Најдобар “smartphone“ на македонскиот пазар?

  • Креатор на темата Vollstandig
  • Време на започнување

Најдобар smartphone?

  • HTC

    Гласови: 77 37,0%
  • BlackBerry

    Гласови: 8 3,8%
  • Sony Ericson

    Гласови: 16 7,7%
  • Samsung

    Гласови: 41 19,7%
  • Nokia

    Гласови: 12 5,8%
  • iPhone

    Гласови: 54 26,0%

  • Вкупно гласачи
    208
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
Ај ако може еден совет. Јас немам искуство со smartphones, наскоро ќе преминам од обични на смарт :) па се мислам меѓу HTC DesireHD и iPhone4. Според цената многу повеќе ми одговара HTCто, според перформанси колку шо се разбирам јас гледам дека нема ептен некоја голема разлика... Нешто повеќе да ми кажете ако може :)
Desirehd.. samo che se custvuvas deka nosis televizor vo dzeb.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
V

viktora

Гостин
Да, затоа сега Моторола, Самсунг и Google се тепаат да направат таблети ала iPad.

Глупо звучи, глупо изгледа, ама го користат милиони и лапа пари за компанијата.
Apsolutno, no ne mi e jasno sto ke im e tablet koga so taa golemina sto ja imaat bole bi nosel laptop?
Ama valda vladee nekoja moda na ipone modelite.Mislam imase negde statija napisano deka poveke 85% pojma nemaat kako da gi koristat osven alo i cao.Poveketo gi kupile za na MASA u kafici i restorani.Barem taka procitav.
Aj samo objasnete mi go ova sto ima tolku interesno vo ipad primer:
General 2G Network N/A Announced 2010, January Status Available. Released 2010, March Size Dimensions 242.8 x 189.7 x 13.4 mm Weight 680 g Display Type LED-backlit IPS TFT, capacitive touchscreen, 16M colors Size 768 x 1024 pixels, 9.7 inches - Fingerprint/scratch resistant oleophobic surface
- Multi-touch input method
- Accelerometer sensor for auto-rotate Sound Alert types N/A Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes Memory Phonebook Practically unlimited entries and fields Call records N/A Internal 16/32/64 GB storage, 256 MB RAM Card slot No Data GPRS No EDGE No 3G No WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n Bluetooth Yes, v2.1 with A2DP, EDR Infrared port No USB Yes, v2.0 Camera No Features OS iOS 4 CPU 1 GHz ARM Cortex-A8 processor, PowerVR SGX535GPU, Apple A4 chipset Messaging Email, Push Email, IM Browser HTML (Safari) Radio No Games Downloadable, incl. motion-based Colors Silver GPS No Java No - MP4/MP3/WAV/AAC player
- Up to 10h movie playback
- iBooks PDF reader
- Google Maps
- TV-out
- Audio/video player Battery Standard battery, Li-PoMnogu bedno!Valda ke da e do modata?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Еј Дечки кога сме кај смартфон само ме интересира меѓу HTC Desire HD или без HD (не е битно) и ајфон 4 и ме интересира кое појак звук дава (како кај нокиа или сони ериксон) односно поубав звук и појаки звучки бидејќи сум малку наглувен(носам слушен апарат) ???? кое е појак звук???? :)
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Еј Дечки кога сме кај смартфон само ме интересира меѓу HTC Desire HD или без HD (не е битно) и ајфон 4 и ме интересира кое појак звук дава (како кај нокиа или сони ериксон) односно поубав звук и појаки звучки бидејќи сум малку наглувен(носам слушен апарат) ???? кое е појак звук???? :)
Вака сега, јас имам Desire HD, звук не е толку гласен, но сепак е ПОГЛАСЕН од iphone4, али ако клајш apple слушалки на којбило од двата, исти се
Source: Другар ми има iphone4 и напрајфме споредба

плус: на iphone СЕ мораш преку itunes
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Вака сега, јас имам Desire HD, звук не е толку гласен, но сепак е ПОГЛАСЕН од iphone4, али ако клајш apple слушалки на којбило од двата, исти се
Source: Другар ми има iphone4 и напрајфме споредба

плус: на iphone СЕ мораш преку itunes
Дефинирај “СЕ“
Јас iTunes користам 10%, другите 90% од работите што ги правам, без iTunes.

За ајфон да е гласен имаш три опции:
1. Си ставаш Volume Boost преку Cydia, ете ти појак звук
2. Местиш еквилајзерот на Loudness (ова важи и за РС), ете ти појак звук
3. Зимаш In Ear слушалки (гуглај) ете ти најгласен звук.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Андроиид руши рекорди

Само да е Андроид

Андроид стана најпосакуван оперативен систем меѓу корисниците на паметни телефони, кои постепено го губат интересот за Ајфон и Блекбери, покажуваат американските истражување.

Во периодот од јули до септември 2010-та година, 33% од испитаниците покажале интерес за Ајфонот на Епл, 26% ги избрале уредите кои работат на Андроид а само 13% се одлучиле за Блекбери.
Но, во анкетите од јануари до март годинава, интересот за Андроид се покачил за 5% на 31%, додека популарноста на iOS-от на Епл опаднала на 30% а на Блекбери на 11%.

http://on.net.mk/vesti/samo-da-e-android

http://techcrunch.com/2011/04/26/nielsen-consumer-desire-for-android-grows-unlike-ios-and-blackberry/

nielsen2.png
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Дефинирај “СЕ“
Јас iTunes користам 10%, другите 90% од работите што ги правам, без iTunes.
то шо можи само со 1 копјутер да се врзи - ми беше смрт за ајфонот. Ко патував, немаше нешто шо повеќе ме нервираше од то. Мораш да го sync-ниш само со 1 или друг. 2+ не иди во предвид. Знам дека се прави се и сешто со џеилбрејкот, по цели денови поминував со дремење на телефон во почетокот да го направам да не е по дифолт. Е разликата со андроид ти е голема за то. без џеилбрејк (само со штиклирање на 1 поле(што е од оригиналниот софтвер на андроид) можам да инсталирам кракнати апликации) и копи пејст да си префрлам музика од кај шо ми душа сака. Затоа ја мразам зависноста на ајфон од ајтјунс. Не викам дека не го бива ајфонот, напротив има голема среденост, ама па нема С од customization шо ја има андроидот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
то шо можи само со 1 копјутер да се врзи - ми беше смрт за ајфонот. Ко патував, немаше нешто шо повеќе ме нервираше од то. Мораш да го sync-ниш само со 1 или друг. 2+ не иди во предвид. Знам дека се прави се и сешто со џеилбрејкот, по цели денови поминував со дремење на телефон во почетокот да го направам да не е по дифолт. Е разликата со андроид ти е голема за то. без џеилбрејк (само со штиклирање на 1 поле(што е од оригиналниот софтвер на андроид) можам да инсталирам кракнати апликации) и копи пејст да си префрлам музика од кај шо ми душа сака. Затоа ја мразам зависноста на ајфон од ајтјунс. Не викам дека не го бива ајфонот, напротив има голема среденост, ама па нема С од customization шо ја има андроидот.
Можеш со повеќе компјутери да си правиш SYNC, а ајфонот ако нема костумизација..... NFS Underground 2 нема толку колку што има ајфонот :)
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Можеш со повеќе компјутери да си правиш SYNC, а ајфонот ако нема костумизација..... NFS Underground 2 нема толку колку што има ајфонот :)
дали стварно мислиш дека ајфонот има повеке костумизација од андроид? Да знаеш само дека не сум хардкор фан ни на едно ни на друго. Само корисник сум бил на 2 та. и да ти кажам андроидов мн по слободен изгледа од старт. од ајфон ми недостастува едноставноста и посветеноста на деталите . Али во глобала помалце се работите шо ми недостасуваат одколку другите. Покористи некој хај енд телефон на андроид, да видиш дека навистина е така. Секоја платформа има плус и минус. Лично јас следен земам на виндоус фон 7 за да го пробам и него, а и најкеф ми прави дизајнот. Поздрав
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
дали стварно мислиш дека ајфонот има повеке костумизација од андроид? Да знаеш само дека не сум хардкор фан ни на едно ни на друго. Само корисник сум бил на 2 та. и да ти кажам андроидов мн по слободен изгледа од старт. од ајфон ми недостастува едноставноста и посветеноста на деталите . Али во глобала помалце се работите шо ми недостасуваат одколку другите. Покористи некој хај енд телефон на андроид, да видиш дека навистина е така. Секоја платформа има плус и минус. Лично јас следен земам на виндоус фон 7 за да го пробам и него, а и најкеф ми прави дизајнот. Поздрав
Имам користено HTC HD2 и на андроид и на Windows 7... андроидот врска си нема во споредба со iOS во опции/костумизација/слобода/фунцкионалност/глаткост/едноставност... а Windows 7 ти го прави телефонот баш телефон, ти скратува многу од слободата.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Имам користено HTC HD2 и на андроид и на Windows 7... андроидот врска си нема во споредба со iOS во опции/костумизација/слобода/фунцкионалност/глаткост/едноставност... а Windows 7 ти го прави телефонот баш телефон, ти скратува многу од слободата.
не сакам да мислиш дека само терам инает, ама стварно грешиш. ај пушти анкета и види од луѓе што имаат користено 2та оперативни на добри телефони што ќе кажат за опции/костумизација/слобода/фунцкионалност/ (еве без глаткост и едноставност, тука иОС води) . еве ние нема да гласаме :)
и кога мислев на андроид телефон мислев на stock инсталиран како дизајр/ХД/С/ самсунг и9000 и тие по-добри моделчиња.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
не сакам да мислиш дека само терам инает, ама стварно грешиш. ај пушти анкета и види од луѓе што имаат користено 2та оперативни на добри телефони што ќе кажат за опции/костумизација/слобода/фунцкионалност/ (еве без глаткост и едноставност, тука иОС води) . еве ние нема да гласаме :)
и кога мислев на андроид телефон мислев на stock инсталиран како дизајр/ХД/С/ самсунг и9000 и тие по-добри моделчиња.
Што ќе прашувам луѓе, јас не ли сум луѓе? :)

Ти викам, имам тестирано/работено на HTC HD2, ете ти “чист“ андроид.... што знам.... тапа :)
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Што ќе прашувам луѓе, јас не ли сум луѓе? :)

Ти викам, имам тестирано/работено на HTC HD2, ете ти “чист“ андроид.... што знам.... тапа :)
ами од друга страна еве сум и јас :) затоа мислев на мнозинство. а грешно се изразив. мислев на андроид што е наменет(оптимизиран) од производителот за моделот на кој што е инсталиран. а хд2 иде со 6.5 видноус . :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom