Најдобар “smartphone“ на македонскиот пазар?

  • Креатор на темата Vollstandig
  • Време на започнување

Најдобар smartphone?

  • HTC

    Гласови: 77 37,0%
  • BlackBerry

    Гласови: 8 3,8%
  • Sony Ericson

    Гласови: 16 7,7%
  • Samsung

    Гласови: 41 19,7%
  • Nokia

    Гласови: 12 5,8%
  • iPhone

    Гласови: 54 26,0%

  • Вкупно гласачи
    208
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Цела филозофија е во тоа што ајфон може некои работи што другите не можат,а не обратно! Нема што да објаснувам повеќе. Кажав дека сум почитувач на блекбери но тоа ваљда никој не го прочита и не ме свати што ми беше поентата.Такада,дискусијата слободно продолжете ја. Нема да ме убидети,а и не морате! Сум видел,сум пробал,сум осетил! Да зборував на памет како ми како,ама вака...џабе е! Не планирам повеќе да реплицирам пошто доволно зборува моето искуство на форумов за да знам во која насока ќе заврши дебатата! :smir:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Кој се тие работи што ајфонот може, а другите неможат?

Зошто да платам 25 К, кога може пола од овие 25К, да си земам подобар телефон.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Темава треба да биде најдобриот оперативен систем, а не за мобилните. Како и да е

Сите се моќни ЗАТОА во иднина ќе гледаме екслузивни програми на телефоните, тоа веќе започна така да ќе продолжи.

Пример Angry Birts на ајфон се наплаќа на Андроид е фрее, Андроид има google sky , google googles, i google voise што е незаменлив. Така има и кај ајфонот некој, не сум во тек сега кој како но има.

Едно е сигурно СИТЕ МОЖАТ СЕ, финтата е до оперативниот.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Темава треба да биде најдобриот оперативен систем, а не за мобилните. Како и да е

Сите се моќни ЗАТОА во иднина ќе гледаме екслузивни програми на телефоните, тоа веќе започна така да ќе продолжи.

Пример Angry Birts на ајфон се наплаќа на Андроид е фрее, Андроид има google sky , google googles, i google voise што е незаменлив. Така има и кај ајфонот некој, не сум во тек сега кој како но има.

Едно е сигурно СИТЕ МОЖАТ СЕ, финтата е до оперативниот.
Да и си го наоѓаш Ангри Бирдс на ајфон кракувано и иде со 60-70 фрејма на секунда, а ан андроид телефон, хардверски 3 пати подобар иде со 3 фрејма во секунда...

Не можете да ги споредувате Ајфон и блекбери, зошто ајфонот е оптимизиран перфектно да одговара оперативниот систем со хардверот, и целосно взаемно да се искористат, додека сите други набутуваат мини лаптопи во нив, ама за qr не ги бива пошто софтверот е тој, за сите андроид телефони е андроид, за сите windows телефони е windows (и зе све остало од ос) и неможе да биде така оптимизиран за секој одделен хардвер како ајфонот...

Е сеа јас вака гледам на стварите:

Ајфон - може се, сите други што можат, и многу повеќе, ама на изглед, и на први импресии и првична намена е за луѓе со возраст од 1-40 (иако може да се користи и од 0 -999)
Блекбери, ХТЦ, Самсунг - можат многу помалце, сите имаат по некоја изразена особина која им ја дига цената, ама уствари е ништо и се за возраст од 40 - 9999999999
Све остало - ѓубре (СПОРЕД МЕНЕ, што незначи дека некој шо е заљубен во нешо друго, нема да каже дека тоа е боље од останатите)


ПС. Од секогаш сум бил фан на нокиа, и сеуште сум, и ќе бидам, ама реално гледано не ги бива више... коа ќе извадат нешо асално ќе збориме и за нив...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Да и си го наоѓаш Ангри Бирдс на ајфон кракувано и иде со 60-70 фрејма на секунда, а ан андроид телефон, хардверски 3 пати подобар иде со 3 фрејма во секунда...

Не можете да ги споредувате Ајфон и блекбери, зошто ајфонот е оптимизиран перфектно да одговара оперативниот систем со хардверот, и целосно взаемно да се искористат, додека сите други набутуваат мини лаптопи во нив, ама за qr не ги бива пошто софтверот е тој, за сите андроид телефони е андроид, за сите windows телефони е windows (и зе све остало од ос) и неможе да биде така оптимизиран за секој одделен хардвер како ајфонот...

Е сеа јас вака гледам на стварите:

Ајфон - може се, сите други што можат, и многу повеќе, ама на изглед, и на први импресии и првична намена е за луѓе со возраст од 1-40 (иако може да се користи и од 0 -999)
Блекбери, ХТЦ, Самсунг - можат многу помалце, сите имаат по некоја изразена особина која им ја дига цената, ама уствари е ништо и се за возраст од 40 - 9999999999
Све остало - ѓубре (СПОРЕД МЕНЕ, што незначи дека некој шо е заљубен во нешо друго, нема да каже дека тоа е боље од останатите)


ПС. Од секогаш сум бил фан на нокиа, и сеуште сум, и ќе бидам, ама реално гледано не ги бива више... коа ќе извадат нешо асално ќе збориме и за нив...
Спореди ајфон 3гс и дизајр, ајфонот има 600м процесорм, а дизајрот 1 гига процесор, уште ли треба да споредуваме.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Спореди ајфон 3гс и дизајр, ајфонот има 600м процесорм, а дизајрот 1 гига процесор, уште ли треба да споредуваме.
Спореди некоја иста апликација за ајфон и за дизајр... уште ли треба да споредуваме?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Спореди некоја иста апликација за ајфон и за дизајр... уште ли треба да споредуваме?
Еве слободно споредувај, баба лажи трап не лажи.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=2826&idPhone2=3077

и во процесор, и во камера, и во рам, и во пиксели, и во инчи, и најбитно во ЦЕНАТА (зошто да платам поскапо, кога можам ем поефтино и подобро)

и секако Андроид ос.
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
Спореди некоСР° иста апликациСР° Р·Р° Р°Сфон Рё Р·Р° РґРёР·Р°ССЂ... уште ли треба РґР° споредуваме?
Se izvinuvam za latinicata - pishuvam preku mobilen..
Kako mozhesh da sporeduvash applikacija na dva razlicni operativni sistemi??? Dvajca programeri mozat da napravat identichna programa, no ne ista! Se zavisi do kodot koj go koristi I nacinot na koj aplikacijata treba da raboti. Nemoj taka da sporeduvas..
Procesorot najcesto mozes da go osetis vo browsing , so dvizejne - scroolajne nagore nadole, zoom zoomout I takvi raboti... Se nadevam se razbirame.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Еве слободно споредувај, баба лажи трап не лажи.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=2826&idPhone2=3077

и во процесор, и во камера, и во рам, и во пиксели, и во инчи, и најбитно во ЦЕНАТА (зошто да платам поскапо, кога можам ем поефтино и подобро)

и секако Андроид ос.
Ај читај погоре шо пишав, дека иако сите го јадат у хардвер он ги јаде у избалансираност меѓу хардвер-софтвер, и затоа боље работат сите апликации на ајфон...
(и што си стаил 3гс, стаи 4ка, ама и вака боље е ајфонот у преформанси...)

Se izvinuvam za latinicata - pishuvam preku mobilen..
Kako mozhesh da sporeduvash applikacija na dva razlicni operativni sistemi??? Dvajca programeri mozat da napravat identichna programa, no ne ista! Se zavisi do kodot koj go koristi I nacinot na koj aplikacijata treba da raboti. Nemoj taka da sporeduvas..
Procesorot najcesto mozes da go osetis vo browsing , so dvizejne - scroolajne nagore nadole, zoom zoomout I takvi raboti... Se nadevam se razbirame.
Па да, баш тоа ми е поентата, apple не се расфрла со кујзнае колку јак хардвер, а пак боље работат сите апликации, па дури и тоа ти шо го наведе, кај имаш видено боље да се browse-а или сл од ајфон??
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ај читај погоре шо пишав, дека иако сите го јадат у хардвер он ги јаде у избалансираност меѓу хардвер-софтвер, и затоа боље работат сите апликации на ајфон...
(и што си стаил 3гс, стаи 4ка, ама и вака боље е ајфонот у преформанси...)



Па да, баш тоа ми е поентата, apple не се расфрла со кујзнае колку јак хардвер, а пак боље работат сите апликации, па дури и тоа ти шо го наведе, кај имаш видено боље да се browse-а или сл од ајфон??
Дупло да биди поскап од другите очигледно се плаќа за името не за друго.

(дизајр може да се спореди со 3гс, а со 4 ката други смартфони од хтц и самсунг итн го јадат 4 ајфон) како тврдиш боље е ајфонот зборувај реално, дупло појак хардвер и подобар ОС ХТЦ, пак тврдиш подобар бил ајфон, не разбирам.

позз

--- надополнето ---

Android со удел од 50% на глобалниот пазар, но во 2015

http://www.intomobile.com/2011/04/08/android-forecasted-devour-half-worldwide-os-market-share-end-2012/
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
Се прашуваш зошто ???
Живееш во Македонија, каде има 2 милиона житела од кои не се сите возрасни, некои немаат услови...

А НЕКОИ ГИ КОРИСТАТ ПАРИТЕ НА СВОИТЕ РОДИТЕЛИ И САКААТ ИГРАЧКА ВО ЏЕБ!
АЈФОН за мене е играчка и секогаш ќе остане.
Прошетајте надвор од Македонија и видете дека секој 2 телефон во Англија е блекбери, секој 3 во САД е блекбери. и секоја позната личност носи блекбери

ИМАШЕ НА ВРЕМЕТО ЕДНО МИСЛА - СИГУРНОСТА НА ПРВО МЕСТО !
Не знам што ти е поентата со првата реченица...
Баш и не можеш да ги наречеш Android телефоните играчки. Се' повеќе и повеќе ќе напредува овој софтвер и за брзо време ќе биде донесен во перфекција со што ќе ги засени сите останати.
Ајфонот за тебе можеби е играчка, за други што знаат да го работат и да го искористат 100% е неопходна алатка.
Јас ти дадов линк каде што се гледа дека на глобално ниво води Android, а RIM има најголем пад. 2 држави наспроти цел свет е ништо. Тоа што познатите "користат" блекбери е само маркетинг и реклама.
Не знам што ќе ти е сигурност кога телефонот не можеш да го користиш за забава. Барем на твои 19 години треба повеќе да гледаш да го користиш телефонот за забава, отколку да енкриптираш мејлови.

И престани да се правиш најпаметен на темава.
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
Не знам што ти е поентата со првата реченица...
Баш и не можеш да ги наречеш Android телефоните играчки. Се' повеќе и повеќе ќе напредува овој софтвер и за брзо време ќе биде донесен во перфекција со што ќе ги засени сите останати.
Ајфонот за тебе можеби е играчка, за други што знаат да го работат и да го искористат 100% е неопходна алатка.
Јас ти дадов линк каде што се гледа дека на глобално ниво води Android, а RIM има најголем пад. 2 држави наспроти цел свет е ништо. Тоа што познатите "користат" блекбери е само маркетинг и реклама.
Не знам што ќе ти е сигурност кога телефонот не можеш да го користиш за забава. Барем на твои 19 години треба повеќе да гледаш да го користиш телефонот за забава, отколку да енкриптираш мејлови.

И престани да се правиш најпаметен на темава.
Како прво ти мене не ме познаваш не можиш ти за мене да кажуваш јас што да правам дали да играм игри или да си бидам повозрасен за годините кои ги имам.
Како второ јас имам сопствена фирма, имам вработени кои се во странство- со нив контактирам со пин ту пин пораки.
Кога треба да се има состанок преку календар му закажувам апоинтмент и се запишува во нивните календари во истата секунда...
Па мене во животот не ми е приоритет гејмерството, јас го користам Блекбери за да ми стасуваат имејли од трансакции, трансакциски броеви, вестерн унион MTCN, и слични ствари - ако си ти најпаметен зошто и ти не почниш да си ги внесиш сите податоци што ти требаат за некоја сериозна работа во ајфонот или хтцто?

И не се правам го докажувам тоа... Затоа не успеваме во државава оти сите како тебе наполниле по 20 години и чекаат од мама и од тато пари за кафе ова она.. И по цел ден ќе ми играат CS или било што.
Не викам дека не играм, ама играм во слободното време кога тогаш...
Земи сработи нешто или научи - кантерот нема да ти донеси леб утре или другиден.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дупло да биди поскап од другите очигледно се плаќа за името не за друго.

(дизајр може да се спореди со 3гс, а со 4 ката други смартфони од хтц и самсунг итн го јадат 4 ајфон) како тврдиш боље е ајфонот зборувај реално, дупло појак хардвер и подобар ОС ХТЦ, пак тврдиш подобар бил ајфон, не разбирам.

позз

--- надополнето ---

Android со удел од 50% на глобалниот пазар, но во 2015

http://www.intomobile.com/2011/04/08/android-forecasted-devour-half-worldwide-os-market-share-end-2012/
Еве ќе ти го објаснам болдираново:

Тоа што ПИШУВА дека е 2 пати појак HTC од iPhone e САМО НА ХАРТИЈА! Земи еден до друг iPhone и HTC (кој е нели дупло појак) да видиш што му прави ајфонот на ХТЦ....

Apple имаат најдобар и близу перфектен однос хардвер-софтвер. Ова го нема ниту една друга фирма/марка/мобилен/уред...

Слично како што на дизел мотор му ставаат турбина за да биде скоро ист како нормален бензинец (без турбина)
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
Еве ќе ти го објаснам болдираново:

Тоа што ПИШУВА дека е 2 пати појак HTC од iPhone e САМО НА ХАРТИЈА! Земи еден до друг iPhone и HTC (кој е нели дупло појак) да видиш што му прави ајфонот на ХТЦ....

Apple имаат најдобар и близу перфектен однос хардвер-софтвер. Ова го нема ниту една друга фирма/марка/мобилен/уред...

Слично како што на дизел мотор му ставаат турбина за да биде скоро ист како нормален бензинец (без турбина)
Сакам да прашам дали земаш во предвит слабиот и не customize interface што го има ајфон?!
И на 3ка да му ставам линуkс, а на 4ка win xp - со сигурност линуксот ќе тера побрзо...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да прашам дали земаш во предвит слабиот и не customize interface што го има ајфон?!
И на 3ка да му ставам линуkс, а на 4ка win xp - со сигурност линуксот ќе тера побрзо...

Што му фали и што би сменил?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom