Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.263
жал ми е за дечково, ама се додека навивачиве од спротивни табори, не се обединат и за инает не седнат заедно да јадат и пијат а џандариве да гледаат од страна, ке се случуваат срања и ке им се остава простор на мајмуните да ги делкааат навивачиве кој па за тоа и си имааат свој придонес и му помагаат на џандариве во нивните злодела.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.363
Поени од реакции
28.124
Можеби сепак требаше да ми го допрочиташ постот, или пак го прочита ама нешто не ти е по кеф да разговараш со разум, факти и логика. Посебно делот каде се спомнува модерирањето и улогата на модераторот пошто очигледно нити имаш знаење нити капацитет да бидиш модератор на вака чуствителен подфорум.
Ај културно да кажам дека ти дефинитивно користиш "витаминчиња". Ако јас треба да пазам на форумов тоа не значи дека немам право да го кажам моето гледиште од агол ТРИБИНА. Неможеш ти да ми кажуваш како било кога јас бев на трибина, а ти си само среќникот/несреќникот кој ја видел оваа вест на вести па се пуштил на кајгана да коментира. Факти и докази се приложени неколку страни наназад, ама на испран мозок што му се докажува...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.746
Ај културно да кажам дека ти дефинитивно користиш "витаминчиња". Ако јас треба да пазам на форумов тоа не значи дека немам право да го кажам моето гледиште од агол ТРИБИНА. Неможеш ти да ми кажуваш како било кога јас бев на трибина, а ти си само среќникот/несреќникот кој ја видел оваа вест на вести па се пуштил на кајгана да коментира. Факти и докази се приложени неколку страни наназад, ама на испран мозок што му се докажува...
Како прво не ти личи на функцијата да навредуваш. После никој не рече да немаш мислење но пошто си модератор тоа би требало да биди од секундарно значење. Прво тука си модератор а дури после си навивач или што и да си.
Јас дали бев на трибина или не ти тоа не го знаеш.
А за фактите или случувањата ти предложив тука јас и ти лично без емоции и со разум и логика да продискутираме што ти очигледно одбиваш да го направиш. Дури и ти поставив неколку хипотетички прашања ( без притоа никого да навредам или етикетирам) за да ја разглобиме работата за тоа како ти гледаш на дадената ситуација и како ти би постапил во таква ситуација. Исто те прашав дали ти уште ке го славеше како херој човекот кој на пример со неговата неразумна и непресметана постапак би те оставил слеп за цел живот( пошто веројатноста тоа да се случеше беше голема ако се има во предвид дека бомбата ја држи цело време во висина на главите).
Така да ако сакаш разумно и без наврди да продискутираме во ред, повели ке дискутираме.
Ако сакаш да се навредуваме и притоа да се криеш зад модераторскиот статус како што и правиш тогаш продолжи си по старо. Незнам што повеќе да ти речам.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.363
Поени од реакции
28.124
Како прво не ти личи на функцијата да навредуваш. После никој не рече да немаш мислење но пошто си модератор тоа би требало да биди од секундарно значење. Прво тука си модератор а дури после си навивач или што и да си.
Јас дали бев на трибина или не ти тоа не го знаеш.
А за фактите или случувањата ти предложив тука јас и ти лично без емоции и со разум и логика да продискутираме што ти очигледно одбиваш да го направиш. Дури и ти поставив неколку хипотетички прашања ( без притоа никого да навредам или етикетирам) за да ја разглобиме работата за тоа како ти гледаш на дадената ситуација и како ти би постапил во таква ситуација. Исто те прашав дали ти уште ке го славеше како херој човекот кој на пример со неговата неразумна и непресметана постапак би те оставил слеп за цел живот( пошто веројатноста тоа да се случеше беше голема ако се има во предвид дека бомбата ја држи цело време во висина на главите).
Така да ако сакаш разумно и без наврди да продискутираме во ред, повели ке дискутираме.
Ако сакаш да се навредуваме и притоа да се криеш зад модераторскиот статус како што и правиш тогаш продолжи си по старо. Незнам што повеќе да ти речам.
Воопшто не одбивам, наврати се на моите постови на темава ќе видиш како сум дискутирал. Едноставно не гледам битни прашања во твојот пост, пошто ама баш воопшто не е битно јас како би постапил, додуша немам ни што да ти одговорам, кога се тоа се случува во момент на паника и адреналин. Друга работа, јас човекот не го величам како ХЕРОЈ и којзнае што да направил, ама го почитувам и ценам многу, пред се затоа што човекот иде на Вардар долг период и често има дружба и се знаеме. Го ценам и го почитувам затоа што имаше намера да укаже дека има БОМБА, а тоа што не ја фрлил он си знае( од една страна ако ја фрлеше ќе се сметаше како обид за напад, а од друга страна се случи тоа што се случи).
Многу сте станале нежни и секој пост кој не се слага со вашето мислење ви е вреѓање.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.416
Поени од реакции
42.477
Овие затуцаниве плакатолепачи, со оглед дека застапуваат табор, а зимаат и некој денар за тоа, нека одговорат на следниве работи ...

1. Зашто денот кога се случи ова, на интернет никнаа фантомски комити од никаде, што никој нит ги знае нит ги видел во животот и пишуваа работи од типот, цитирам, наша е кривицата, не вртеа низ цел град тоа дека не бевме организирани, но сепак успеавме да влеземе и Се беше добро се до оној момент кога наш член украде од појас на полицаец шок бомба ... ( подоцна документирано со видео запис, истото се испоставува како ноторна лага )

2. Многу битна работа, зашто Министерството за Внатрешни Работи, ден по инцидентот, на својот официјален јутуб канал качува монтирано видео со кое сакаат да ја изманипулираат целата јавност, сечејки еден дел од видеото со Турчин ( моментот кога он се спушта доле на бетонот за да ја подигне шок бомбата ) и од истото се добива впечаток дека Турчин најверојатно ја краде бомбата од полицаец, специјалец, сеедно.
Зашто они лажат, и тоа свесно го прават ? Зашто они фабрикуваат докази ? Треба да ви се црта која е намерата со тој нивни гест ? Дали они ќе одговараат за ова зашто ова видео го претставија како клучен доказ дека бомбата е украдена, а истото е монтирано.
Доволно е да се пушти нивното видео, и видеото од Тера, паралелно, па да видите колку е бедна монтажата, се со цел да се намести Турчин, во случај да не можете да ја приметите гледајќи го само нивното видео, иако и таму тоа е очигледно..

Треба ли да ви се посочи дека они само со ова ги прекршуваат постоечките закони, а се институција која истите треба да ги спроведува, дали треба да ви се посочи дека они за оваа монтажа мораат да одговараат бидејќи доколку не беше видеото од Тера, ова видео од МВР ќе беше главниот доказ во постапката против Турчин и Комити и судот секако ќе го земеше во предвид, а ништо чудно и сега да го земе, Се е можно кај нас.

3. Веќе е Среда, уште не е даден одговорот, зашто ЕБР ги крши основните човекови права и слободи, загарантирани со Уставот на Република Македонија, и притоа се обидува насилно, без никаква причина, да избрка организирана група од стадион, група која според сите регулативи уредно приствува на тој натпревар и притоа не крши ниту еден закон и не дозволува да има било каква основа они да го напуштат стадионот пред последниот свиреж на судијата. Исто, и ова е нешто за кое они треба да одговараат, пак, институција одговорна за спроведување на јавниот ред и мир, ги крши постоечките закони, закони кои они по правило треба да ги штитат, и спроведуваат, а со овој нивни потег фактички и се испровоцира инцидентот.

Те навивачите вакви биле, те биле онакви, како сакате човек да ве увери дека они прават грешки во чекори, Очигледни, почнувајќи од несинхронизираност која доведува до инцидент ( едните им велат, да да нема проблем до крај ке седите нормално, други доаѓаат ги бркаат ), до кршење на закони и монтирања на видеа, односно, фабрикување на докази ...
Треба на своја кожа еден ден ова да го осетите за да сватите што се збори тука ? Мислите дека таргет им се само навивачите ? Мартин Нешковски беше убиен на сред Плоштад, се погоди да е член на партија на оние кои се на власт, ете он не правел проблеми на трибини, се нашол на погрешно место во погрешно време. 20 камери на плоштад фамозно не работеле баш таа вечер, молкот на семејството сакале да го купат, потврдено од неговата мајка, и тн и тн, утре вие може да бидете Мартин, да поминете улица на зелено и некој нивни да ве распарчи и да не одговара, зашто ? Зашто им се може ... според вашата логика, логиката на Лет 3 којa ја пропагира овде. Наведни глава и ќути си, типично за македонецот.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тој што прати спорт, знае која е улогата на редарот. Ако неможе да воведе ред, ондак кој кур е платен? Да седи у елече?
То е се енден синџир на последици , ќе најмиш редар да одржува натпревари кај што се вика дери фрла мава... тој ќе речи, газда ми треба некој вид на заштита, ќе му даеш кацига, штитници, шлем, после ќе му притреба опрема да може да се брани или да контролира маса, па ќе му даеш солзавец пендрак, па ќе му треба напаствија и законски услиови да може да ги користи и ете ти полиција.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
замислувам како би изгледало еден така кордон на редари битолчани наместени пред навивачи на Вардар.... мислам како си дофрлаат “кај си бе друже.... шо има старо ново.... шубав ти е шалот, ти се слага со очите...“
Па навивачите ( и едни и други) често после натпревар кршат низ градот на домаќинот а камоли нема да му се пуштат на незаштитени и неопремени редари.
Далеку сме ние од европа....
Of lele kaj izbega sega so muabetot:tapp:
Definitivno gledas mnogu filmovi.
Od so maka da gi tepaat redarite?
Koga bile istepani redari kaj nas?
Niedna grupa vo Makedonija dosega ne napadnala redari.
Stvarno pojma nemas,samo bez vrska pisis nesto,si mislis interesen si,a od post do post samo ispagas smesen.
Ke praele muabet so redarite:facepalm:
I da dofrlaat nesto do redarite,nivna zadaca e da ignoriraat verbalni provokacii,imaat zadaca da obezbeduvaat prostor,vo sklop so funkcijata i rabotata.
Ako se sluci da gi tepaat redarite fino lepo vleguvaat specijalci i sreduvaat nered.
Sekade vo svetot policijata e smestena ili vo pod-tribinskiot prostor ili nadvor od stadion.
Nivna zadaca e da gi donesat bezbedno do stadion gostinskite navicaci i po mecot da gi iznesat.
Ne tuku vlegvaj vo filmoj.
I koj ke gi pusti niz grad da setaat?:facepalm:
Od stadion gi prezema policija i gi sproveduva do avtobusite,voz itn.
Tocno,daleku sme od Evropa,ama ova najlesno mozat da go sprovedat ako sakaat.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Of lele kaj izbega sega so muabetot:tapp:
Definitivno gledas mnogu filmovi.
Od so maka da gi tepaat redarite?
Koga bile istepani redari kaj nas?
Niedna grupa vo Makedonija dosega ne napadnala redari.
Stvarno pojma nemas,samo bez vrska pisis nesto,si mislis interesen si,a od post do post samo ispagas smesen.
Ke praele muabet so redarite:facepalm:
I da dofrlaat nesto do redarite,nivna zadaca e da ignoriraat verbalni provokacii,imaat zadaca da obezbeduvaat prostor,vo sklop so funkcijata i rabotata.
Ako se sluci da gi tepaat redarite fino lepo vleguvaat specijalci i sreduvaat nered.
Sekade vo svetot policijata e smestena ili vo pod-tribinskiot prostor ili nadvor od stadion.
Nivna zadaca e da gi donesat bezbedno do stadion gostinskite navicaci i po mecot da gi iznesat.
Ne tuku vlegvaj vo filmoj.
I koj ke gi pusti niz grad da setaat?:facepalm:
Od stadion gi prezema policija i gi sproveduva do avtobusite,voz itn.
Tocno,daleku sme od Evropa,ama ova najlesno mozat da go sprovedat ako sakaat.
Јас имам тепано редари
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Kaj imas tepano,na koncert,na miting?
на училиште, тој шо таа недела е задолжен за сунѓер и да кажува кој го нема на час и ме кажа и мене иако не мораше абев избеган со другар ми на кино поручек и следнио ден си го доби.
Зато ти велам редари не миожат да се справат со насилни ситуации
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
на училиште, тој шо таа недела е задолжен за сунѓер и да кажува кој го нема на час и ме кажа и мене иако не мораше абев избеган со другар ми на кино поручек и следнио ден си го доби.
Зато ти велам редари не миожат да се справат со насилни ситуации
Pa i jas ti velam celo vreme deka ne e nivna zadaca da se spravat so nasilni situacii,ima koj da se spravi(ako eskalira sostojbata).
Redari se postavuvaat pred se od psiholoski aspekt,edna e tenzijata megu navivacite i policijata na tribini ako se zaedno na tribina,sosema druga e ako ima redari na pristojna odalecenost od grupata.
Praksata vo Evropa dokaza deka e funkcionalen ovaj metod,i toa so daleku pobrojni i poopasni grupi od nasite.
E sega nie kaj nas so gi preuvelicuvame rabotite to e druga rabota.
Nitu nasite grupi se brojni,nitu tolku opasni i nasilni za tolkavo prisustvo na policijata na tribinite kade so se smesteni grupite.
Sepak najgolem problem se stadionite koi nemaat uslovi za priem,smestuvanje i brzo praznenje na tribinite.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.314
Поени од реакции
36.222
мкд владе ти е човек кој два пати пишува во подфорумот навивачи, еднаш во темата за дали има исти закони за полицијата и навивачите, и објаснуваше како џандарите за "за памет" ги тепале навивачите и сега тука.

Ја имав таа чест да ги прочитам неговите мислења и на други теми и морам да кажам дека е посебен човек. Или има плавокапец во фамилија или го имаат вработено од штаб како келнер на новата галија.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.324
Поени од реакции
6.838
на училиште, тој шо таа недела е задолжен за сунѓер и да кажува кој го нема на час и ме кажа и мене иако не мораше абев избеган со другар ми на кино поручек и следнио ден си го доби.
Зато ти велам редари не миожат да се справат со насилни ситуации
Добар пример. Во право си.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
на училиште, тој шо таа недела е задолжен за сунѓер и да кажува кој го нема на час и ме кажа и мене иако не мораше абев избеган со другар ми на кино поручек и следнио ден си го доби.
Зато ти велам редари не миожат да се справат со насилни ситуации
Која ти е поентата на се контра шо одиш? и одговорими уште, дали си следел барем 3 утакмици до сега на трибина? [DOUBLEPOST=1407325923][/DOUBLEPOST]
Со секој твој прочитан пост, шансите да добијам рак рапидно се зголемуваат. Во една ебана тема немаш асално искоментирано, па дури и во кладилница знаеш да се испосереш, затоа олабави се те молам и ако знаеш да комуницираш комуницирај а ако не воопшто не ни пишувај.
Па се додека има такви членови како тебе, ( и ај да не не набројувам уште 3,4 ги има) ке се понашам така.Зошто со глупи луѓе глупо треба да се понашаш за да те сватат..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom