Најдобар бурек според вас прават во...

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Жики во Аеродром карши скопјанка. Бурек со врат и кашкавал ми е омилен.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Кога сте у Струмица на самиот плоштад влезете во Бурекџилница/Слаткарница "Бисер" . со децении го прават највкусниот Бурек во светот и пошироко.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ретко кој што има помалку од 30 години има појма што е бурек
Ја иам помалку од 30 и досеа никогаш не сум бил импресиониран од бурек. Ваљда пошто не јадам бурек со усмрден кромид или урда од превртена кожинка од стар... лоша урда.
Или пица бурек шо кај и да сум бил изглеа ко некој да јадел сендвич на бродовите и после да повратил во корите.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Ја иам помалку од 30 и досеа никогаш не сум бил импресиониран од бурек. Ваљда пошто не јадам бурек со усмрден кромид или урда од превртена кожинка од стар... лоша урда.
Или пица бурек шо кај и да сум бил изглеа ко некој да јадел сендвич на бродовите и после да повратил во корите.
Да си жив и здрав. Не е „морално“ да се сака бурек. Мислам, на темава пишуваат претежно оние кои го сакаат...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Да си жив и здрав. Не е „морално“ да се сака бурек. Мислам, на темава пишуваат претежно оние кои го сакаат...
Друго ми беше муабетот. Не мора да го сакаш али можеш да познаеш добро зготвена храна.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каде во Скопје има најубав бурек со сирење и месо?
La Delicious знам дека има најубав со пица. Милениум не ми е нешто којзнае што, во Силбо исто.

И каде во чаршија е најубавиот симит?
Сите зборат дека негде таму правеле најубав симит во Скопје.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Најубав бурек со пица.

Како може универзумот да го издржи овој спој на неспоиви зборови?

пица-бурек
пржени компири со сирење
хамбургер од седмица
чоко-желе
...
првите скалила од патот кој оди директно во Деветиот Круг
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Не сум љубител на бурек, ама знам да каснам еднаш месечно и тоа само со сирење(т.е. урда) и до сега немам пробано некој за да кажам дека е најдобар. Никој нема погодено добра комбинација. Или премрсен или дебели кори или лоша урда или препечен.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
Кисми и Буцко-Маџари

Свети Никола, на Водњанска карши Државна Болница на ќошот. Убедливо најубаво мелено месо што сум го пробал во бурек, се топи во уста и не ти е тешко на стомак после. И варените ѓевреци им се одлични.

Милениум се исто одлични ако не и најдобри, знаат да промашат ама поретко.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Да се укине, али оние бурекџилници што произведуваат пица-бурек им се трошат побрзо дури и од оној бурек со месо :toe:

Ако народот не го купувал, досега ќе престанеа да го произведуваат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom