Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2021
Мислења
70
Поени од реакции
583
За болдираново сакав да истакнам нешто повеќе.
Апсолутно се тера тој филм во моментов. Вистина е дека во тој период наши дејци завршувале на Голи Оток, покрај многу други кои биле политички противници на комунистичкиот блок. Едноставно така се решавале порано работите. Истото го прави Путин и во оваа ера, па најголем дел од овие дркаат на него :)
Не ги затворале дека имале националистички идеи и желби за отцепување и независност (што и ова е знак прашалник, затоа што некои што не живееле во тоа време, не може да знаат за чии интереси се бореле дел од затворените), туку истото го правеле затоа што била апсолутистичка власт, во тој поглед комуниситичките режими биле непопустливи.

И во таква една држава, во Македонија де факто се живеело најдобро. Вардарскиот опстоил благодарение на политиката на Тито. Што не опстоил Пиринскиот дел, ако бугарите ни биле толку блиски пријатели?
Не знам дали овие млади торлаци се свесни, ама 90% од значајните градби во Македонија се од тоа време. Сите поголеми енергетски капацитети се од тоа време. Да ги чекавме политичарите од осамостојувањето наваму да сторат нешто, ќе пишуваа сега овие акмаци од кај на мајка им пичката.
Сите фабрики се од тоа време (кои нашите МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ ги затворија и ги направија пепел). Студентските домови, поштата, железничката, патиштата. Метро пруга немаат направено по осамостојувањето.
Да не коментираме како изгледале порано излетничките места, а како изгледаат сега.
Македонија била жива во тие години, не била идеална, ама била ИЗМИСЛЕНА за ова говно во кое живееме сега. Да, не се давало простор за истакнување идеи за осамостојувања и националистички борби, ама луѓето и немале потреба од тоа, затоа што живееле во братство и единство, кое некои мисири го урнале за пари (како што се покажало после тоа), доведувајќи ги одредени народи во голема омраза.
Да им дадеш на нашите генерации да бираат, 90% уште одма би се вратиле во екс Југославија.
На крајот од денот, сите знаеме на чија страна сме биле во војната и од кого сме пропатиле.

Низ историјата, Македонија патела од сите соседи.
Прадедо ми ја запалил општината во Велес, незадоволен од србите кои владееле во тој период овде, пред втора светска војна.
Дедо ми скапувал во затвор во Бугарија, роднина на дедо ми се фрлил од тераса за да не го апсат татарите, после тоа дедо ми преминал во партизани итн.
Од другата страна, роднините по Мијачијата пателе од Балистите.
И тоа е, кога никогаш сме немале држава, секогаш сме морале да молиме некого да не одбрани од други.

И кога сме добиле држава на поклон и покрај сите сопки во овие 30 години од соседите, несомнено најголеми виновници за ситуацијата во која е државава сме самите ние.
Мора да тргнам од политичарите. Не знам дали има држава каде што некои се збогатиле толку со 2-3 години политички функции. Родена мајка ќе продадат за пари. Пола политички врв (особено од дпмне) се со бугарски пасоши.
Пола политичари шиткаат информации на соседите, кој одработува за Србија, кој за Бугарија.
Кур ги заболе за некаква историја на Македонија и како се чувствува народот овде.
Народот овде нема за што да се идентификува. Едноставно не можеш да ја сакаш државата, не можеш да се поистоветуваш со ниту еден политичар, со ниту една политичка одлука.
Дали постои држава во која барем 60% од народот апсолутно не се согласува со моменталните јавни државни ставови?

Место да се замараме што било во години во кои не сме ни живееле, треба прво да си ја средиме самите државата. На овој народ му требаат херои од модерното време, кои ќе направат горди да се чувствуваме како македонци. Ние сме целосно зависни од соседите и затоа на сите им ќутиме.
Ние сме африканци во Европа, дури и мигрантите од Африка имаат поголем глас.
Затоа и не може да ги рашљакаме овие 100-тина луѓе што се појавиле на простестот. Ако порано летаа во Вардар ко ќе стапнеа на кеј за панихидата за Мара Бунева, сега не смееме да зуцнеме.
Не смее да пишеме ни по интернетов, може и за тоа да се лежи затвор.
Овде секој може да прави што сака и не смееш да се браниш. Доаѓа странец и прави беља тука, амбасадата одма реагира и инстантно се ослободува.
Грците си го дадоа газот под кирија на германците. Прашајте како се чувствуваа нашите кога отидоа на гостување на Шалке во Грција. Како господ те чува полиција, побезбеден не си бил никогаш, може да сонуваат грците за да те пипнат.
А овде ако те нападнат и се одбраниш, тебе ќе те затворат, ќе те осуди пола нација.

Не сакам да зборувам за историски факти, особено за нешто што не сум сведочел.
Пример, во поново време за некои луѓе херои се и фаци како Сашо Мијалков, Зоран Заев, Никола Груевски итн. За некои најголеми патриоти се фаци како Миленко, Пандов и Влатко Ѓорчев, низ историјата ќе остане запишано дека давале говори, дека пропагирале патриотизам.
Па сите ние знаеме дека единствено ги заболело за нивниот џеб ;)

Муабетот ми е, никој не може да тврди кон што влечеле многу наши дејци во минатото. Сепак, со сигурност (од дејствувањата и од сведочењата на Михајлов) може да се потврди дека во годините под неговото владеење, вмро дејствувало под закрила на бугарски двор. Самиот тој кажува дека кур го заболело за независна Македонија, на видеото кога пропагира како старец, јасно кажува како што се чувствува.
Мене ми е пресмешно што голем дел од групите во последно време го чествуваат убиството на југословенскиот крал во Марсеј од Черноземски.

Групи како Рибари, Паткари и Лозари (овие па ич не ги сфаќам, изгледа некое дете им ја води страната), последно ги приметив дека го објавуваат оној цитат за Черноземски. Демек викнал „Слушај бре кралу, кралу Александар, еве ти ја Македонија!!! Нека разбере цела европа дека постои МАКЕДОНИЈА, а не Јужна Србија".
Прво, никогаш не викнал такво нешто (барем нема такви записи). Или Војо Стојановски го чул, па го ставил во текст на песна :D
Типот бил класичен бугар, платен убиец кој скинал еден куп неистомисленици на Михајлов - македонски дејци. Во договор со усташите, го нашле доволно глуп (затоа што друг не се нафаќал) за да изврши убиство за хрватски интереси, од кое Македонија ништо не добила. Стигнавме Черноземски од Каменица да го славиме, на какво дереџе сме паднале.
Жити се, едуцирајте си го членството.
Жити се стави слика и издркај го на ТИТО да ви се посерам на двајцата !
 
Член од
20 јули 2022
Мислења
62
Поени од реакции
567
hahahahahh dali si realen kozoebac glupav od deca 12 godisni si smknal 2 kape i mislis deka e ova navivacki trofej? ahh bee dzabe na svetov nema ponepismeno poglupo pozatupeno pleme od vas... planinci najobicni navivaci ke izigravate... svaka utakmica idemo 50 duse imate 500 prilike za napad nikad ne ste mrdnale so prst znae cela scena kolku ste ebeni u Tetovo iako ste pobrojni troduplo
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.186
Твое мислење за Тодор Александров ако може ?
Знам дека не е за тука оваа тема но сепак спомнати се некои навивачки групи па ако можеш да споделиш твое мислење околу замерките , ете пример Т.А .
Пошто искрено не би се сложил со тебе во некои работи.
Не знам, немам мислење.
Матен лик од историјата, јасно е дека работел и за бугарскиот двор, немал чисто македонски идеи.
Тоа ми е муабетот, не може да се слават ликови за кои нема расчистено со нивното минато.

Како прво, пред михајловистите, вмро имало и лево (како Гоце, Ѓорче Петров, Димо Хаџи Димов, Сандански итн.) и десно ориентирани дејци.
Гоце Делчев никогаш не би бил дел од вмро како што било во времето на Михајлов.
Еден куп дејци биле убиени поради нивната лева ориентација и обратно.
Никој од нас не може да каже кој за какви интереси работел.
За мене е само едно јасно, Гоце и Михајлов ми се најчисти фигури од историјата.
Едниот со цело срце борејќи се за Македонија, образувајќи нови деца, другиот се' си кажа во неговото последно интервју.

Муабетот ми е дека од сегашна перспектива ништо не можеме да тврдиме и апсолутно нема потреба да им оддаваме внимание на ликови од историјата кои немаат чисто минато.
А најмалку да се одликува Черноземски, кој ни бил македонец, ни последниот атентат го направил за Македонија.
Не може да ја пееш химната за Јане Сандански, а утре да постираш за Черноземски.
Не може да навиваш за Ѓорче Петров, да го скандираш неговото име, а да членуваш во организација Тодор Александров :)

Смешка се нашите огради, не сакам да коментирам какви се парадокси имало во поглед на ставање рамо до рамо дејци кои имале спротиставени идеологии.
Ама тоа се случува кога членствата најчесто немаат никакво образование и се водат по муабети од маалски пијаници, најчесто задоени на една или друга партиска цицка.
На крајот од денот, тие што биле најгласни во групите во поглед на патриотизмот, еве ви ги вчера ни пејат Бугарска Македонија :)

Уште нешто би додал.
Се збори против комуњари, се поистоветува со сдс. Допирна точка нема таа одродена партија со комунистичката идеологија, а НАЈМАЛКУ СО ПАРТИЗАНИТЕ.
Многу се збори против партизаните од Македонија, а луѓето живот дале за ова парче земја да има независност. Не ми е гајле ни за Југославија, ни за комунистичките режими, ниту за Тито, туки само ова ми боде очи.
Срамота е да се плука по нив, затоа што глупавите млади мислат дека ако видат петокрака на нивните споменици, тоа одма е зло, сдс.
Дедо ми бил партизан откако на 18 години го пикнале во зствор во Бугарија. Прабаба ми криела партизани, ризикувала живот.
Дедо ми ради заслуги во војната, некое време бил командир после втора светска војна и неговата чета го скинала Џемо Хаса. Години од животот посветил за да го брка по селата. Човекот имаше срце планина, помагаше на сите, цела плата ја давал по децата во населба, ништо не враќал дома. И кога се повлекол од позицијата, помагал на сите, работел во пошта, на сите им вршел работа без да бара ништо за возврат. Дедо ми на 81 година, не можевме да го сопреме да оди да се бори во Тетово во 2001.
И сега некои пилиштарци ќе го изедначуваат со сдс и Заев.
Не бе другари, патриоти се овие што ќе се сликаат со три прста во кафана и се закачени на државна цицка, кодошат по партии, немаат никаков став ;)

За некои патриоти се и "уставобранителите". На страна некои недолжни што настрадаа, тие со фантомкитњ се се освен патриоти. Рекетари од партија, кои уништија и дел навивачки групи во државава.
Али секој со свои гледишта, муабетот ми е дека можам да судам за нешто што сум го просведочил, не можам да кажам за нешто што било пред 100 години.
За сто години може некој ќе го опева и уставобранителот Н***а како народен херој.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
550
Поени од реакции
5.063
Не знам, немам мислење.
Матен лик од историјата, јасно е дека работел и за бугарскиот двор, немал чисто македонски идеи.
Тоа ми е муабетот, не може да се слават ликови за кои нема расчистено со нивното минато.

Како прво, пред михајловистите, вмро имало и лево (како Гоце, Ѓорче Петров, Димо Хаџи Димов, Сандански итн.) и десно ориентирани дејци.
Гоце Делчев никогаш не би бил дел од вмро како што било во времето на Михајлов.
Еден куп дејци биле убиени поради нивната лева ориентација и обратно.
Никој од нас не може да каже кој за какви интереси работел.
За мене е само едно јасно, Гоце и Михајлов ми се најчисти фигури од историјата.
Едниот со цело срце борејќи се за Македонија, образувајќи нови деца, другиот се' си кажа во неговото последно интервју.

Муабетот ми е дека од сегашна перспектива ништо не можеме да тврдиме и апсолутно нема потреба да им оддаваме внимание на ликови од историјата кои немаат чисто минато.
А најмалку да се одликува Черноземски, кој ни бил македонец, ни последниот атентат го направил за Македонија.
Не може да ја пееш химната за Јане Сандански, а утре да постираш за Черноземски.
Не може да навиваш за Ѓорче Петров, да го скандираш неговото име, а да членуваш во организација Тодор Александров :)

Смешка се нашите огради, не сакам да коментирам какви се парадокси имало во поглед на ставање рамо до рамо дејци кои имале спротиставени идеологии.
Ама тоа се случува кога членствата најчесто немаат никакво образование и се водат по муабети од маалски пијаници, најчесто задоени на една или друга партиска цицка.
На крајот од денот, тие што биле најгласни во групите во поглед на патриотизмот, еве ви ги вчера ни пејат Бугарска Македонија :)

Уште нешто би додал.
Се збори против комуњари, се поистоветува со сдс. Допирна точка нема таа одродена партија со комунистичката идеологија, а НАЈМАЛКУ СО ПАРТИЗАНИТЕ.
Многу се збори против партизаните од Македонија, а луѓето живот дале за ова парче земја да има независност. Не ми е гајле ни за Југославија, ни за комунистичките режими, ниту за Тито, туки само ова ми боде очи.
Срамота е да се плука по нив, затоа што глупавите млади мислат дека ако видат петокрака на нивните споменици, тоа одма е зло, сдс.
Дедо ми бил партизан откако на 18 години го пикнале во зствор во Бугарија. Прабаба ми криела партизани, ризикувала живот.
Дедо ми ради заслуги во војната, некое време бил командир после втора светска војна и неговата чета го скинала Џемо Хаса. Години од животот посветил за да го брка по селата. Човекот имаше срце планина, помагаше на сите, цела плата ја давал по децата во населба, ништо не враќал дома. И кога се повлекол од позицијата, помагал на сите, работел во пошта, на сите им вршел работа без да бара ништо за возврат. Дедо ми на 81 година, не можевме да го сопреме да оди да се бори во Тетово во 2001.
И сега некои пилиштарци ќе го изедначуваат со сдс и Заев.
Не бе другари, патриоти се овие што ќе се сликаат со три прста во кафана и се закачени на државна цицка, кодошат по партии, немаат никаков став ;)

За некои патриоти се и "уставобранителите". На страна некои недолжни што настрадаа, тие со фантомкитњ се се освен патриоти. Рекетари од партија, кои уништија и дел навивачки групи во државава.
Али секој со свои гледишта, муабетот ми е дека можам да судам за нешто што сум го просведочил, не можам да кажам за нешто што било пред 100 години.
За сто години може некој ќе го опева и уставобранителот Н***а како народен херој.
Од збор до збор!!
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
138
Поени од реакции
256
hahahahahh dali si realen kozoebac glupav od deca 12 godisni si smknal 2 kape i mislis deka e ova navivacki trofej? ahh bee dzabe na svetov nema ponepismeno poglupo pozatupeno pleme od vas... planinci najobicni navivaci ke izigravate... svaka utakmica idemo 50 duse imate 500 prilike za napad nikad ne ste mrdnale so prst znae cela scena kolku ste ebeni u Tetovo iako ste pobrojni troduplo
pocnaa filmovite sega, ne od deca,ne od postari lugje, ne od zeni....
Автоматски споено мислење:

Vas celo zname vi otide pa za 2 kapi
Автоматски споено мислење:
ova pred kolku godini? ja objaviv neshto novo...
 
Член од
26 март 2022
Мислења
550
Поени од реакции
5.063
1 kat podole e forumot makedonski/bugarski patrioti
Ти секако не можеш контекстот на муабетот да го разбереш. Те молам излуфтирај малце. Иде Кинеска нова година за кратко, организирај ги алпинистите за акција на Градски.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Алудирав на следново , се додека не се створи едно силно македонско јадро со единствена верзија за сите "контраверзни" ликови од нашата историја , и да се завземе еден единствен став , секогаш ке има подделеност меѓу самите нас , ова е последно на оваа тема бидејќи јасно е дека нема крај а и не е за тука .

П.С : Ако можат албанците да си го присвојат Георги Кастриот од Воислава , внук на Стеван , син на Јован, верувајте дека има простор за све.
Поздрав.

П.П.С Грешам ако кажам дека после 3 та чашка ракија секој од нас ја пее "Нешто ке те питам бабо" ?
Ванчо михајлов прилично јасно и гласно во интервју си кажува што и како е. Да го присвоиш него е ко да си го присвоил Каракачанов.

За контроверзните ликови има простор за дискусија. Ама таа дискусија си ја водат академици и историчари, а не чарли од железара. Тоа ти е исто ко да отидеш на електро а математика не си стигнал до дропките.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
8.015
Одите во длабокото а немате гума со вас, остајте политика и историја на други гледајте вие за групите и клубојте, поарно ова шо дојде сега се чисти теренот и се знај кој се наши а кој се со душманите

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
26 март 2022
Мислења
550
Поени од реакции
5.063
Одите во длабокото а немате гума со вас, остајте политика и историја на други гледајте вие за групите и клубојте, поарно ова шо дојде сега се чисти теренот и се знај кој се наши а кој се со душманите

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
На кого да ја оставиме политиката и историјата? На историската комисија? Па прочитај го ставот на твојот сограѓанин Литовски, инаку поранешен член на комисијата, воедно и голем познавач на историјата на Македонија, кој си замина заради непринципиелно работење на останатите членови на комисијата како и заради константното мешање на политичките елити.

Ние како н.г. сме должни нашите помлади членови да ги едуцираме, да пазиме воедно и какви луѓе циркулираат на нашите трибини, зошто не сите се дојдени заради клубот и групата. Ти ги пратив со име, презиме, прекар и слика членовите кои отворено застапуваат бугарска политика кај вас. Секаде има такви отпадници, но тоа се случува најмногу зошто групата многу често не се интересирала да помогне. Не е поентата само да се продадат билети, да се собере некој денар, а да притоа дозволиш ширење на пропаганда на трибина.

Заради такви ситуации се случува Черноземски да се најде на оградата, да се веат нацистички симболи и сл.

И после кога ќе ги видиме на кеј како го слушаат Џамбаски, се чудиме тука на форумов и демек "не разбираме како тие стигнале таму".

Прст на чело нека стават сите групи. Секој член е важен. Секој член мора да се едуцира!
Не ја отфрлајте младината, не глумете багабонти заинтересирани само за буџети, кафани и гостовања затоа што тоа не е поентата!
 
Член од
28 февруари 2022
Мислења
105
Поени од реакции
558
Напомош големиот христијански празник Богојавление. Да сте здрави и живи сите Македонци. Ова година најсреќниот во светите води беше нашиот брат од трибина Арон. За многу години. НБ10
БОГ СЕ ЈАВИ ЗА МНОГУ ГОДИНИ!
91168A30-A6D3-4698-95B1-CD17D7CDB4E4.jpeg 01EBC6F8-17D5-48EC-B73B-AE5EBA0375A0.jpeg CD2EEEA8-0E8C-4C07-8FF8-7347290F4C3B.jpeg 8A26A319-D945-4B66-81A1-CD2A6A361956.jpeg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom