Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 октомври 2015
Мислења
927
Поени од реакции
2.854
Има 2ца на сликата шо имат дојдено неколку пати порано кај нас на трибина, далеку од то дека биле Чкембари.
Ама то е најмалце битно дали биле или не, како шо викаш допрва ќе има уште многу... За премногу луѓе низ град не се знај јавно а веќе се продаени…
Едниот има дојдено два пати макс, тој другиот незнај кај е трибината, општо исклучен од општествениот живот, анти социјала мрдната будала е.
 
Член од
30 мај 2021
Мислења
271
Поени од реакции
4.393
НОВИ ШАЛОВИ - "Пасионери"

Цена: 850ден. со членска | 1000ден. без членска.
Продажба: Теренче Капиштец спроти "ТЦ Беверли Хилс"

За денот на продажбата ќе има дополнително инфо во текот на оваа недела додека се изработат и дуксерите. Членовите кои нарачаа дуксери ќе бидат исконтактирани.
1673878742106.png
 
Член од
26 март 2022
Мислења
550
Поени од реакции
5.063
Слабо новитети (шалови, блузони, стикери) паузава.
Комити Запад:

Дуксери "Вардарци на зимување"
Шалови "Пасионери"
Маички "Боже чувај ја Македонија"

Ова се реквизити кои веќе се достапни.

За кратко ќе бидат достапни и нови дуксери со капуљача, како и нови маички. Плус, очекувајте дополнетелни новитети и изненадувања:)

Така да, не спиеме сите:)
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2022
Мислења
306
Поени од реакции
1.685
Ајде објаснете го ова со бугарофиливе,Чарли беше најголем патриот секогаш прв за фајт,што се дешава со луѓево односно колку пари се потребни за да се продадеш вака?
Чарли се разбуди како бугарофил додека студираше во Битола , па кога се врати во Скопје му беше скршена вилицата и лежеше во болница.
Како и да е , се сложувм дека овие во иднина ке ни бидат голем товар .
А она прцлено што е од Охрид , треба добро шутирање до небо , голем анти македонец.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.025
Феноменот на бугаризирање на споменатите ликови се случуваше во период каде се дешаваа срања кон македонската младина од страна на Албабците по улици а патриотската власт која беше гласана за да не брани, не само што не реагираше, туку и ги бранеше Албанците. Лесно е да завадеш млад човек, како и пред 150 години така и сега, сепак за мене е жално што тоа се случило зошто секој поединец е важен поготово млади дечки кои се интересирале претходно за историја и не биле рамнодушни на некои теми како скоро цела останата "македонска младина". За жал вакви ликови сега се најголеми душмани и мразат се што е македонско ама историјата се повторува од наши грешки.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
55
Поени од реакции
107
Vadat zaednicki paroli protiv nas so ciganite egejski i nie uste tribini im punime nie stvarno ne sme normalni … nie imame problem so samite sebe koj treba da go resime a ne da plukame po ckembari i nivnata nacisticka ideologija koja e 100 pati podobra nego vakvi kamikazi na tribini…
Toa mi bese zborot a site se palat na prtizan i zvezda a oni nas ne ebavat kako sakat so nivnite braka od grcija kaa igraea evropa fudbal na sekoa utakmica imaa golem transparent nesto protiv Makedonija a nie megu sebe si gi vadime ocite i plus poddrska za srbski klubovi…
 
Член од
2 ноември 2022
Мислења
97
Поени од реакции
190
Toa mi bese zborot a site se palat na prtizan i zvezda a oni nas ne ebavat kako sakat so nivnite braka od grcija kaa igraea evropa fudbal na sekoa utakmica imaa golem transparent nesto protiv Makedonija a nie megu sebe si gi vadime ocite i plus poddrska za srbski klubovi…
Se e dzabe brat i koga se resavame da bidime sploteni ni stavaat precki. Utakmicata Makedonija-Kosovo veruvam deka sekoj odnas ce a pamtese nogu i koga vidia deka se soedinuva pred se drzavata pa navivacite resia da se igrae bez publika. So i da pravime znajme deka nemozime nisto zalno ama vistinito..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.186
Овие дебили се најмалиот проблем во ситуацијата. Секој од нив е отпадник на генерацијата. Нереализирани типови на кои единствен излез им е да бидат дел од вакво "стадо" на кое ревносно ќе му припаѓаат зошто сопствен живот, вредности и идеал немаат.

Поголем проблем се долгогодишните системски надирања кои Бугарија ги прави, пред се и најмногу во рамки на образовниот дел, а потоа секако и со фрлање огромни финансии за производство на документарци, по политички партии, клубови и сл.

Младината се повеќе се пали на филмот "Партизаните се лошите чичковци од Голи Оток чија единствена работа била да - убиваат Македонци", а исто голем проблем е што еднаш засекогаш не се расчисти со ликови како Ванчо, Тодор и сл. туку константно се остава простор за дискусија која соседите ја користат за цело време да индоктринираат вакви паразити.

Ова е борба на народот. Јасно е дека политичкиот систем на Македонија нема капацитет да се избори со овие напади. Затоа, сите групи треба особено внимание да посветат на младите. Не оставајте децата од трибината да пропаѓаат зошто тие се иднината на секоја група. Колку што се тие попропаднати, толку ќе биде попропадната и иднината на мак тифо сцената.
За болдираново сакав да истакнам нешто повеќе.
Апсолутно се тера тој филм во моментов. Вистина е дека во тој период наши дејци завршувале на Голи Оток, покрај многу други кои биле политички противници на комунистичкиот блок. Едноставно така се решавале порано работите. Истото го прави Путин и во оваа ера, па најголем дел од овие дркаат на него :)
Не ги затворале дека имале националистички идеи и желби за отцепување и независност (што и ова е знак прашалник, затоа што некои што не живееле во тоа време, не може да знаат за чии интереси се бореле дел од затворените), туку истото го правеле затоа што била апсолутистичка власт, во тој поглед комуниситичките режими биле непопустливи.

И во таква една држава, во Македонија де факто се живеело најдобро. Вардарскиот опстоил благодарение на политиката на Тито. Што не опстоил Пиринскиот дел, ако бугарите ни биле толку блиски пријатели?
Не знам дали овие млади торлаци се свесни, ама 90% од значајните градби во Македонија се од тоа време. Сите поголеми енергетски капацитети се од тоа време. Да ги чекавме политичарите од осамостојувањето наваму да сторат нешто, ќе пишуваа сега овие акмаци од кај на мајка им пичката.
Сите фабрики се од тоа време (кои нашите МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ ги затворија и ги направија пепел). Студентските домови, поштата, железничката, патиштата. Метро пруга немаат направено по осамостојувањето.
Да не коментираме како изгледале порано излетничките места, а како изгледаат сега.
Македонија била жива во тие години, не била идеална, ама била ИЗМИСЛЕНА за ова говно во кое живееме сега. Да, не се давало простор за истакнување идеи за осамостојувања и националистички борби, ама луѓето и немале потреба од тоа, затоа што живееле во братство и единство, кое некои мисири го урнале за пари (како што се покажало после тоа), доведувајќи ги одредени народи во голема омраза.
Да им дадеш на нашите генерации да бираат, 90% уште одма би се вратиле во екс Југославија.
На крајот од денот, сите знаеме на чија страна сме биле во војната и од кого сме пропатиле.

Низ историјата, Македонија патела од сите соседи.
Прадедо ми ја запалил општината во Велес, незадоволен од србите кои владееле во тој период овде, пред втора светска војна.
Дедо ми скапувал во затвор во Бугарија, роднина на дедо ми се фрлил од тераса за да не го апсат татарите, после тоа дедо ми преминал во партизани итн.
Од другата страна, роднините по Мијачијата пателе од Балистите.
И тоа е, кога никогаш сме немале држава, секогаш сме морале да молиме некого да не одбрани од други.

И кога сме добиле држава на поклон и покрај сите сопки во овие 30 години од соседите, несомнено најголеми виновници за ситуацијата во која е државава сме самите ние.
Мора да тргнам од политичарите. Не знам дали има држава каде што некои се збогатиле толку со 2-3 години политички функции. Родена мајка ќе продадат за пари. Пола политички врв (особено од дпмне) се со бугарски пасоши.
Пола политичари шиткаат информации на соседите, кој одработува за Србија, кој за Бугарија.
Кур ги заболе за некаква историја на Македонија и како се чувствува народот овде.
Народот овде нема за што да се идентификува. Едноставно не можеш да ја сакаш државата, не можеш да се поистоветуваш со ниту еден политичар, со ниту една политичка одлука.
Дали постои држава во која барем 60% од народот апсолутно не се согласува со моменталните јавни државни ставови?

Место да се замараме што било во години во кои не сме ни живееле, треба прво да си ја средиме самите државата. На овој народ му требаат херои од модерното време, кои ќе направат горди да се чувствуваме како македонци. Ние сме целосно зависни од соседите и затоа на сите им ќутиме.
Ние сме африканци во Европа, дури и мигрантите од Африка имаат поголем глас.
Затоа и не може да ги рашљакаме овие 100-тина луѓе што се појавиле на простестот. Ако порано летаа во Вардар ко ќе стапнеа на кеј за панихидата за Мара Бунева, сега не смееме да зуцнеме.
Не смее да пишеме ни по интернетов, може и за тоа да се лежи затвор.
Овде секој може да прави што сака и не смееш да се браниш. Доаѓа странец и прави беља тука, амбасадата одма реагира и инстантно се ослободува.
Грците си го дадоа газот под кирија на германците. Прашајте како се чувствуваа нашите кога отидоа на гостување на Шалке во Грција. Како господ те чува полиција, побезбеден не си бил никогаш, може да сонуваат грците за да те пипнат.
А овде ако те нападнат и се одбраниш, тебе ќе те затворат, ќе те осуди пола нација.

Не сакам да зборувам за историски факти, особено за нешто што не сум сведочел.
Пример, во поново време за некои луѓе херои се и фаци како Сашо Мијалков, Зоран Заев, Никола Груевски итн. За некои најголеми патриоти се фаци како Миленко, Пандов и Влатко Ѓорчев, низ историјата ќе остане запишано дека давале говори, дека пропагирале патриотизам.
Па сите ние знаеме дека единствено ги заболело за нивниот џеб ;)

Муабетот ми е, никој не може да тврди кон што влечеле многу наши дејци во минатото. Сепак, со сигурност (од дејствувањата и од сведочењата на Михајлов) може да се потврди дека во годините под неговото владеење, вмро дејствувало под закрила на бугарски двор. Самиот тој кажува дека кур го заболело за независна Македонија, на видеото кога пропагира како старец, јасно кажува како што се чувствува.
Мене ми е пресмешно што голем дел од групите во последно време го чествуваат убиството на југословенскиот крал во Марсеј од Черноземски.

Групи како Рибари, Паткари и Лозари (овие па ич не ги сфаќам, изгледа некое дете им ја води страната), последно ги приметив дека го објавуваат оној цитат за Черноземски. Демек викнал „Слушај бре кралу, кралу Александар, еве ти ја Македонија!!! Нека разбере цела европа дека постои МАКЕДОНИЈА, а не Јужна Србија".
Прво, никогаш не викнал такво нешто (барем нема такви записи). Или Војо Стојановски го чул, па го ставил во текст на песна :D
Типот бил класичен бугар, платен убиец кој скинал еден куп неистомисленици на Михајлов - македонски дејци. Во договор со усташите, го нашле доволно глуп (затоа што друг не се нафаќал) за да изврши убиство за хрватски интереси, од кое Македонија ништо не добила. Стигнавме Черноземски од Каменица да го славиме, на какво дереџе сме паднале.
Жити се, едуцирајте си го членството.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
130
Поени од реакции
1.975
За болдираново сакав да истакнам нешто повеќе.
Апсолутно се тера тој филм во моментов. Вистина е дека во тој период наши дејци завршувале на Голи Оток, покрај многу други кои биле политички противници на комунистичкиот блок. Едноставно така се решавале порано работите. Истото го прави Путин и во оваа ера, па најголем дел од овие дркаат на него :)
Не ги затворале дека имале националистички идеи и желби за отцепување и независност (што и ова е знак прашалник, затоа што некои што не живееле во тоа време, не може да знаат за чии интереси се бореле дел од затворените), туку истото го правеле затоа што била апсолутистичка власт, во тој поглед комуниситичките режими биле непопустливи.

И во таква една држава, во Македонија де факто се живеело најдобро. Вардарскиот опстоил благодарение на политиката на Тито. Што не опстоил Пиринскиот дел, ако бугарите ни биле толку блиски пријатели?
Не знам дали овие млади торлаци се свесни, ама 90% од значајните градби во Македонија се од тоа време. Сите поголеми енергетски капацитети се од тоа време. Да ги чекавме политичарите од осамостојувањето наваму да сторат нешто, ќе пишуваа сега овие акмаци од кај на мајка им пичката.
Сите фабрики се од тоа време (кои нашите МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ ги затворија и ги направија пепел). Студентските домови, поштата, железничката, патиштата. Метро пруга немаат направено по осамостојувањето.
Да не коментираме како изгледале порано излетничките места, а како изгледаат сега.
Македонија била жива во тие години, не била идеална, ама била ИЗМИСЛЕНА за ова говно во кое живееме сега. Да, не се давало простор за истакнување идеи за осамостојувања и националистички борби, ама луѓето и немале потреба од тоа, затоа што живееле во братство и единство, кое некои мисири го урнале за пари (како што се покажало после тоа), доведувајќи ги одредени народи во голема омраза.
Да им дадеш на нашите генерации да бираат, 90% уште одма би се вратиле во екс Југославија.
На крајот од денот, сите знаеме на чија страна сме биле во војната и од кого сме пропатиле.

Низ историјата, Македонија патела од сите соседи.
Прадедо ми ја запалил општината во Велес, незадоволен од србите кои владееле во тој период овде, пред втора светска војна.
Дедо ми скапувал во затвор во Бугарија, роднина на дедо ми се фрлил од тераса за да не го апсат татарите, после тоа дедо ми преминал во партизани итн.
Од другата страна, роднините по Мијачијата пателе од Балистите.
И тоа е, кога никогаш сме немале држава, секогаш сме морале да молиме некого да не одбрани од други.

И кога сме добиле држава на поклон и покрај сите сопки во овие 30 години од соседите, несомнено најголеми виновници за ситуацијата во која е државава сме самите ние.
Мора да тргнам од политичарите. Не знам дали има држава каде што некои се збогатиле толку со 2-3 години политички функции. Родена мајка ќе продадат за пари. Пола политички врв (особено од дпмне) се со бугарски пасоши.
Пола политичари шиткаат информации на соседите, кој одработува за Србија, кој за Бугарија.
Кур ги заболе за некаква историја на Македонија и како се чувствува народот овде.
Народот овде нема за што да се идентификува. Едноставно не можеш да ја сакаш државата, не можеш да се поистоветуваш со ниту еден политичар, со ниту една политичка одлука.
Дали постои држава во која барем 60% од народот апсолутно не се согласува со моменталните јавни државни ставови?

Место да се замараме што било во години во кои не сме ни живееле, треба прво да си ја средиме самите државата. На овој народ му требаат херои од модерното време, кои ќе направат горди да се чувствуваме како македонци. Ние сме целосно зависни од соседите и затоа на сите им ќутиме.
Ние сме африканци во Европа, дури и мигрантите од Африка имаат поголем глас.
Затоа и не може да ги рашљакаме овие 100-тина луѓе што се појавиле на простестот. Ако порано летаа во Вардар ко ќе стапнеа на кеј за панихидата за Мара Бунева, сега не смееме да зуцнеме.
Не смее да пишеме ни по интернетов, може и за тоа да се лежи затвор.
Овде секој може да прави што сака и не смееш да се браниш. Доаѓа странец и прави беља тука, амбасадата одма реагира и инстантно се ослободува.
Грците си го дадоа газот под кирија на германците. Прашајте како се чувствуваа нашите кога отидоа на гостување на Шалке во Грција. Како господ те чува полиција, побезбеден не си бил никогаш, може да сонуваат грците за да те пипнат.
А овде ако те нападнат и се одбраниш, тебе ќе те затворат, ќе те осуди пола нација.

Не сакам да зборувам за историски факти, особено за нешто што не сум сведочел.
Пример, во поново време за некои луѓе херои се и фаци како Сашо Мијалков, Зоран Заев, Никола Груевски итн. За некои најголеми патриоти се фаци како Миленко, Пандов и Влатко Ѓорчев, низ историјата ќе остане запишано дека давале говори, дека пропагирале патриотизам.
Па сите ние знаеме дека единствено ги заболело за нивниот џеб ;)

Муабетот ми е, никој не може да тврди кон што влечеле многу наши дејци во минатото. Сепак, со сигурност (од дејствувањата и од сведочењата на Михајлов) може да се потврди дека во годините под неговото владеење, вмро дејствувало под закрила на бугарски двор. Самиот тој кажува дека кур го заболело за независна Македонија, на видеото кога пропагира како старец, јасно кажува како што се чувствува.
Мене ми е пресмешно што голем дел од групите во последно време го чествуваат убиството на југословенскиот крал во Марсеј од Черноземски.

Групи како Рибари, Паткари и Лозари (овие па ич не ги сфаќам, изгледа некое дете им ја води страната), последно ги приметив дека го објавуваат оној цитат за Черноземски. Демек викнал „Слушај бре кралу, кралу Александар, еве ти ја Македонија!!! Нека разбере цела европа дека постои МАКЕДОНИЈА, а не Јужна Србија".
Прво, никогаш не викнал такво нешто (барем нема такви записи). Или Војо Стојановски го чул, па го ставил во текст на песна :D
Типот бил класичен бугар, платен убиец кој скинал еден куп неистомисленици на Михајлов - македонски дејци. Во договор со усташите, го нашле доволно глуп (затоа што друг не се нафаќал) за да изврши убиство за хрватски интереси, од кое Македонија ништо не добила. Стигнавме Черноземски од Каменица да го славиме, на какво дереџе сме паднале.
Жити се, едуцирајте си го членството.
Незнам кај си видел дека Паткари го користат тој цитат, ама со сигурност ти тврдам дека таков цитат никогаш не излегол од нашиот официјален профил.
Единствено што се честитат како празник официјално од нашиот профил е:
8ми Септември
Илинден
Велигден
Божиќ
Водици
Литија во чест на Св Ѓорѓи победоносец (патрон на град Струга)
Митровден ( ослободување на град Струга)
Гоце Делчев

Овие празници и историски настани се единствените, а такви цитати незнам кај си видел.:oftopik:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.186
Незнам кај си видел дека Паткари го користат тој цитат, ама со сигурност ти тврдам дека таков цитат никогаш не излегол од нашиот официјален профил.
Единствено што се честитат како празник официјално од нашиот профил е:
8ми Септември
Илинден
Велигден
Божиќ
Водици
Литија во чест на Св Ѓорѓи победоносец (патрон на град Струга)
Митровден ( ослободување на град Струга)
Гоце Делчев

Овие празници и историски настани се единствените, а такви цитати незнам кај си видел.:oftopik:
Може сум грешка, така ми останало во сеќавање, може некој ваш член само шернувал на свој профил, па сум смешал.
Во 2021 бар 3-4 групи споделија објава на официјалните профили, пред се', Рибари и Лозари. Не паметам кои беа другите, мислев дека се Паткари (едит: Гемиџии Гостивар биле).
Оваа година Лозари пак имаа таква објава, за другите не знам.

П.с. да не ги тргнам од кошот на неедуцираност и другите групи. Ние имаме обележја со знакчиња на михакловистичко вмро, се пее за Александров, паралелно се слави Ѓорче Петров.
Чкембари ако не се лажам, извадија и знаменце со ликот на Черноземски и датумот на атнетатот.
Пародија сме.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2021
Мислења
130
Поени од реакции
1.975
Може сум грешка, така ми останало во сеќавање, може некој ваш член само шернувал на свој профил, па сум смешал.
Во 2021 бар 3-4 групи споделија објава на официјалните профили, пред се', Рибари и Лозари. Не паметам кои беа другите, мислев дека се Паткари (едит: Гемиџии Гостивар биле).
Оваа година Лозари пак имаа таква објава, за другите не знам.

П.с. да не ги тргнам од кошот на неедуцираност и другите групи. Ние имаме обележја со знакчиња на михакловистичко вмро, се пее за Александров, паралелно се слави Ѓорче Петров.
Чкембари ако не се лажам, извадија и знаменце со ликот на Черноземски и датумот на атнетатот.
Пародија сме.
За Паткари си грешка со сигурност, можда си видел кај некој наш член шерната објава не викам не, ама мислењето на некој поединец не е мислење на цела група. Мислењето на групата и све околу групата можеш да го видиш на нашиот ФБ и Инстаграм профил.
За другите групи не коментирам ниту пак ме интересира.

Како и да е цела држава сме калакурница :ojeaa:
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
306
Поени од реакции
1.685
Може сум грешка, така ми останало во сеќавање, може некој ваш член само шернувал на свој профил, па сум смешал.
Во 2021 бар 3-4 групи споделија објава на официјалните профили, пред се', Рибари и Лозари. Не паметам кои беа другите, мислев дека се Паткари (едит: Гемиџии Гостивар биле).
Оваа година Лозари пак имаа таква објава, за другите не знам.

П.с. да не ги тргнам од кошот на неедуцираност и другите групи. Ние имаме обележја со знакчиња на михакловистичко вмро, се пее за Александров, паралелно се слави Ѓорче Петров.
Чкембари ако не се лажам, извадија и знаменце со ликот на Черноземски и датумот на атнетатот.
Пародија сме.
Твое мислење за Тодор Александров ако може ?
Знам дека не е за тука оваа тема но сепак спомнати се некои навивачки групи па ако можеш да споделиш твое мислење околу замерките , ете пример Т.А .
Пошто искрено не би се сложил со тебе во некои работи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Твое мислење за Тодор Александров ако може ?
Знам дека не е за тука оваа тема но сепак спомнати се некои навивачки групи па ако можеш да споделиш твое мислење околу замерките , ете пример Т.А .
Пошто искрено не би се сложил со тебе во некои работи.
Да не те сликаат и тебе кај бистата на мара бунева за некоја година :D
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
306
Поени од реакции
1.685
Алудирав на следново , се додека не се створи едно силно македонско јадро со единствена верзија за сите "контраверзни" ликови од нашата историја , и да се завземе еден единствен став , секогаш ке има подделеност меѓу самите нас , ова е последно на оваа тема бидејќи јасно е дека нема крај а и не е за тука .

П.С : Ако можат албанците да си го присвојат Георги Кастриот од Воислава , внук на Стеван , син на Јован, верувајте дека има простор за све.
Поздрав.

П.П.С Грешам ако кажам дека после 3 та чашка ракија секој од нас ја пее "Нешто ке те питам бабо" ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom