Напуштање на државава поради љубов

Статус
Затворена за нови мислења.

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Не ми е целта темава да ја коментирам приколкава и нејзината глупа колумна, во којашто вели (втор пасус, последна реченица) : ,, Значи, раскинувањето или разводот од партнерот, но и незадоволството од семејните односи меѓу родителите, браќата, сестрите (главно поради присутното семејно насилство) се најчеста причина за заминување на младите’’
Ако Фројд успеа да ги поврзе сонот и сексот, Мајкл Патрик Кинг успеа да ги поврзе сексот и градот, нашава ги поврза емиграцијата и сексот, значи е способна да ги поврзе увото на Холифилд и пролетта во Шведска.

Досега познавам само еден случај којшто избега (мигрираше во Германија) поради тоа што родителите му се мешаа во сите врски. Богато дете, си избега на мирно да живее.
Во мојот крај не познавам ниеден ваков случај.
Дали познавате некои вакви случаи и што мислите?
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Не ми е целта темава да ја коментирам приколкава и нејзината глупа колумна, во којашто вели (втор пасус, последна реченица) : ,, Значи, раскинувањето или разводот од партнерот, но и незадоволството од семејните односи меѓу родителите, браќата, сестрите (главно поради присутното семејно насилство) се најчеста причина за заминување на младите’’
Ако Фројд успеа да ги поврзе сонот и сексот, Мајкл Патрик Кинг успеа да ги поврзе сексот и градот, нашава ги поврза емиграцијата и сексот, значи е способна да ги поврзе увото на Холифилд и пролетта во Шведска.

Досега познавам само еден случај којшто избега (мигрираше во Германија) поради тоа што родителите му се мешаа во сите врски. Богато дете, си избега на мирно да живее.
Во мојот крај не познавам ниеден ваков случај.
Дали познавате некои вакви случаи и што мислите?
Не познавам никој, али би сакал да избегам и да мигрирам во некоја друга држава, дури и да патувам во други држави не мора да значи дека сакам да останам таму... however... за жал проблемот со виза е огромен и потребни се доста средства...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.184
Поени од реакции
25.859
Во право е Каракамишева, само несреќен избор на зборови направила. Најголем дел од луѓето кои ми зборувале за заминување во странство, викаат дека парите не се толку проблем, колку некои метафизички причини.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да, да лажете се себеси и другите дека е така. И ја можам така, и ја знам 30 луѓе околу мене кои заминале од финансиски причини, и сеа да напишам колумна за тоа?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Колку е у право Каракамишева немате појма. Само криво ми е шо испуштила да каже дека уствари се е тоа вина на сдсм, зошто ради криминалната приватизација родителите на децата остануваат без работа, фрустрирани од тоа се оддаваат на алкохолизам, како резултат на алкохолот љубовта меѓу партнерите слабее и ја снемува, како резултат па на ова децата се растени во лоша средина, што доведува до тоа децата коа ќе пораснат да не се способни да даваат љубов и оооопппп ете, доаѓаме до тоа Каракамишева шо го збори.

Логика бе батка, логика ;)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Нема пари за да излезе да прошета да запознава повеќе луѓе и да си најде партнер па мигрира пошо нема љубов.
Нема пари ни тој/таа ни нивните да купат стан оа живеат со родители и затоа бегаат у странство. Пошо родители сметаат нели.
Се развеле и спорот у суд трае,кошта, кирии, расправии за пари кој колку па фаќа џенем Немачко ради проблеми у бракот секако.
Незнам шо не е јасно тука. Убаво си кажа метлата.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.054
Поени од реакции
7.116
Влијаат турските серии врз нејзиното здравје, и тоа многу.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Во право е Каракамишева, само несреќен избор на зборови направила. Најголем дел од луѓето кои ми зборувале за заминување во странство, викаат дека парите не се толку проблем, колку некои метафизички причини.
Каракамишева последен пат била во право кога не сакала да излезе од утробата на мајка и. За жал на човештвото, за жал на етиката и естетиката, некако сепак и успеало да излезе.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.184
Поени од реакции
25.859
Каракамишева последен пат била во право кога не сакала да излезе од утробата на мајка и. За жал на човештвото, за жал на етиката и естетиката, некако сепак и успеало да излезе.
Не е толку битна, сепак. :D Ама добро притиска копчиња. Само Миленко предизвикува посилни лавини од нејзе.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не е толку битна, сепак. :D Ама добро притиска копчиња. Само Миленко предизвикува посилни лавини од нејзе.
Миленко, Латас и Каракамишева се најблиску до животната награда катран и перја на плоштад.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.626
Поени од реакции
79.928
А што? Вие мислевте дека социо-економската дистопија е причина?

Шала на страна, ова е лага. Младите воопшто не се ни иселуваат, економскиот успех придонесува младите да останат во Македонија, изјави председателот. На него да му верувам или на оваа која веројатно е тајна соросоидка?
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.184
Поени од реакции
25.859
И парите се метафизичка категорија, значи дека сепак пари се во прашање.
Не се, напротив. И сите знаеме дека се пари во прашање, само Каракамишева решила да ја тегне за нос самоумислената млада интелектуална елита.

Има една група на луѓе, активна по Твитери и Фејзбуци, која за да ја прикрие сопствената неуспешност објаснува метафизика. Денес таа група врие, затоа што си ја препознаа сопствената метафизика напишана од туѓа тастатура, и видоа колку глупо и патетично звучи. Каракамишева неметафизички си го заработи хонорарот.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Каракамишева неметафизички си го заработи хонорарот.
Судејќи по негативните реакции индуцирани кај аудиториумот, дотичнава си заслужи и метафизички хонорар од институтот за Отворено општество.
 
W

wicked_1

Гостин
Мислам дека дури после некое време од коа ќе се процесуираат криминалциве и ќе се разбере магнитудава на проблемиве, ретардиве ќе сфатат на каков браник биле качени за ситен надомест, дури и тие форумските.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom