Намалување на пратеничките примања?

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Интересн напис во вечер (игнорирајте го делот каде макрадули плаче тоа е само дел од про дпмне пропагандата на вечер), кој укажува дека примањата на пратениците се намалуваат, нешто што до сега го сметав за невозможно.

Вечер 12.12.2008 напиша:
СЕ НАМАЛУВААТ ПРИДОНЕСИТЕ ЗА НАРОДНИТЕ ИЗБРАНИЦИ

Макрадули: Дали пратениците треба да се замозапалат?!

Се намалуваат придонесите кои пратениците ќе ги добиваат за патни трошоци, хранарина и одвоен живот, како и отпремнината за пензионирање, а парламентарците ќе добиваат и помали дневници за службените патувања. Комисијата за политички систем ги изгласа измените во законот за пратеници според кои придонесите ќе се пресметуваат според бруто платата. Наместо досегашните 40, народните избраници кои живеат надвор од Скопје, ќе добиваат надоместок за одвоен живот во висина од 30 проценти од просечната нето плата. Дневниците пак за службените патувања се намалуваат од осум на четири проценти од просечната плата исплатена во Македонија во претходните три месеци. Отпремнината за пензионирање во износ од две плати ќе се пресметува според нето-платата.
-Измените кои се предложени од Владата ќе се носат по скратена постапка и имаат за цел усогласување на овие закони со законот за придонеси од задолжително социјално осигурување кои ќе стапат на сила на 1 јануари 2009 година според кој придонесите се пресметуваат според бруто платата. Според ова дневниците треба да се намалат од осум на четири проценти, рече заменик-министерот за правда Ибрахим Ибрахим образложувајќи ги потребите за измените.
На овие измени се спротивставија пратениците од СДСМ. Јани Макрадули реагираше откако комисијата ги отфрли нивните амандмани бидејќи според него во предлогот на Владата постојат недоречености. Тој смета дека намалувањата не се оправдани.
-Се скусува од се па дури ќе се скуси и надоместокот за погребални трошоци. Дали ние пратениците треба да се замозапалиме, а во Владата цветаат рози. Не ми е јасно зошто сите молчат и зошто вакво усогласување не се прави и за министрите, рече Макрадули.
извор

А на прашањето на макрадули мојот одговор е: да треба да се замозапалите заедно со твоите колеги како од твојата партија така и со колегите од дпмне под рака.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
А на прашањето на макрадули мојот одговор е: да треба да се замозапалите заедно со твоите колеги како од твојата партија така и со колегите од дпмне под рака.
Oдлично прашање на Макрадули.
Потпишано од мене,
Гаго :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Која дрскост уште, сиротинки на социјално се нели... срамота.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
А на прашањето на макрадули мојот одговор е: да треба да се замозапалите заедно со твоите колеги како од твојата партија така и со колегите од дпмне под рака.
da be i posle da ni ostanat samo dui, dpa i feudalecot vo parlamentot. ako se palat neka se palat site. ili site ili nikoj
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
da be i posle da ni ostanat samo dui, dpa i feudalecot vo parlamentot. ako se palat neka se palat site. ili site ili nikoj
Па сите топтан, треба еден масовен рестарт на нашата политичка сцена, оваа општо политичка програма кај нас е полан со багови, коруптирана, заразена од лични интереси и алчност до даска. Доказ за ова е дека последниве 10 години никогаш народот не гласал за една партија да дојде на власт туку против една партија за да не дојде на власт.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Од мене имаат гратис бензин и нека побрзаат зошто ако поскапи бензинот, на шо ќе им дадам да се замозапалат, тогаш ќе мораат да се мачат и крај со крај да сврзуваат со намалемите плати. Е тогаш ќе ги видам како ќе излезат на крај. :kesa:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Е дааааа бе...вие мене ќе ми кинете бе!? Јас нема да можам да си подапнувам екстра ужинки и да бида уште подебел...:)
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
a kolku iznesuva edna pratenicka plata? dodano na ova patni trosoci i iste drugi ova ona dodatoci?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Платата и не им е којзнае колкава, ми се чини не преоѓа 700 евра, ама она другото..додатоците......ни оној горниот не знае колку се!
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
јас знам дека сосе додатоци платата им се дуплира и земаат некаде околу 1500 евра
не сум сигурен, така да не земајте здраво за готово
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Некои пратеници одат на сите седници и се расправаат по цел ден а останатите дома си седат и уживаат. Имаат дневница тие што редовно одат на седници?
Има разлика ако не си активен помала плата или слично?

Не се разбирам а ме интересира:)

A се сложувам ако веќе има промени кај пратениците треба да има и во владата.:pipi:
За сметка на тоа нека се зголемат платите на граѓаните, на обичните смртници:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
treba da im se namalat primanjata, oti kakov primer davaat, narodot gi izbral da go zastapuvaat i od negovi pari ziveat i sega vo ovaa kriza koga ima otpustanja nevrabotenost i besparica treba i oni da pokazat solidarnost i da prifatat da im se namalat primanjata soglasno so standardot vo nasava zemja, oti ako se pratenici ne se bozji pratenici tuku narodni pratenici, i narodot e suveren a ne oni, oni se samo zastapnici na voljata na narodot i neka pokazat malku empatija i da vidat kako se zivee i so pomalku pari a ne da ja spomnuvaat krizata kako opravdanie za bezrabotica i siromastija. Imeno ako nema pari za rabotnicite i onie koi se nevraboteni ne po svoja vina tuku zatoa sto vlasta nema strategija sto da pravi so kadrite a istite samo gi sozdava, nema ni za niv. Sds se cista desnica, eve i ova makraduli sto go rekol i porano eden nivni rece vremeto na ednakvi stomaci pomina, pazi toa go vika partija koja se deklarira kako leva partija koja nacelno treba da gi zastapuva tokmu obespravenite, nevrabotenite, rabotnicite itn, nego oni uste go lazat narodov koj za zal nasednuva na toa deka oni se levica ne znam sto.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
За грев кутриот Макрадули...Што да прави, сметки за струја, вода, мобилен, парно..Пара се нема, нема тука зафрканција... Како ќе живее во студениот стан...Парното ќе му го исклучат, не ќе може да се топли...Па ќе треба да ја продаде колата, и на работа да оди со точак..На пазар нема да може да појде, оскапеа продуктите, пара се нема..Деца гладни, голи, боси, плачат низ куќи, ништо неможе да ги смири..Сметки се таложат во ПТТ сандачето, опомени фрчат... Сиромаштија и беда надвиснала, пензијата на родителите не стигнува ни за апчиња, комшијата тужи си му влегол во нивно дворно место, се заканува со пријава, продавницата не пишува вересија веќе...Сиромаштијата е зафркната работа..
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Абре ова е само тактика да ги наковат за мито и корупција. Ќе им скратат од плата, овие ќе посегнат по нешто и ОП ги лапна мечката. :baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom