Најдобар бурек според вас прават во...

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.957
Пробај го, па коментирај...
Сум пробал босански буреци у Битола, Германија и Чаир. Не ми се бољи од нашите.
(факт е дека за да зборам за овој, треба сепак да го пробам)

Албански буреци што сум ги пробал кај нас, не се вакви. Ова се босански вртени.
Нив Босанците да ги прашаш, они ќе ти речат дека нивниот е прав бурек а не нашиот.
Во случајов кога зборам - нашиот, мислам на бурекот кој го прават тука, независно кои се тие што го прават- невртен бурек.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Сум пробал босански буреци у Битола, Германија и Чаир. Не ми се бољи од нашите.
(факт е дека за да зборам за овој, треба сепак да го пробам)

Албански буреци што сум ги пробал кај нас, не се вакви. Ова се босански вртени.
Нив Босанците да ги прашаш, они ќе ти речат дека нивниот е прав бурек а не нашиот.
Во случајов кога зборам - нашиот, мислам на бурекот кој го прават тука, независно кои се тие што го прават- невртен бурек.
Овој за мене е чиста 10ка, а сум пробал во секоја бурекџилница во Тетово, па и доста во Скопје, и еден куп во Косово...мене ако ми се погоди филот со месо (со сирење не го сметам бурек, тоа е сирењак), 70% од оценката го давам, а другото 30% е печеното тесто под сач, рамномерно од сите страни!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
,,, ovoa e kolpite,,,nema vlaga vrska so burek,,,

,,, (y) ,,,
Секој со свој вкус :toe:...

Дали ќе се вика колпите или босански бурек (мислам во Охрид го викаат комад), или во друга форма баничка, или триаголник бурек, сите влегуват во категорија бурек (исклучиво со месо ;) )
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
Секој со свој вкус :toe:...

Дали ќе се вика колпите или босански бурек (мислам во Охрид го викаат комад), или во друга форма баничка, или триаголник бурек, сите влегуват во категорија бурек (исклучиво со месо ;) )
,,,ako bea isti ke bea so isti iminja koi vlechat koren od turskiot jazik,,,a ne razlichni ,,,sepak ne se isti sukani testenini,,,
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Секој со свој вкус :toe:...

Дали ќе се вика колпите или босански бурек (мислам во Охрид го викаат комад), или во друга форма баничка, или триаголник бурек, сите влегуват во категорија бурек (исклучиво со месо ;) )
Сите овие немаат врска со Бурек, сосема различна димензија.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
,,,ako bea isti ke bea so isti iminja koi vlechat koren od turskiot jazik,,,a ne razlichni ,,,sepak ne se isti sukani testenini,,,
За баничката и бурекот триаголник, потполно исто тесто, комшијата мој дури за една баничка користи една единица од тестото, а за бурек 4, и целата пита го дели на 4 триаголници (добро де не се баш триаголници, ама така ги вика)
Автоматски споено мислење:

Сите овие немаат врска со Бурек, сосема различна димензија.
Како што ќе кажеш мастер шефу на бурек и другите димензии!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.757
За баничката и бурекот триаголник, потполно исто тесто, комшијата мој дури за една баничка користи една единица од тестото, а за бурек 4, и целата пита го дели на 4 триаголници (добро де не се баш триаголници, ама така ги вика)
Автоматски споено мислење:


Како што ќе кажеш мастер шефу на бурек и другите димензии!
Во сите муслимански бурекџилнци шо сум јадел, секогаш баничките се подобри од буреците, така да не знам дали ти е точна информацијата.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Во сите муслимански бурекџилнци шо сум јадел, секогаш баничките се подобри од буреците, така да не знам дали ти е точна информацијата.
Малтене не влегувам и јас да сукам кај него...и јас претпочитувам баничка , бидејќи порамномерно се пече, тука е мајсторијата.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
За баничката и бурекот триаголник, потполно исто тесто, комшијата мој дури за една баничка користи една единица од тестото, а за бурек 4, и целата пита го дели на 4 триаголници (добро де не се баш триаголници, ама така ги вика)
Автоматски споено мислење:


Како што ќе кажеш мастер шефу на бурек и другите димензии!
Не биди глуп и пробај бурек, не туку мешај две различни работи.
Као што пица и пастрмајлија е исто, така и тоа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.978
Со овие вртеници Босанците нека се сликаат у боја. Не е тоа бурек.
Не е тоа босански бурек,тоа е вртена пита.Босански бурек е во ленти по должина,нема никакви вртеници
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.615
Сараевскиот бурек (вртениот) се продава и во Чаир, и секогаш е поскап од обичниот, а всушност кога ќе ги пробаш нема никаква разлика :icon_lol: , така се печалат пари.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
dali e bolje od burektore vo gostivar? od vrtenicive za mene tie se najbolji vo mkd
Ако мислиш за ова во сликата подолу во Гостивар, дефинитивно да, за мојот вкус. Во бурекџилницата во Гостивар, месото е како ќебаб, без многу мешавина од кромид, а ова во Камењане има по мек фил,
1598039725614.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom