Насилства во Македонија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Прво од медиумите треба да се почне, они се војската на иднината, оние добиваат избори. Замисли сега е 1993, и нема ни интернет, нема ни секој човек камера и апарат нон стоп со себе. Две-три државни телевизии и перат мозок како и сега. Е тогаш ќе немаше спас. Сега има спас само треба да се почне од негде.

Кога медиумите ќе ја пренесат вистински начин веста, без разлика какви тензии би предизвикале. Кога утре би видел широко истражување какви пропусти има во државава при работење со деликвенти, какви дупки има во законодавниот систем, како тоа малцинствата се заштитуваат. Да видиме дали тогаш нема да се сменат работите.

Абе поплава да ги збере на сите, да не ги спомнувам сега. Сите кривично да одговараат, продадени курви.
Медиумот што ќе се осмели да критикува и да смени власт ќе биде изгасен за секунда.
Лабараторија за дроги, саксии со марихуана, на Тито дневникот и докази за атентатот на Киро ќе бидат пронајдени низ просториите на тој медиум.

Тука е проблемот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.511
Поени од реакции
79.662
Зборувам за економска изолација на Македонците во однос на планинците во цела Македонија да не се купуваат нивни производи и нивни услуги што не возможно појаснив во погорниот пост, а за кај теба на пазар доколку е изводливо изолирајте ги, и не само кај тебе секаде каде е возможно
за возможно, возможно е
дали се има свест за тоа, тоа е друга работа
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Потсетете ме утре Реалниов да го отстранам, добра ноќ
Зошто да ме отсраниш? Патриотизам е да се бориш по секоја цена, да се случуваше ова работа во Грција сега немаше ниту еден албанец да живее таму.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Зошто да ме отсраниш? Патриотизам е да се бориш по секоја цена, да се случуваше ова работа во Грција сега немаше ниту еден албанец да живее таму.
Ај не се правете многу јаки жити се, немало да остане ниту еден албанец тикви варени .
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Читам наназад разни постови, "војната носела лоши последици" - да, но некогаш е неизбежна опција за да се спречи поголемо зло на подолгорочен план, со кое идните генерации (впрочем, ваши синови/ќерки, внуци и правнуци) ќе треба да се соочуваат и да ги искусат/трпат. Ако седиме пасивни и ништо не преземеме, како и по обичај, после година две, кога ќе ни се подзаборави малце за случајов, ќе се случи некој нов. И тогаш пак ќе има тензии, револт, хаос, повик за линч, и пак луѓе ќе се јават дека граѓанска војна била лоша опција, многу ќе сме страдале, млади пак ќе гинеле итн. - А малкумина загинаа после 2001 до сега, нели? Од случај до случај, до случај, само се смируваме меѓу себе, и си ги оправдуваме стравовите дека ние ќе го кркаме после од институциите, и се' се прекинува, се смируваме, се до новиот настан.

До кога вака? Сериозно? Они продолжуваат зошто им се може. Им се може, затоа што од нивните добиваат тапшање по рамо, а од нашите плескање по дланка за стореното. Поради тоа, и немаат страв. Ако немаат страв, зошто бе и за еден плукнат точак да не му здрви нож некому? Утре за капа или патики што им се засвиѓале, ќе укокаат некого, вие само продолжете да си се смирувате и да изигравате хипици и душебрижници. Факт е дека не ни треба ни обука ни оружја, гневот бил доволен да се направат промени во многу случаи. Да, и во граѓански војни гинат луѓе, ама како што гледаме, и вака гинат наши луѓе. Ја би ако веќе гинеме, барем да не е пасивно ...

Нејќам да чекам кога брат ми или некој друг што ми е близок, да дознаам од ебан нет (дека од медиумиве или "блиски" сигурно нема да дознаам) дека некој гоблин ми го скинал за некоја банална причина. Или ајде, да не идеме одма во црни сценарија. Нејќам бе да бидам на игли кога сум надвор од дома. Зошто да се осеќам така, во своја држава? Да имам страв и да ме јаде параноја да не ми се случи нешто, да стравувам за моја безбедност. Ако како граѓани не преземеме нешто, џабе е. Институциите знаеме како работат (т.е. не работат). На гоблиниве треба да им се влее страв, бидејќи не го искусиле до сега. Со страв, нема да се осмелат ни на косо да те погледнат, не па да те малтретираат, да не збориме скинат некого од какви и да се причини.

Во таква ситуација ни е доведена државата, да не можеш да се ослониш на органите и институциите, ситуацијата не се поправа, станува само полоша, и ние обичните граѓани патиме ради тоа. Не Грујо, не Латас, не Бранко. Сте виделе некој, било кој, што е дел од политичкава фела, нивни роднина колку и да е далечен, да имал проблеми, било какви, со неандерталциве? Јас не (поправете ме ако грешам). Ако си седиме мадро пак, ние ќе сме си криви за следниот случај ваков што ќе се случи, не гоблиниве. Зошто сме научиле само да се жалиме и да кукаме, и секогаш некој друг ни е крив, од страна. Ние ја бираме скапанава власт, ние ја подржуваме и уште поскапанава опозиција, ние дозволуваме државни органи ко полиција и специјалци да се изживуваат врз нас за најмали глупости (па и кога нема никакви глупости, туку кога имале лош ден). Граѓански удар е тоа што е единственото решение на повеќе полиња кое јас го гледам, зошто инаку само ќе останеме заглавени во еден злобен магичен круг. За сите тие што се скептични, само бројка ни е потребна, само тоа. Тогаш не гремлиниве, и овие на власт ќе не сфатат малце посериозно. 1000 души ништо не прават. 100.000 ќе дигнат многу веѓи. Со дупло повеќе од тоа само подобри резултати можеме да очекуваме.
 
Последно уредено:

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Дур има вакви препукувања секад ќе се дешаваат немили настани како овој.
Место да се смири ситуацијата и повеќе да нема вакви работи некој уште толку ги разгорува страстите свака част!
Иначе катастрофа за семејството само 18 години :place:
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
... што е подобро отколку да завршиш на гробишта нели? Поентата ми е дека многу брзоплето изреагирал... Тука кога сме се тепале со цигани секогаш пазиш што имаат во рацете, а не пак да бркаш шипац што дома уште и нуклеарки не чуваат.
Како па некој ќе казнува и приведува некого заради носење на ладно оруже и притоа изнатепан со гумени стапчиња...Еве јас ќе кажам дека од дома не излегувам без нож,еве јавно го кажувам тоа и сите нека знаат...
 

@ MONKEY @

ultras
Член од
12 декември 2007
Мислења
280
Поени од реакции
153
за возможно, возможно е
дали се има свест за тоа, тоа е друга работа
Абе целиот увоз во држава го држа, тие се главни увозници на прехрана, алти, пластика, градежни материјали, облека... сакаш неќиш парите одат кај нив
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
Како па некој ќе казнува и приведува некого заради носење на ладно оруже и притоа изнатепан со гумени стапчиња...Еве јас ќе кажам дека од дома не излегувам без нож,еве јавно го кажувам тоа и сите нека знаат...
Епа ти излези, поентата е што детево не излегло... а требало
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Само „јавни личности“ повикуваат на мир и соживот секогаш во вакви ситуации. Дипломатски статуси, разбирање, сочуство, јавен повик до сите граѓани да се воздржат од немири.

Нека ги остават клучевите од кола и извесен период нека шетаат низ Скопје со двојка и други меѓуетнички автобуски релации па нека си го преиспитаат умот и ставот за вакви прашања.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дур има вакви препукувања секад ќе се дешаваат немили настани како овој.
Место да се смири ситуацијата и повеќе да нема вакви работи некој уште толку ги разгорува страстите свака част!
Иначе катастрофа за семејството само 18 години :place:
Да го чуеме твоето хумано решение за проблемиве, паметњаковичу. Да не вклучува тртење гз во иднина?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.983
Поени од реакции
8.108
Чистам наназад разни постови, "војната носела лоши последици" - да, но некогаш е неизбежна опција за да се спречи поголемо зло на подолгорочен план, со кое идните генерации (впрочем, ваши синови/ќерки, внуци и правнуци) ќе треба да се соочуваат и да ги искусат/трпат. Ако седиме пасивни и ништо не преземеме, како и по обичај, после година две, кога ќе ни се подзаборави малце за случајов, ќе се случи некој нов. И тогаш пак ќе има тензии, револт, хаос, повик за линч, и пак луѓе ќе се јават дека граѓанска војна била лоша опција, многу ќе сме страдале, млади пак ќе гинеле итн. - А малкумина загинаа после 2001 до сега, нели? Од случај до случај, до случај, само се смируваме меѓу себе, и си ги оправдуваме стравовите дека ние ќе го кркаме после од институциите, и се' се прекинува, се смируваме, се до новиот настан.

До кога вака? Сериозно? Они продолжуваат зошто им се може. Им се може, затоа што од нивните добиваат тапшање по рамо, а од нашите плескање по дланка за стореното. Поради тоа, и немаат страв. Ако немаат страв, зошто бе и за еден плукнат точак да не му здрви нож некому? Утре за капа или патики што им се засвиѓале, ќе укокаат некого, вие само продолжете да си се смирувате и да изигравате хипици и душебрижници. Факт е дека не ни треба ни обука ни оружја, гневот бил доволен да се направат промени во многу случаи. Да, и во граѓански војни гинат луѓе, ама како што гледаме, и вака гинат наши луѓе. Ја би ако веќе гинеме, барем да не е пасивно ...

Нејќам да чекам кога брат ми или некој друг што ми е близок, да дознаам од ебан нет (дека од медиумиве или "блиски" сигурно нема да дознаам) дека некој гоблин ми го скинал за некоја банална причина. Или ајде, да не идеме одма во црни сценарија. Нејќам бе да бидам на игли кога сум надвор од дома. Зошто да се осеќам така, во своја држава? Да имам страв и да ме јаде параноја да не ми се случи нешто, да стравувам за моја безбедност. Ако како граѓани не преземеме нешто, џабе е. Институциите знаеме како работат (т.е. не работат). На гоблиниве треба да им се влее страв, бидејќи не го искусиле до сега. Со страв, нема да се осмелат ни на косо да те погледнат, не па да те малтретираат, да не збориме скинат некого од какви и да се причини.

Во таква ситуација ни е доведена државата, да не можеш да се ослониш на органите и институциите, ситуацијата не се поправа, станува само полоша, и ние обичните граѓани патиме ради тоа. Не Грујо, не Латас, не Бранко. Сте виделе некој, било кој, што е дел од политичкава фела, нивни роднина колку и да е далечен, да имал проблеми, било какви, со неандерталциве? Јас не (поправете ме ако грешам). Ако си седиме мадро пак, ние ќе сме си криви за следниот случај ваков што ќе се случи, не гоблиниве. Зошто сме научиле само да се жалиме и да кукаме, и секогаш некој друг ни е крив, од страна. Ние ја бираме скапанава власт, ние ја подржуваме и уште поскапанава опозиција, ние дозволуваме државни поргани ко полиција и специјалци да се изживуваат врз нас за најмали глупости (па и кога нема никакви глупости, туку кога имале лош ден). Граѓански удар е тоа што е единетвено решение на повеќе полиња кое јас го гледам, зошто инаку само ќе останеме заглавени во еден злобен магичен круг. За сите тие што се скептични, само бројка ни е потребна, само тоа. Тогаш не гремлиниве, и овие на власт ќе не сфатат малце посериозно. 1000 души ништо не прават. 100.000 ќе дигнат многу веѓи. Со повеќе само подобри резултати можеме да очекуваме.

pisav i prethodno, samo so obicni protesti ne se resava ovaj problem, treba da se zapali cela drzava od koren i toa neandertalcite da se udrat tamu kade sto najmnogu boli, za eden nas 10 nivni, sve drugo e badijala trosenje vreme i zivci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom