Најголем фалсификат во историјата ТЕОРИЈА на ЕВОЛУЦИЈА

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Хе-хе! Ама и јас сум довоно паметен (а и скромен...:pos2:) па лесно претпоставив за што ќе се фатиш од мојот пост. „Тоа„ ни оддалеку не се вика некаква си таму еволуција, туку модификација.


Патем кажано, за оние кои веруваат, прифатливи се и одредени чудни појави, т.н. чуда, оти за Бога, се е можно.

Тоа што африканските црнци, кога беа пренесени во Америка како робиви, не побелеа, тоа сигурно не е последица од Потопот!
Абе Од кај име црнци :-? Сите на Бродот му биле белци...Очигледно белите жени од време на време да раѓаат црни деца и да ги носат во Африка и таму оставаат .:pos2: Али они после сами одат во Америка за да играат во НБА :pos2:
Колку сум глуп јас ја го кривам Џими од Штип што жена ми роди црнче а тоа било нормална работа :kesa:.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.357
Поени од реакции
58.030
Остај го човекот си кажа, не е тоа еволуција туку модификација :)

Сега ми текна уште едно возбудливо прашање (приказнава е толку весела што изобилува со лудории :vozbud:).
А прашањето е: не е битно како кенгурите стасале на Арката на Ное. Битно е, како откако излегле од бродот, сите групно заминале за Австралија? :pos2: Уште пред да ја откријат Австралија ЈБТ, која научно-истражувачка компонента ја имале кенгурите... :pos:

Што научивме од досегашнава дискусија на тема: Арката на Ное?

Научивме дека Мики потајно верува во Еволуција, само уште не знае :pos:

:smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:pos2:

...или, како тоа се нарекува во фројдовата психологија, „потсвесно„ верувам во еволуцијата....

Дај сега, обиди се да ме убедиш дека модификацијата и мутацитаја „у ствари„, биле еволиција.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.357
Поени од реакции
58.030
Не бе таман работа, малку само те реметам :smir:, не те убедувам во Еволуција. Не сум ни јас убеден во истата, или поточно, незнам доволно за неа.

Јас те убедувам дека приказната за која дискутиравме апсолутно нема никаква смисла. Исто како што нема онаа за Дедо Мраз и онаа за штркот кој ги носи бебињата и ги спушта низ оџак. Па децата едно време кога ќе потпораснат и кога ќе почнат да си поставуваат прашања, ги отфрлаат тие приказни и ја прифаќаат вистината: Дедо Мразовци има колку да сакаш а бебињата се прават на многу поинтересен начин.

Арно ама, религијата е нешто друго. Таа има моќ возрасни луѓе да ги натера да веруваат во нешто сосема бесмислено, како приказната за Ное и Арката, и многу други слични...

Сепак, јас си правам муабет на „Религија“ зошто ве читам одамна и посебно ми е интересно да гледам како се мачите да најдете одговор на апсурдни работи. Малку ви ја тестирам верата, ако сакате :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е арно праиш со ова искушенијава, оти мојата вера ми вели дека „..без искушение, нема ни спасение....„ Хе-хе...

А зашто велиш дека се мачиме со изнаоѓање одговори? Па вероучението нуди одговори за сето она кое е битно во животот, а мене лично, еволуцијата нема да ме однесе во Рајот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.357
Поени од реакции
58.030
Не мислам на одговори за еволуцијата. Одговори за оние практични прашања за кои библијата или не дава одговор или дава многу неточен одговор. Како на пример приказната предходно. Или староста на светот итн... Тука не е лесно зошто одговор нема, па мора малку секој верник да се помачи (во смисла да направи мала гимнастика на мозокот :) ), за да излезе со некое објаснување...

Иначе што се однесува до начинот на кој сме настанале јас сум во главно незаинтересиран. Но она во што сум убеден е дека религијата не го дава одговорот, а покрај тоа ми сметаат многу работи околу религијата. Но тоа не е за оваа тема.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Прашањето ти е погрешно! Еве и зашто!

Се работи за состојбата со климата пред и после Потопот. Пред Потопот, Земјата била оградена со еден вид „завеса„ која овозможувала постоење на рамномерна клима по целата Земја. Поларните кругови, снегови и мразеви биле непозната категорија, па така поларната мечка не ни постоела.

После Потопот, доаѓа до целосна промена на Земјава, која условува и појава на прилагодување на животните кон новите услови. Белата боја од крзното од поларната мечка е прилагодуВање на мечката кон таа средина.
МИКИ1 и самиот потврди со овој пост дека еволуцијата е точна!
Одлично, се гледа дека има напредок во размислувањата на теистиве во овој форум.
Уште ги чекаме муслиманите, но и тие ќе му се придружат на МИКИ, само да им завршат постовиве, во глад не работат мозоците баш најдобро.
МИКИ, наречи го модификација, адаптација, мимикрија...... сето тоа е собрано во еден термин - ЕВОЛУЦИЈА.

Патем, кажи ми како е можно целосната клима и сите континенти да бидат сменети во рок од 3-4.000 години?
Доаѓаме до нов заклучок. Тоа што ти го ка/а е сосема точно, но требало милиони години за да се оствари.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Остај го човекот си кажа, не е тоа еволуција туку модификација :)

Сега ми текна уште едно возбудливо прашање (приказнава е толку весела што изобилува со лудории :vozbud:).
А прашањето е: не е битно како кенгурите стасале на Арката на Ное. Битно е, како откако излегле од бродот, сите групно заминале за Австралија? :pos2: Уште пред да ја откријат Австралија ЈБТ, која научно-истражувачка компонента ја имале кенгурите... :pos:

Што научивме од досегашнава дискусија на тема: Арката на Ное?

Научивме дека Мики потајно верува во Еволуција, само уште не знае :pos:

:smir:
Имаше една изјава на Берлускони за Обама во која вели дека се работи за едно добро исончано момче :pos2: Очиглчедно уште еден добар пример за модификација. :-D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
МИКИ1 и самиот потврди со овој пост дека еволуцијата е точна!
Одлично, се гледа дека има напредок во размислувањата на теистиве во овој форум.
Уште ги чекаме муслиманите, но и тие ќе му се придружат на МИКИ, само да им завршат постовиве, во глад не работат мозоците баш најдобро.
МИКИ, наречи го модификација, адаптација, мимикрија...... сето тоа е собрано во еден термин - ЕВОЛУЦИЈА.

Патем, кажи ми како е можно целосната клима и сите континенти да бидат сменети во рок од 3-4.000 години?
Доаѓаме до нов заклучок. Тоа што ти го ка/а е сосема точно, но требало милиони години за да се оствари.
1. Еволуцијата самата не може да докаже дека е точна, а јас не се ни обидувам да ја докажам.
2. Што е тоа „напредок„? Во мојата вера, „напредок„ значи станување сличен со Христа.
3. Ми се чини дека муслимански верник ја има отворено темава, што значи, дека и Исламот не ја поддржува еволуцијата.
4. „Модификација„ не значи и еволуција, туку прилагодување на живите битија кон околната средина, популарно познато како „тропизам„. Слична е состојбата со мимикријата, од разбирливи причини. „Мутација„ претставува генетско нарушување на родот, каде наредните генерации дожививуваат физички деформитети во однос на генотипот.
5. Никаде не напишав дека климата се сменила за 3-4 000 г., туку за многу пократок период, веднаш после Потопот.
6. Ајде кажи, можел ли со својот ум за замислиш 1 милион години?
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
МИКИ1 и самиот потврди со овој пост дека еволуцијата е точна!
Одлично, се гледа дека има напредок во размислувањата на теистиве во овој форум.
Уште ги чекаме муслиманите, но и тие ќе му се придружат на МИКИ, само да им завршат постовиве, во глад не работат мозоците баш најдобро.
МИКИ, наречи го модификација, адаптација, мимикрија...... сето тоа е собрано во еден термин - ЕВОЛУЦИЈА.

Патем, кажи ми како е можно целосната клима и сите континенти да бидат сменети во рок од 3-4.000 години?
Доаѓаме до нов заклучок. Тоа што ти го ка/а е сосема точно, но требало милиони години за да се оствари.
Како што во некој од постовите веќе е напишано дека и во науката има догматски работи како и во религијата,сепак науката не и пркоси на религијата туку некој само ја користат за негирање на религијата што само по себе и е милениумска војна ,единствена војна која уште не е добиена од некои сили кој се контролираат освен некој религии,но да поставам уште една теза за размислување на научните атеисти :
Знаеме дека од пред неколку десетици години "науката" со помош на поновата технологија и поновите методи на утврдување утврди (или се утврдува сеуште)кako настанал светот или како "тие" велат како еволуирал светот од настанување на земјата,водата првите организми и бактерии ,фауната и така натаму А тоа е набројано во точен редослед во БИБЛИЈАТА која е напишана иљадници години наназад без технологија и без никакви сознанија и средства за утврдување,јас лично никогаш немам добиено одговор или бар некоја теза на ова прашање па се надевам дека можеби овде вие ќе поставите барем теза ако веќе одговорот не е можен.

поздрав до MIKI1,најлошо е кога ке снемаш искушенија,тогаш со сигурност знај дека си забегал на онаа страна....цел живот земјен е борба со искушенија,тоа е битот на човекот и неговото право на избор.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.357
Поени од реакции
58.030
Мики извини што ти направив беља со поларната мечка па сега те обвинија дека си Еволуционист :pos:

Макар што, греота е да лажам дека не беше намерно :pos:


Едит: trale_on, незнам точно на што мислиш, ама во Библијата се тврди дека Универзумот настанал за 7 дена, и тоа пред 6000 и нешто години. Исто како што Мики тврди дека климата се променила за помалку од 3000 години :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Религијата е природна потреба на поголемиот број луѓе
бидејки повекето се лоши (шкарт)
затоа повеќето се верници
но повеќето не се добри во морална смисла
значи религијата е лицемерие
логика!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
1. Еволуцијата самата не може да докаже дека е точна, а јас не се ни обидувам да ја докажам.
2. Што е тоа „напредок„? Во мојата вера, „напредок„ значи станување сличен со Христа.
3. Ми се чини дека муслимански верник ја има отворено темава, што значи, дека и Исламот не ја поддржува еволуцијата.
4. „Модификација„ не значи и еволуција, туку прилагодување на живите битија кон околната средина, популарно познато како „тропизам„. Слична е состојбата со мимикријата, од разбирливи причини. „Мутација„ претставува генетско нарушување на родот, каде наредните генерации дожививуваат физички деформитети во однос на генотипот.
5. Никаде не напишав дека климата се сменила за 3-4 000 г., туку за многу пократок период, веднаш после Потопот.
6. Ајде кажи, можел ли со својот ум за замислиш 1 милион години?
5. Да да да......дедо боже повторно го избаждарил сонцето, ја навалил поинаку оската на земјата, ја намалил или зголемил брзината на ротацијата на земјата околу себе и сонцето, малку ја подизместил месечината, извршил прераспоредување на континентите......итн....
..а на оној кутриот Ное му дал само едно скапано дрвено кајче полно со се и сешто да пројде низ сето тоа.....:vozbud:
...абе тоа кајче да пловело ...40 дена ли беше...само од дневниот измет на подстанарите ќе потонеше:pos2:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Како што во некој од постовите веќе е напишано дека и во науката има догматски работи како и во религијата,сепак науката не и пркоси на религијата туку некој само ја користат за негирање на религијата што само по себе и е милениумска војна ,единствена војна која уште не е добиена од некои сили кој се контролираат освен некој религии,но да поставам уште една теза за размислување на научните атеисти :
Знаеме дека од пред неколку десетици години "науката" со помош на поновата технологија и поновите методи на утврдување утврди (или се утврдува сеуште)кako настанал светот или како "тие" велат како еволуирал светот од настанување на земјата,водата првите организми и бактерии ,фауната и така натаму А тоа е набројано во точен редослед во БИБЛИЈАТА која е напишана иљадници години наназад без технологија и без никакви сознанија и средства за утврдување,јас лично никогаш немам добиено одговор или бар некоја теза на ова прашање па се надевам дека можеби овде вие ќе поставите барем теза ако веќе одговорот не е можен.

поздрав до MIKI1,најлошо е кога ке снемаш искушенија,тогаш со сигурност знај дека си забегал на онаа страна....цел живот земјен е борба со искушенија,тоа е битот на човекот и неговото право на избор.
Што е набројано во "точен" редослед, и колку е точен тој редослед ??? :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom