Насилства во Македонија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.139
Абе целиот увоз во држава го држа, тие се главни увозници на прехрана, алти, пластика, градежни материјали, облека... сакаш неќиш парите одат кај нив
Знам ја добро на што се, а на што не се они увозници.
За ова имам отворено тема во економија, можеш да ја најдеш.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Ја исчитав цела тема од почеток до крај. Во првите саат време кога не се знаеа детаљи мислев дека не е ок да одма покажуваме прст кон албанците дека се тие виновни а немаше никакви детаљи за сторителите, ма да длабоко во себе знаев кој е способен за такво нешто. Од секогаш сум била против да се вжештуваат меѓуетнички тензии. Кога излезе на виделина причата кој е убиецот и поводот и мене ми зовре крвта.
Никогаш повеќе не сме биле гости во својата држава. Ни ја водат државата, од нив зависи кој ќе биде претседател, кој ќе биде министер, ни ги убиваат децата, ни ги тепаат и ни се смеат у фаца. И со право. Дека ние им дозволивме. Ама ние сме доволно глупи па ќе правиме протести со палење контењери и бркање на новинарски екипи и така ќе ја оправаме државата и ќе го стопираме криминалот?!
Па ако сме толку јаки колку што сме на татстатура, дај да им отидеме у Сарај да им направиме простест, да им запалиме дуќани и куќи, на она гнасотијата да му ја силуваме сестрата и расплачеме мајката...Верувам дека сме над тоа ниво, зашто сме цивилизирани, ама и пички во душа што не знаат како да се справат со гневот освен со куцкање по форуми и социјални мрежи. Ќе превртиме две три коли, ќе запалиме некој дуќан на некоја ситна душа што може никому не згрешила и ќе се лупаме во гради дека сме дел од револуција. И за ден два три се ќе се заборави и ќе се вратиме во нашите глувчешки дупки за да посматраме како племиња ни ја распарчуваат државата и полека не чистат.

Почивај во мир Ангел. Сочувство до неговата фамилија.
 
Последно уредено:
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Утре во 17 часот протест во центар под Мотото Чиста Македонија .
Со овие фашистички пароли само можеш полошо да ни направиш на нас самите.
Им даваш материјал за да фино лепо го презентираат таму кај што го презентираат......
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Со овие фашистички пароли само можеш полошо да ни направиш на нас самите.
Им даваш материјал за да фино лепо го презентираат таму кај што го презентираат......
И што? Европа ќе иде против мнозинското население? Америка можеби? Верувај, Русија и новиов пакт само ги чекаат да пикнат негде нос пак.

Алтернативата е што? Да трпиме? Да вееме знаменца на мирот?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Ја исчитав цела тема од почеток до крај. Во првите саат време кога не се знаеа детаљи мислев дека не е ок да одма покажуваме прст кон албанците дека се тие виновни а немаше никакви детаљи за сторителите, ма да длабоко во себе знаев кој е способен за такво нешто. Од секогаш сум била простив да се вжештуваат меѓуетнички тензии. Кога излезе на виделина причата кој е убиецот и поводот и мене ми зовре крвта. Никогаш повеќе не сме биле гости во својата држава. Ни ја водат државата, од нив зависи кој ќе биде претседател, кој ќе биде министер, ни ги убиваат децата, ни ги тепаат и ни се смеат у фаца. И со право. Дека ние им дозволивме. Ама ние сме доволно глупи па ќе правиме протести со палење контењери и бркање на новинарски екипи и така ќе ја оправаме државата и ќе го стопираме криминалот?!
Па ако сме толку јаки колку што сме на татстатура, дај да им отидеме у Сарај да им направиме простест, да им запалиме дуќани и куќи, на она гнасотијата да му ја силуваме сестрата и расплачеме мајката...Верувам дека сме над тоа ниво, зашто сме цивилизирани, ама и пички во душа што не знаат како да се справат со гневот освен со куцкање по форуми и социјални мрежи. Ќе превртиме две три коли, ќе запалиме некој дуќан на некоја ситна душа што може никому не згрешила и ќе се лупаме во гради дека сме дел од револуција. И за ден два три се ќе се заборави и ќе се вратиме во нашите глувчешки дупки за да посматраме како племиња ни ја распарчуваат државата и полека не чистат.

Почивај во мир Ангел. Сочувство до неговата фамилија.
Што предлагаш? Секоја промена зависи и почнува токму од народот, така да и тоа е почеток. Како што спомнаа погоре. што и да правиме во државава пак губиме, ние сме народ научен да го прима од грујо и компанија и тие што беа пред него, а богами и тие што следат.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
2013ta 4 deca ... ovaa godina uste eden mlad zivot ... a godinata ne e zavrsena. Ne znam sto da kazam ....
Terorist minister ... premierot si gi deli tenderite so albancite .. makedoncite begaat od makedoniaj so bugarski pasosi, mijalkov privatizira sve na horizontot makedonski... gi stitat i prikrivat albanskite zverstva ... i kakva e toa nasta makedonija ??
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Да го чуеме твоето хумано решение за проблемиве, паметњаковичу. Да не вклучува тртење гз во иднина?
Шкорпиону ај оди прошетај малце до Ѓорче може уште има протести :unsure:
 
Член од
19 мај 2010
Мислења
2.124
Поени од реакции
324
Jas kako albanec go kaznuvam ovoj nastan I baram na policajcite I na kompetentite organi da prezemat merki da go cistat slucajot.

A toa sto go pravite vie deneska toa ne ve nosi nigde, nemojte da zaboraete kolku Makedonci ima Tetovo Gostivar Struga I Kicevo I kolku bi mu otshtetil ovie slucai na sekojdneven zivot za vasite braka vo ovie gradovi

Deteto ne mozete da go vratite I ima samo eden ubijec..
Taka da ima koi ke zemat merki za ovoj slucaj...
Smirete emoci strasti ne se praete jaki.na internet
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Jas kako albanec go kaznuvam ovoj nastan I baram na policajcite I na kompetentite organi da prezemat merki da go cistat slucajot.

A toa sto go pravite vie deneska toa ne ve nosi nigde, nemojte da zaboraete kolku Makedonci ima Tetovo Gostivar Struga I Kicevo I kolku bi mu otshtetil ovie slucai na sekojdneven zivot za vasite braka vo ovie gradovi

Deteto ne mozete da go vratite I ima samo eden ubijec..
Taka da ima koi ke zemat merki za ovoj slucaj...
Smirete emoci strasti ne se praete jaki.na internet
Поради тоа што сме јаки на интернет државата ни е до ова дереџе :) и 13 години така.. Да беше Албанец настраданиот денес, утре градов хаос ќе беше :)
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Што предлагаш? Секоја промена зависи и почнува токму од народот, така да и тоа е почеток. Како што спомнаа погоре. што и да правиме во државава пак губиме, ние сме народ научен да го прима од грујо и компанија и тие што беа пред него, а богами и тие што следат.
Немам што да предложам затоа што не гледам излез од ситуацијата, ние си ја запечативме судбината кога го потпишавме рамковниот наместо да ги сотреме сите изроди кои се симнаа од планините и не нападнаа. Или да се кренеме на војна пак, овој пат ние да си ги бараме нашите права и правдини почнувајќи од Хашките случаи па продолжувајќи со требење на терористите од собрание.
 

@ MONKEY @

ultras
Член од
12 декември 2007
Мислења
280
Поени од реакции
153
И што? Европа ќе иде против мнозинското население? Америка можеби? Верувај, Русија и новиов пакт само ги чекаат да пикнат негде нос пак.

Алтернативата е што? Да трпиме? Да вееме знаменца на мирот?
Тука е проблемот, треба добро да се размисли како да се дејствува да се избориме за правда, со протести не е возможно, имавме примери во минатото на неуспешни пртести, ако има 1 000 луѓе на протестот 10 000 специјалци че има, кривични и прекршочни пријави врз организаторите и најгласните на протестот плус парични казни за рушење на јавен ред и мир, шип та рска ни е полицијава, мора даобро да се размисли да се изнајди правиот начин и да се истера правдата до крај
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Прво треба ти од ВЛАСТА да ги симнеме, а после се друго да се прави.. Бидејќи заради тие дојдовме до ова, убистава, невработеност, перење мозок ... итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom