Настанокот на човекот

Како мислите дека настанал човекот?

  • Господ го создал(Адам иЕва)

    Гласови: 29 31,2%
  • од еволуцијата на Мајмуните(Човеколики мајмун)

    Гласови: 64 68,8%

  • Вкупно гласачи
    93
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не ми се прави муабет на оваа тематика ама ај ќе направам исклучок. Имам видено со свои очи, значи не ми кажувал никој да ти биде јасно, статуети од секакви материјали како во Египет да си ги нашол а најдени се овде. Да не правам муабет за други предмети, вредни куфери пари на црн пазар.
А пази за чудо нема ни главен раководител на локалитетот, ни музеј ни курци ни палци, ни публикации а богами ни фотографија.
Како можеш со твои “очи“ да заклучиш али е автентична копија или некој фалс? Или да процениш материјал, потекло и дата?
Вакво лично искуство и да е 100% вистина на жими, пак е ирелевантно.

Баш овие аргументи ги користам, ако навистина имало нешто, со милениуми веќе човечка цивилизација, па сите ќе знаеле, виделе, ќе станело мејн стрим, итн. Не да чекаме поединци еден двајца вамутаму да имаат визии. капиш?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Вакво лично искуство и да е 100% вистина на жими, пак е ирелевантно.
Лаже, нема ништо видено.
Ако имаше ќе знаеше дека тоа е нелегално.

Неможе оваа мумија да е ископана и туку така слободно да си седи и да се снимаат "документарки" за неа а да не е во некој интститут.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Лаже, нема ништо видено.
Ако имаше ќе знаеше дека тоа е нелегално.

Неможе оваа мумија да е ископана и туку така слободно да си седи и да се снимаат "документарки" за неа а да не е во некој интститут.
може и не лаже, има луѓе стварно си веруваат исто како што има луѓе што се малку нетокму па имаат визи слушаат гласови или убедени се дека се случило нешто што не се случило. такви се и многу почести од тоа што би се очекувало.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Со деца не се пие ракија, салатата ќе ти ја изедат.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
другите животни се развиле, тоа е човекот.
кој ти вели дека другите животни сеуште не се развиваат во се “посовршени“ верзии?
Евлоуцијата е нон стоп во акција. Те привлекува некоја згодна девојка а таа грдата не би ја ебнал? Тоа е еволуција.
Има примери за видови што еволуирале од пред 30 години до денес. Вирусите, зошто секоја година има нови вакцини за малку по различни вируси од минатата.
Абе никој не рече дека денес животните не се развиваат во посовршени туку дека до сега не се развиле како мајмунот во човек, а имале исто толку време за еволуирање како мајмунот.[DOUBLEPOST=1505412940][/DOUBLEPOST]
прашањето е секако само од поглед на човекот.
некој друг воведе “вонземјани“ во муабетот, со тоа не одговара на прашањето, само го префрла.
Го префрла прашањето затоа што во оваа теорија со вонземјаните не се работи за природна еволуција каква што ја поставил Дарвин туку за вештачка еволуција
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Абе никој не рече дека денес животните не се развиваат во посовршени туку дека до сега не се развиле како мајмунот во човек, а имале исто толку време за еволуирање како мајмунот.[DOUBLEPOST=1505412940][/DOUBLEPOST]
Го префрла прашањето затоа што во оваа теорија со вонземјаните не се работи за природна еволуција каква што ја поставил Дарвин туку за вештачка еволуција
Celiot ziv svet e vo postojan razvoj.Kaj nekoj odi pobrzo,a kaj drug pobavno. ;) E,sega ne moze sekoja forma na zivot da se razvie vo covecka forma. :D A,i planetava bi bila dosadna ili pak ushte pozagrozena samo so lugje. :pos::pos::pos::pos::pos:Shto i kako bilo napraveno,ne ni e poznato.I mozebi nie nema da doznaeme,tuku dalecnite,idnite generacii.A,nema nikakva korist od prefrluvanje na prashanjeto de na edna,de na druga strana.Treba da se posveti povekje vnimanie na zacuvuvanje na segashnosta za da se dojde do idninata. :) :cool:
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Абе никој не рече дека денес животните не се развиваат во посовршени туку дека до сега не се развиле како мајмунот во човек, а имале исто толку време за еволуирање како мајмунот.
Прво цела линија на живи организми од амеба-растенија-животни-рбетници-риби-цицачи-мајмуни-еволуирале во денешен човек. не само мајмуните.
Второ, ме прашуваш зошто секоја линија на еволуција нема ист резултат во човек. Тоа е наивно прашање. Човекот еволуира за многу специфична средина, со многу специфчни ресурси. Во сите други средини (во океаните на пример) еволуцијата ги прави организмите посовршени за таа средина, значи секако различни од нас.


Го префрла прашањето затоа што во оваа теорија со вонземјаните не се работи за природна еволуција каква што ја поставил Дарвин туку за вештачка еволуција
Што правиме со реалната еволуција, механизми што ги гледаме пред нас, што постојат на земјава и го обликуваат живиот свет? тоа е факт како што е и непобитен факт дека тие механизми на еволуцијата работат со милениуми. како се објаснува тоа со “вештачка еволуција“?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Што правиме со реалната еволуција, механизми што ги гледаме пред нас, што постојат на земјава и го обликуваат живиот свет? тоа е факт како што е и непобитен факт дека тие механизми на еволуцијата работат со милениуми. како се објаснува тоа со “вештачка еволуција“?
Ne rekov deka ja negiram prirodnata evolucija. NOrmalno deka postoi prirodna evolucija kako i da e i den denes. Samo velam deka so eksperimenti e mozno da se sozdade so kombiniranje na dnk i drugi novi vidovi toa e taa veshtacka evolucija za koja zboruvam.
isto kako shto imashe kazano redfogv prethodno deka mozebi Bog ja pottiknal evolucijata toa e nejzina teorija vo koja e vkluceno i nesto natprirodno. Jas nejzinata teorija ja sveduvam na nesto poprirodno. Namesto Bog upotrebuvam vonzemjani[DOUBLEPOST=1505482363][/DOUBLEPOST]
Прво цела линија на живи организми од амеба-растенија-животни-рбетници-риби-цицачи-мајмуни-еволуирале во денешен човек. не само мајмуните.
Второ, ме прашуваш зошто секоја линија на еволуција нема ист резултат во човек. Тоа е наивно прашање. Човекот еволуира за многу специфична средина, со многу специфчни ресурси. Во сите други средини (во океаните на пример) еволуцијата ги прави организмите посовршени за таа средина, значи секако различни од нас.
ne ist rezultat vo covek tuku zboruvam za sustestva inteligentni kako covekot. Ne mora da izgleda kako covekot fizicki. Normalno deka fizicki bi bile posoovrsheni za taa sredina. No toa shto e vo vodna sredina ne bi bilo precka za da mu se razvie mozokot kako na covek.
 
Последно уредено од модератор:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
nikomu nishto. Na kraj kraeva samo teorija e, si go kazhuvam mislenjeto. Ne velam deka bash taka bilo. I normalno ne go nametnuvam na nikogo moeto mislenje.
Pa,da,sekoj si go kazuva svoeto mislenje i ima pravo na toa.Treba da vodime normalni diskusii,bez mnogu prepiranje,inaku moderatorite kje stavat kluc na temava.A,koj znae,kakvi bi bile edni kon drugi dokolku lice v lice komentirame na vakva tema...... :rolleyes: :mad: :boksix: ,ili pak.....:angel: :kafence: :pos::pos::pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom