Насилство и повредени на протестот во Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Еј, не сте нормални, жими се... Јас лично мислам дека верски објект од водечката (по бројност) религија во општеството на среде плоштад не треба да пречи никому, но... Ако има и спротивно мислење нормално дека би требало да се даде простор и време за дискусија.
Но многу повеќе се чудам на некои од тие што употребуваат изрази како “погребување на демократијата“, „авторитаризам“, „едноумие“...... Па добро, имало ли некогаш вистинска демократија на ова парче земја, имало ли плурализам и слободоумие??? НЕ. НИКОГАШ. Знаеле ли организаторите во овој чувствителен период кога се зфатиле со протестов за промена на општественото мислење каков предизвик и задача си поставиле пред себе??? Очигледно не. Не ми е целта само да критикувам, но дури и да се прифати дека тие излегле со најчиста намера во одбрана на естетскиот концепт за изгледот на градот би требало да знаат дека дури и да успеат ќе го сносат врз себе товарот на исполитизираност на тоа општествено мислење чија поддршка ја бараат. Откако ќе успеат, тие ќе треба да се изборат не само против "контрапротестантите" туку и против политикантските профитери во своите редови чии лица јасно можеме да ги видиме меѓу нив.
Промашена организација, за жал. Вината сепак паѓа врз сите нас.
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
se cudam kade plovi ovoj golem brod na Grujo:nesvest: i se prasuvam od koj partiski restoran izleze ovoj specijalitet,ke se prasuvam uste nesto so si mislat tia sega si glasale za vmro i za grujo so li pravat sega koga jadat kotek od svojot tatko na nacijata :( zalosnoooo sega e vreme da padne ali pred vreme nekoj go nokautira gvujo vo svoj stil nema k`iza vo makedonija a narodot go jade stapot,epa makedonce freedom :drk:
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
se prasuvam od koj partiski restoran izleze ovoj specijalitet,ke se prasuvam uste nesto so si mislat tia sega si glasale za vmro i za grujo so li pravat sega koga jadat kotek od svojot tatko na nacijata
Од двата. Сдс ги искористи студентиве, Вмро во име на вера ги истепа. Се на се лоша слика.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Удар назад: ДА ЖИВЕАТ СОРОСОИДНИТЕ


Унутра во топик:

Кој е проблемот со Соросоидните? Која е конекцијата нивна со денешните протести, упс вчерашните 4 саат саба саба сме биле.

Сакате да кажете дека еден од огранизаторите на мирните протести за неменување на името на Р.Македонија, е соросоиден и е момче на камуфлажа, кртот на ланските протести?

Кој се какви лајнари не испопишаа на темава, не испојадоа гомненици, не земајќи во предвид дека иаме имформатор од прва рака, т.е. еден од оние што протестираа.

Дури некој сноб, мал, навлезен и неизлезен од филм 2001, носејќи ник на животно, почна да маневрира, да нагаѓа, дека еве баш оние што протестирале биле оние носеле знамиња на грчка патријашија... Па па па, простаче малечко. Оние се дивјаците пиле, дивјаците, на кои наликуваш ти, и еден добар, крупен број на овие форумџии тука, кој не знаат што читаат, слушаат, па на крај јадат..

Срамота!

Да живеат соросоидите, оти тие ќе ви дојдат до АК вас, сељаците!

Да живее АТЕИЗМОТ, да живее СЕКУЛАРИЗАЦИЈАТА!
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
so se glupiras be sitkac,pa ti ne ja sakas svojata nacija i kako jas da ja zasakam ne lupaj gluposti,se znae deka si bil pod TURSKO ropvstvo i pak ke bides da znaes ako ne ja cuvas ti tatkovinata ima koj cuva i koj drzi red i mir pa malo razdrmi se malu:drk:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Сакате да кажете дека еден од огранизаторите на мирните протести за неменување на името на Р.Македонија, е соросоиден и е момче на камуфлажа, кртот на ланските протести?
Кој се какви лајнари не испопишаа на темава, не испојадоа гомненици, не земајќи во предвид дека иаме имформатор од прва рака, т.е. еден од оние што протестираа.

Да живее АТЕИЗМОТ, да живее СЕКУЛАРИЗАЦИЈАТА!
Хахаха, Рамадане :pos2::pos2::pos2:
Еден од организаторите не значи секој од "протестантите". Знаеш, твоите болдирани делови од постот не се ништо попријатни од оние на другите.
Да живее Тој што не трпи вакви какви што сме, оти за никаде не сме. Знам ова те радува, ама ај, нека ти е..
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Удар назад: ДА ЖИВЕАТ СОРОСОИДНИТЕ


Унутра во топик:

Кој е проблемот со Соросоидните? Која е конекцијата нивна со денешните протести, упс вчерашните 4 саат саба саба сме биле.

Сакате да кажете дека еден од огранизаторите на мирните протести за неменување на името на Р.Македонија, е соросоиден и е момче на камуфлажа, кртот на ланските протести?

Кој се какви лајнари не испопишаа на темава, не испојадоа гомненици, не земајќи во предвид дека иаме имформатор од прва рака, т.е. еден од оние што протестираа.

Дури некој сноб, мал, навлезен и неизлезен од филм 2001, носејќи ник на животно, почна да маневрира, да нагаѓа, дека еве баш оние што протестирале биле оние носеле знамиња на грчка патријашија... Па па па, простаче малечко. Оние се дивјаците пиле, дивјаците, на кои наликуваш ти, и еден добар, крупен број на овие форумџии тука, кој не знаат што читаат, слушаат, па на крај јадат..

Срамота!

Да живеат соросоидите, оти тие ќе ви дојдат до АК вас, сељаците!

Да живее АТЕИЗМОТ, да живее СЕКУЛАРИЗАЦИЈАТА!
Ova da im go kazes doma ne mene, ovoj protest e cista manipulacija na Milcin i kompanija, taka da ako nekoj bil glup pa nasednal i dobil po zabi toa ne e moj problem, Milcin e sinonim na gubre i ako nesakas po zabi sedi
ponastrana od nego.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ич не ме радува. Делам држава со тебе. Тоа е лошо.

Моите деца, потомци, ќе делат држава со тебе. Не чини. Не чини да се дели држава и со такви како тебе! Генерализирам, не ме кур боли кој е, од каде е.

Ме чуди само како не ги "окриви" Албанците за ова денешното, упс секако, сега има и втори дежурни виновници... СОРОСОИДИТЕ...
Малку да стивнат шиуптарските мајки, кој се карани и пцуени од паликуровци и сељаци...

Ova da im go kazes doma ne mene, ovoj protest e cista manipulacija na Milcin i kompanija, taka da ako nekoj bil glup pa nasednal i dobil po zabi toa ne e moj problem, Milcin e sinonim na gubre i ako nesakas po zabi sedi
ponastrana od nego.
Абе да живее МИЛЧИН, да живее СЕРПИКО и сите оние кој биле, се и ќе бидат против градење на ЦРКВА на плоштад со мои пари!
И за ова Албанците се криви! Мичин по мајка е албанец, а изгледа и Серпико држи некоја жичка таква.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
СРАМОТА !!! На што личи бе ова, у Тунгузија да не сме а?
Без разлика на учесниците, кој и да бил, скопскиот плоштад не го заслужува тоа.Немам ништо против црква ама нека биде на друго место и ако сака Св.Грујо нека ја крсти. Цел плоштад ќе се затвори, на ништо нема да личи, без разлика каков објект ќе се гради на таа локација. Таму еден,подоле друг...
СРАМОТА за вандализмот !!!
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
против градење на ЦРКВА на плоштад со мои пари!
.
Во Тетово се изгради или рекоонструираше Џамија, ако добро се сеќавам со државни пари. И не протестираше ниеден Албанец против тоа, чудно нели?

Факт е дека тандемот сорос-сдс има 90 посто невладини организации, ги држи скоро сите факултетски професори и судии.

Жалосно е што денеска наседнаа на провокацииве морониве од Вмро и платенициве ќарија политички поени а студентиве си изедоа ќотек.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Срамота!!! Трагично. Што е уште потрагично е тоа дека ќе нема пријави за организаторите на групата која нападнала затоа што "спонатано" се собрале.
Ова е типичко политичко насилство.
Кај те нападнале и натепале па уште и крив ќе бидеш за тоа.
И после некој сака да пропагира демократија.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Ич не ме радува. Делам држава со тебе. Тоа е лошо.

Моите деца, потомци, ќе делат држава со тебе. Не чини. Не чини да се дели држава и со такви како тебе! Генерализирам, не ме кур боли кој е, од каде е.

Ме чуди само како не ги "окриви" Албанците за ова денешното, упс секако, сега има и втори дежурни виновници... СОРОСОИДИТЕ...
Малку да стивнат шиуптарските мајки, кој се карани и пцуени од паликуровци и сељаци...

Абе да живее МИЛЧИН, да живее СЕРПИКО и сите оние кој биле, се и ќе бидат против градење на ЦРКВА на плоштад со мои пари!
И за ова Албанците се криви!
Ne osekam potreba da karam albanski majki kade nema potreba, mozam da vlezam vo diskusija os albanci samo ako e vo prasanje Makedonija a ne kako tie sto gi branis koj se zavakaat so albancite i koga ke stane zbor za Kosovo ili srbija nesto sto ne me boli kurov sto stanuva tamu.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ич не ме радува. Делам држава со тебе. Тоа е лошо.
Моите деца, потомци, ќе делат држава со тебе. Не чини. Не чини да се дели држава и со такви како тебе! Генерализирам, не ме кур боли кој е, од каде е.

Ме чуди само како не ги "окриви" Албанците за ова денешното, упс секако, сега има и втори дежурни виновници... СОРОСОИДИТЕ...
Малку да стивнат шиуптарските мајки, кој се карани и пцуени од паликуровци и сељаци...

Абе да живее МИЛЧИН, да живее СЕРПИКО и сите оние кој биле, се и ќе бидат против градење на ЦРКВА на плоштад со мои пари!
И за ова Албанците се криви!
Ма, ме заболе бе, за сељаци, Албанци, соросоиди и слична стока која може да се сретне на секој чекор. Ако не сакаш твоите деца со моите деца да делат, ајт оди од кај што си дошол (сигурно тебе ти се попресни сеќавањата за родните краишта од мене). Немој да се појавуваш таму кај што те нема, ниту пак некој те повикал да одговараш за бељја што не си ја направил.

Протестот бил, се случило тоа што се случило и што не е за спомнување, ама тоа е.. Нам државата од почеток ни е накриво насадена :toe: за да се исправат работите ќе треба многу жртви.

Р.Ѕ.: Не пери раце со Серпико за навредите спрема македонскиот народ.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Да ти кажам право имам против црква, имам против џамија, имам против синагога!
Со мои пари, сакам некој да изгради филхармонија во Битола. Се гради во Скопје, пред 2 круг избори, да се придобие онаа класа на луѓе, високо темпирани и продуховени момци, кој за разлика од масава, не верувам дека тоа ќе влијае баиги на нив, и дека ќе дрзнат да гласаат за недоветен сељак од Берово. Друго имаме друг проблем тука. Што е? Се гради на територија што не е откупена и што сопственикот не сака да го продаде.
Имаме силен проблем, што тоа ќе остане неизградено, парите ќе летнат, темелите се турија пред избори и тоа ќе се заборави.

Сакам културни евенименти, ги нема оти нема каде. Нека изгради сељачанава нешто, некоја барака, куќа, колиба, да може ние, силните да уживбаме во некакви светски културно-уметнички експресии, на врвни луѓе. Доста со Џамии, Цркви и Скендербеговци и Александровци, преку ташаците ми станаа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom