на поголемите банки, односно банките со најголема ликвидност и профитабилност, кои имаат капацитет да ги издржат последиците на кризава.
Последниве неколку години лидери во таа категорија се Стопанска и Комерцијална банка, затоа мислам дека тие ти се најдобар избор.
 
N

n/a

Гостин
Нема таква банка.
Поготово НЕ на подолг рок.
(пошто знам дека каматно-каматниот ефект те интересира).
Ако си спремен за сериозна партија покер,со времето и со твоите пари, вложи ги во инвестициски фонд.
Никој не знае до кога ќе трае кризата,ама време е за раст.
Уделите,како и вредноста на акциите меѓувпрочем, се на многу ниско ниво.
 

corba666

Аполитичен промакедонски
Член од
3 април 2008
Мислења
266
Поени од реакции
55
Еве види го линков http://www.finance.gov.mk/node/19 имаш пошироко објаснување и распоред за аукции на државни записи. Денеска имаше аукција на 1 и 3 месечни записи. На едномесечните каматата достигна 8,48 % или за 28 дена односно месец на парите добиваш 0,65% камата. Пр. 10.000,00 ЕУР послем еден месец добиваш 10.065,00 Еур односно 65 еур камата. Ако се продаваат со дисцоунт место 10.000,00 евра ќе платиш 9.935,00 евра а по месец ќе земеш 10.000,00 евра.
За акции мислам дека знаеш .... реално сите се потценети моментално ама би ти препорачал да почекаш зошто сега делат дивиденда а има едно правило дека по делење на дивиденда акцијата вообичаено паѓа во вредност. Оваа опција е добра ако планираш на подолг рок да штедиш(минимум 2 години). Исто така би ти препорачал да почекаш до јуни или јули да видиме како ќе ја закрпат дупката во буџет заради девизниот курс. Двете опции се врзани за денарот односно инвестираш во денари. Моментално денес на девизен пазар во странство денарот спрема еврото е 1.00 EURO (EUR) = 60.2981 MACEDONIA DENAR (MKD) што значи дека е зајакнат денарот (извор http://www.bloomberg.com/invest/calculators/currency.html)
Инаку за државните записи се купуваат преку аукции на кои учествуваат банките. Значи, треба да отвориш сметка во банка, да депонираш пари, и да пополниш барање во кое ќе ја овластиш банката за кој износи и со која камата да лицитира во твое име. Внимавај банките наплаќаат провизија за услугата, па според сумата која мислиш да ја инвестираш избери и банка која најмногу ти одговара. Цената на услугата на банките можеш да ја најдеш овде http://www.finance.gov.mk/mk/zapisi/provizija_za_dz_po_banki_02_2008.pdf
 

Kajgana Shop

На врв Bottom