Настанокот на човекот

Како мислите дека настанал човекот?

  • Господ го создал(Адам иЕва)

    Гласови: 29 31,2%
  • од еволуцијата на Мајмуните(Човеколики мајмун)

    Гласови: 64 68,8%

  • Вкупно гласачи
    93

Dimitar :)

SA-MP lover
Член од
29 јануари 2015
Мислења
160
Поени од реакции
33
Што мислите вие како настанал човекот?. Дајте ги вашите мислења во коментар, и зошто мислите така.
Јас искрено мислам дека човекот настанал со еволуцијата на мајмуните
:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Што мислите вие како настанал човекот?. Дајте ги вашите мислења во коментар, и зошто мислите така.
Јас искрено мислам дека човекот настанал со еволуцијата на мајмуните
:)
Да одеше редовно на часови ќе знаеше дека теоријата на еволуцијата не тврди дека луѓето настанаа од мајмуните.
Теоријата на еволуција и доказите укажуваат на тоа дека луѓето и мајмуните се сродини и имаат заеднички предок, примати. Значи не потомци на мајмуни туку сродни.
 
D

Daedalus

Гостин
Да одеше редовно на часови ќе знаеше дека теоријата на еволуцијата не тврди дека луѓето настанаа од мајмуните.
Теоријата на еволуција и доказите укажуваат на тоа дека луѓето и мајмуните се сродини и имаат заеднички предок, примати. Значи не потомци на мајмуни туку сродни.
Tи учен човеку, како би превел „ape“ на македонски?
Како уште ги нарекуваме хоминидите?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Tи учен човеку, како би превел „ape“ на македонски?
Како уште ги нарекуваме хоминидите?
Ученичке мала,
аре ти е мајмун, хоминиди се цела група на цицачи во кои спаѓаат и мајмуни и човекот, но тие не настанаа едни од други, најпрво се оформија ПРИМАТИ од кои после се одвојуваа како посебни развојни гранки големи мамуни, мали мајмуни, човекот.....
за полесно да сфатиш, приматите се тато и мама, човеколикиот мајмун и човекот се нивни деца, браќа.
Не потекнуваш од брат ти туку о родителите
 

Dimitar :)

SA-MP lover
Член од
29 јануари 2015
Мислења
160
Поени од реакции
33
Да одеше редовно на часови ќе знаеше дека теоријата на еволуцијата не тврди дека луѓето настанаа од мајмуните.
Теоријата на еволуција и доказите укажуваат на тоа дека луѓето и мајмуните се сродини и имаат заеднички предок, примати. Значи не потомци на мајмуни туку сродни.
Јас редовно одев на часови.. знам за сротстворо. Ама тие предци на човекот мора да се настанати од некого:lut:
 
D

Daedalus

Гостин
Ученичке мала,
аре ти е мајмун, хоминиди се цела група на цицачи во кои спаѓаат и мајмуни и човекот, но тие не настанаа едни од други, најпрво се оформија ПРИМАТИ од кои после се одвојуваа како посебни развојни гранки големи мамуни, мали мајмуни, човекот.....
за полесно да сфатиш, приматите се тато и мама, човеколикиот мајмун и човекот се нивни деца, браќа.
Не потекнуваш од брат ти туку о родителите
Не си ја научил лекцијата ко што треба.
„Големи мајмуни, мали мајмуни, човекот...“ ехеее, си ги испомешал штипките ти.
Човекот е голем мајмун.
Треба да ти се објаснат прости работи.
Сите спаѓаме под редот примати, ти си примат, ја сум примат, шимпанзата се примати итн...
После редовите (примати) учителе, идат семејствата.
Човеколики мајмуни/хоминиди се семејство изведено од редот на примати и таксономски у тоа семејство, спаѓаме ние (great apes ти е на англиски), горилите, шимпанзата, бонобо мајмуните и нашите изумрени предци, учителе.
Погледнете учителе, десно ја имате таксономијата.
Тука исто гледам објаснато е учителе.
Учителе, повеќе акал, помалце ракија. :(
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не си ја научил лекцијата ко што треба.
„Големи мајмуни, мали мајмуни, човекот...“ ехеее, си ги испомешал штипките ти.
Човекот е голем мајмун.
Треба да ти се објаснат прости работи.
Сите спаѓаме под редот примати, ти си примат, ја сум примат, шимпанзата се примати итн...
После редовите (примати) учителе, идат семејствата.
Човеколики мајмуни/хоминиди се семејство изведено од редот на примати и таксономски у тоа семејство, спаѓаме ние (great apes ти е на англиски), горилите, шимпанзата, бонобо мајмуните и нашите изумрени предци, учителе.
Погледнете учителе, десно ја имате таксономијата.
Тука исто гледам објаснато е учителе.
Учителе, повеќе акал, помалце ракија. :(
Ко што реков човекот И мајмуните потекнуваат од приматите, не потекнува, не настана човекот од мајмун
Таквото тврдење најчесто се наоѓе во верски брошури кои го напаѓаат дарвинизмот[DOUBLEPOST=1441664043][/DOUBLEPOST]
Јас редовно одев на часови.. знам за сротстворо. Ама тие предци на човекот мора да се настанати од некого:lut:
од мајмуни не
 
D

Daedalus

Гостин
Ко што реков човекот И мајмуните потекнуваат од приматите, не потекнува, не настана човекот од мајмун
Таквото тврдење најчесто се наоѓе во верски брошури кои го напаѓаат дарвинизмот[DOUBLEPOST=1441664043][/DOUBLEPOST]
од мајмуни не
Ама ти очигледно или не читаш и не си отворил ништо од линковите што сум ти ги пуштил или не сфаќаш. Ко со МИКИ1 да зборам се осеќам у моментов.
Човекот потекнува од примати кои се во фамилијата на „човеколики мајмуни“ или попрецизно хоминиди, човекот Е МАЈМУН.
Ние у Македонија не правиме семантичка дистинкција помеѓу „ape“ и „monkey“ што пробуем да ти го укажам уште од првиот пост. „Monkey“ на македонски се рачуна за семејство на сувоносни мајмуни.
Религиозните фанатици кажуваат дека потекнуваме од „monkey“ што го користат дерогаторно, а не е точно.
Ама ние сме МАЈМУНИ и спаѓаме во фамилијата „Човеколики мајмуни“ исто како што нашите предци спаѓаат.
Така да прашањето си е сосема коректно. Не го тупи со глупо инаетење, не боли да кажеш „истресов зелени, не сум бил у право“, во ред е, никој не коле тука за праење грешки.
Ако инатот го ставаш пред логиката и све што фино ти објаснив погоре со линкови што треба да ги кликнеш (не е тешко, стисни со показалецот кога ќе поминеш над линкот) ондак од сеа па даље ќе те зиам за МИКИ1 и решен проблем. Не е ова нешто што е подложно на дебата и спротивни ставови, се знае што е што, убаво ти е објаснaто све таму.
 
Последно уредено од модератор:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали ја разбираш сликата што ми ја прати? Иам осет дека ја читаш скроз погрешно.
Ајде чичо Лет3, објасни ми, што сака да каже таксономскава класификација?
Oва ти е сродствено дрво пошто скроз наопаку ги ставаш приматите дека му припаѓаат на група човеколики мајмуни, што е скроз погрешно и свртено наопаку, човекот, мајмуните човеколики мајмуни му припаѓаат на групата примати, значи си испомешала тие две групи и поими кој на кого му припаѓа,
А од кој мајмун настана човекот (ако не е тајна)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom