Најдобар бурек според вас прават во...

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Никаде....

Добар бурек се правеше на времето кога се ставаше свинска маст, а сега сите ја избегнуваат поради ``познати причини``. Јас сум продавал на бурекџии свинска маст
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Кај Шампионче пекарата,не ми текнуа као се викаше!:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Доста добар бурек има во една бурекџилница под Клиника, поточно под Стоматологија. Местото мислам дека се вика Кај Вели. Бурекот им е вртен како пита, не е премногу мрсен и крцка. Од таму пробав бурек со месо, сирење и пица бурек. Едноставно јадеш и се топиш, посебно ако јадеш бурек со месо или сирење.
:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Никаде....

Добар бурек се правеше на времето кога се ставаше свинска маст, а сега сите ја избегнуваат поради ``познати причини``. Јас сум продавал на бурекџии свинска маст
Пред едно петнаес-дваес години, карши архитектонски, од другата страна на Партизанска, кај што има денес Жито Лукс отприлика, имаше една бурекчилница. Тогаш случајно влегов прв-пат и унутра беше стар сопственик и иста таква му жена. Он ми рече - Те гледам дека си наш, па ти викам земи пробај го буреков и кажи дали не е најдобар. Вакви веќе не прават - со свинска маст, за да не ги изгубеле другите муштерии. На баба ти, кога ќе се ожениш да и кажеш да ти направи бурек со свинска маст (не знам зашто ова ми го кажа).
Да, супер беше бурекот.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
На пазарче у Ѓорче праат бурек со свинска маст. Одличен е...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Има негде низ Центар-Карпош убав бурек бар за поевтино? :D
"Билјана 2002" позади лептокарија од едната страна, од другата е паркингот пред СРЦ "Никола Карев", на самиот ќош е. Бурекот со месо (y)(y)

Оди од сабајле ,накај 9-10-11, после тоа јадат све од школиве и нема бурек :D
Имаат и фејсбук страна ,пиши Билјана 2002, ќе ти искочи ,види шо како :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
На пазарче у Ѓорче праат бурек со свинска маст. Одличен е...
Не. Денес бев и у четири бурекчилници на тоа пазарче проверив. Нема нигде со свинска маст.
Освен ако има некое место таму кое не сум го посетил.

Не знам дали некоја од тие беше тоа ветком или не. Фак, треба да се вратам.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Не. Денес бев и у четири бурекчилници на тоа пазарче проверив. Нема нигде со свинска маст.
Освен ако има некое место таму кое не сум го посетил.

Не знам дали некоја од тие беше тоа ветком или не. Фак, треба да се вратам.
Газдата дојде кај мене на работа за месо да види за бурекот и ни донесе цела пита. Рече дека тајната е во свинската маст.Ова беше пред 6-7 месеца... Може и намерно да не кажуе ради муслимани што има околу или па прекинал да го прави бурекот со св. маст.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
каурската страна на градот нема појма што е бурек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom