Настанокот на човекот

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од Dimitar :), 7 септември 2015.

?

Како мислите дека настанал човекот?

 1. Господ го создал(Адам иЕва)

  26 гласови
  31,3%
 2. од еволуцијата на Мајмуните(Човеколики мајмун)

  57 гласови
  68,7%
 1. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.123
  Допаѓања:
  7.273
  Fair enough.

  Но имаме такви случаи и со раст од 5 до 8 метри па и повеќе. И тие ли се вид на примати?
   
 2. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  846
  Допаѓања:
  315
  Misticnoto sekogash ne kopka. ;)
   
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.091
  Допаѓања:
  26.263
  неверојатно остроумна забелешка
   
 4. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.321
  Допаѓања:
  6.117
  Науката вели дека човекот настанал од репродукативен секс. Религијата вели дека Бог го создал човекот ама тогаш немале онакво и адекативно било бидејќи немало потреба реално кажано има и други претпоставки ама тоа мене ми е пореалистично бидејќи не знам некако не знам, чудно ми е.
   
 5. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.305
  Допаѓања:
  4.066
  Ги разбирам тие кои веруваат во креационизмот бидејќи тоа е дел од нивната религија но ова со Анунаките и планетата Нибиру е најголем феил.
   
 6. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  Има неколку проблемо ова мислење.
  Прво, не го одговара прашањето само го одлада.

  “човекот на земјата бил создаден генетски од други човеколики вонземјани“
  како тогаш тие човеколики вонземјани настанале? Еволуција или дедо Боже?
  не одгоара на основното прашање туку само го префрла.

  второ, ова не го објаснува непрекинатиот ланец на еволуција што го гледаме од човекот се до првите живи организми. објаснува човек, но што правиме со сите други организми, и ланецот на постепени минимални промени од еден до друг вид?
   
 7. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.090
  Допаѓања:
  3.005
 8. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  ОК е тоа шо настанале другите организми. Да точно само го префрла прашањето. Но поентата на теоријата е.
  Човекот е единствен шо станал интелигентен. Шо е со другите животни. Зошто и тие не се развиле во некое посовршено битие како мајмунот во човек. Имале исто време колку и мајмунот. Идејата е дека можеби еволуцијата на приматот е поттикната од некого па затоа човекот е единствен шо еволуирал во интелигентен. Но и не мора да значи.
  А дали алиените биле исто еволуирани или Дедо Боже ги создал. Тоа не може да го знаеме а и не ни е битно, во моментов битен е човекот.

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 9. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  706
  другите животни се развиле, тоа е човекот.
  кој ти вели дека другите животни сеуште не се развиваат во се “посовршени“ верзии?
  Евлоуцијата е нон стоп во акција. Те привлекува некоја згодна девојка а таа грдата не би ја ебнал? Тоа е еволуција.
  Има примери за видови што еволуирале од пред 30 години до денес. Вирусите, зошто секоја година има нови вакцини за малку по различни вируси од минатата година?


  прашањето е секако само од поглед на човекот.
  некој друг воведе “вонземјани“ во муабетот, со тоа не одговара на прашањето, само го префрла.
   
  Последно уредено: 14 септември 2017
 10. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.305
  Допаѓања:
  4.066
  Добро, ајде пак одпочеток;

  Кога е пронајдена, на кој локалитет, кој е главен раководител на локалитетот, кој институт (музеј), зошто нема in - situ фотографија, каде се чува, зошто нема никакви публикации (научни) околу овој наод ?
   
  На Nekojx му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 121314

  121314

  Член од:
  3 септември 2010
  Мислења:
  2.823
  Допаѓања:
  2.126
 12. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.305
  Допаѓања:
  4.066
 13. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.090
  Допаѓања:
  3.005
  Не ми се прави муабет на оваа тематика ама ај ќе направам исклучок. Имам видено со свои очи, значи не ми кажувал никој да ти биде јасно, статуети од секакви материјали како во Египет да си ги нашол а најдени се овде. Да не правам муабет за други предмети, вредни куфери пари на црн пазар.
  А пази за чудо нема ни главен раководител на локалитетот, ни музеј ни курци ни палци, ни публикации а богами ни фотографија.
   
 14. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.305
  Допаѓања:
  4.066
  Не се прај на Тодорчета, има ли некое инфо (го гледав цел "документарец") околу прашањата или не ?
  Ако не зошто ? (одговорот е очигледен)
   
 15. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.090
  Допаѓања:
  3.005
  И?
  --- Споено дупло мислење, 14 септември 2017 ---
  Aбе тешка офца си....што се замарам со тебе незнам
   
  Последно уредено: 14 септември 2017

Сподели преку: