Направи сам!

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
фала многу,значи еден отпорник треба,а дали може да светат исто јако и овие диоди од запалкиве,дали може нив да ги употребам или морам да купам нови диоди,прашањето ми е дали интензитетот на светлина т.е. јачината ќе биде иста со диодите од запалки и диодите нови :wink:
Не. Тие од запалките се сместени во сребрено куќиште што ја насочува светлината. И светат повеќе. Кога ќе ги извадиш од куќиштето светат помалце.

А има и поголеми/помали со различни моќности, па различно е и светењето.
 

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
Одлично! Ја прочитав цела тема и топ е, немам никакви забелешки, е пошо да не лутам по форумов, а искрено од тоа што гледав, не најдов...
Значи дали некој знае како да се врати, поправи сјајот, свелината на фаровите(значи на сферните огледала сто се во фаровите), не ми казувајте со "полирање" пошо се оштетени а се работи за фарови од Буба од 67 година, тоа се оние Порше фарови, или да не се заебавам ич, да си вградам во тие фарови(истите да си остане кукисте+стакло) од друга кола фар(сферно огледало само) Чекам мислења, а може и некој од вас веќе имал такво искуство, па ке помогне! АЈТ го затупев со прашањево.... хахахаха! Поздрав!
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Одлично! Ја прочитав цела тема и топ е, немам никакви забелешки, е пошо да не лутам по форумов, а искрено од тоа што гледав, не најдов...
Значи дали некој знае како да се врати, поправи сјајот, свелината на фаровите(значи на сферните огледала сто се во фаровите), не ми казувајте со "полирање" пошо се оштетени а се работи за фарови од Буба од 67 година, тоа се оние Порше фарови, или да не се заебавам ич, да си вградам во тие фарови(истите да си остане кукисте+стакло) од друга кола фар(сферно огледало само) Чекам мислења, а може и некој од вас веќе имал такво искуство, па ке помогне! АЈТ го затупев со прашањево.... хахахаха! Поздрав!
Како еден од соодветните што можам да ти одговорам, ти нема спас освен да бараш „нов“ фар, или да правиш експерименти нешто од Голф 1/2 фарови ...

За жал не сум имал модел како твојот, а ми е омилен :)
 

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
Како еден од соодветните што можам да ти одговорам, ти нема спас освен да бараш „нов“ фар, или да правиш експерименти нешто од Голф 1/2 фарови ...

За жал не сум имал модел како твојот, а ми е омилен :)

Брат јас имам две Буби едната 67 (произведена 66 октомври, а нормално регистрирана 67 кај нас) другата е 66 (произведена 66 јануари/февруари) таа 67 ја имам веке скоро 5 години и сега сакам да ја реставрирам комплет, со одвојување на школка и мераклиско средување како што и доликува но без никакви модификации, се да си биде стандард, но ми фалат некои ситници како на пример антена и ретровизор оргинал(никлован имам ист но црн) но се надевам ќе го средам и тоа, инаку двете се 1300 со оние дуплине браници( цевки/шипки) и стварно е лудило!

Инаку за фаровите знам варијанта од Голф 1 фаровите мозат да се вградат во светлата од Бубата, но не ми се правеше така, ама изгледа ке бидам приморан.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Некаде, по оние автмобилистичките форуми, гледав некои луѓе кога неможат да најдат фар, го стругаат стариот (се мисли на огледалната површина) и на неа лепат од онаа најобична алуминиумска фолија.
Се разбира, сето тоа фино се растегнува, залепува, притиснува...остануваат мали нерамнини, во смисла фолијата се превиткала, свиткала... но и не се приметуваат баш....
А ebay нешто нов фар за Бубата да си купиш?
 

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
Некаде, по оние автмобилистичките форуми, гледав некои луѓе кога неможат да најдат фар, го стругаат стариот (се мисли на огледалната површина) и на неа лепат од онаа најобична алуминиумска фолија.
Се разбира, сето тоа фино се растегнува, залепува, притиснува...остануваат мали нерамнини, во смисла фолијата се превиткала, свиткала... но и не се приметуваат баш....
А ebay нешто нов фар за Бубата да си купиш?
Да сум го видел и тоа со алуминиуска фолија, другарот на неговата Буба(исти модели на фарови) ги направи така и тоа со обична алуминиумска фолија за храна, а не онаа самолепливана за спојување на гибливи црева и такви ствари, но јас мислев да не знае некој да постои некоја боја или несо слично...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
;3907386 напиша:
Да сум го видел и тоа со алуминиуска фолија, другарот на неговата Буба(исти модели на фарови) ги направи така и тоа со обична алуминиумска фолија за храна, а не онаа самолепливана за спојување на гибливи црева и такви ствари, но јас мислев да не знае некој да постои некоја боја или несо слично...
Хромирање евентуално...боја не бива мислам...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Има еден форумџија што работи со тоа. Има сервис Bubbles. Работи и со пескарење.

075/242-222
Bubblesmacedonia@gmail.com

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
;3908414 напиша:
Да не знаеш случајно цена, како иде сето тоа, значи цена само за хромирање?
На сантиметар квадратен оди хромирањето... јави се на телефон ќе ти кажи.
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Имаш хромирање и во МЗТ ќе прашаш на врата и ќе ти кажат поточно каде е погонот( се наоѓа позади меркур т.е македонски шуми). Ако се расположени и ако е малце ќе завршиш работа со кило кебапи и некое пивце. Иначе мислам беше околу 6 евра дециметар со хромово покритие од 0.1mm али не сум сигурен може и ќе те излажам.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Дали ке може некој да ми каже како да ги извада браниците и спољерот под предниот браник на yugo .. пошто сакам да ги офарбам ептен ми се за никаде ?? Фала
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ако имаш спојлер на југото, тури слика да видиме кој тип го имаш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom