Најголемите Македонци низ историјата

Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Kako e mozno najgolemiot Makedonec da ste go zaboraile!!!Pa neli vi e sram more???!!!Kako samo ste mozele da go zaboravite likot koj ako ne go bese mozebi denes Makedonska drzava ke nemavme?!!!
Ne mozam da veruvam!!!

Mojot kandidat za najprestizniot Makedonec e nesomneno eden i edinstven:

1. Josip Broz Tito
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Kako e mozno najgolemiot Makedonec da ste go zaboraile!!!Pa neli vi e sram more???!!!Kako samo ste mozele da go zaboravite likot koj ako ne go bese mozebi denes Makedonska drzava ke nemavme?!!!
Ne mozam da veruvam!!!

Mojot kandidat za najprestizniot Makedonec e nesomneno eden i edinstven:

1. Josip Broz Tito
Друже, Вели Јоже не е етнички Македонец туку Хрват, поточно се декларирал како Југословен. Не се согласувам со тоа дека ако не беше Тито, не ќе имавме држава. Тито не ја откопа Македонија, Тито не ја измисли Македонија, Тито не ја ослободи Македонија, Македонците самите се имаат изборено за ова парче слободна земја што го имаме денес.

П.С. Да не бидам анти-Тито, ќе речам нешто за него позитивно, го почитувам како вешт дипломат, толку.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Друже, Вели Јоже не е етнички Македонец туку Хрват, поточно се декларирал како Југословен. Не се согласувам со тоа дека ако не беше Тито, не ќе имавме држава. Тито не ја откопа Македонија, Тито не ја измисли Македонија, Тито не ја ослободи Македонија, Македонците самите се имаат изборено за ова парче слободна земја што го имаме денес.

П.С. Да не бидам анти-Тито, ќе речам нешто за него позитивно, го почитувам како вешт дипломат, толку.
Jas ako ne se lazam napisav deka MOZEBI denes ne ke imavme drzava suverena i nezavisna.
MOzebi i ne bil etnicki Makedonec no e storil mnogu golemi raboti za Makedonskiot Narod vo sudbonosnite denovi vo Vtorata Svetska Vojna koga se odlucuvalo vo London i Moskva zastanal zad Makedonskiot narod i mu obezbedil da ramnopravno se vkluci vo Jugoslavija so svoja drzava posle stotici gosini ropstvo i okupacija.
Epa ako toa ne go stava na listata na golemite Makedonsci jas ne znam sto trebal likot da stori uste za Makedonija.:salut::salut::salut:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
а крале марко и татко му волкашин ги заборавивте

го чекав колегата со ник кралот марко, ама кога го нема, морам јас да реагирам

или барем АБЦ да покажеше малку прилепска самосвесност
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
а крале марко и татко му волкашин ги заборавивте

го чекав колегата со ник кралот марко, ама кога го нема, морам јас да реагирам

или барем АБЦ да покажеше малку прилепска самосвесност

Немој сега Варнава да те чуе.Ќе ти одржи лекција по Историја
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Jas ako ne se lazam napisav deka MOZEBI denes ne ke imavme drzava suverena i nezavisna.
MOzebi i ne bil etnicki Makedonec no e storil mnogu golemi raboti za Makedonskiot Narod vo sudbonosnite denovi vo Vtorata Svetska Vojna koga se odlucuvalo vo London i Moskva zastanal zad Makedonskiot narod i mu obezbedil da ramnopravno se vkluci vo Jugoslavija so svoja drzava posle stotici gosini ropstvo i okupacija.
Epa ako toa ne go stava na listata na golemite Makedonsci jas ne znam sto trebal likot da stori uste za Makedonija.:salut::salut::salut:
Ова морав да го цитирам...по твоево размислување Буш ќе биде исто херој за твоите внуци изгледа а ? Браво :aplauz::aplauz:


Напишав едно и ете пак: Нашата историја е многу голема, напаѓана, поддржувана, уништувана , копирана и тн... Ние живееме на територија Македонија која е овде од почетокот на човештвото би рекол, најстаро име во вечноста до ден денес, голема чест, и на сето ова ние сме родени со ова име! Е сега дали имаме гени од античките, словенските, хималајските, романските или не знам кои македонци, нека докаже некој и ќе си правиме муабети колку душа им сака или ви сака. Со кое право некој да ти го менува името, по кои критериуми и закони, каде го пишува тоа. Треба да се бориме сите сложно за ова, а не заради некои политички игри се караме и цепкаме меѓу себе, ние сме еден народ и една земја, и сложно се бориме против сите кои ни прават лошо, па дури и оние внатрешните, политичари, криминалци, што сакаат нека се, АМА РЕКОВ СЛОЖНО! Е сега видете кои ставови треба да не интересираат и за кои ставови и чекори треба да сме секогаш спремни и едногласни.

Убаво имаме листа на херои , иако недостасуваат многу, затоа што во овие 2800 год. постоње поминале многу херои кои се бореле за оваа чест, и колку и ние да си гласаме и си ги сакаме , сепак некои ни ги крадат заради нашата неслога... Половина од овие херои се и нечии други, истите се и грчки и македонски, и бугарски и македонски , и србски и македонски...како ?
Треба силно да се бориме за она што е наше, без пардон и без размислување
( за ЕУ , НАТО и слични тракатанции).
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Jas ako ne se lazam napisav deka MOZEBI denes ne ke imavme drzava suverena i nezavisna.
MOzebi i ne bil etnicki Makedonec no e storil mnogu golemi raboti za Makedonskiot Narod vo sudbonosnite denovi vo Vtorata Svetska Vojna koga se odlucuvalo vo London i Moskva zastanal zad Makedonskiot narod i mu obezbedil da ramnopravno se vkluci vo Jugoslavija so svoja drzava posle stotici gosini ropstvo i okupacija.
Epa ako toa ne go stava na listata na golemite Makedonsci jas ne znam sto trebal likot da stori uste za Makedonija.:salut::salut::salut:
Тоа била негова должност! Македонците рамо до рамо се бореле со сите останати народи од Југославија против фашистичкиот окупатор. Плус, Тито знаел дека ако се признаат Македонците како посебен народ и им даде територија може само да добие, не би изгубил ништо (кога веќе се признале и другите народи). А според тебе, дали на Тито треба да му ставиме орден за неговите концентрациони логори на Голи Оток и за неговото безмилосно справување со СИТЕ политички неистомисленици? Класичен пример би го зел ЧЕНТО заложникот за слободна и НЕЗАВИСНА Македонија кој изгледа му бил трн во око на Тито, па затоа и го испратил на Голи Оток.

Со други зборови, Тито е премногу контроверзен лик, затоа не вреди да се стави во листата на најголемите Македонци. Плус, не е етнички Македонец, ниту пак бил запознаен со македонската сага и голгота.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Kako e mozno najgolemiot Makedonec da ste go zaboraile!!!Pa neli vi e sram more???!!!Kako samo ste mozele da go zaboravite likot koj ako ne go bese mozebi denes Makedonska drzava ke nemavme?!!!
Ne mozam da veruvam!!!

Mojot kandidat za najprestizniot Makedonec e nesomneno eden i edinstven:

1. Josip Broz Tito

:tapp:

filip i ace makedonski
kiril i metodija
goce delcev
i tose proeski ... se znae ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom