Најголем фалсификат во историјата ТЕОРИЈА на ЕВОЛУЦИЈА

Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Да, да тоа ми е целта.

Проблемот е шо вие НЕМАТЕ докази. На шо да реплицирам со однапред подготвени текстови? Треба подготовка за да знаеш за Хекеловиот фалсификат? Не ми се веруваше кога вчера типот ми се избаци со тоа. :uvo:

Мене ми е поентата да сфатиш нешо, да примиш нешо у тоа црпката, а не слепо да се држиш за побиени докази уште од '62.
И пророштвото се исполни. Сигурно сум благословен од Севишниот.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Од Оној у кој не веруваш? Сигурно.
Што има врска дали верувам или не ? Бог дарува луѓе со различни таленти. На некои им дава видовитост(како на мене), некои добиваат канџи од адамантиум, некои контролираат оган или железо, а пак на некои им искачаат ласерски зраци од очите. Не значи дека друг не е надарен ако ти не си го открил талентот што ти го вдахнал Господ.
 
S

smart ass

Гостин
каков фалсификат:pos2::pos2:

еве ембрион на човек и свиња..

понатаму



ова немаш поим од кога е....еве ај
Karl Ernst von Baer (1792-1876). German zoologist, comparative anatomist, and scientific explorer. Full name: Karl Ernst Ritter von Baer, Edler von Huthorn. One of the founders of embryology, von Baer discovered the notochord and the embryonic blastula. He also established the fact that mammals develop from eggs and clarified the role of the germ layers in vertebrate development. His book, Über Entwickelungsgeschichte der Thiere (On the Development of Animals) surveyed available knowledge of vertebrate development and served as the starting point for the field of comparative embryology.
Von Baer is perhaps best remembered for his demonstration that the early embryos of very distinct types of organisms are quite similar -- this at a time when many still believed that embryos were perfectly formed from earliest inception (see figure, below right). He showed that the various traits characteristic of particular types of organisms appear only later in the course of development. This idea influenced Darwin who transferred von Baer's description of embryonic development to the context of evolutionary development -- Darwin proposed that generalized forms would evolve into specialized forms as evolution progressed (read more). Von Baer's comparison of embryos also did much to undermine the old idea that humans are sharply distinct from animals, since the embryos from which humans originate are so much like those of other animals.

Von Baer's comparisons of the embryos of disparate
organisms, including a human embryo (rightmost series).
The similarity between the earliest stages is obvious.
Source: Über Entwickelungsgeschichte der Thiere

Von Baer made important contributions to arctic biology, meteorology, and geography. He was a founder and the first president of the Russian Geographical Society. In 1837 he explored the island of Novaya Zemlya off the northern coast of Russia. He also explored the Caspian Sea and the northern coast of Scandinavia.

Понатаму

Developmental biology

Molecular biology and genetics is providing evidence of close similarities between the development of organisms at the genetic and molecular level
Summary


  • Organisms have similar structure (homologies) even if they have different ecologies
  • Vestigial organs imply trace of earlier history
  • Ontogeny shows divergent adult morphologies started from very similar beginings
Исус се надева дека ќе го разберете...
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Да не ќе идеш кај Драган Вучич на аудиција? Со твојава дарба и пара се печали друже. Уште и сонови да толкуеш... мераци...

Е ај си тооолку видовит кажи ми кој е мојот таленат.

И бај д веј::eek:ftopic:

Dumb...овај smart ass, имаш доста грешки.
 
S

smart ass

Гостин
Бог не создаде несовршенство, туку право на избор
Кажи им го тоа на родителите чии бебиња умираат било од некои "права на избор"(несовршености)...кажи им како нивното новороденче направило избор да има срцева маана,или да нема имунитет...леукемија...

Возови низ светот се судираат,ами машиновозачот ли го направи изборот и за патниците...

http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3060024&postcount=148

Да не ќе идеш кај Драган Вучич на аудиција? Со твојава дарба и пара се печали друже. Уште и сонови да толкуеш... мераци...

Е ај си тооолку видовит кажи ми кој е мојот таленат.

И бај д веј::eek:ftopic:

Dumb...овај smart ass, имаш доста грешки.

Ајде не подлегнувам на провокации,иако навредливи,е сега тука нема ОФ ТОПИК...збориме за еволуција...па..па на молекуларно ниво ја докажаа,па со фосили..со мерење на нивната старост.

НЕ не сум оф топик,ТУКУ твојот пост е само слаб одбранбен механизам кој не успева...FACE THE FACTS:tapp:

 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
За жал, за наша голема жал, поради тоа што Адам и Ева ја оплескаа, т.е. го направија погрешниот избор, денес имаме такви работи.

Во почетокот "се беше добро", ама кога човекот стапи на сцена, ја утна драмата. Ги заборави и стиховите патем.

И сега имаме право на избор и погоди што? Пак се ретки оние кои го избираат Господ. Повеќе веруваат на лагите на сатаната
Забранетото овошје е секако подобро отколку Библијата нели? Па повелете, каснете си.

Абе не ти зборев на тебе за оф-топик, туку на бунтовниот другарот Црвена Шија кој се нафати да ми прави предвидувања, се уфилма дека е наследник на Нострадамус.

Староста на фосилите? :vozbud:

Онаа шо се одредува со методи од кои 90% даваат неточни резултати? Аха, да.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom