Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Која ти е поентата на се контра шо одиш? и одговорими уште, дали си следел барем 3 утакмици до сега на трибина?
Да, Во 197и некоја некоја не се сеќавам точно годината, во Сараево Железничар со уше некој, после во Битола еднаш беше дојдена младинска екипа на СФРЈ на приателска утакмица со пелистер па пуштија беспари и во 80 десети бев во Сплит ко се играше некоја утакмица па еден приател ме однесе на Пољуд. Имам гледано и еден бокс меч во Битола во средина на 90 сети имаше некое такмичење знам од Бугарија, Македонија, Србија... имаше боксери па појдов неколку пати имав некоја пропусница...... друго не знам од спорт дали се рачуна мото трките за гроздоберо во Кавадарици во 1972...... не сум баш без искуство од одење по спортски настани.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
То е се енден синџир на последици , ќе најмиш редар да одржува натпревари кај што се вика дери фрла мава... тој ќе речи, газда ми треба некој вид на заштита, ќе му даеш кацига, штитници, шлем, после ќе му притреба опрема да може да се брани или да контролира маса, па ќе му даеш солзавец пендрак, па ќе му треба напаствија и законски услиови да може да ги користи и ете ти полиција.
редарите никогаш нема да добијат таква опрема.Тоа само во Мадагаскар.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.362
Поени од реакции
58.072
Зошто во Европа каде има армии навивачи не обезбедува полиција туку редари?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Зошто во Европа каде има армии навивачи не обезбедува полиција туку редари?
за работата да биде поголема,ниту во Аргентина како земја со најлуди навивачи нема џандари на трибина кај навивачите.
Па види ти сега.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.935
То е се енден синџир на последици , ќе најмиш редар да одржува натпревари кај што се вика дери фрла мава... тој ќе речи, газда ми треба некој вид на заштита, ќе му даеш кацига, штитници, шлем, после ќе му притреба опрема да може да се брани или да контролира маса, па ќе му даеш солзавец пендрак, па ќе му треба напаствија и законски услиови да може да ги користи и ете ти полиција.
На Вардар на неколку утакмици имаше само по некој редар на трибина, другите доле испоредени пред трибината редари, а џаднарите си стоеа во тунелите од стадионот и поминаа феноменално без никаков проблем.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
На Вардар на неколку утакмици имаше само по некој редар на трибина, другите доле испоредени пред трибината редари, а џаднарите си стоеа во тунелите од стадионот и поминаа феноменално без никаков проблем.
то е дупли трошок, ем полиција се ангажира ем редари. Ај да разберам да се само едните или другите, шо е поентата на редар ако мора и полиција да е присутна[DOUBLEPOST=1407327178][/DOUBLEPOST]
со стандардна опрема за на трибина,а не со шок бомби ;)
полицијата си знае шо треба, во нивни сценарија е се можно, можно беше и да гргнат 2000 нервозни и лути навивачи на Пелистер незадоволни од утакмица или резултат или судење....
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Зошто во Европа каде има армии навивачи не обезбедува полиција туку редари?
Менталитетот на народот (а во нив спаѓаат и навивачите и џандарите и редарите) е поинаков. Ние сме лајно народ, почнувајќи од политичарите, па се до џандарите и навивачите.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
полицијата си знае шо треба, во нивни сценарија е се можно, можно беше и да гргнат 2000 нервозни и лути навивачи на Пелистер незадоволни од утакмица или резултат или судење....
не си прави бајрам со паметот ти се молам.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.935
то е дупли трошок, ем полиција се ангажира ем редари. Ај да разберам да се само едните или другите, шо е поентата на редар ако мора и полиција да е присутна[DOUBLEPOST=1407327178][/DOUBLEPOST]
полицијата си знае шо треба, во нивни сценарија е се можно, можно беше и да гргнат 2000 нервозни и лути навивачи на Пелистер незадоволни од утакмица или резултат или судење....
Поубаво дупли трошок, одколку жртви по стадиониве ради неспособни џандари.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Поубаво дупли трошок, одколку жртви по стадиониве ради неспособни џандари.
Јас не гледам во случајот што би направиле редарите, група на комити одбива да напушти трибина од полициска наредба а камоли од редарска, почнуваат тензии, редарот нема ни опрема ни овластување на сила да ги истера вика полиција,....[DOUBLEPOST=1407327863][/DOUBLEPOST]
ти се молам.
знам
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.661
Поени од реакции
12.525
Во ред падна/му беше земена бомбата на џандарот. Ова што Турчин го кажува ако не контрадикторно нз што е. Само неколку секунди му била во рака бе...бомба пука од 3 до 5 секунди, кај него беше барем 10. Кога ќе иам ја бомба во рака не чекам ни 1, ќе ја фрлам одма. Башка два пати џандари пружаа рака кон бомбата а тој се трга. До сеа не прочитав некој кој безусловно и слепо ги брани џандариве. Сите признаваме дека вината е и кај нив/него. Ама кој ја активирал, кога имал шанса да ја врати или фрли сите многу умешно избегавате да одговорите. Пошо знаете ваљда дека нема ни 1 нормален, логичен одговор.

Замисли во турканици, било какви не мора да е на фудбал, да испука куршум на несакање, јебига, и да утепа некого јебига, се дешава јебига, секакви срања се дешаваат.
А замисли пример дека ти имаш доволно свесност да воопшто не се туркаш со некој кој има пиштол....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас не гледам во случајот што би направиле редарите, група на комити одбива да напушти трибина од полициска наредба а камоли од редарска, почнуваат тензии, редарот нема ни опрема ни овластување на сила да ги истера вика полиција,....[DOUBLEPOST=1407327863][/DOUBLEPOST]
знам
Зошто Комитите би одбиле да напуштат трибина ОТКАКО ќе заврши натпреварот?
Никогаш до сега, колку што паметам, не се случило инцидент откако ќе заврши натпреварот, зборам конкретно да одбијат да излезат.
Не знам зошто конкретно за ова водиш инает и дебатираш дека полицијата имала право да ги исфрли, кога реално немала.
Секаде во свет, завршува натпреварот, излегуваат едните, па после еден саат другите. Нема длабока филозофија, само ние глумиме лудило.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.935
Во ред падна/му беше земена бомбата на џандарот. Ова што Турчин го кажува ако не контрадикторно нз што е. Само неколку секунди му била во рака бе...бомба пука од 3 до 5 секунди, кај него беше барем 10. Кога ќе иам ја бомба во рака не чекам ни 1, ќе ја фрлам одма. Башка два пати џандари пружаа рака кон бомбата а тој се трга. До сеа не прочитав некој кој безусловно и слепо ги брани џандариве. Сите признаваме дека вината е и кај нив/него. Ама кој ја активирал, кога имал шанса да ја врати или фрли сите многу умешно избегавате да одговорите. Пошо знаете ваљда дека нема ни 1 нормален, логичен одговор.



А замисли пример дека ти имаш доволно свесност да воопшто не се туркаш со некој кој има пиштол....
Да бе Турчин ја активирал си рекол сеа е ќе видите џандари мамето ќе ви го ебам, ќе ја активирам бомбата и ќе си ја разнесам ракта па да ве видам тогаш и земал ја активирал, гарант и затоа беше толку смирен а ти што мислиш???
И што си се фатил за секундите, па нормално дека него му изгледало как ода се десило тоа во секнуда, сеа ние што гледавме видео па знаеме дека поминале 10тина скеудни од кога ја зиам бобмата и настанува експлозијата, ама друго е видео кога гледаш и друго е кога тоа се случува во реално време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom