Најдобар производител на лаптопи?

Најдобар производител на лаптопи?

  • Acer

    Гласови: 7 5,0%
  • Apple

    Гласови: 26 18,4%
  • Asus

    Гласови: 12 8,5%
  • Dell

    Гласови: 20 14,2%
  • Fujitsu Siemens

    Гласови: 6 4,3%
  • HP

    Гласови: 18 12,8%
  • Lenovo

    Гласови: 12 8,5%
  • Sony

    Гласови: 11 7,8%
  • Toshiba

    Гласови: 29 20,6%

  • Вкупно гласачи
    141

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Чекај сега... барате Best buy на темава, најдобар оперативен или најдобар квалитет на хардвер, најдобар преносен уред/штедач на батерија...? Мене некако не ми е јасно, пошто сте почнале со хардвер, па на крај доаѓа софтвер и обработка на податоци...

колку што знам ниеден лап-топ не е дизајниран за процесирање на музики/рендерирање на видеа или нешто слично...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Чекај сега... барате Best buy на темава, најдобар оперативен или најдобар квалитет на хардвер, најдобар преносен уред/штедач на батерија...? Мене некако не ми е јасно, пошто сте почнале со хардвер, па на крај доаѓа софтвер и обработка на податоци...

колку што знам ниеден лап-топ не е дизајниран за процесирање на музики/рендерирање на видеа или нешто слично...
Најдобра поента во темава, до сега.
А истата е глупо поставена.
Ама ај, одма почнаа да скакаат, ејппллл, мејпллл, ова она и тако даље.

@Скофилд
Од 1000 распиздени дечишта кои ќе купат 2000$ mac book, само 5 ќе се бафтараат со музики и видеа, како што си навел во твојот пост.
И само 5 ќе поврзат 10000$ музичка опрема на лаптоп.

Значи да се вратиме на земја.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Најдобра поента во темава, до сега.
А истата е глупо поставена.
Ама ај, одма почнаа да скакаат, ејппллл, мејпллл, ова она и тако даље.

@Скофилд
Од 1000 распиздени дечишта кои ќе купат 2000$ mac book, само 5 ќе се бафтараат со музики и видеа, како што си навел во твојот пост.
И само 5 ќе поврзат 10000$ музичка опрема на лаптоп.

Значи да се вратиме на земја.
Батка јас ја гледам ОПТИМАЛНАТА искористеност на лаптопот/преносниот уред,а не ми е закурчење да седнам во некој кафич,да уклучам Wi-Fi и да го лигавам кафето дур н ми се испразни батеријата.А во меѓувреме да им ги ловам погледите на останатите кај шо ме гледаат дека користм ејпл.

Значи зборувам која му е намената а не која му е бојата дали е бел црн или розов па по тоа да се ориентирам кој е најубав :smir: :helou:

Чекај сега... барате Best buy на темава, најдобар оперативен или најдобар квалитет на хардвер, најдобар преносен уред/штедач на батерија...? Мене некако не ми е јасно, пошто сте почнале со хардвер, па на крај доаѓа софтвер и обработка на податоци...

колку што знам ниеден лап-топ не е дизајниран за процесирање на музики/рендерирање на видеа или нешто слично...
Доколку пратиш музички правци на пример билокја електронска музика ќе приметиш дека скоро секој продуцент/дј користи мек бук.Затоа што е стабилен и во никој дел од секундата не му затајува ни процесор ни рам ни графикна ни бутур,а добро знаеме за тоа колку е "моќен" секој windows.

Ова од искуство,ги пратам доста овие работи :smir:
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Батка јас ја гледам ОПТИМАЛНАТА искористеност на лаптопот/преносниот уред,а не ми е закурчење да седнам во некој кафич,да уклучам Wi-Fi и да го лигавам кафето дур н ми се испразни батеријата.А во меѓувреме да им ги ловам погледите на останатите кај шо ме гледаат дека користм ејпл.

Значи зборувам која му е намената а не која му е бојата дали е бел црн или розов па по тоа да се ориентирам кој е најубав :smir: :helou:

Доколку пратиш музички правци на пример билокја електронска музика ќе приметиш дека скоро секој продуцент/дј користи мек бук.Затоа што е стабилен и во никој дел од секундата не му затајува ни процесор ни рам ни графикна ни бутур,а добро знаеме за тоа колку е "моќен" секој windows.

Ова од искуство,ги пратам доста овие работи :smir:
Ако е тамата: best buy, bang for the buck
А претпоставувам дека е .....

Тогаш јабучарите, не влегуваат во никаков предвид, нели....

Иначе тоа што има внатре во macbook, е обичен pc и ништо повеќе, значи таа стабилност на која алудираш не ќе да е до хардверскиот дел....
до нешто друго е, а тоа не е темата ...
Иначе се согласувам со болдот
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ако е тамата: best buy, bang for the buck
А претпоставувам дека е .....

Тогаш јабучарите, не влегуваат во никаков предвид, нели....

Иначе тоа што има внатре во macbook, е обичен pc и ништо повеќе, значи таа стабилност на која алудираш не ќе да е до хардверскиот дел....
до нешто друго е, а тоа не е темата ...
Иначе се согласувам со болдот
Темава фино лепо си е најдобар ПРОИЗВОДИТЕЛ. А јас веќе си изјаснив и тоа строго со докази,а не со муабети од типот рекла казала или пак ставање линкови од други форуми со споедби овај олку е јак онај онолку.

пишете мислење според вас кој е и ЗОШТО.Пошто на некој убаво нешто му е одвнатре а на некој однадвор.Бидете малце директни и конкретни.

Пример: мене најдобар шпорет ми е Gorenje.Зошто: Затоа што ми вари најубаво кафе.Тоа се бара :smir:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Иначе тоа што има внатре во macbook, е обичен pc и ништо повеќе
Во најголем дел, си во право. Но... има некои многу битни разлики.
Мекот нема БИОС, на пример. Функционира различно, што, до негде, е кривец за страшно добрата интегрираност на хардверот и софтверот.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Батка јас ја гледам ОПТИМАЛНАТА искористеност на лаптопот/преносниот уред,а не ми е закурчење да седнам во некој кафич,да уклучам Wi-Fi и да го лигавам кафето дур н ми се испразни батеријата.А во меѓувреме да им ги ловам погледите на останатите кај шо ме гледаат дека користм ејпл.
И мене не ми е за курчење, за 2 месеца ниеднаш не сум седнал на кафе да се курчам, не патам од тоа. Го купив пошто сметам дека е најквалитетното нешто кај нас што може да се купи, добра цена испадна. А ако го лигавам кафето додека не ми се истроши батеријата, ќе ми треба мноооогу плунка.

Он топик: Најдобар производител на лаптопи од тоа што сум го видел до сега е дефинитивно Епл, па Тошиба, Делл (амерички), ХП (исто), Nec ги фалат. Не би купил Asus, Acer, Gericom, eMachines (subsidiary на Acer) и Fijutsu-Siemens.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Темава фино лепо си е најдобар ПРОИЗВОДИТЕЛ. А јас веќе си изјаснив и тоа строго со докази,а не со муабети од типот рекла казала или пак ставање линкови од други форуми со споедби овај олку е јак онај онолку.

пишете мислење според вас кој е и ЗОШТО.Пошто на некој убаво нешто му е одвнатре а на некој однадвор.Бидете малце директни и конкретни.

Пример: мене најдобар шпорет ми е Gorenje.Зошто: Затоа што ми вари најубаво кафе.Тоа се бара :smir:
Грешка си, темата е лошо поставена т.е. премногу општо.
Може да биде најмалце кварлив лаптоп, споредба помеѓу два конкретни модела и слично.

Линковите од други форуми, се легитимни аргументи исто како и твоите, впрочем на странските форуми (кои се помасовни) може да се најдат истотака искуства од корисници.
Исто како и твоето искуство, она со миксетите.

Да Gorenje е добар шпорет, за тебе, бидејки е ефтин (например).
Ама за Vnuce е подобар некој друг (бидејки Vnuce има повеќе пари, пa ќе купи нешто друго, на пример).
А и двата варат кафе.

Во најголем дел, си во право. Но... има некои многу битни разлики.
Мекот нема БИОС, на пример. Функционира различно, што, до негде, е кривец за страшно добрата интегрираност на хардверот и софтверот.
Па што знам, од моја гледна точка мора да има биос.
Почетната инцијализација на секој систем се прави преку биос т.е. следење на командите запишани во .rom
Дали е достапен на корисникот да го гледа и модифукува е друга работа.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Иииии...да не се навреди случајно од f*ck off, ти кој од прееска шириш став, демек јас сум пробал, јас знам, вие појма немате, само читате по блогови, дрн дрн ова она.Те читам по форумиве, многу изразено негативен мадафака став си имаш.
Малку да ти ги проширам хоризонтите, не сите фирми работат само со тоа што го носат или продаваат, многу често се работи со клиенти од странство или се вршат тестирања за други компании.

Ииии...не ти успеа финтата со вечерното школо, требаше нешто ново да смислиш. :smir:

Малку да се вратам на темата, сакав да кажам дека Apple имаат најдобар дизајн и финиш од сите, ама квалитетот и техничката поддршка им се слаба страна(Пример:не им признале гаранција затоа што биле пушачи, батеријата експлодирала затоа што сте работеле на температура над 35C?!).Од лаптоп што кошта преку 1200$ искрено очекувам повеќе.
Те читам и стварно ти се чудам. Како може да кажеш дека Apple немаат техничка поддршка, дека не признавале гаранци и сл. Тоа може да го збориш за во македонија дека нема такви работи, а такви работи нема ама баш за ништо посебnо за DELL. Apple дури и ако сакаш да земеш нов може да го оставиш твојот и да доплатиш, дирекно кај нив, немора да бараш купец за да го продадеш.

Полесно батреија менување нема шанса да најдеш.RAM не се менувало, па мојот е надограден од 2 на 4. Процесорот од 2,0 на 2,4 е надограден. Се можеш да надоградиш. Проблем е што кај нас пазарот е никаков и го нема тоа. Но тука зборуваме за светски рамки не за во македонија. Плус баш Apple немаат дизајн, наједноставни, што мене тоа ми се свиѓа посебно, а 90% прво гледаат лап топ за изглед. Додека бев на брод им помагав за избор на лап топ. Па скоро сите обични корисници не сакааа Аппле затоа што не им се свиѓале.

DELL беа на времето топ сега :nenene:. Пред DELL би ги ставил SONY i LENOVO.

Од кај знаеш ти дали јас немам тестирано повеќе модели на лаптопи? Проста претпоставка или нечиј комплекс, ха? Сексот бил добра работа, тебе сега тоа ти го кажаа?
Самиот се деградираш со тие ретард мисли, мисли-веројатно твоја етикета во реалниот свет, па сега доаѓаш во виртуелниот да пробаш да дојдеш до израз.

Dell Armada, Dell Latitude, HP Pavilion, Asus K50IN, Asus (постар од претходниот, не ми текиња на верзијата), Apple Mac Book (другарче) и тако даље, претходните се од камено доба. Од овие само со Ејпл не сум добро запознаен, она што го знам е дека коа земаш Ејпл земаш да си фраер во маало, ништо повеќе перформанси и квалитет нема од Делл. Затоа и ги споменав, Делл, Ејпл, па потоа за мене по квалитет иде Асус, а ти тоа не можеш да ми го оспориш. Секое добро.
Тие комплекси владеа само кај нас во Македонија. Јас го зедов за графика обработка, работав и на HP, Toshiba, Lenovo и на SONY, едино сонито можеше да се приближи на appleto

П.С. И да гледаме само хардвер (иако темава јас ја сватив како лап топ комплетно) неможе да споредувате овој имал 2 ГБ оној 4ГБ. Тоа е игра со бројки за да те зашеметат.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Значи јас гласав за јаболчињата заради три причини .
1 . Јабучарите се мегу пионерите во преносните технологии ... Први лаптопи поризведени од нив се уште во 1989 - 90 та .

2 . Како цело Ресен кру ( Јабучарите , Апл ) Имаа долго време најдобри преформанси од сите лаптопи . Простата причина е дека користеа PowerPC технологиа и процесори кои се многу подобри ама и поскапи од Х86 технологиата . Со внуче еднаш ја водев дискусиата али време и е и сега да се навратам ... Ibook со PPC-cpu на 1,4 ( едно јадрен ) е скоро исто брз со MacBook со интелски двојадрен процесор на 1.8 . И во PPC ерата Ресен кру- то правеа стварно најдобри лаптопи ... А пак и до ден денешен имаат најдобар ОС . КОј да сме сериозни влегува во цената бидејки НА мак хардвер се користи само МАк софтвер .

3 . За разлика од другите производители ( СИТЕ ДРУГИ ) нивните лаптопи се произведуваат во една фабрика ( само една ) и квалитетот на секој мак е константен .
Од друга страна кај овие другите ... Е тука приказната е различна ... Фабриката на ЛЕново во Кина исто така склопува уште и Делл ,Асер ,Тошиба , Хп за западно европски пазар . За источно европски пазар се склопуваат во друга фабрика али пак има случај на повеке производители во една фабрика . И ова во друга тема го имам спомнато .

Така да морам да речам ... Јабучарите се најдобри ... И се со класи над другите .. Е сега исто така е факт дека се поскапи со класи од другите .
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
apple ipod се произведува од страна на foxconn и тоа во фабрики во Кина

и има налепница на јабука....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Генерално, Тошиба нема што, додека пак за Епл можам да кажам дека се преценети иако се доста квалитетно изработени.
 

Alex_DarklorD

Der Kaiser
Член од
1 октомври 2008
Мислења
298
Поени од реакции
8
apple imaat performansi i kvalitet, ali nedaj boze nesto da se rasipe...... IZGOR, taka da bi glasal za VAIO posto se dobri ali mislam deka se mn podolgotrajni
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Перформансите можат лесно да бидат исти од скоро секој друг бренд бидејќи хардверот е тој, додека пак изработката е нешто сосема друго нели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom